Sokołów Małopolski


Na mapach: 50°13′57″N 22°07′15″E/50,232500 22,120833

Sokołów Małopolski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sokołów Małopolskimiasto w woj. podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Sokołów Małopolski. Jest jednym z miast aglomeracji rzeszowskiej. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 19, oraz dwie drogi wojewódzkie: 875 i 881.

Sokołów Małopolski leży w historycznej ziemi przemyskiej[4], w XVI w. położony był w powiecie przeworskim w województwie ruskim[5].

Według danych z 1 stycznia 2018 Sokołów Małopolski liczył 4133 mieszkańców[2].

Ośrodek usługowy; drobny przemysł: metalowy, drzewny i spożywczy.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Sokołów Małopolski leży na skrzyżowaniu historycznych szlaków handlowych: „krakowskiego” z Tarnowa przez Krzeszów i „Madziarskiego” z Sandomierza przez Rzeszów i Duklę na Węgry. Usytuowane w węźle pięciu gościńców, w widłach Wisły i Sanu, na Płaskowyżu Kolbuszowskim w granicach Kotliny Sandomierskiej, w odległości 24 kilometrów na północ od Rzeszowa i 128 kilometrów na południe od Lublina. W pobliżu znajduje się Port Lotniczy w Jasionce (11 km).

Teren gminy leży na obszarze dawnej Puszczy Sandomierskiej, a najbardziej wartościowe fragmenty tego kompleksu leśnego zostały objęte ochroną krajoznawczą tworząc Sokołowsko-Wilczowolski Obszar Chronionego Krajobrazu. Miasto i Gmina Sokołów Małopolski posiada łagodny klimat, z niewielką ilością opadów.

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. rzeszowskiego.

Południowo-zachodni narożnik rynku w Sokołowie po pożarze 25–26 lipca 1904 r. Po lewej ruiny dawnej apteki Przedwojenny sokołowski rynek wraz z kościołem i jego starą wieżą w tle

Historia[6] | edytuj kod

Początek miastu Sokołów Małopolski dała stara osada łowiecka i targowa w Puszczy Sandomierskiej, powstała prawdopodobnie w XIV wieku. W 1569 roku Jan z Pilczy Pilecki otrzymał od Zygmunta Augusta prawa miejskie dla Sokołowa i nakreślił renesansowe rozplanowanie sieci ulic z centralnie położonym obszernym rynkiem. Miasto zostało ulokowane na prawie chełmińskim, a mieszkańcy zwolnieni byli z podatków na najbliższych 20 lat. Rozwój miasta zostaje przerwany w roku 1608, kiedy to Sokołów zniszczył i ograbił Stanisław Stadnicki z Łańcuta zwany „Diabłem Łańcuckim”. Miasto rozwijało się szybko, uzyskując status prężnego ośrodka rzemieślniczego, którego wyroby szewskie, stolarskie, garncarskie, tkackie i kowalskie słynęły w szerokiej okolicy. W roku 1641 wydany zostaje ponadto dekret powołujący do życia w Sokołowie cech wspólny obejmujący bednarzy, stolarzy, kołodziejów i garncarzy.

W roku 1657 Sokołów po raz kolejny zostaje zniszczony, tym razem za sprawą węgierskich wojsk pod wodzą księcia Siedmiogrodu, Jerzego II Rakoczego. Miasto zostaje wtedy spalone, a wraz z nim miejscowy kościół. Po 1772 Sokołowszczyzna wraz z samym Sokołowem wcielona zostaje do zaboru austriackiego. Mimo licznych tragicznych wydarzeń miasto wzrasta i w połowie XIX wieku zostaje stolicą powiatu sokołowskiego.[potrzebny przypis] Niepomyślny koniec XIX wieku i pierwsza połowa wieku XX przyhamowują jednak rozwój gospodarczy miasta.

W 1863 (pożar dzielnicy żydowskiej), a następnie 25 lipca 1904 roku w wielkim pożarze, w ciągu zaledwie trzech godzin Sokołów doszczętnie spłonął, co zmusiło dużą część mieszkańców do opuszczenia miasta. Zmniejszyła się również liczba ludności żydowskiej w mieście, szczególnie tej bogatszej, która udaje się na emigrację m.in. do Stanów Zjednoczonych.

Miasto po tych zdarzeniach wyraźnie podupada, a w okresie międzywojennym staje się to coraz bardziej widoczne. Likwidowane zostają urzędy, zniesiony zostaje urząd podatkowy, a w mieście nie zostaje wybudowana żadna fabryka, podczas gdy miasto leżało w obrębie Centralnego Okręgu Przemysłowego, nie powstała również planowana linia kolejowa, która miała przebiegać przez Sokołów.

W 1944 roku w pobliskim lesie w Turzy NKWD przeprowadzało egzekucje żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

Demografia | edytuj kod

 • Piramida wieku mieszkańców Sokołowa Małopolskiego w 2014 roku[7].

Zabytki | edytuj kod

Miasto od samego początku swojego istnienia wyróżniało się spośród innych z okolicy dużym placem handlowym. Było to bezpośrednio związane z nadziejami jakie wiązał dla miasta jego pierwszy właściciel Jan Pilecki. Po dziś dzień Sokołów zachował swój pierwotny układ ulic, który oficjalnie został wpisany do Rejestru Zabytków, jednak w wyniku pożarów (szczególnie tego z 1904 roku) nie przetrwało zbyt wiele budowli z dawniejszych okresów. Miasto posiada zwartą zabudowę z XIX i XX wieku.

W XVII wieku Sokołów posiadał wały ziemne wraz z pięcioma bramami wjazdowymi i fosą. Ich fragmenty zachowały się obecnie jedynie w plebańskim ogrodzie oraz od strony wschodniej miasta przy ulicy Zawale. Budowa fortyfikacji była w tamtym czasie próbą obrony przeciw rozmaitym najazdom. Wcześniej miasto nękali między innymi Węgrzy oraz Tatarzy, pustosząc również okoliczne miejscowości.

W Sokołowie znajduje się również najlepiej zachowany w województwie podkarpackim nowy cmentarz żydowski z 300 nagrobkami z XVII-XX wieku. Przy ul. Kochanowskiego na miejscu starszego cmentarza żydowskiego stoi odbudowany ohel z macewami ku pamięci sokołowskiego rabina Meilecha Weichselbauma.

Warto obejrzeć kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela wybudowany w stylu neogotyckim w latach 1908–1916 według projektu Jana Sas Zubrzyckiego. Nowy hełm wyniosłej wieży tego kościoła, zniszczonej w wyniku działań wojennych w lipcu 1944 roku projektował prof. Wiktor Zin. W miasteczku znajduje się drugi filialny kościół pw. Ducha Świętego wybudowany w II połowie XIX wieku. Na obrzeżach Sokołowa znajduje się wiele bardzo interesujących XVIII-to wiecznych krzyży i figur. W gminie znajdują się cztery zabytkowe kościoły, z których na największe uznanie zasługuje drewniany kościółek z XVII wieku w Wólce Niedźwiedzkiej.

Wybrane obiekty zabytkowe Sokołowa MałopolskiegoKościół św. DuchaKościół parafialny św. JanaMagistrat w Sokołowie MałopolskimMacewy na cmentarzu żydowskim NowymBudynek „Starej Poczty” przy ul.Podstawskiego


Transport | edytuj kod

W mieście krzyżują się drogi krajowe i wojewódzkie:

Przez Sokołów Małopolski w przyszłości przebiegać będzie droga ekspresowa S19 wraz z obwodnicą miasta.

Miasto posiada bardzo dobre połączenia autobusowe z Rzeszowem i Stalową Wolą.

Szkoły | edytuj kod

 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, ul. Lubelska 37 – link
 • Zespół Szkół im. Jana Pawła II, ul. Lubelska 41 – link
 • Niepaństwowa Szkoła Muzyczna I i II st., ul. Lubelska 41 – link

Instytucje i organizacje kulturalne | edytuj kod

 Osobny artykuł: Muzeum Regionalne w Sokołowie Małopolskim.
 • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim – link
 • Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Sokołowie Małopolskim – strona oficjalna
 • Fundacja Wspierania Edukacji Artystycznej w Sokołowie Małopolskim – link
 • Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej – link

Wspólnoty wyznaniowe | edytuj kod

Sport | edytuj kod

Kluby sportowe | edytuj kod

Obiekty sportowe | edytuj kod

Trybuna stadionu przy ul. Polnej (2013)

Początkowo za boisko do piłki nożnej mieszkańcom Sokołowa i okolic służyły błonia pod Turzą. Tuż po I wojnie światowej podjęto działania mające na celu budowę dużego stadionu sportowego przy wylocie ulicy Raniżowskiej (obecnie Podstawskiego). Stadion został oddany do użytku na początku lat dwudziestych.

Rekreacja | edytuj kod

Okolice Sokołowa Małopolskiego posiadają dużą liczbę ścieżek, które idealnie nadają się do letniej turystyki rowerowej i pieszej. W zimie natomiast leśne ścieżki w okolicy Turzy wykorzystywane są przez amatorów biegów narciarskich. Przez miasto, w którym zlokalizowana jest mała baza hotelowa i restauracja, przebiega niebieski szlak turystyczny z Głogowa Młp. do Leżajska[10]. W Wólce Niedźwiedzkiej oddano do użytku zbiornik wodny „Niedźwiadek” o powierzchni 8,0 ha lustra wody z przyległym obszarem rekreacyjnym. Podobny zbiornik znajduje się także tuż obok osiedla „Pod Lasem”[11].

Ludzie związani z Sokołowem | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Sokołowem Małopolskim.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Dane Głównego Urzędu Statystycznego: Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2011 r.). [dostęp 2013-03-18].
 2. a b http://www.polskawliczbach.pl/Sokolow_Malopolski, w oparciu o dane GUS.
 3. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2018 r.
 4. „Historia”, tomy LXIV–LXVII (wyd. zbiorcze), red. Wacław Korta. Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1988, s. 254.
 5. Piotr Ożóg, Leszek Zugaj: Historia administracji w gminie Sokołów Małopolski. Lublin 2012, s. 4.
 6. http://www.sokolow-mlp.pl/page.php?5.
 7. Sokołów Małopolski polskawliczbach.pl, w oparciu o dane GUS.
 8. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2017-01-15] .
 9. Walicki B., Walicki L., W biało-niebieskich barwach. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” i jego dziedzictwo w latach 1894–2004. Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej. Sokołów Młp. 2005.
 10. [1], na dole mapka.
 11. http://www.sokolow-mlp.pl/page.php?4.
 12. http://www.sokolow-mlp.pl/news.php, zakładka „Miasta Partnerskie”.
 13. a b c http://www.sokolow-mlp.pl/page.php?35.
 14. a b c http://www.falcontowns.org/.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Sokołów Małopolski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy