Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007


Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania  Główny artykuł: Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007.

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007 – konkursy skoków narciarskich, przeprowadzone między 24 lutego a 3 marca 2007 roku w ramach Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007 w Sapporo.

W kalendarzu mistrzostw znalazły się trzy konkurencje w skokach narciarskich – dwie indywidualne (na skoczni normalnej i dużej) i jedna drużynowa. Po raz 33. skoczkowie narciarscy walczyli o medale mistrzostw świata[a].

W indywidualnym konkursie na skoczni dużej złoty medal zdobył Simon Ammann, srebro wywalczył Harri Olli, a brąz Roar Ljøkelsøy. W konkursie na skoczni normalnej najlepszy okazał się Adam Małysz, który wyprzedził Simona Ammanna i Thomasa Morgensterna. Drużynowe mistrzostwo zdobyła reprezentacja Austrii w składzie: Wolfgang Loitzl, Gregor Schlierenzauer, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern. Srebrny medal w konkursie drużynowym uzyskali skoczkowie norwescy, a brązowy – reprezentanci Japonii.

Do zawodów zostało zgłoszonych 80 zawodników z 21 narodowych reprezentacji[b][1].

Spis treści

Przed mistrzostwami | edytuj kod

Anders Jacobsen – jeden z faworytów do zdobycia złotego medalu mistrzostw świata w 2007 roku.

W sezonie 2006/2007 przed rozpoczęciem mistrzostw rozegrano siedemnaście konkursów zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata. Pięć spośród nich wygrał Gregor Schlierenzauer, cztery razy zwyciężał Anders Jacobsen, a trzy razy Adam Małysz. Po jednym wygranym konkursie na swoim koncie mieli również: Arttu Lappi, Simon Ammann, Andreas Küttel, Rok Urbanc i Michael Uhrmann[2]. Na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej plasował się Jacobsen przed Schlierenzauerem i Małyszem. Ci trzej zawodnicy zdaniem bukmacherów mieli największe szanse na zdobycie złotego medalu mistrzostw świata w Sapporo[3]. Wśród faworytów wymieniano także takie nazwiska jak: Simon Ammann, Andreas Küttel, Roar Ljøkelsøy, Thomas Morgenstern, Dmitrij Wasiljew, Janne Ahonen[4], Andreas Kofler, Wolfgang Loitzl, Martin Koch, Matti Hautamäki i Arttu Lappi[5].

Jednym z faworytów był także Michael Uhrmann, który wygrał jeden konkurs Pucharu Świata w sezonie, jednak w trakcie serii treningowej na Ōkurayamie nie ustał skoku, w wyniku czego odniósł kontuzję kości śródstopia w prawej nodze i trafił do szpitala. Uhrmann nie wystartował w żadnej z konkurencji[6].

Jedyny konkurs drużynowy przed mistrzostwami, który odbył się 11 lutego 2007 w Willingen wygrała drużyna Austrii, która wyprzedziła ekipę Norwegii i Niemiec[7].

Indywidualnych tytułów mistrza świata z 2005 roku bronili: Rok Benkovič na skoczni normalnej oraz Janne Ahonen na skoczni dużej. Drużynowego mistrzostwa broniła reprezentacja Austrii[8].

Skocznie | edytuj kod

Dwie spośród trzech konkurencji mistrzostw świata w skokach narciarskich w 2007 roku zostały przeprowadzone na obiekcie dużym w Sapporo. Rozmiar skoczni Ōkurayama jest równy 134 metry, a punkt konstrukcyjny umieszczony jest na 120. metrze. Trzeci konkurs skoków rozegrano na skoczni normalnej, Miyanomori, której wielkość wynosi 100 metrów, a punkt K znajduje się dziesięć metrów bliżej.

Jury | edytuj kod

Dyrektorem konkursów w skokach narciarskich na mistrzostwach świata w Sapporo był Kyoichi Omori oraz z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, dyrektor zawodów Pucharu Świata, Walter Hofer. Asystentem Waltera Hofera był, podobnie jak w innych oficjalnych zawodach organizowanych przez FIS, Miran Tepeš. Sędzią technicznym był Torgeir Nordby, a jego asystentem - Reed Zuehlke.

Skład sędziowski poszczególnych konkursów przedstawia poniższa tabela.

Przebieg zawodów | edytuj kod

Adam Małysz – złoty medalista mistrzostw świata z 2007 roku. Thomas Morgenstern – złoty i brązowy medalista mistrzostw świata z 2007 roku.

Pierwszym konkursem skoków narciarskich podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007 były zawody o tytuł indywidualnego mistrza świata na dużej skoczni. Zmagania rozpoczęły się 24 lutego 2007 punktualnie o godzinie 18:00 czasu lokalnego. Jury konkursu postanowiło, że zawody zostaną przeprowadzone z czternastej belki startowej. Pierwszym zawodnikiem w konkursie był Tobias Bogner, który oddał skok na odległość 93 metrów. W pierwszej serii konkursowej tylko siedmiu skoczków pokonało w swych próbach punkt konstrukcyjny skoczni Ōkurayama. Pierwszym, który tego dokonał, był Harri Olli. Startujący z dwudziestym siódmym numerem Fin dzięki uzyskanym 124 metrom zajmował po pierwszej kolejce drugą pozycję. Metr bliżej wylądował Roar Ljøkelsøy, co pozwoliło mu uplasować się na trzecim miejscu. Najdłuższy skok, na 125 metr, oddał reprezentant Szwajcarii, Simon Ammann i prowadził po pierwszej serii z przewagą 2,8 punktu nad Ollim. Zwycięzca kwalifikacji, Adam Małysz, po próbie na 123 metrów zajmował 4. pozycję. Słabsze skoki oddali lider i wicelider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Anders Jacobsen za sprawą 114,5 metrów zajmował szesnaste, zaś Gregor Schlierenzauer, po próbie na 115 metrów, piętnaste miejsce. Szósty po pierwszej serii był obrońca tytułu, Janne Ahonen, który skoczył 123 metrów. W drugiej próbie skoczył siedem metrów dalej i utrzymał swoją pozycję. Piąte miejsce zajął Thomas Morgenstern po skokach na 122 i 131,5 metrów. Adam Małysz mimo odległości 133 metrów zajął miejsce tuż za podium. Brązowy medal po skoku na 135 metrów zapewnił sobie Roar Ljøkelsøy, zaś wicemistrzem świata z wynikiem 136,5 metrów został Harri Olli. Dwa metry bliżej skoczył Simon Ammann, jednak dzięki przewadze punktowej uzyskanej w pierwszej serii o 0,2 punktu został mistrzem świata[17].

Dzień później na tej samej skoczni rozegrano konkurs drużynowy. Tytuł mistrza świata z 2005 roku obronili Austriacy, którzy w składzie: Wolfgang Loitzl, Gregor Schlierenzauer, Andreas Kofler i Thomas Morgenstern wyprzedzili o 46,9 punktu drugich Norwegów. Podopieczni Miki Kojonkoskiego: Tom Hilde, Anders Bardal, Anders Jacobsen i Roar Ljøkelsøy mieli z kolei 47,4 punktu przewagi nad drużyną gospodarzy. Japończycy w składzie Shōhei Tochimoto, Takanobu Okabe, Daiki Itō i Noriaki Kasai wyprzedziła sklasyfikowaną na czwartej pozycji reprezentację Finlandii i zdobyła brązowy medal. Piątą pozycję zajęli Polacy, w skład której weszli: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Robert Mateja i Adam Małysz. Po pierwszej serii drużyna polska plasowała się na czwartym miejscu ze stratą 3 punktów do Japończyków, lecz za sprawą skoku Roberta Matei w drugiej serii na 94,5 metra spadła na niższe miejsce. Najdłuższe skoki na odległości: 136 i 135 metrów oddał indywidualny mistrz świata, Simon Ammann, dzięki czemu ekipa Szwajcarii zajęła 7. pozycję[18].

Zmagania skoczków na mistrzostwach kończył konkurs indywidualny na normalnej skoczni. Zawody odbyły się 3 marca 2007 na skoczni Miyanomori. Konkurs otworzył skokiem na 87 metrów Robert Mateja. Jako pierwszy punkt K umieszczony na 90 metrze przekroczył Radik Żaparow, który uzyskał 90,5 metra. Obrońca tytułu ze skoczni normalnej w Oberstdorfie, Rok Benkovič z wynikiem 89,5 metra zajmował po pierwszej serii 26. miejsce. Najlepszy zawodnik z Austrii na dużej skoczni, Thomas Morgenstern po skoku na 95 metrów zajmował ex aequo 3. pozycję z Simonem Ammannem. Mistrz świata sprzed tygodnia skoczył półtora metra dalej, jednak otrzymał niższe noty za styl. Drugi był rodak Ammanna, Andreas Küttel (95,5 m), który miał nad mistrzami olimpijskimi przewagę 0,5 punktu. Po pierwszej kolejce prowadził Adam Małysz. Mistrz świata na normalnej skoczni z 2001 i dwukrotny mistrz świata z 2003 roku, po skoku na 102 metry miał 12,5 punktową przewagę nad Küttelem. Lider Pucharu Świata, Anders Jacobsen po skoku na 91,5 metra plasował się na czternastej pozycji. W drugiej próbie Norweg uzyskał rezultat o 2,5 metra lepszy, dzięki czemu awansował na 7. miejsce. Jako pierwszy z dwóch wspólnie zajmujących trzecią pozycję zawodników, z racji niższego numeru startowego, swój skok oddał Thomas Morgenstern i uzyskał 95 metrów. Simon Ammann wylądował metr dalej, dzięki czemu zapewnił sobie medal. Andreas Küttel po próbie na 92 metry stracił szanse na medal mistrzostw świata i ostatecznie został sklasyfikowany na 5. miejscu. Prowadzący po pierwszej kolejce Adam Małysz ponownie uzyskał najlepszy wynik serii - 99,5 metra i zdobył czwarty indywidualny tytuł mistrza świata w skokach narciarskich. Polak uzyskał 21,5 punktu przewagi nad srebrnym medalistą, Ammannem. Brązowy medal wywalczył Morgenstern[19].

Złoty medal Adama Małysza | edytuj kod

Nie wliczając tzw. zasady podwójnego mistrzostwa, według której mistrzowie olimpijscy z lat 1924-1984 automatycznie zostawali mistrzami świata, Adam Małysz jako pierwszy zawodnik w historii zdobył cztery złote medale mistrzostw świata w konkurencjach indywidualnych w skokach narciarskich[20].

Medaliści | edytuj kod

Konkurs indywidualny na skoczni HS 134 (24.02.2007) | edytuj kod

Konkurs drużynowy na skoczni HS 134 (25.02.2007) | edytuj kod

Konkurs indywidualny na skoczni HS 100 (03.03.2007) | edytuj kod

Klasyfikacja medalowa | edytuj kod

Wyniki | edytuj kod

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni HS 134 (23.02.2007) | edytuj kod

Legenda:

pq - zawodnik ma zapewnioną kwalifikację dzięki pozycji w pierwszej „15” klasyfikacji Pucharu Świata Q - zawodnik zakwalifikował się do konkursu głównego nq - zawodnik odpadł w kwalifikacjach

Konkurs indywidualny na skoczni HS 134 (24.02.2007) | edytuj kod

Konkurs drużynowy na skoczni HS 134 (25.02.2007) | edytuj kod

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni HS 100 (02.03.2007) | edytuj kod

Legenda:

pq - zawodnik ma zapewnioną kwalifikację dzięki pozycji w pierwszej „15” klasyfikacji Pucharu Świata Q - zawodnik zakwalifikował się do konkursu głównego nq - zawodnik odpadł w kwalifikacjach DNS - zawodnik nie wystartował DSQ - dyskwalifikacja

Konkurs indywidualny na skoczni HS 100 (03.03.2007) | edytuj kod

Składy reprezentacji | edytuj kod

W poniższej tabeli przedstawione zostały składy wszystkich państw, które były reprezentowane przez przynajmniej jednego skoczka narciarskiego na mistrzostwach w 2007 roku. Mimo wcześniejszego powołania do reprezentacji, w żadnej z konkurencji nie uczestniczyli: Mario Innauer, Tami Kiuru, Fumihisa Yumoto, Kevin Horlacher, Michael Uhrmann, Stefan Hula, Ildar Fatkullin i Robert Kranjec. Wspomniany Uhrmann nie wystartował, ponieważ w wyniku kontuzji, której doznał w trakcie jednej z serii treningowych, zmuszony był zrezygnować ze startu w mistrzostwach świata[6].

Z uwagi na fakt, że tytułu mistrza świata na skoczni dużej z 2005 roku bronił Janne Ahonen, reprezentacja Finlandii wystawiła pięciu skoczków do kwalifikacji przed pierwszym konkursem indywidualnym na tym obiekcie. Analogicznie, za sprawą obrońcy tytułu ze skoczni normalnej – Roka Benkoviča, w kwalifikacjach do zawodów na skoczni K-90 wystartowało pięciu skoczków słoweńskich.

Legenda:

q – zawodnik nie zakwalifikował się do konkursu głównego; DNS – zawodnik nie wystartował w konkursie głównym; - – zawodnik nie został zgłoszony do kwalifikacji.

Upadki | edytuj kod

W trakcie serii konkursowych, kwalifikacyjnych i treningowych rozegranych w ramach mistrzostw świata w Sapporo odnotowano dwa upadki skoczków narciarskich. Pierwszy z nich miał miejsce 21 lutego 2007 podczas drugiej serii treningowej przed kwalifikacjami do konkursu indywidualnego na skoczni dużej. Zawodnikiem, który nie ustał swojej próby był Michael Uhrmann. W wyniku upadku niemiecki skoczek doznał kontuzji kości śródstopia w prawej nodze, co uniemożliwiło mu start w mistrzostwach świata[6].

Podczas pierwszej serii konkursowej zawodów na skoczni Miyanomori upadł Harri Olli[112]. Reprezentant Finlandii uzyskał 93,5 metra i mimo upadku, dzięki temu, że jego odległość stanowiła ponad 90% najdłuższego wyniku pierwszej serii, awansował do serii finałowej jako lucky loser[113].

W pozostałych startach nie odnotowano żadnego upadku.

Uwagi | edytuj kod

 1. Nie wliczono tzw. „podwójnego mistrzostwa”, traktując niezależnie konkursy olimpijskie i konkursy mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Do 1980 roku każdy medalista olimpijski automatycznie stawał się medalistą mistrzostw świata.
 2. Oficjalnie zostało zgłoszonych 78 zawodników. W konkursie drużynowym wystartował także kombinator norweski - Wołodymyr Traczuk. Wśród zgłoszonych zawodników znalazł się również Robert Kranjec, jednak ostatecznie nie wziął udziału w mistrzostwach świata.
 3. W tabeli podano oficjalne rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem mistrzostw świata.
 4. Nieoficjalny rekord należał do Andersa Bardala, który w 2006 roku uzyskał 102,5 metra w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Od 2005 roku rekord skoczni mógł zostać poprawiony tylko w zawodach Pucharu Świata, mistrzostwach świata lub zimowych igrzyskach olimpijskich, w związku z czym rekord Bardala nie został uznany za oficjalny rekord skoczni. Rekordzista skoczni, Noriaki Kasai uzyskał 101 metrów w zawodach nieoficjalnych, jednak miało to miejsce w 2004 roku, kiedy to uznawano każdy rekord skoczni, niezależnie od rangi zawodów, podczas których został on ustanowiony.
 5. Nieoficjalny rekord skoczni ustanowił Yūsuke Kaneko, który 25 marca 2005 uzyskał 145 metrów w zawodach krajowych.
 6. Dyskwalifikacja za nieregulaminowy kombinezon.
 7. Skok z upadkiem. Zawodnik zajmował po pierwszej serii 47. miejsce, jednak zakwalifikował się do serii finałowej jako lucky loser. Zgodnie z regulaminem FIS jeżeli skoczek uzyska odległość większą niż 90% najdłuższej odległości pierwszej serii, a następnie upadnie, to awansuje do serii finałowej.
 8. a b c d Skład austriackiego zespołu w konkursach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Wolfgang Loitzl, Andreas Widhölzl, Thomas Morgenstern, Martin Höllwarth.
 9. a b c d Skład białoruskiego zespołu w konkursach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Iwan Sobolew, Dzmitryj Afanasienka, Piotr Czaadajew, Maksim Anisimau.
 10. a b c d Skład czeskiego zespołu w konkursach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Jan Mazoch, Lukáš Hlava, Jan Matura, Jakub Janda.
 11. a b Skład fińskiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni normalnej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Matti Hautamäki, Jussi Hautamäki, Risto Jussilainen, Janne Ahonen.
 12. a b c Skład fińskiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni dużej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Risto Jussilainen, Tami Kiuru, Matti Hautamäki, Janne Ahonen.
 13. a b c Skład japońskiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni normalnej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Daiki Itō, Takanobu Okabe, Akira Higashi, Noriaki Kasai.
 14. a b Skład japońskiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni dużej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Noriaki Kasai, Takanobu Okabe, Hideharu Miyahira, Akira Higashi.
 15. a b c d e f g h Skład kazachskiego zespołu w konkursach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Nikołaj Karpienko, Asan Tachtachunow, Radik Żaparow, Iwan Karaułow.
 16. a b c d Skład koreańskiego zespołu w konkursach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Kang Chil-ku, Choi Heung-chul, Kim Hyun-ki, Choi Yong-jik.
 17. a b c Skład niemieckiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni dużej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Martin Schmitt, Jörg Ritzerfeld, Michael Uhrmann, Georg Späth.
 18. a b Skład niemieckiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni normalnej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Michael Neumayer, Martin Schmitt, Michael Uhrmann, Georg Späth.
 19. a b c d Skład norweskiego zespołu w konkursach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Lars Bystøl, Sigurd Pettersen, Bjørn Einar Romøren, Roar Ljøkelsøy.
 20. a b c Skład polskiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni normalnej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Kamil Stoch, Marcin Bachleda, Adam Małysz, Robert Mateja.
 21. a b Skład polskiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni dużej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Mateusz Rutkowski, Marcin Bachleda, Kamil Stoch, Adam Małysz.
 22. a b c d e f g h Skład rosyjskiego zespołu w konkursach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Ildar Fatkullin, Dmitrij Ipatow, Dienis Korniłow, Dmitrij Wasiljew.
 23. a b c d Skład słoweńskiego zespołu w konkursach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Primož Peterka, Jure Bogataj, Rok Benkovič, Jernej Damjan.
 24. a b c d e f Skład szwajcarskiego zespołu w konkursach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Michael Möllinger, Simon Ammann, Marco Steinauer, Andreas Küttel.
 25. a b c Skład ukraińskiego zespołu, zgłoszonego do konkursu drużynowego na skoczni normalnej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Mykoła Kozłow, Witalij Szumbareć, Wołodymyr Boszczuk, Ołeksandr Łazarowicz. Ostatecznie drużyna nie wystąpiła w konkursie.
 26. a b Skład włoskiego zespołu w konkursach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Sebastian Colloredo, Marco Beltrame, Alessio Bolognani, Stefano Chiapolino.

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d e Andrzej Mysiak: Skoki Narciarskie - Od 9 pierwszy trening w Sapporo (Aktualizacja 2) (pol.). skokinarciarskie.pl, 21 lutego 2007. [dostęp 2010-09-19].
 2. Skoki narciarskie - Puchar Świata 2006/2007 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2010-09-15].
 3. Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Jacobsen faworytem bukmacherów do tytułu MŚ w Sapporo (pol.). skijumping.pl, 20 lutego 2007. [dostęp 2010-09-15].
 4. Andrzej Mysiak: Skoki Narciarskie - Przed Mistrzostwami Świata w Sapporo (pol.). skokinarciarskie.pl, 20 lutego 2007. [dostęp 2010-09-15].
 5. Paweł Guzik: Skoki Narciarskie: Kto jedzie po złoto? (pol.). skijumping.pl, 21 lutego 2007. [dostęp 2010-09-15].
 6. a b c Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie - Uhrmann w szpitalu. Nie wystąpi na MŚ (Aktualizacja) (pol.). skokinarciarskie.pl, 21 lutego 2007. [dostęp 2010-09-15].
 7. Skoki Narciarskie - Willingen, Puchar Świata 2006/2007 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2010-09-15].
 8. Skoki Narciarskie - Mistrzostwa Świata 2005 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2010-09-15].
 9. Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Walter Hofer tłumaczy zasady uznawania rekordów skoczni (pol.). skijumping.pl, 16 marca 2005. [dostęp 2010-09-19].
 10. Sapporo HS 100 (niem.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2010-09-19].
 11. Sapporo HS 134 (niem.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2010-09-13].
 12. FIS Nordic World Ski Championships 2007, Sapporo / JPN, Ski Jumping, Large Hill Individual, Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-02-25)].
 13. FIS Nordic World Ski Championships 2007, Sapporo / JPN, Ski Jumping, Large Hill Individual, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-02-27)].
 14. FIS Nordic World Ski Championships 2007, Sapporo / JPN, Ski Jumping, Large Hill Team, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-02-27)].
 15. FIS Nordic World Ski Championships 2007, Sapporo / JPN, Ski Jumping, Normal Hill Individual, Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-03-04)].
 16. FIS Nordic World Ski Championships 2007, Sapporo / JPN, Ski Jumping, Normal Hill Individual, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-30)].
 17. Paweł Stawowczyk: Skoki narciarskie - Ammann Mistrzem Świata, Olli drugi, Małysz czwarty (pol.). skokinarciarskie.pl, 24 lutego 2007. [dostęp 2010-09-28].
 18. Paweł Stawowczyk: Skoki narciarskie - MŚ: Austria zdobywa złoto (pol.). skokinarciarskie.pl, 25 lutego 2007. [dostęp 2010-09-28].
 19. Paweł Stawowczyk: Skoki narciarskie - MŚ: Małysz deklasuje rywali i zdobywa złoty medal! (pol.). skokinarciarskie.pl, 3 marca 2007. [dostęp 2010-09-28].
 20. Skoki narciarskie - Zwycięzcy Mistrzostw Świata (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2010-09-29].
 21. Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie - MŚ Sapporo: Austriacy najlepsi w kwalifikacjach (pol.). skokinarciarskie.pl, 2 marca 2007. [dostęp 2010-09-17].
 22. FIS Nordic World Ski Championships 2005, Oberstdorf * Allgäu / GER, Large Hill, Individual Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-05-15)].
 23. FIS Nordic World Ski Championships 2005: Oberstdorf * Allgäu / GER, Ski-Jumping, Large Hill Individual, Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-05-15)].
 24. FIS Nordic World Ski Championships 2005, Oberstdorf * Allgäu / GER, Normal Hill Individual, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-02-21)].
 25. FIS Nordic World Ski Championships 2005: Oberstdorf * Allgäu / GER, Ski-Jumping, Normal Hill Individual, Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-02-23)].
 26. FIS Nordic World Ski Championships 2005, Oberstdorf * Allgäu / GER, Large Hill Team, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-05-16)].
 27. FIS Nordic World Ski Championships 2005, Oberstdorf * Allgäu / GER, Normal Hill Team, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-02-24)].
 28. Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie - Austriacy na Mistrzostwa Świata (pol.). skokinarciarskie.pl, 13 lutego 2007. [dostęp 2010-09-19].
 29. FIS-Ski - biographie: INNAUER Mario (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 30. FIS-Ski - biographie: KOCH Martin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 31. FIS-Ski - biographie: KOFLER Andreas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 32. FIS-Ski - biographie: LOITZL Wolfgang (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 33. FIS-Ski - biographie: MORGENSTERN Thomas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 34. FIS-Ski - biographie: SCHLIERENZAUER Gregor (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 35. a b c d e f g h i j k l m n Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: MŚ w Sapporo: Składy ekip (pol.). skijumping.pl, 19 lutego 2007. [dostęp 2010-09-19].
 36. FIS-Ski - biographie: ANISIMOV Maksim (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 37. FIS-Ski - biographie: CHAADAEV Petr (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 38. FIS-Ski - biographie: HAJEK Antonin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 39. FIS-Ski - biographie: JANDA Jakub (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 40. FIS-Ski - biographie: KOUDELKA Roman (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 41. FIS-Ski - biographie: MATURA Jan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-19].
 42. FIS-Ski - biographie: VACULIK Ondrej (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 43. FIS-Ski - biographie: SALUMAE Jens (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 44. Katarzyna Gucewicz: Skoki Narciarskie - Ahonen Mistrzem Finlandii. Kadra Finów do Sapporo (pol.). skokinarciarskie.pl, 14 lutego 2007. [dostęp 2010-09-29].
 45. FIS-Ski - biographie: AHONEN Janne (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-20].
 46. FIS-Ski - biographie: HAPPONEN Janne (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 47. FIS-Ski - biographie: HAUTAMAEKI Matti (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-20].
 48. FIS-Ski - biographie: KIURU Tami (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 49. FIS-Ski - biographie: LAPPI Arttu (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 50. FIS-Ski - biographie: OLLI Harri (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 51. FIS-Ski - biographie: DESCOMBES SEVOIE Vincent (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 52. FIS-Ski - biographie: LAZZARONI David (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 53. FIS-Ski - biographie: ITO Daiki (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 54. FIS-Ski - biographie: ITO Kenshiro (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 55. FIS-Ski - biographie: KASAI Noriaki (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-20].
 56. FIS-Ski - biographie: OKABE Takanobu (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 57. FIS-Ski - biographie: TOCHIMOTO Shohei (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 58. FIS-Ski - biographie: YUMOTO Fumihisa (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 59. FIS-Ski - biographie: BAXTER Gregory (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 60. FIS-Ski - biographie: GORHAM Graeme (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 61. FIS-Ski - biographie: MORRICE Trevor (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 62. FIS-Ski - biographie: READ Stefan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 63. FIS-Ski - biographie: KARAULOV Ivan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 64. FIS-Ski - biographie: KARPENKO Nikolaz (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 65. FIS-Ski - biographie: KOROLEV Alexey (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 66. FIS-Ski - biographie: TAKHTAKHUNOV Assan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 67. FIS-Ski - biographie: ZHAPAROV Radik (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 68. FIS-Ski - biographie: CHOI Heung-Chul (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-20].
 69. FIS-Ski - biographie: CHOI Yong-Jik (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 70. Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie - Peter Rohwein wybrał skład na MŚ (pol.). skokinarciarskie.pl, 12 lutego 2007. [dostęp 2010-09-29].
 71. FIS-Ski - biographie: BOGNER Tobias (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 72. FIS-Ski - biographie: HOCKE Stephan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 73. FIS-Ski - biographie: HORLACHER Kevin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 74. FIS-Ski - biographie: RITZERFELD Joerg (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 75. FIS-Ski - biographie: SCHMITT Martin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21].
 76. FIS-Ski - biographie: UHRMANN Michael (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21].
 77. FIS-Ski - biographie: BARDAL Anders (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 78. FIS-Ski - biographie: HILDE Tom (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 79. FIS-Ski - biographie: JACOBSEN Anders (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 80. FIS-Ski - biographie: LJOEKELSOEY Roar (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21].
 81. FIS-Ski - biographie: PETTERSEN Sigurd (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 82. FIS-Ski - biographie: HULA Stefan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 83. FIS-Ski - biographie: MALYSZ Adam (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21].
 84. FIS-Ski - biographie: MATEJA Robert (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 85. FIS-Ski - biographie: STOCH Kamil (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 86. FIS-Ski - biographie: ZYLA Piotr (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 87. FIS-Ski - biographie: FATCHULLIN Ildar (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 88. FIS-Ski - biographie: IPATOV Dimitry (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 89. FIS-Ski - biographie: KORNILOV Denis (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 90. FIS-Ski - biographie: ROSLIAKOV Ilja (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 91. FIS-Ski - biographie: VASSILIEV Dimitry (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 92. FIS-Ski - biographie: DAMIAN Mihai (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 93. FIS-Ski - biographie: MESIK Martin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 94. FIS-Ski - biographie: BENKOVIC Rok (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 95. FIS-Ski - biographie: DAMJAN Jernej (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 96. FIS-Ski - biographie: KRANJEC Robert (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21].
 97. FIS-Ski - biographie: PIKL Primoz (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 98. FIS-Ski - biographie: URBANC Rok (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 99. FIS-Ski - biographie: ZONTA Peter (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 100. FIS-Ski - biographie: ALBORN Alan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 101. FIS-Ski - biographie: JONES Clint (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 102. FIS-Ski - biographie: AMMANN Simon (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21].
 103. FIS-Ski - biographie: KUETTEL Andreas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 104. FIS-Ski - biographie: LANDERT Guido (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 105. FIS-Ski - biographie: MOELLINGER Michael (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 106. FIS-Ski - biographie: BOSHCHUK Volodymyr (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 107. FIS-Ski - biographie: LAZAROVYCH Oleksandr (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 108. FIS-Ski - biographie: SHUMBARETS Vitaliy (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 109. FIS-Ski - biographie: TRACHUK Volodymyr (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 110. FIS-Ski - biographie: COLLOREDO Sebastian (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 111. FIS-Ski - biographie: MORASSI Andrea (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
 112. Krzysztof Baraniak: Adam Małysz mistrzem świata w Sapporo!!! (pol.). wiadomosci24.pl, 3 marca 2007. [dostęp 2010-09-19].
 113. Skoki narciarskie - Zasady Pucharu Świata (pol.). sport24.pl. [dostęp 2016-09-25].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy