Sonja Gaudet


Sonja Gaudet w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sonja Gaudet (ur. 22 lipca 1966 w North Vancouver) - kanadyjska curlerka poruszająca się na wózku inwalidzkim, jest pierwszą osobą, która zdobyła dwa złote medale zimowych igrzysk paraolimpijskich w curlingu.

W wieku 31 lat spadła z konia i doznała urazu rdzenia kręgowego. Mimo tego uprawia koszykówkę i tenis a od 2003 curling[1].

Dwukrotnie wystąpiła w mistrzostwach Kanady, było to w 2004 i 2006. W sezonie 2005/2006 dołączyła jako otwierająca do zespołu Chrisa Dawa, z którym wygrała rywalizację w 2006 i wystąpiła na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich. W Turynie zdobyła złoty medal pokonując w finale Brytyjczyków 7:4.

Reprezentację Kanady na mistrzostwa świata wybiera Kanadyjski Związek Curlingu, dlatego pomimo braku uczestnictwa w mistrzostwach kraju Gaudet reprezentowała Kanadę na zawodach międzynarodowych. W 2007 i 2008 jako otwierająca odpowiednio u Dawa i Gerry’ego Austgardena plasowała się na 4. miejscu. Rok później była rezerwową u Jima Armstronga na , zagrała w 7 ostatnich spotkaniach, łącznie z finałem, gdzie po pokonaniu Szwedów 7:2 Kanada po raz pierwszy sięgnęła po tytuł mistrzów świata.

Wraz z zespołem Armstronga, tym razem jako otwierająca reprezentowała Kanadę na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich 2010. Sonja Gaudet po wygranej 8:7 nad Koreą (Kim Hak-sung) w meczu finałowym zdobyła swój drugi złoty medal na paraolimpiadzie. Rok później Kanadyjczycy obronili tytuł mistrzów świata pokonując w finale zawodów Szkotów (Aileen Neilson) 7:3[2]. W MŚ 2012 skipem był Darryl Neighbour, Kanadyjczycy uplasowali się na 7. miejscu[3].

Armstrong powrócił jako skip w sezonie 2012/2013, zespół wystąpił podczas Mistrzostw Świata w Soczi. Kanadyjczycy zdobyli złote medale, w finale wynikiem 4:3 byli lepsi od Szwedów (Jalle Jungnell)[4].

Drużyna | edytuj kod

MK – Mistrzostwa Kanady | MKB – Mistrzostwa Kolumbii Brytyjskiej

Przypisy | edytuj kod

  1. ALS Sonja Gaudet
  2. MŚW 2011 w bazie Światowej Federacji Curlingu (ang.)
  3. MŚW 2012 w bazie Światowej Federacji Curlingu (ang.)
  4. MŚW 2013 w bazie Światowej Federacji Curlingu (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sonja Gaudet" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy