Socjalizm melanezyjski


Socjalizm melanezyjski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Melanezyjski socjalizm – regionalna koncepcja socjalizmu opracowana przez duchownego anglikańskiego Waltera Lini z Nowych Hebrydów (obecnie Vanuatu), założyciela Vanua’aku Pati i późniejszego premiera kraju powstałego w 1980.

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Poglądy na temat socjalizmu Waltera Lini opierały się w dużej części na filozofii Juliusa Nyerere, który był prekursorem afrykańskiego socjalizmu w Tanzanii[1]. Walter Lini głosił, że postulaty socjalistyczne są zgodne z miejscowymi tradycjami społeczeństwa, poprzez swoje przed kolonialne obyczaje, nacisk czy własność komunalną. Jego ojciec jako anglikański duchowny, odwoływał się w działalności politycznej do wartości chrześcijańskich, starając się połączyć filozofię socjalistyczną i chrześcijaństwo w ramach „drogi Melanezji”. W tym sensie, melanezyjski socjalizm nie jest rewolucyjny, lecz zgodny z tradycjami Vanuatu.

Walter Lini szukał zbliżenia z krajami takimi jak Kuba czy Libia, wierzył że socjalizm w ubogich krajach nie musi pociągać za sobą sojuszu z ZSRR i państwami bloku wschodniego. Vanuatu utrzymywało w tym okresie bliskie stosunki z sąsiednimi państwami takimi jak Papua-Nowa Gwinea czy Wyspy Salomona, na arenie międzynarodowej pozostawało neutralne. W 1982, rząd państwa wyraził nadzieję na ewentualną próbę budowy federacji Melanezji, sam Lini określał projekt ten jako „renesans wartości melanezyjskich”.

W Nowej Kaledonii do melanezyjskiego socjalizmu odwołuje się Front Narodowego i Socjalistycznego Wyzwolenia Kanaków, sojusz partii niepodległościowych. Ruch ten wspierany jest przez niepodległe państwa regionu.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Premadas, Ralph R. Melanesian socialism: Vanuatu's quest for self-definition (Discussion paper series / Centre for Developing-Area Studies), McGill University, 1986.
  • Lini, Walter. Beyond pandemonium: From the New Hebrides to Vanuatu. Asia Pacific Books, 1980.

Przypisy | edytuj kod

  1. Socjalist.info
Na podstawie artykułu: "Socjalizm melanezyjski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy