Solaris (system operacyjny)


Solaris (system operacyjny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Solaris, Oracle Solaris (uprzednio Sun Solaris) – system operacyjny z rodziny Unix firmy Oracle (oryginalnie opracowany przez Sun Microsystems) pierwotnie dla rodzimej architektury SPARC – obecnie dostępny także dla 32- oraz 64-bitowych maszyn opartych o procesory firm Intel, AMD oraz VIA. Solaris 2.5.1 był również wydany dla architektury mikroprocesora PowerPC. Kod został zoptymalizowany dla maszyn wieloprocesorowych. System jest stosowany jako platforma dla rozwiązań serwerowych i stacji roboczych. Komputery z systemem Solaris są między innymi używane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i w amerykańskich wahadłowcach.

Historia | edytuj kod

Pierwsza wersja – Solaris 2.0 (otrzymała numer dwa, bowiem jedynką Sun retrospektywnie oznaczył wcześniejsze wersje SunOS + OpenWindows) – ukazała się w 1992 roku. Do Solaris 2.6 kolejne wersje numerowane były według schematu 2.x. Jednak od wersji 2.7 początkowe „2.” zostało usunięte z numeracji, stąd wersja Solaris 7 nastąpiła bezpośrednio po 2.6, a po niej 8 itd.

Solaris 2.0 zawierał SunOS 5.0, a w przeciwieństwie do poprzednich wersji (SunOS 1.x, SunOS 2.x, SunOS 3.x i SunOS 4.x), które były pochodnymi 4.xBSD, został oparty na System V Release 4.0, którego powstanie było wynikiem aliansu zawartego w końcu lat 80. XX wieku przez AT&T i Sun. Solaris jest wyposażony w wygodne środowiska graficzne. Początkowo było to OpenWindows, później CDE, a potem środowisko graficzne Sun Java Desktop w bardzo dużym stopniu bazujące na środowisku GNOME (Open Source). W Solaris 11 środowiskiem graficznym jest Oracle Solaris Desktop, oparty na GNOME 2.30.

25 stycznia 2005 rozpoczęło się uwalnianie kodu źródłowego systemu, w ramach projektu OpenSolaris.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Solaris (system operacyjny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy