Sonic Youth


Sonic Youth w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sonic Youth – zespół rockowy założony w Nowym Jorku w 1981. Troje jego twórców: Thurston Moore, Kim Gordon i Lee Ranaldo działało w nowojorskim środowisku no wave. Moore i Ranaldo grali razem z Glennem Branką w jego eksperymentalnym zespole, próbując odkrywać nowe zastosowania gitar. Gordon brała udział w organizacji Noise Festival.

Pierwsze dwa albumy grupy są pod dużym wpływem nowojorskiej sceny i zawierają bezkompromisowe eksperymenty z gitarami. Z czasem wykrystalizowały się wszystkie elementy stylu zespołu, dzięki którym stał się tak bardzo wpływowym, a jednocześnie słuchanym przez wielu ludzi: bardzo luźna budowa utworów – brak jednego schematu konstrukcji, jednocześnie często bardzo wpadająca w ucho melodia, lekkość, która nasuwa skojarzenia z popem, duża rola gitarowych zgrzytów budujących wrażenie ‘brudu’ muzyki, charakterystyczna technika gry na gitarze – wodzenie np. pałką od perkusji po gryfie, eksperymenty z różnymi efektami, teksty refleksyjne, w prosty sposób ujmujące skomplikowane zjawiska społeczne i psychologiczne, wokaliści często mówią w pierwszej osobie.

Już po Sister Sonic Youth zaczęli być obecni w publikacjach, które można określić jako mainstream – np. w Rolling Stone. Wielkim przełomem stał się jednak dopiero album Daydream Nation, a utwór „Teen Age Riot” jest dla niektórych ludzi hymnem pokolenia, które widzi bezsensowność buntu. Album Dirty skierował grupę w stronę muzyki grunge, na którą zresztą sama wywarła wpływ.

Sonic Youth przykleja się etykietkę zespołu z nurtu indie i noise rock. Trudno oszacować wpływ ich muzyki, która do dziś inspiruje muzyków na całym świecie. Na pewno niektóre elementy przejęli Nirvana, Mudhoney i Beck. Zespół do dziś nie przestaje eksperymentować, mimo że w 2006 r. minęło ćwierćwiecze od jego powstania.

Najbardziej znane utwory: „Schizophrenia”, „Kool Thing”, „Sugar Kane”, „Teen Age Riot”, „Diamond Sea”, „Sunday”, „Youth Against Fascism”, „100%”, „Bull In The Heather” i „Superstar” (przeróbka utworu grupy The Carpenters z 1971 r. nagrana przez Sonic Youth w 1994 r. i wydana na płycie „If I Were a Carpenter”, która była kompilacją utworów The Carpenters nagraną przez różnych artystów.)

W 2011 roku zespół zawiesił działalność.

Spis treści

Skład | edytuj kod

Kim Gordon podczas jednego z występów Sonic Youth w 2005 roku

Byli członkowie | edytuj kod

Dyskografia | edytuj kod

Albumy studyjne | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (zespół muzyczny):
Na podstawie artykułu: "Sonic Youth" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy