Smaszków


Na mapach: 51°39′31″N 18°27′57″E/51,658611 18,465833

Smaszków w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Smaszkówwieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Błaszki. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

Pierwsza wzmianka z 1391 r. Gniazdo rodowe Smaszkowskich, którzy do 1541 r. byli właścicielami wsi. Wówczas to Feliks Smaszkowski sprzedał wieś Kobierzyckim. W II połowie XVIII w. wieś należała do Franciszka Bogusławskiego, chorążego wojsk koronnych a po nim do jego syna Maksymiliana, towarzysza kawalerii narodowej. Na przełomie XVIII/XIX w. właścicielami wsi byli Kurcewscy, od których wieś nabył Stanisław Suchorski. Ostatnim właścicielem Smaszkowa z tego rodu był Teodor Suchorski, który zginął w bitwie pod Rudnikami w powstaniu styczniowym i pochowany został na cmentarzu w Dzietrznikach. Od Suchorskich Smaszków przeszedł w ręce Gątkiewiczów: Cezarego, a następnie Alojzego, który sprzedał go Joannie z Taczanowskich Walewskiej, żonie Stefana – właściciela Inczewa, za 80 tys. rs. W rękach tej rodziny Smaszków pozostawał do II wojny światowej.

Kapliczki | edytuj kod

Z drogi prowadzącej do stacji PKP skręcamy w prawo i tu zaczyna się Smaszków.Na początku drogi znajduje się krzyż żelazny obsadzony w kamieniu. Na krzyżu umieszczona jest tabliczka z napisem:

„Mikołaj i Antonina z Kasprzaków Małżonkowie Góreccy Maciszewice 1903 rok.”

Druga kapliczka znajduje się w ogrodzie gdzie dawniej był dwór Walewskich. Obok kapliczki prowadziła aleja do dworu Kazimierza Walewskiego. Po dworze Walewskich zachowały się w Smaszkowie stawy, nieliczny drzewostan a w ziemi fundament po zabudowaniach. Kapliczka posiada trzy kondygnacje z wnękami na cztery strony. Wnęki wypełnione są obrazkami o współczesnym charakterze.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Smaszków" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy