Southend-on-Sea


Na mapach: 51°32′16″N 0°42′58″E/51,537778 0,716111

Southend-on-Sea w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zachód słońca w Southend, widok na Adventure Island 20.10.2007

Southend-on-Sea – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglii), leżące w południowo-wschodniej Anglii, 65 km od centrum Londynu w hrabstwie ceremonialnym Essex, w dystrykcie (unitary authority) Southend-on-Sea, nad estuarium Tamizy. W 2001 roku miasto liczyło 160 257 mieszkańców.

Spis treści

Podział administracyjny | edytuj kod

W skład miasta Southend-on-Sea wchodzą dzielnice Chalkwell, Eastwood, Leigh-on-Sea, Prittlewell, Shoeburyness, Southchurch, Thorpe Bay, Westcliff-on-Sea.

Do miasta przylegają także inne ośrodki miejskie, takie jak: Rayleigh, Hadleigh, South Benfleet, Thundersley, Daws Heath, miasta te należą jednak do innego obrębu administracyjnego (ang. District) - Rochford i Castle Point.

Atrakcje miasta | edytuj kod

W mieście znajduje się najdłuższe molo na świecie (2158 m[2]), po którym jeździ kolejka napędzana silnikiem diesla, która zastąpiła działającą od 1890 roku[3] kolejkę elektryczną. W październiku 2005 roku na końcu mola wybuchł pożar.

Wesołe Miasteczko "Wyspa Przygód" (ang. Adventure Island), teatr m.in w budynku Cliffs Pavilion w Westcliffie, kino Odeon oraz liczne kasyna, kręgielnie, korty tenisowe, oraz parki między innymi: Southchurch Park, Priory Park, Chalkwell Park, Woodgrange Park. Głównymi miejscami spotkań są bary, a także dyskoteki. Southend posiada bardzo długą, kamienisto-piaskową plażę wzdłuż której położone są domki. Latem prowadzone są lekcje windsurfingu i innych sportów wodnych. Wzdłuż promenady, w stronę Westcliff, mieszczą się puby oraz miejsca gier.

Transport | edytuj kod

Drogi | edytuj kod

Dwa główne połączenia drogowe A-Roads łączące Southend z Londynem i resztą kraju, A127 czyli Southend Arterial Road przez Basildon i Romford (dawniej część międzynarodowej drogi samochodowej E108[4]) oraz A13 przez Tilbury i London Docklands. Drogi te łączą się na autostradzie M25.

Autobusy | edytuj kod

Publiczny transport autobusowy w Southend prowadzony jest przez dwa główne przedsiębiorstwa Arriva Southend oraz First Essex Buses. Inne mniejsze przedsiębiorstwa autobusowe to Stephensons of Essex i Regal Busways.

Koleje | edytuj kod

Southend obsługiwany jest w dwie linie kolejowe: Great Eastern Railway oraz c2c. Stacje kolejowe w Southend to: Shoeburyness, Thorpe Bay, Southend East, Southend Central, Chalkwell, Leigh-on-Sea należące do sieci c2c oraz Southend Victoria, Prittlewell należące do Great Eastern Railway. Łącznie w mieście jest 8 stacji kolejowych, główną jest Southend Central.

Port lotniczy London-Southend | edytuj kod

 Osobny artykuł: Port lotniczy Londyn-Southend.

W Southend znajduje się port lotniczy, który poza easyJet and Aer Lingus i kilkoma sezonowymi połączeniami w okresie wakacyjnym obsługuje prywatne samoloty i helikoptery oraz cargo[5]. Odbywają się tutaj treningi pilotów (Southend Aeroclub) oraz pokazy lotnicze[6].

Kultura | edytuj kod

Sport | edytuj kod

Polonia | edytuj kod

Polska Sobotnia Szkoła[7]

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. KS01 Usual resident population: Census 2001, Key Statistics for urban areas (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2015-12-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-07-23)].
  2. Southend Pier Museum - Southend-on-Sea - Pier Museum - Home
  3. Southend-on-Sea Past and Present
  4. SABRE: E108 (London - Southend) (ang.). Roader's Digest: The SABRE Wiki. [dostęp 2018-10-19].
  5. London Southend Airport: Airlines
  6. London Southend Airport: Airport Facilities
  7. Baza organizacji i instytucji polskich i polonijnych za granicą. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2018-08-12].
Kontrola autorytatywna (miasteczko):
Na podstawie artykułu: "Southend-on-Sea" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy