Sobór Świętej Trójcy w Petersburgu


Na mapach: 59°54′58″N 30°18′21″E/59,916111 30,305833

Sobór Świętej Trójcy w Petersburgu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sobór Świętej Trójcy (ros. Троице-Измайловский собор, Троицкий собор) – prawosławna świątynia w Petersburgu znajdująca się na południe od budynku Admiralicji, przy Izmaiłowskim Prospekcie, niedaleko stacji metra Tiechnołogiczeskij institut.

Historia | edytuj kod

Sobór został zbudowany w latach 1828–1835 w rosyjskiej odmianie stylu Empire według projektu architekta Wasilija Stasowa. Wzniesiono go na miejscu wybudowanej w latach 1754–1756 drewnianej cerkwi, która została zniszczona przez powódź w 1824 roku, a następnie rozebrana.

W 1886 r. na placu przed soborem ustawiono Kolumnę Chwały, mającą upamiętniać zwycięstwo Imperium Rosyjskiego nad Imperium Osmańskim w X wojnie rosyjsko-tureckiej.

Po rewolucji październikowej świątynia była wielokrotnie plądrowana. W 1938 r. budynek świątyni definitywnie zamknięto. Komunistyczne władze kraju planowały rozbiórkę soboru, ostatecznie został przerobiony na magazyn. Sobór został zwrócony Rosyjskiej Cerkwi w 1990 r. Rozpoczęły się wtedy trwające wiele lat prace restauracyjne, mające na celu przywrócenie świątyni (głównie jej wnętrzu) dawnego blasku.

25 sierpnia 2006 r. na rusztowaniach otaczających główną kopułę restaurowanej świątyni wybuchł pożar[2][3]; w jego wyniku uległa ona zawaleniu, natomiast uszkodzone zostały dwie z czterech mniejszych kopuł. Wnętrze budynku zostało w znacznym stopniu zniszczone (udało się jednak uratować ikony, naczynia liturgiczne i inne elementy wyposażenia wnętrza).

Świątynię po pożarze odbudowano, jej otwarcie odbyło się w 2010 r.[4]

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Strona rejestru
  2. ros.  Interfax > Politics
  3. RIA Novosti - Russia - Restorers face long effort at Petersburg cathedral after fire
  4. Sobory.ru
Na podstawie artykułu: "Sobór Świętej Trójcy w Petersburgu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy