Skrajny Jastrzębi Karb


Na mapach: 49°12′45,0″N 20°12′22,0″E/49,212500 20,206111

Skrajny Jastrzębi Karb w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skrajny Jastrzębi Karb (słow. Predná karbunkulová štrbina, niem. Vordere Rotseekerbe, węg. Elülső-Vöröstavi-rés[1]) – przełęcz w środkowym fragmencie Jastrzębiej Grani w słowackiej części Tatr Wysokich. Oddziela ona od siebie dwa z trzech Jastrzębich KopiniakówPośredniego Jastrzębiego Kopiniaka na zachodzie i Skrajnego Jastrzębiego Kopiniaka na wschodzie[2].

Stoki północne opadają z przełęczy do Doliny Jagnięcej, południowe – do Doliny Jastrzębiej. Do Doliny Jagnięcej zbiega ze Skrajnego Jastrzębiego Karbu długi żleb z progami. Ściany opadające z okolic siodła na stronę południową przecięte są dwoma zachodami – Pośrednią i Wyżnią Kopiniakową Drabiną[2].

Na Skrajny Jastrzębi Karb, podobnie jak na inne obiekty w Jastrzębiej Grani, nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Najdogodniejsze drogi dla taterników wiodą na siodło granią z sąsiednich obiektów, natomiast wejście od strony Doliny Jastrzębiej jest częściowo skrajnie trudne (VI w skali UIAA)[2].

Pierwsze wejścia:

Czasami w literaturze pojawia się błędna polska nazwa siodła: Skrajna Szklana Szczerbina (Predná sklenená štrbina[1])[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Endre Futó: Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych. [dostęp 2013-12-28].
  2. a b c d e Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XXIV. Czerwona Turnia – Przełęcz pod Kopą. Warszawa: Sport i Turystyka, 1984, s. 50–52. ISBN 83-217-2472-8.
Na podstawie artykułu: "Skrajny Jastrzębi Karb" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy