Sklep


Sklep w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Sklep z XV wieku Uchodzący za najpopularniejszy i najdroższy sklep w Anglii – Harrods

Sklep – lokal użyteczności publicznej, obiekt handlowy, przeznaczony do detalicznej sprzedaży towarów. Z punktu widzenia marketingu jest to miejsce prowadzenia merchandisingu, czyli wpływania na zachowania klientów poprzez wystrój pomieszczenia i sposób prezentacji towarów.

Sklepy biorą nazwę od wielkości:

  • sklepik: placówka handlowa prowadzona przez właściciela, sklepikarza, ewentualnie z pomocą rodziny
  • sklep: tutaj pojawia się personel najemny: sprzedawca, dawniej subiekt, elegancko – ekspedient oraz kasjer
  • dom handlowy, dom towarowy, centrum handlowe: to już duże, czasem zajmujące kilkupiętrowy budynek przedsięwzięcie
  • supermarket: współczesna nazwa domu handlowego
  • hipermarket: supermarket o dużej powierzchni

Tradycyjnym wyposażeniem sklepu jest stół sklepowy (lada, kontuar), oddzielający sprzedawcę z towarem od klientów. Lada zabezpieczała towar przed kradzieżą ze strony klientów, a oddzielna kasa zabezpieczała gotówkę przed pazernością sprzedawcy. Z czasem zaczęto oszczędzać: sprzedawca obsługiwał klientów i przyjmował zapłatę, czyli pełnił również rolę kasjera. W celu dalszego obniżenia kosztów zlikwidowano ladę dopuszczając klientów do półek z towarem. W ten sposób powstał sklep samoobsługowy, czyli SAM. Skrajnym sposobem obniżenia kosztów jest wystawienie towarów w opakowaniach transportowych, bez wykładania ich na półki; sklep tego rodzaju to dyskont.

Spis treści

Nazwa | edytuj kod

Nazwa „sklep” pochodzi najprawdopodobniej od sklepienia, gdyż sklepy znajdowały się początkowo w piwnicach bądź na parterach kamienic, czyli w pomieszczeniach sklepionych (wyższe kondygnacje najczęściej posiadały stropy). Na takie pochodzenie nazwy wskazują również znaczenia słowa sklep w gwarze wielkopolskiej i w innych językach słowiańskich (po czesku „piwnica”, po rosyjsku „grób”, „krypta”)[1].

Podziały sklepów | edytuj kod

Sklepy wyspecjalizowane w określonym rodzaju towaru biorą od niego nazwę; np. sklep spożywczy oferuje artykuły spożywcze. A oto kilka mniej oczywistych nazw polskich sklepów, z objaśnieniem co oferują:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Krystyna Długosz-Kurczabowa: Poradnia językowa PWN. PWN. [dostęp 2009-12-18].
Kontrola autorytatywna (stanowisko pracy):
Na podstawie artykułu: "Sklep" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy