Sophie Auguste Tilebein


Sophie Auguste Tilebein w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sophie Auguste Caroline Tilebein z domu Pepin, ur. 1771 - zm. 1854 – niemiecka patrycjuszka, malarka, mecenas kultury i sztuki.

Pochodziła z rodziny francuskich hugenotów, osiadłych w Szczecinie. Była córką filologa anglisty, Philippa Heinricha Pepina i Henrietty Louise z domu de Perard. Pierwszym jej mężem był Jean Rodolphe Buyrette (w latach 1790 - 1796), drugim (od 1798) Karl Gotthilf Tilebein, kupiec zajmujący się handlem winem. Dzięki powodzeniu ekonomicznemu męża Sophie prowadziła ceniony w Szczecinie i zasłużony dla życia kulturalnego miasta salon artystyczny na Żelechowej (niem. Züllchow, dziś dzielnica Szczecina). Sama pani Tilebein była utalentowana plastycznie - zajmowała się malarstwem i rysunkiem.

Żyła w bliskiej przyjaźni z księżną Elżbietą Krystyną Brunszwicką, rozwiedzioną z królem pruskim, która zmuszona do osiedlenia się w Szczecinie bez możliwości wyjazdu, również prowadziła własny salon i wspierała życie artystyczne miasta.

W salonie pani Tilebein prezentowali swoje utwory znani artyści, jak poeta i filozof Ludwig Giesebrecht, znany berliński dramaturg August Wilhelm Iffland czy najwybitniejszy kompozytor szczeciński Carl Loewe, który chętnie grał i śpiewał dla pani Tilebein oraz dedykował mecenasce swoje kompozycje.

Bibliografia | edytuj kod

  • Łuczak, M. Szczecin - Żelechowa, Szczecin 2008, s. 54-64.
  • Kompozytorzy szczecińscy. Red. E. Kus, M. Szczęsny i E. Włodarczyk. T. 1. Szczecin 2003, s. 170.
  • Dem Tilebeinstift gewidmet von der Gesellschaft für pommersche Geschichte und Altertumskunde. [Stettin 1925].
  • Altenburg, O. Die Tilebeins und ihr Kreis. Stettin, 1937.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Sophie Auguste Tilebein" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy