Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów w Kielcach


Na mapach: 50°52′00,0″N 20°37′19,0″E/50,866667 20,621944

Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów w Kielcach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Aleja Sław na Skwerze Harcerskim Pomnik poświęcony harcerzom poległym za Ojczyznę

Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów w Kielcach - plac położony koło centrum miasta, wchodzący w skład terenów zielonych ciągnących się wzdłuż rzeki Silnicy. Leży pomiędzy ulicami: Krakowską, Biskupa Czesława Kaczmarka, Ogrodową i Spacerową. Od strony północnej graniczy z parkiem miejskim, a od południa z Kadzielnią i położonym na jej terenie rezerwatem przyrody nieożywionej.

Na terenie skweru jest plac zabaw, sieć alejek spacerowych oraz droga dla rowerów wzdłuż Silnicy prowadząca od Stadionu "Budowlani" na Pakoszu przez park miejski i wzdłuż zalewu miejskiego aż do ulicy Witosa. Przez skwer przechodzi czerwony szlak miejski prowadzący przez zabytkowe i ciekawe turystycznie miejsca miasta Kielce, niebieski szlak spacerowy prowadzący z ulicy Zamkowej na Stadion Leśny oraz zielony szlak spacerowy prowadzący z ulicy Zamkowej na Bukówkę.

Na środku skweru znajduje się pomnik poświęcony harcerzom poległym za Ojczyznę, który został odsłonięty w 1982 roku podczas obchodów 70-lecia harcerstwa w Kielcach. Wzdłuż głównej alejki skweru ciągnie się Aleja Sław, którą tworzą umieszczone na granitowych postumentach popiersia znanych osób: kompozytorów, piosenkarzy, pisarzy, malarzy. Obecnie Aleja Sław liczy 46 popiersi, które przedstawiają m. in. następujące osoby:

Galeria Sław | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów w Kielcach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy