Sokół maltański (powieść)


Sokół maltański (powieść) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sokół maltański – powieść detektywistyczna Dashiella Hammetta z 1930 roku, początkowo wydana w odcinkach w magazynie "Black Mask".

Powieść jest najbardziej znanym dziełem tego pisarza. Była wielokrotnie ekranizowana, najsłynniejszą ekranizacją jest film Sokół maltański z 1941 roku.

Spis treści

Treść | edytuj kod

W biurze detektywistycznym detektywa Sama Spade’a i Milesa Archera pojawia się piękna kobieta, przedstawiająca się jako panna Wonderly. Kobieta zleca odszukanie zaginionej siostry, rzekomo uwiedzionej i uprowadzonej przez kryminalistę Floyda Thursby'ego. Detektywi przyjmują sprawę i podejmują się śledzić Floyda. Parę godzin później w niejasnych okolicznościach ginie zarówno Floyd, jaki i śledzący go Miles. Spade usiłuje wyjaśnić śmierć wspólnika, jednak sam jest przez policję podejrzewany o zabójstwo. Także żona Milesa, która miała z Samem romans, sądzi, że zamordował wspólnika dla niej i liczy na to, że się teraz z nią ożeni. By wyjaśnić sprawę, Sam udaje się do klientki, która nie była z nimi do końca szczera. Okazało się, że jej prawdziwe nazwisko to Brigit O'Shaughnessy, a historia z siostrą była zmyślona. Brigit nie chce wyjawić powodów swojego zachowania, ale jednocześnie błaga detektywa o pomoc, czując się zagrożona. Jakiś czas później do biura detektywa przychodzi mężczyzna, Joel Cairo, który chce odzyskać pewną bezcenną statuetkę. Najpierw grozi Samowi bronią, a kiedy zostaje obezwładniony oferuje pieniądze za pomoc. Sam zaczyna podejrzewać, że statuetkę posiada Brigit, ale nie jest w stanie niczego od niej wydobyć. Okazuje się, że zna ona Caira. Sam organizuje więc konfrontacje w swoim domu między nią a Cairem, co kończy się awanturą. Wkrótce potem z Samem kontaktuje się tajemniczy Gutman, bogaty człowiek, który opowiada mu historię Sokoła maltańskiego, cennej figurki, którą pragnie mieć. Oferuję mu duże pieniądze za pomoc w odnalezieniu jej. Sam jest już pewien, że Brigit zna miejsce jej ukrycia, tym bardziej, że jej zachowanie wydaje mu się coraz bardziej podejrzane. Nie przeszkadza mu to nawiązać z nią romansu.

Ekranizacje | edytuj kod

Na podstawie powieści powstało kilka adaptacji filmowych. Z których najbardziej znaną jest Sokół maltański z 1941 w reżyserii Johna Hustona. Jest pierwszym filmem z gatunku noir. W roli głównej wystąpił Humphrey Bogart i Mary Astor.

Bibliografia | edytuj kod

  • Dashiell Hammett Sokół maltański wyd. Iskry, 1988

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sokół maltański (powieść)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy