Smolarnia (rejon kliczewski)


Na mapach: 53°27′50″N 29°16′19″E/53,463889 29,271944

Smalarnia (rejon kliczewski) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Smolarnia (rejon kliczewski)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Smalarnia (błr. Смалярня; ros. Смолярня, Smolarnia) – wieś na Białorusi, w obwodzie mohylewskim, w rejonie kliczowskim, w sielsowiecie Niasiata, 3,5 km na południowy zachód od Kliczewa. Wieś, w której zamieszkanych jest kilka chałup, leży przy drodze z Kliczewa do Niasiaty, od południa jest osłonięta lasem a od północy otaczają ją pola kołchozowe[2].

Wieś w literaturze | edytuj kod

Lokalizacja miejsc z powieści Nadberezyńcy w rejonie „Wończy” (Kliczewa). Widoczny zaścianek Przesieka (literacka Smolarnia) oraz podkliczewska Smalarnia, której nazwą najprawdopodobniej posłużył się autor. Fragment polskiej mapy wojskowej z 1934 roku.

Ze względu na nazwę wieś bywała niegdyś łączona z zaściankiem „Smolarnia”, opisanym przez Floriana Czarnyszewicza w autobiograficznej powieści Nadberezyńcy z 1942 roku.

Topografia i położenie oraz historia podkliczewskiej Smalarni jednak nie odpowiadają opisowi z powieści. Jak ustalił historyk i biograf pisarza Bartosz Bajków, powieściową Smolarnią była w rzeczywistości Przesieka (Przesieka Pierwsza), nieistniejąca już wieś szlachecka położona po drugiej stronie Kliczewa (powieściowej „Wończy”), w rejonie puszczańskim. Według dokumentów oraz wspomnień rodziny pisarza, to Przesieka była zaściankiem, w której wychowywał się Florian Czarnyszewicz[3].

Sam pisarz w 1953 ubolewał, że jego „Smolarnia” już nie istnieje, że „zarasta drzewami”[4]. Według wspomnień mieszkańców rejonu kliczewskiego tamtejsza Smolarnia/Smalarnia nigdy nie była wsią „szlachecką”, lecz białoruską[5].

Według badaczy Czarnyszewicz w swoich powieściach opisał istniejące rzeczywiście miejsca zmieniając jednak ich nazwy, aby ochronić pozostałych mieszkańców przed represjami sowieckimi[6].

Współczesna zagroda w Smalarni koło Kliczewa.

Przypisy | edytuj kod

  1. Liczby ludności miejscowości obwodu mohylewskiego na podstawie spisu ludności wg stanu na dzień 14 października 2009 roku (ros.).
  2. Teresa Siedlar-Kołyszko, Ani krowy ani kościoła na: dom-polski.org
  3. Bartosz Bajków, Florian Czarnyszewicz: przyczynek do biografii, w: „Arcana” (nr 138), str. 107
  4. Bartosz Bajków, Florian Czarnyszewicz: przyczynek do biografii, w: „Arcana” (nr 138) z 2017, str. 108
  5. Алена ЛЯШКЕВІЧ Клічаўскія тайны na kimpress.by (6.01.2016)
  6. Jerzy Gizella „Ostatnie przesłanie Czarnyszewicza” [w:] „Arcana” nr 6 (114) z 2013 r.
Na podstawie artykułu: "Smolarnia (rejon kliczewski)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy