Sozopol


Na mapach: 42°25′10″N 27°41′40″E/42,419444 27,694444

Sozopol w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Odtwórz plik multimedialny Promo Sozopolu

Sozopol (bułg. Созопол, gr. Σωζόπολη, tur. Sizeboli) – bułgarskie miasto położone 30 kilometrów na południe od Burgasu na południowym wybrzeżu bułgarskiego Morza Czarnego; w obwodzie Burgas. Siedziba administracyjna gminy Sozopol. Według danych Narodowego Instytutu Statystycznego w Bułgarii z 31 grudnia 2011 miasto liczyło 4285 mieszkańców. Miasto jest obecnie znanym kurortem oraz miejscem, w którym odbywa się festiwal filmowy nazywany Apollonią, jedną ze starożytnych nazw Sozopola.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Sozopol jest jednym z najstarszych miast na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Pierwsza wzmianka o Sozopolu pochodzi sprzed epoki brązu. Badania w okolicach Sozopola wykazały pozostałości dawnych mieszkań, porcelanowych garnków, kamieni i narzędzi wykonanych z kości, pochodzących z tamtej epoki. Wiele kotwic z II i III tysiąclecia p.n.e. zostały odkryte w sozopolskiej zatoce, co jest dowodem na to, że w czasach starożytnych pływano statkami wodnymi.

Tereny dzisiejszego miasta zostały skolonizowane przez Milezjan, którzy nadali miastu nazwę Antheia, ale już wkrótce nazwa została zmieniona na Apollonia. Apollonia zasłynęła z tego, że znajdował się w niej olbrzymi posąg Apollina dłuta Kalamisa, przeniesiony przez Lukullusa do Rzymu. Apollonia była znana także jako Apollonia Pontica (tzn. Apollonia na Morzu Czarnym, starożytne Pontus Euxinus) oraz Apollonia Magna co znaczy Wielka Apollonia.

Sozopol ustanowił swój handel i morskie centrum w następnych stuleciach. Rozpoczął współpracę polityczną i handlową z miastami Starożytnej GrecjiMilet, Ateny, Korynt, Heraklea oraz z wyspami – Rodos, Chios, Lesbos itp. Wpływ handlu na terytorium Tracji był podstawą traktatu z władzami Królestwa Odryskiego w V wieku p.n.e.

Symbol miasta – kotwica, znajduje się na wszystkich monetach z Apollonii z VI wieku p.n.e. – jest to dowód na znaczenie handlu. Bogate miasto wkrótce stało się ważnym kurortem. Wówczas miasto nosiło nazwę Apollonia Magna.

Sozopol został wcześnie miastem chrześcijańskim. Pierwszy biskup z Sozopołu pojawił się w 431 roku n.e. Najbardziej znani biskupi z Sozopołu to: Athanasius (431), Piotr (680), Euthymius (787) oraz Ignatius (869) – wszyscy z kościoła katolickiego, Theodosius (1357), Joannicius (1524), Philotheus (1564) oraz Joasaph (1721) – wszyscy z kościoła prawosławnego.

Nazwy miasta | edytuj kod

Pierwotna nazwa miasta to Antheia. Monety z VI wieku p.n.e. były wyrabiane w Apollonii. Następna nazwa miasta to Apollonia Pontica, co znaczy Apollonia na Morzu Czarnym oraz Apollonia Magna, co znaczy Wielka Apollonia. Po V wieku n.e., zaczęła występować nazwa Sozopolis. Po tym, jak miasto stało się częścią imperium osmańskiego zmieniono nazwę na Sizeboli, Sizebolu oraz Sizebolou. Po przejęciu miasta przez Bułgarię, miastu nadano nazwę Sozopol (Sozopoł).

Demografia | edytuj kod

    Liczba mieszkańców
    Źródło: Национален Статистически Институт[5]

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Ujednolicony system ewidencji ludności oraz usług administracyjnych dla ludności.
  2. Populacja według miejsca zamieszkania i płci (bułg.). [dostęp 2011-01-02].
  3. Numery kierunkowe w Bułgarii.
  4. Kod pocztowy.
  5. Национален статистически институт: НСИ: НАЦИОНАЛЕН РЕГИСТЪР НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА (bułg.). 2011-12-31.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (uzdrowisko):
Na podstawie artykułu: "Sozopol" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy