Skidmore, Owings and Merrill


Skidmore, Owings and Merrill w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Sears Tower w Chicago Jin Mao Tower w Szanghaju Lever House w Nowym Jorku

Skidmore, Owings and Merrill LLP (SOM) – amerykańskie biuro architektoniczne założone w Chicago w 1936 roku przez Louisa Skidmore’a i Nathaniela Owingsa, do których w 1939 dołączył John Merrill. W roku 1937 powstała filia w Nowym Jorku. SOM przyczyniło się do popularyzacji stylu międzynarodowego, początkowo silnie wzorując się na realizacjach Miesa van der Rohe, by później zwrócić się ku postmodernizmowi. Obecnie stanowi jedno z największych biur projektowych w Stanach Zjednoczonych i specjalizuje się w architekturze typowo komeryjnych biurowców wysokiej klasy, zwłaszcza drapaczy chmur. Najbardziej znani architekci działający w biurze to Gordon Bunshaft, Myron Goldsmith, Bruce Graham, Fazlur Khan i Walter Netsch.

Według informacji rozpowszechnianych przez biuro, liczba jego realizacji przekroczyła już 10 000. SOM posiada obecnie oddziały w Chicago, Nowym Jorku, San Francisco, Waszyngtonie, Los Angeles, Londynie, Hongkongu oraz São Paulo.

Wybrane realizacje | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Skidmore, Owings and Merrill" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy