Sorbnet euro


SORBNET-EURO w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Sorbnet euro) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

SORBNET-EURO – system rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym (RTGS), obsługujący rachunki bankowe, prowadzone w centrali NBP, w którym dokonywane były rozrachunki międzynarodowe w euro[1]. System został zamknięty dnia 31 grudnia 2011 roku[2].

Zadaniem systemu SORBNET-EURO jest rozliczenie krajowych płatności wysokokwotowych w euro, jak i płatności transgranicznych, rozliczanych przez system TARGET2. W systemie SORBNET-EURO są prowadzone rachunki bieżące bezpośrednich uczestników systemu Euro Elixir, którzy nie są bezpośrednimi uczestnikami systemu TARGET2. Rachunki bieżące służą do przeprowadzania rozrachunku, tzn. księgowania należności i zobowiązań płynących z kompensaty. Rachunki są też wykorzystywane do obciążania i uznawania banków z tytułu zleceń wysłanych oraz otrzymanych z systemu STEP 2.

Rozrachunek międzybankowy w systemie SORBNET-EURO przeprowadzany jest na podstawie zleceń płatniczych w euro wystawianych przez uczestników systemu, a także przez NBP i instytucje świadczące usługi rozliczeniowe lub rozrachunkowe na podstawie podpisanej umowy[3].

Historia | edytuj kod

Prace nad koncepcją systemu rozliczeń w euro, który mógłby być połączony z europejskim systemem rozliczeniowym TARGET jak najszybciej po akcesji Polski do UE, prowadzone były w NBP od roku 1999. Koncepcja taka została ostatecznie przygotowana w ramach programu PHARE 2000, we współpracy z Banque de France.

W roku 2003 zarząd NBP określił strategię rozwoju systemu SORBNET. Zakładała ona m.in. zbudowanie systemu SORBNET-EURO i połączenie go z systemem TARGET za pośrednictwem tzw. opcji 4. Jak bank korespondent dla opcji 4 wybrany został Banca d’Italia. Ostatecznie niezbędne umowy z TARGET i Banca d’Italia podpisane zostały w lutym 2005 i dnia 7 marca 2005 system SORBNET-EURO został uruchomiony[4].

Po uruchomieniu systemu TARGET2 19 maja 2009 r. część polskich banków stała się jego bezpośrednimi uczestnikami. Dla pozostałych instytucji NBP pośredniczy w rozliczeniach w euro w systemie TARGET2. Pośrednictwo NBP, a tym samym funkcjonowanie systemu SORBNET-EURO zakończy się najpóźniej w maju 2012 r, a zgodnie z założeniami przyjętymi przez NBP do końca 2011 r.[5], kiedy to wszystkie banki, pragnące być bezpośrednimi uczestnikami rozrachunków w euro, muszą uczestniczyć w systemie TARGET2, ewentualnie korzystać z bankowości korespondenckiej. Warunek ten został spełniony w listopadzie 2011 roku, po ostatniej turze migracji krajowych uczestników z systemu SORBNET-EURO do systemu TARGET2. 31 grudnia 2011 roku system został zamknięty.

Przypisy | edytuj kod

  1. Zarządzenie nr 6 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 20 kwietnia 2004 roku w sprawie sposobu przeprowadzania rozrachunków międzybankowych, Dz. Urz. NBP 2000, nr 3, poz. 7, rozdział 1, paragraf 1, punkt 4. (pol.). NBP. [dostęp 2010-09-28].
  2. System SORBNET-EURO (pol.). NBP. [dostęp 2012-04-26].
  3. Zarządzenie nr 5/2005 Prezesa NBP z dnia 23 lutego 2005 r. (pol.). NBP. [dostęp 2010-09-28].
  4. http://www.nbp.pl/publikacje/wyklady/bezgotowkowy.pdf.
  5. TARGET2 – informacje o projekcie (pol.). NBP. [dostęp 2010-09-28].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sorbnet euro" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy