Soredia


Urwistki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Soredia) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Schemat powstawania sorediów

Urwistki, soredia – drobne wytwory plechy porostów, które składają się z komórki glonu oplecionej strzępkami grzyba. Służą do wegetatywnego rozmnażania się porostów[1] i są podstawowym ich sposobem rozmnażania się. Mogą powstawać na powierzchni plechy lub w specjalnych soraliach. Urwistki powstające na powierzchni plechy tworzą na niej mączyste lub ziarenkowate naloty[2].

Urwistki powstające w soraliach wydostają się przez górną korę porostu, która pęka w niektórych miejscach. Każdy urwistek składa się z jednej lub kilku komórek glonów oraz strzępek otaczającej go grzybni, jest więc miniaturowym porostem. Urwistki roznoszone są przez wiatr lub zwierzęta. Gdy znajdą się w sprzyjających warunkach rozrastają się podobne jako porost[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Biologia. Multimedialna encyklopedia PWN Edycja 2.0. Wrocław: Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008. ISBN 978-83-61492-24-5.
  2. Grzegorz Gajkowski. Świat porostów [dostęp 2015-03-28] [zarchiwizowane z adresu 2019-05-14] .
  3. Edmund Malinowski: Anatomia roślin. Warszawa: PWN, 1966.
Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Soredia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy