Sobiesław II Przemyślida


Sobiesław II czeski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Sobiesław II Przemyślida) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sobiesław II (ur. w 1128, zm. 29 stycznia 1180) – książę Czech z dynastii Przemyślidów panujący w latach 1173-1178.

Był drugim synem Sobiesława I, księcia czeskiego, i jego żony Adelajdy, księżniczki węgierskiej.

Od 1140 przebywał poza Czechami. Wrócił kilka lat później i w 1147 roku został uwięziony przez swojego stryjecznego brata, księcia Władysława I.

W 1161 roku zajął Ołomuniec, ale szybko został oblężony przez króla Władysława II. Zaproszony przez niego na rozmowy, mimo gwarancji bezpieczeństwa, Sobiesław został uwięziony i osadzony w Přimdzie. Spędził tam dwanaście lat.

W 1173 roku został uwolniony na żądanie cesarza Fryderyka I Barbarossy. Sobiesław udał się na zjazd do Hermsdorfu. Tam cesarz odebrał Czechy dotychczasowemu władcy – księciu Fryderykowi i oddał je Oldrzychowi, a ten natychmiast przekazał je swojemu starszemu bratu – Sobiesławowi II. Stracił jednak poparcie cesarza kiedy w 1176[1] nie wysłał wojsk na wyprawę włoską Fryderyka I. Wtedy cesarz poparł usuniętego wcześniej Fryderyka, który dzięki temu odzyskał tron czeski.

Poślubił Elżbietę, córkę Mieszka III Starego. Małżeństwo to okazało się bezdzietne.

Genealogia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. MaciejM. Salamon MaciejM. (red.), Wielka Historia Świata, t. 4. Kształtowanie średniowiecza, Kraków: Oficyna Wydawnicza FOGRA, 2005, s. 405, ISBN 83-85719-85-7 .

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Sobiesław II Przemyślida" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy