Sophia Bush


Sophia Bush w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sophia Bush (ur. 8 lipca 1982 w Pasadenie) – amerykańska aktorka.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Wczesne lata | edytuj kod

Urodziła się w 1982 roku w Pasadenie[1]. Ma korzenia brytyjskie, szkockie i włoskie[2]. Jej ojciec Charles Bush jest fotografem, a matka – Maureen Bush jest właścicielką studia fotograficznego, nie posiada rodzeństwa[2]. Rodzice wybrali jej imię na cześć aktorki Sophii Loren[3]. Dorastała w Los Angeles, gdzie uczęszczała do Westridge School - prywatnej szkoły dla dziewcząt[4]. Bush była jedną z najbardziej popularnych uczennic, dzięki czemu w 2000 roku zdobyła tytuł Królowej Pasadeny[5].

W liceum Sophia należała do drużyny siatkarskiej i początkowo właśnie z siatkówką wiązała swoją przyszłość[6]. W szkole wymagany był udział w zajęciach teatralnych i to podczas swojego pierwszego występu, Bush podjęła decyzję o zostaniu aktorką[7]. Po liceum przez 3 lata studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, jednak zrezygnowała dla roli Brooke Davis w serialu Pogoda na miłość[8].

Sophia Bush podczas spotkania z fanami serialu Pogoda na miłość.

Kariera | edytuj kod

Jej debiut aktorski nastąpił w 2002 roku, gdy wystąpiła u boku Ryana Reynoldsa w komedii Wieczny student[9]. W tym samym roku zagrała w filmie Punkt zapalny, którego gwiazdą, był Ray Liotta[10]. 2003 rok rozpoczął się dla Bush epizodyczną rolą w serialu Sabrina, nastoletnia czarownica[11]. Wystąpiła również w filmie Learning Curves[12]. Jesienią pojawiła się w 3 epizodach serialu Bez skazy[13]. Tego samego roku, premierę miał film Terminator 3: Bunt Maszyn[14]. Sophia wygrała casting na rolę Kate Brewster, jednak po tygodniu pracy na planie, producenci uznali, że jest za młoda i zastąpili ją Claire Danes[15].

Przełom w karierze nastąpił w momencie dołączenia do obsady serialu Pogoda na miłość. Rola Brooke Davis przyniosła Bush popularność oraz kilka nominacji do nagród, w tym Teen Choice Award[16]. Początkowo postać Brooke Davis miała być drugoplanowa, jednak po 1 sezonie Bush dołączyła do głównej obsady, której nie opuściła do ostatniego sezonu. Sophia wyreżyserowała także 3 odcinki serialu[17].

W międzyczasie Bush pojawiała się w innych projektach. Zagrała drugoplanowe role w: Supercross[18], Stay alive[19], czy John Tucker musi odejść[20]. W 2007 roku zagrała główną kobiecą rolę w thrillerze Autostopowicz[21]. Za rolę Grace Andrews otrzymała nagrodę Teen Choice Award dla najlepszej aktorki[22]. 2008 rok, to rola w filmie Ulica Narrows, gdzie Sophia wcieliła się w postać Kathy Popovich[23]. W 2011 roku, odbyła się premiera filmu Na desce. Obok Sophii, w filmie pojawili się m.in. Felicity Jones, Ed Westwick, Tamsin Egerton czy Brooke Shields[24].

Sophia Bush i Chad Michael Murray.

Od 2012 roku Bush można było oglądać tylko w serialach. Zagrała główną rolę kobiecą w serialu komediowym Partners, jednak z powodu słabej oglądalności, serial został usunięty z ramówki[25]. Od 2014 roku gra w serialu Chicago PD, gdzie wciela się w postać Detektyw Erin Lindsay[26]. Jako ta sama postać pojawiła się również gościnnie w serialach: Chicago Fire, Chicago Med oraz Prawo i porządek: sekcja specjalna[27].

Życie prywatne | edytuj kod

W maju 2004 roku przyjęła oświadczyny Chada Michaela Murraya[28]. Para wzięła ślub w kwietniu 2005 roku, jednak po 5 miesiącach ogłosili separację[29]. Aktorka jako przyczynę anulowania małżeństwa podała zdradę, której Murray dopuścił się z Paris Hilton na planie filmu Dom woskowych ciał[30]. Sąd odmówił anulowania małżeństwa i dopiero w grudniu 2006 roku para oficjalnie się rozwiodła[31].

Partnerami Bush byli również inni koledzy z planu: James Lafferty oraz Austin Nichols[32]. Obecnie aktorka spotyka się z aktorem występującym w serialu Chicago PD - Jesse Lee Sofferem[33].

Działalność charytatywna | edytuj kod

Sophia udziela się w fundacjach oraz angażuje się w zbiórki pieniędzy dla potrzebujących. Wspiera m.in. fundacje: Fuck Cancer, Run For the Gulf, czy Global Green Gulf Relief[34]. W 2011 roku otrzymała nagrodę serwisu Twitter Do Something Twitter, za motywowanie swoich obserwujących do pomocy w sprzątaniu po wycieku ropy z platformy wiertniczej Deepwater Horizon[35]. Popiera również związki homoseksualne[36].

Filmografia | edytuj kod

*Informacje pobrane z portalu IMDb

Nagrody | edytuj kod

*Informacje pobrane z portalu IMDb

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. - Sophia Bush TV ACTRESS
 2. a b - Sophia Bush ethnicity
 3. - Bar Refaeli Ethnicity
 4. - tv.com/people/sophia-bush/biography
 5. - Queens of the Tournament of Roses
 6. - Sophia Bush Facts
 7. - Sophia Bush wikipedia
 8. - Sophia Bush biography
 9. - Sally Played by Sophia Bush
 10. - Carrie Orr Played by Sophia Bush
 11. - Sabrina, nastoletnia czarownica (Romance Looming)
 12. - Learning Curves (2003)
 13. - Ridley Lange Played by Sophia Bush
 14. - Terminator 3: Bunt maszyn
 15. - Claire Danes In Action
 16. - Sophia Bush Awards
 17. - Series Directed by Sophia Bush
 18. - Supercross (2005)
 19. - Stay Alive (2006)
 20. - John Tucker musi odejsc (2006)
 21. - Autostopowicz (2007)
 22. - Autostopowicz (2007) Awards
 23. - Ulica Narrows (2008)
 24. - Na desce (2011)
 25. - CBS Freshman Comedy ‘Partners’ Cancelled
 26. - Chicago P.D.
 27. - Erin Lindsay from Chicago P.D. (2014)
 28. - Chad Michael Murray to Marry Sophia Bush
 29. - Chad Michael Murray, Sophia Bush Split
 30. - Sophia Bush admits regrets about her past choices in romantic partners
 31. - Chad Michael Murray and Sophia Bush's Divorce Is Final
 32. - All over? Sophia Bush splits from One Tree Hill co-star Austin Nichols
 33. - Sophia Bush & Chicago P.D. Co-Star Jesse Lee Soffer Spark Romance Rumors Again
 34. - Sophia Bush Charity Work, Events and Causes
 35. - Sophia Bush twitter
 36. - Sophia Bush gets over 'Tree Hill' with 'Partners'
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Sophia Bush" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy