Sopotnicki Potok


Sopotnicki Potok w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sopotnicki Potok (Sopotnicki[1]) – potok, prawy dopływ Grajcarka[2] o długości 9,93 km[3].

Potok płynie w Paśmie Radziejowej należącym do Beskidu Sądeckiego. Wypływa z zachodniego stoku Przehyby (ok. 1120 m). Początkowo płynie na zachód pomiędzy głównym grzbietem Pasma Radziejowej a leżącymi na południe od niego Czeremchą i Czeremchą Zachodnią. Po ok. 4 km, na wschód od szczytu Kuba, skręca w lewo, na południe. Od tego miejsca kierunek ten nie ulega większym zmianom. Następnie dolina potoku biegnie w otoczeniu południowo-zachodniego ramienia Czeremchy Zachodniej oraz grzbietu opadającego z Dzwonkówki na południe, kulminującego w Kotelnicy i Bereśniku. Potok przepływa przez należącą już do Szczawnicy Sewerynówkę, gdzie z lewej strony uchodzą do niego Jastrzębi Potok i Potok pod Górami, a kilkaset metrów dalej woda spływa z pięciometrowego skalnego progu, tworząc wodospad Zaskalnik. Dalej, pomiędzy bocznym grzbietem odchodzącym z Bereśnika a masywem Gabańki, płynie przez osiedla Kunie oraz Staszowa, a następnie, na wysokości ok. 470 m, uchodzi do Grajcarka[4].

Przy potoku przebiegają szlaki turystyczne:

  • pieszy niebieski: Szczawnica – Przehyba
  • rowerowy czarny: Szczawnica – Przehyba
  • konny: Szczawnica – Dzwonkówka

Przypisy | edytuj kod

  1. Sopotnicki na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (wynik wyszukiwania), Główny Geodeta Kraju, za: Mapa topograficzna w skali 1:10 000; Protokół z posiedzenia KNMiOF w dniach 14 – 15 marca 2005 [dostęp 2017-06-19] .
  2. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 261. [dostęp 2017-06-19].
  3. Sopotnicki Potok na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2017-06-19].
  4. Pieniny polskie i słowackie. Mapa turystyczna 1:25 000. Piwniczna-Zdrój: Agencja Wydawnicza "WiT", 2004.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sopotnicki Potok" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy