Skoki narciarskie na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym


Skoki narciarskie na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skoki narciarskie na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym (znane też jako mistrzostwa świata w skokach narciarskich[2]) są częścią mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym odbywających się co 2 lata. Pierwszy konkurs odbył się w 1925 w Jańskich Łaźniach. Przed II wojną światową impreza rozgrywana była praktycznie corocznie, a od 1950 wprowadzono czteroletni cykl, na przemian z sezonem olimpijskim. Dopiero w 1985 zdecydowano o 2 letniej przerwie między mistrzostwami.

Od 1925 do 1962 rozgrywany był tylko jeden konkurs indywidualny, w dodatku na dużo mniejszych niż obecnie obiektach (najwyższa skocznia o punkcie konstrukcyjnym K-70). Od 1962 do 1989 zmagania odbywały się na dwóch typach skoczni: K-70 i K-90, na których wyłaniano po jednym mistrzu świata. W 1991 po raz pierwszy rywalizowano na obiektach K-120. Od 1978 przeprowadzane są zawody drużynowe (do 2001 - jeden konkurs, a w 2001 – pod naciskiem gospodarzy – zorganizowano w Lahti aż dwa konkursy drużynowe: na skoczni K-90 i K-120, co stało się tradycją również w kolejnych edycjach). Od 2009 rozgrywane są zmagania pań na skoczni normalnej, a od 2013 - konkursy drużyn mieszanych (dwie kobiety i dwóch mężczyzn). Każdy kraj może wystawić do kwalifikacji czterech zawodników[3]. W 2019 zaplanowano włączenie do programu mistrzostw świata konkursu drużynowego kobiet[4].

Trzykrotnie mistrzostwa świata odbyły się w Polsce - w Zakopanem (1929, 1939 i 1962). W całej historii mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym reprezentanci Polski zdołali wywalczyć w skokach narciarskich 19 medali. Medale zdobywali:

Adam Małysz jest rekordzistą jeśli chodzi o liczbę zdobytych tytułów indywidualnego mistrza świata w skokach narciarskich. Jako jedyny skoczek narciarski w historii wywalczył je czterokrotnie (2001, 2003 x2 i 2007). Jest on również rekordzistą pod względem zdobytych indywidualnych medali mistrzostw świata w historii. Zdobył ich 6, w tym 4 złote (2001, 2003 x2 i 2007), 1 srebrny (2001) i 1 brązowy (2011).

Spis treści

Medaliści mistrzostw świata | edytuj kod

 Osobny artykuł: Medaliści mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w skokach narciarskich.

Kwestia podwójnego mistrzostwa | edytuj kod

Do roku 1980 każdy medalista igrzysk olimpijskich zostawał automatycznie medalistą mistrzostw świata. Tym samym pierwszym Polakiem, który został mistrzem świata w skokach narciarskich jest Wojciech Fortuna, który wygrał złoto na igrzyskach olimpijskich w Sapporo w 1972 roku. W poniższej statystyce nie uwzględniono jednak tego faktu, traktując te dwie imprezy niezależnie.

Najwięcej złotych medali w historii mistrzostw świata – mężczyźni | edytuj kod

(indywidualnie, nie wliczając tzw. podwójnego mistrzostwa)

Najwięcej medali w historii mistrzostw świata – mężczyźni | edytuj kod

(indywidualnie, nie wliczając tzw. podwójnego mistrzostwa)

Konkursy drużynowe | edytuj kod

Najwięcej złotych medali w historii mistrzostw świata – mężczyźni | edytuj kod

Najwięcej medali w historii mistrzostw świata – mężczyźni | edytuj kod

Najwięcej złotych medali w historii mistrzostw świata – kobiety | edytuj kod

(indywidualnie)

Najwięcej razy na podium w historii mistrzostw świata – kobiety | edytuj kod

(indywidualnie)

Przypisy | edytuj kod

  1. a b mężczyźni indywidualnie
  2. Oficjalnie nie istnieje taka impreza jak mistrzostwa świata w skokach narciarskich, istnieją tylko mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym, w czasie których sportowcy walczą o medale w skokach narciarskich
  3. MŚ w Lahti: Piątek pod znakiem kwalifikacji mężczyzn i konkursu kobiet (listy startowe) - Skijumping.pl, www.skijumping.pl [dostęp 2017-11-26] .
  4. Michał Chmielewski: KONIEC „ŚWIĘTYCH KRÓW”. SKOCZKÓW CZEKAJĄ OBOWIĄZKOWE KWALIFIKACJE. przegladsportowy.pl, 2017-05-28. [dostęp 2017-05-28].
Na podstawie artykułu: "Skoki narciarskie na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy