Skanda


Na mapach: 53°45′24″N 20°31′50″E/53,756667 20,530556

Skanda w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Jezioro Skanda, widok od Os. Mazurskiego Jezioro Skanda, widok od strony południowo-zachodniej

Skanda (niepoprawnie nazywane: Szkanda, Skonda, Skandynawskie) – jezioro w Polsce położone w woj. warmińsko-mazurskim, na południowo-wschodnich obrzeżach Olsztyna na terenie osiedla Mazurskiego, na północ od drogi krajowej Olsztyn–Szczytno, w dorzeczu Łyny-Pregoły. Nad Skandą znajdują się dwie duże plaże (piaszczysta i trawiasta) oraz kilkadziesiąt małych[potrzebny przypis].

Na jeziorze znajduje się półwysep, w czasie roztopów zamieniający się w wyspę, o powierzchni ok. 13 arów, oraz mała wysepka.

Konfiguracja brzegu jest urozmaicona, przeważają brzegi wysokie (południowa i zachodnia strona jeziora). Od strony wschodniej i północno-wschodniej brzegi jeziora są płaskie lub łagodnie wzniesione. Skandę otaczają wzgórza morenowe porośnięte lasem. Jezioro otoczone jest w części zachodniej borem mieszanym świeżym, a w pozostałej zadrzewieniami łęgowymi i fragmentem olsu jesionowego, za którymi znajdują się tereny użytkowane rolniczo.

Zlewnia Skandy ma charakter rolniczo-leśny. Powierzchnia zlewni całkowitej wynosi 154,5 ha, a zlewni bezpośredniej 71,8 ha.

Spis treści

Warunki środowiskowe i stan troficzny jeziora | edytuj kod

Mimo niewielkiej głębokości Skanda charakteryzuje się występowaniem typowych dla okresu letniego pięter termicznych. Epilimnion sięga 4–6 m, poniżej występuje termoklina, która oddziela mieszające się w czasie lata wody epilimnionu od szczątkowego (2-3 metrowej miąższości) hypolimionu.

Ze względu na warunki tlenowe w jeziorze, a zwłaszcza silne deficyty w warstwach naddennych, dużą ilość chlorofilu "a", substancji organicznych i związków biogennych jezioro Skanda należy zaliczyć do zbiorników silnie zeutrofizowanych. Jezioro Skanda już w latach 80. XX wieku osiągnęło poziom zanieczyszczenia powodujący uruchomienie wewnętrznego źródła zasilania. Dlatego mimo wyraźnego zmniejszenia ilości związków biogennych pochodzących ze zlewni, jakość wód utrzymuje się na tym samym, niskim poziomie.

Ocena podatności na degradację | edytuj kod

Jezioro Skanda wykazuje przeciętną podatność na degradację (II kategoria). Czynnikami najbardziej niekorzystnymi są: mała pojemność jeziora w porównaniu z długością linii brzegowej i niski procent wód zajmowanych przez hypolimion. Naturalną odporność na degradację zwiększają natomiast: mała powierzchnia zlewni i niski procent wymiany wód.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • H. Gawrońska, K. Lossow, Cz. Mientki, M. Lopata, G. Wiśniewski, Jeziora Olsztyna. Stan troficzny, zagrożenia, Olsztyn 2005

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Jeziora w Olsztynie

Na podstawie artykułu: "Skanda" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy