Skazani na Shawshank (opowiadanie)


Skazani na Shawshank (opowiadanie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skazani na Shawshank (oryg. Rita Hayworth and Shawshank Redemption) – opowiadanie Stephena Kinga opublikowane po raz pierwszy w 1982 w zbiorze Cztery pory roku (oryg. Different Seasons).

Treść | edytuj kod

Akcja toczy się w Shawshank – więzieniu o zaostrzonym rygorze, gdzie rządzą sadystyczni strażnicy. Na porządku dziennym są brutalność, przemoc i gwałt. Głównym bohaterem jest Andy Dufresne, były bankier odsiadujący karę dożywotniego więzienia za podwójne morderstwo, którego nie popełnił.

Świadkiem opisywanych wydarzeń i jednocześnie narratorem opowieści o losach Andy'ego jest inny więzień – Irlandczyk Red. Jego opowiadanie o pobycie Andy'ego w więzieniu charakteryzuje sugestywność opisywanych przeżyć i realistyczny sposób ukazania więziennej rzeczywistości.

Andy korzysta z pomocy Reda, który dostarcza mu młotek geologiczny, whisky i plakat Rity Hayworth. Ich znajomość przeradza się w przyjaźń. Jednak nawet jego przyjaciel nie zna planów Andy'ego dotyczących ucieczki z zakładu. Nie wie, że w ucieczce pomogą przedmioty, które sam dostarczył.

Ekranizacje | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Stephen King Skazani na Shawshank: Cztery pory roku, Wydawnictwo Albatros, 2002
Na podstawie artykułu: "Skazani na Shawshank (opowiadanie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy