Smakosz


Smakosz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Smakosz (tytuł oryg. Jeepers Creepers) − film fabularny (horror) z 2001 roku, wykreowany przez fana gatunku Victora Salvę, twórcę filmu Siła spokoju (2006). Producentem wykonawczym projektu jest Francis Ford Coppola. Film doczekał się dwóch sequeliSmakosza 2 (2003) oraz Smakosza 3.

Spis treści

Obsada | edytuj kod

Opis fabuły | edytuj kod

Rodzeństwo Trish i Darry Jennerowie wybiera się w rodzinne strony. Początkowo nudna i dłużąca się podróż przemienia się w koszmar, gdy podążając samotną autostradą, są świadkami budzącej grozę sytuacji. Mężczyzna w długim płaszczu wrzuca wielki zafoliowany przedmiot do rury ściekowej. Młodzi − jedyni świadkowie podejrzanego incydentu − zostają przez niego zaatakowani, decydują się jednak wrócić w tajemnicze miejsce i na własne oczy przekonać się, czy w tajemniczym zajściu aby na pewno nikt nie ucierpiał. To, czego doświadczają, zmienia przebieg zdarzeń z przerażających na makabryczne.

Darry grzęźnie w dziwnej piwnicy, w której odnajduje umierającego młodego mężczyznę oraz kilkaset ludzkich zwłok, pozszywanych ze sobą grubymi nićmi. Wraz z siostrą chłopak dojeżdża do pobliskiej kawiarni, gdzie oboje wzywają pomoc. Darry odbiera telefon od ekscentryczki, która ostrzega go przed piosenką o tytule Jeepers Creepers − ma ona bowiem być zapowiedzią zbliżającego się zagrożenia. Po dotarciu policji do baru, dochodzi do nietypowej sytuacji − niezidentyfikowany mężczyzna włamuje się do auta Jennerów i obwąchuje znajdującą się w nim bieliznę Darry'ego. Następnie, podczas podróży na komisariat, para policjantów zostaje zamordowana przez latającą postać o wyglądzie potwora. Ku zaskoczeniu Jennerów, jest to postać ich prześladująca. Rodzeństwo trafia niedługo potem na miejscowy posterunek policyjny, gdzie zjawia się kobieta, od której wcześniej telefon odebrał Darry, Jezelle. Trish i Darry dowiadują się od niej nieco na temat ścigającego ich mordercy − nie jest on istotą ludzką, budzi się raz na dwadzieścia trzy lata, by przez dwadzieścia trzy dni polować na ludzi; zjada określone części ich ciał, które go posilają. Właśnie po mrocznej opowieści wróżbitki Jezelle, na posterunku pojawia się opisywany. Po zamordowaniu jednego z więźniów i funkcjonariuszy, porywa Darry'ego, nie zważając nawet na prośby Trish, która w zamian za uwolnienie brata, chce mu złożyć w ofierze siebie samą.

W ostatniej scenie, przedstawionej w opuszczonej fabryce, ukazane zostają pozbawione oczu zwłoki Darry'ego. Scenie towarzyszy melodia piosenki Jeepers Creepers.

Alternatywne zakończenie | edytuj kod

Istnieje alternatywne zakończenie filmu, które ostatecznie nie zostało wykorzystane. W scenie wieńczącej Smakosz dostaje to, czego chciał, lecz cała historia okazuje się być jedynie opowieścią chłopaka, imieniem Gary, którą przedstawił on swojej dziewczynie Lisie (Gary i Lisa również grani byli przez Justina Longa i Ginę Philips). Dziewczyna nie wierzy swojemu chłopakowi. Następnie para odchodzi od rozpalonego ogniska, by nie przegapić wyczekiwanego autobusu. Decydują się jednak dojechać w upragnione miejsce autostopem. Zbiegiem okoliczności, natrafiają na ciężarówkę Smakosza.

Box office | edytuj kod

W pierwszy weekend wyświetlania filmu w amerykańskich kinach (w dwóch tysiącach dziewięćset czterdziestu czterech kinach) zarobił on 37 904 175 dolarów. Na całym świecie film zainkasował łącznie 59 217 789 $.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Seria filmów Smakosz Filmy w reżyserii Victora Salvy
Na podstawie artykułu: "Smakosz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy