Sokołowski Medal Pamiątkowy


Sokołowski Medal Pamiątkowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sokołowski Medal Pamiątkowy (cz. Sokolovská pamětní medaile) – czechosłowackie odznaczenie wojskowe z okresu II wojny światowej.

Odznaczenie zostało 5 marca 1948 roku w 5 rocznicę bitwy pod Sokołowem w dniu 8 marca 1943 roku 1 Czechosłowackiego Samodzielnego Batalion walczącego w ZSRR.

Zasady nadawania | edytuj kod

Medal został ustanowiony dla nagrodzenia żołnierzy 1 Czechosłowackiego Samodzielnego Batalionu, uczestniczących w pierwszej bitwie pod Sokołowem w dniu 8–9 marca 1943 roku, w 5 rocznicę tej bitwy.

Medal ten został nadany wszystkim żywym, poległym i zmarłym uczestnikom tej bitwy. Medal był nadawany jednorazowo w 1948 roku.

Opis odznaki | edytuj kod

Odznakę odznaczenia stanowi okrągły medal o średnicy 35 mm. Na awersie w centralnej części znajduje się sylwetka żołnierza 1 Czechosłowackiego Samodzielnego Batalionu z pistoletem maszynowym PPSz, za nim kolejne sylwetki żołnierza. Wokół znajduje się nazwa SOKOLOV (pol. Sokołów) i data 8.III.1943 (data bitwy)

Na rewersie w centralnej części znajduje się napis SOKOLOVSKÁ PAMĚTNÍ MEDAILE (pol. Sokołowski Medal Pamiątkowy) a pod nim gałązka lipy i dwie gwiazdy pod i nad nią. W otoku znajduje się napis 1. ČS. SAMOSTATNÝ POLNÍ PRAPOR V SSSR (pol. 1 Czechosłowacki Samodzielny Batalion Polowy w ZSRR).

Medal zawieszony jest na wstążce o szer. 40 mm, koloru jasnoczerwonego, w środkowej części znajduje się pasek o szer. 16 mm w barwach wstążki Krzyża Wojennego Czechosłowackiego 1939, na bokach wąskie paski koloru niebieskiego.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sokołowski Medal Pamiątkowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy