Skrócenie fali stojącej w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaSkrócenie fali stojącej – zjawisko zachodzące na fali stojącej pod wpływem jej ruchu względem ośrodka, a więc na skutek efektu Dopplera. Fala taka zachowuje węzły, w sensie punktów, w których amplituda fali pozostaje stała. Pod wpływem ruchu względem ośrodka, węzły przybliżają się do siebie. Stopień tego procesu zależny jest od prędkości względem ośrodka i rodzaju fali.
Spis treści
Wzory matematyczne | edytuj kod
Płaska fala stojąca | edytuj kod
Wyprowadzenia wzoru na skrócenie płaskiej fali stojącej, w zależności od kąta pomiędzy kierunkiem fali a kierunkiem ruchu węzłów względem ośrodka, dokonał w 1981 roku Yurij Iwanow:
gdzie:
– prędkość węzłów względem ośrodka, – prędkość bezwzględna fali w ośrodku, – kąt pomiędzy ruchem węzłów w ośrodku a orientacją fali stojącej.Z zależności owej wynika, że skrócenie podłużne będzie wynosiło
podczas gdy skrócenie poprzeczne
Sferyczna fala stojąca | edytuj kod
Analizując działanie efektu Dopplera na sferyczną falę stojącą, Milo Wolff odkrył płaską „falę fazy”, o parametrach
gdzie:
– długość fali fazy, – prędkość fali fazy, – częstotliwość układu w spoczynku.Ponieważ fala fazy odpowiada za częstotliwość układu sferycznego fal stojących, jej parametry powodują spadek jego częstotliwości o Zastosowanie tak zmodyfikowanej częstotliwości do wzoru na skrócenie fali płaskiej, powoduje skasowanie skrócenia poprzecznego oraz zmniejszenie skrócenia podłużnego do postaci
Implikacje w fizyce | edytuj kod
W nurcie falowej budowy materii, skrócenie fali stojącej jest przez niektórych traktowane jako fizyczne wyjaśnienie skrócenia Lorentza-Fitzgeralda, natomiast spadek częstotliwości w sferycznej fali stojącej miałby wyjaśniać czas lokalny Lorentza, którego odpowiednikiem w szczególnej teorii względności jest dylatacja czasu.
Bibliografia | edytuj kod
- Yuri N. Ivanov: Rhythmodynamics. [dostęp 2014-09-21].
- Milo Wolff: Beyond the Point Particle – A Wave Structure for the Electron. Galilean Electrodynamics. [dostęp 2014-09-21].
- Gabriel LaFreniere: Matter Is Made of Waves. [dostęp 2014-09-21].
OryginałEdytujHistoria i autorzy
