Sopotnia Mała


Na mapach: 49°36′59,8″N 19°16′37,7″E/49,616611 19,277139

Sopotnia Mała w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sopotnia Maławieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Jeleśnia.

W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa bielskiego.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Wioska usytuowana jest na południowy zachód od Jeleśni, w dolinie potoku Sopotnianka i rozciąga się w terenie na wysokości od 480 do 550 m n.p.m. Zabudowania i pola miejscowości zajmują dno doliny Sopotnianki, częściowo wkraczają także na zbocza otaczających ją dwóch grzbietów górskich, (szczególnie w dolnej części doliny Sopotnianki). Od południowo-wschodniej strony jest to grzbiet Romanki i Kotarnicy, od północno-zachodniej grzbiet odchodzący od Skały przez Lachowe Młaki do Juszczynki[1].

Opis miejscowości | edytuj kod

Wieś liczy 1,3 tys. mieszkańców. Stąd biegnie niebieski szlak turystyczny na Romankę i w przeciwną stronę, którym dotrzeć można do centrum Żywca.

Dawne góralskie tradycje pasterskie kultywuje zespół Romanka. We wsi istnieje możliwość wynajmu noclegów w kwaterach prywatnych. Wizerunek dawnej pieczęci wioski przedstawiał trąbkę z ustnikiem skierowanym na lewo, co zapewne miało akcentować fakt, że tutejsi mieszkańcy angażowani byli w charakterze naganiaczy w polowaniach organizowanych przez Habsburgów. We wsi do dnia dzisiejszego zachowały się dawne tradycje bibułkowego kwiaciarstwa, polegające na układaniu barwnych kompozycji kwiatowych w formie bukietów i wieńców. W zakresie bibułkarstwa najbardziej znaną artystką ludową jest Anna Kupczak, zaś w hafcie ozdobnym Zofia Ważka.

Na terenie wsi działalność duszpasterską prowadzi Kościół Rzymskokatolicki (parafia św. Jana Chrzciciela).

We wsi kręcone były zdjęcia do filmu Sprawa się rypła.

Szlaki turystyczne[2] | edytuj kod

– na Romankę – 3.15 h, z powrotem 2.30 h – do Żywca – 2.55 h, z powrotem 3.10 h – do Świnnej – 2.30 h, z powrotem 2.40 h

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-084-3.
  2. e-gory.pl – Mapa Beskidu Żywieckiego
Na podstawie artykułu: "Sopotnia Mała" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy