Soboniowice


Na mapach: 49°58′54,5″N 19°59′22,6″E/49,981800 19,989600

Soboniowice w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kaplica NMP Częstochowskiej Osiedlowy Klub Kultury Soboniowice Boisko przy Klubie Kultury

Soboniowice – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy X Swoszowice.

Historia | edytuj kod

Soboniowice do XVIII w. były podzielone na dwie wsie: Soboniowice w części południowej i Strzałkowice – w północnej. Obydwie podlegały parafii w Kosocicach.

W 1418 r. na terenie Strzałkowic znajdował się młyn. W XVII w. rodzina Michałowskich posiadała majątki w obu wsiach. Część Soboniowic należała do Lenczowskich, a później do Janowskich. W XVIII w. we wsi powstał zespół dworski, a zachowany do dziś dwór pochodzi z 1850 r., przebudowany w XX w., zaś spichlerz z I poł. XIX w. Natomiast Strzałkowice do XVIII w., czyli do czasu włączenia ich do Soboniowic, należały do wicekustoszy krakowskich.

Według Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich z 1880 r.:

Strzałkowice: część gminy Soboniowice, powiat wielicki, przy drodze z Wieliczki do Swoszowic, składa się z 33 domów i 188 mieszkańców rzymsko-katolickich. Mały dopływ Wilgi z prawej strony brzegu, oddziela ją od Soboniowic; na wschód graniczy z Baryczem, na zachód z Wróblowicami. Strzałkowice są miejscem urodzenia (16 stycznia 1793 r.) generała Henryka Dembińskiego.

Soboniowice włączono do Krakowa w 1973 r. jako część dzielnicy administracyjnej Podgórze.

Obiekty | edytuj kod

Na terenie osiedla znajduje się Kaplica NMP Częstochowskiej, należąca do parafii św. Marii Magdaleny w Krakowie-Kosocicach, a także liczne przydrożne kapliczki.

Funkcjonuje tu Osiedlowy Klub Kultury Soboniowice z dwoma oświetlanymi boiskami wielofunkcyjnymi.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Soboniowice" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy