Sonisphere Festival


Sonisphere Festival w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Główna scena festiwalu w Pori

Sonisphere Festival – festiwal rockowy złożony z serii koncertów odbywających się w różnych miastach europejskich.

Spis treści

Edycja 2009 | edytuj kod

Pomysłodawcą festiwalu był Stuart Galbraith. Pierwsza edycja miała miejsce w 2009 roku, festiwal składał się z pięciu koncertów jednodniowych (w Nijmegen (Holandia), Hockenheimring (Niemcy), Barcelonie (Hiszpania), Hultsfred (Szwecja) i Pori (Finlandia)) oraz dwudniowego w Knebworth (Anglia). Na wszystkich sześciu koncertach wystąpiły zespoły Metallica, Mastodon oraz Lamb of God.

Wykonawcy | edytuj kod

Edycja 2010 | edytuj kod

Sonisphere Festival na lotnisku Bemowo w Warszawie

W 2010 roku odbyło się 11 koncertów, pierwszy z nich miał miejsce 16 czerwca na lotnisku Bemowo w Warszawie. Ponieważ grupa Mastodon odwołała swoje koncerty ze względu na chorobę Billa Kellihera, ostatecznie wystąpiły na nim Behemoth jako support oraz tzw. Wielka Czwórka Thrash Metalu Anthrax, Megadeth, Slayer i Metallica. Był to pierwszy wspólny koncert tych zespołów w historii. W warszawskiej edycji festiwalu uczestniczyło ok. 80 tysięcy widzów[1]. Na małej scenie wystąpili: Frontside, Diary Of Sorrow oraz Materia[2].

Kolejne koncerty miały miejsce w Jonschwil (Szwajcaria), Milovicach (Czechy), Sofii (Bułgaria), Atenach (Grecja), Bukareszcie (Rumunia), Stambule (Turcja), Madrycie (Hiszpania), Knebworth (Wielka Brytania), Sztokholmie (Szwecja) i Pori (Finlandia).

Zapis koncertu zespołów Anthrax, Megadeth, Slayer i Metallica, który odbył się 22 czerwca na Stadionie Narodowym im. Wasyla Lewskiego w Sofii został wydany w formie DVD, zatytułowanego The Big Four: Live from Sofia, Bulgaria.

Wykonawcy | edytuj kod

Zespół Heaven and Hell odwołał całą zaplanowaną na lato 2010 trasę koncertową, w tym wszystkie występy w ramach Sonisphere Festival z powodu śmierci wokalisty – Ronniego Jamesa Dio[3][4].

Mastodon odwołał wszystkie koncerty zaplanowane na Sonisphere Festival 2010.

Edycja 2011 | edytuj kod

W 2011 roku zapowiedziano 12 koncertów. Pierwszy z nich odbył się 10 czerwca na lotnisku Bemowo w Warszawie. Wystąpiły zespoły:

Kolejne koncerty odbyły się w Pradze, Atenach, Stambule, Bazylei, Imola (Włochy), Helsinkach, Knebworth, Amnéville (Francja), Sztokholmie i Madrycie. Koncert w Bankji (Bułgaria) nie doszedł do skutku ze względu na problemy organizacyjne.

Edycja 2012 | edytuj kod

Pierwszy z koncertów zapowiedzianych na rok 2012 odbył się 10 maja na lotnisku Bemowo w Warszawie. Wystąpili na nim Metallica, Black Label Society, Machine Head, Gojira oraz Acid Drinkers, Hunter i Luxtorpeda. Kolejne koncerty zaplanowano w Getafe (Hiszpania), Yverdon-les-Bains (Szwajcaria), Helsinkach, Knebworth i Amnéville. 29 marca 2012 organizatorzy koncertu w Knebworth, który miał się odbyć w dniach 8-10 lipca, poinformowali o jego odwołaniu.

Edycja 2013 | edytuj kod

W 2013 odbyły się cztery koncerty: dwa w Hiszpanii, po jednym we Francji i Włoszech. Na wszystkich headlinerem była grupa Iron Maiden

Edycja 2014 | edytuj kod

Występ Metalliki w Knebworth

Edycja 2015 | edytuj kod

Edycja 2016 | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Piotr Szymaniak, Wojciech Lada: Ciężka podróż do lat 80.. 2010-06-17. [dostęp 2010-06-19].
  2. Frontside na Sonisphere Festival.. 2011-09-08. [dostęp 2011-09-08].
  3. Heaven and Hell rezygnuje z koncertów (pol.). www.nuta.pl. [dostęp 2010-05-14].
  4. Zmarł Ronnie James Dio.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sonisphere Festival" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy