Soter Rozbicki


Soter Rozbicki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Soter Antoni Rozbicki herbu Rozmiar (ur. 22 kwietnia 1823 w Ostrówce w województwie sandomierskim, zm. 9 października 1876 w Warszawie) – polski humorysta, facecjonista i przedsiębiorca rozrywkowy, przez wielu uważany za grafomana.

Urodził się w rodzinie drobnoszlacheckiej. Pracował m.in. jako kancelista, a także właściciel kawiarni, w której czytał swoje wiersze.

W swojej twórczości często korzystał z absurdu i nonsensu. Jego twórczość, uważana za grafomańską, istnieje w historii literatury na zasadzie curiosum.

Zbiory wierszy | edytuj kod

  • Kraina wesołości (1846)[1]
  • Bajki ulubione humorystyczne (1856)[2]
  • Śpiewy ulubione humorystyczne (1856)[3]

Przypisy | edytuj kod

  1. Kraina wesołości obejmująca poezje, powieść charakterystyczną z dziejów miasta Warszawy pod tytułem Stotysięczna panna na wydaniu i anegdotki na rok 1847, polona.pl [dostęp 2020-05-31] .
  2. Bajki ulubione humorystyczne wydane dosłownie przez Sotera R. Rozbickiego pacienta [!] filozofii ze znalezionego rękopismu u Herszka Klapibrody dzierżawcy fabryki garnków glinianych w mieście Kocku., polona.pl [dostęp 2020-05-31] .
  3. Śpiewy ulubione humorystyczne : ułożone w czasie podróźy muzykalnej na około wielkiego i małego świata w Królestwie Polskiem, polona.pl [dostęp 2020-05-31] .


Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Soter Rozbicki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy