Skeleton na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1928


Skeleton na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1928 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Jennison Heaton (1928)

Skeleton na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1928 – zawody skeletonowe na II Zimowych Igrzyskach Olimpijskich rozegrane 17 lutego 1928 roku na torze skeletonowym Cresta-Run leżącym w pobliżu Sankt Moritz, gospodarza tych igrzysk.

Była to pierwsza edycja olimpijskich zawodów skeletonowych w historii. Organizowana przez Fédération Internationale de Bobsleigh et de Tobogganing rywalizacja została rozegrana w jednej konkurencji męskiej. Przystąpiło do niej dziesięciu zawodników reprezentujących sześć krajów. Mistrzem olimpijskim został reprezentant Stanów ZjednoczonychJennison Heaton.

Spis treści

Tło i przebieg zawodów | edytuj kod

Początkowo zawody skeletonowe planowane były na 16 lutego, jednak fen niosący ze sobą falę ciepłego powietrza, uniemożliwił rywalizację. Ostatecznie zawody rozegrano 17 lutego o ósmej rano. Wczesna godzina była spowodowana chęcią uniknięcia porannego słońca, które mogłoby rozpuścić przygotowany lód.

Faworytem do medalu był Brytyjczyk David Carnegie, earl Northesk. Tydzień przed zawodami olimpijskimi ustanowił on nowy rekord toru – 58,5 sekundy, wygrywając prestiżową nagrodę Grand National – najważniejsze zawody na torze Cresta-Run. W pierwszym ślizgu Brytyjczyk popełnił jednak poważny błąd i złamał jeden z hamulców, tracąc w ten sposób cenne sekundy. Drugi z brytyjskich zawodników, John Cuthbert Moore, baron Brabazon of Tara, był także uważany za faworyta, lecz dwa dni przed zawodami wypadł z sanek i złamał parę żeber oraz bardzo poważnie rozciął twarz, przez co nie mógł wystartować. Po stratach Carnegiego dwóch braci ze Stanów ZjednoczonychJennison i Jack Heaton – rozegrało walkę o złoty medal między sobą. Złoto zdobył Jennison, Jack – srebro. Mogło to być spowodowane kontuzją Jacka wyleczoną zaledwie parę tygodni przed zawodami. Dwóch zawodników wypadło z toru: Francuz Pierre Dormeuil i Szwajcar Willy von Eschen[1].

Wyniki | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Skeleton at the 1928 Sankt Moritz Winter Games: Men's Skeleton (ang.). Sports-reference.com. [dostęp 2015-05-08].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Skeleton na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1928" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy