Spaliny


Spaliny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Elektrownia Bełchatów Spaliny ciężarówki z silnikiem Diesla Spaliny z samochodu osobowego Wezwanie „nie stój na jałowym biegu – wyłącz silnik” na moście podnoszonym nad cieśniną Limfjord w Aalborgu w północnej Danii

Spaliny, gazy spalinowe – mieszanina gazów powstających w procesie spalania paliwa (stałego, ciekłego lub gazowego)[1], np. węgla kamiennego, węgla brunatnego, ropy naftowej, benzyny, gazu ziemnego, biopaliw.

W skład spalin wchodzą, w ilościach zależnych od rodzaju paliwa i warunków spalania:

  • produkty reakcji chemicznej utleniania paliwa w spalaniu zupełnym,
  • produkty reakcji chemicznej utleniania paliwa w spalaniu niezupełnym,
  • produkty reakcji chemicznej syntezy pomiędzy substancjami chemicznymi znajdującymi się w obszarze działania reakcji utleniania, zachodzące pomiędzy składnikami aktywnymi paliwa, składnikami nieaktywnymi (balastowymi) paliwa, towarzyszącymi gazami obojętnymi oraz częściowymi produktami reakcji chemicznych pojawiającymi się w trakcie reakcji utleniania i reakcji innych syntez,
  • niewykorzystana część substancji aktywnych paliwa w postaci gazowej lub pary,
  • substancje nieaktywne paliwa w postaci gazowej lub pary,
  • gazy obojętne, np. niepalne składniki powietrza i tlen.

Do spalin zalicza się wszystkie substancje, które podczas procesu spalania znajdowały się w postaci gazowej, niezależnie od tego, w jakim stanie skupienia będą one później, po ochłodzeniu się w atmosferze tych gazów. Tak więc do spalin zalicza się również drobne cząstki ciekłe (mgła) powstałe w wyniku skroplenia par w stygnącym gazie spalinowym, jak również drobne cząstki stałe (dym) utworzone w wyniku krzepnięcia roztopionych kropel mgły, sublimacji, lub też wytrącone bezpośrednio z reakcji chemicznych. Ze względów technologicznych (oczyszczanie gazów spalinowych), do spalin zalicza się również towarzyszące tym gazom rozdrobnione cząstki stałe (zarówno aktywne, jak i balastowe) paliwa porwane ruchem gazów spalinowych.

Gazy spalinowe nie pozostają bez wpływu na środowisko naturalne, a część ich składników jest wręcz toksyczna. Maksymalne dopuszczalne stężenie toksyn i innych szkodliwych substancji (zapylających, tworzących ogniska kondensacji smogu) w spalinach określają normy. Duże ilości spalin są również uważane za przyczynę efektu cieplarnianego.

Gazy wydechowe

Gazy spalinowe wytwarzane w silnikach spalinowych nazywa się gazami wydechowymi[1]. W skład gazów wydechowych wchodzą liczne związki chemiczne, których emisja jest kontrolowana przez normy[2].

Należą do nich:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Gazy spalinowe, gazy wydechowe. W: "Leksykon naukowo-techniczny z suplementem". T. A-O. Warszawa: WNT, 1989, s. 1180. ISBN 83-204-0969-1.
  2. Normy EURO (pol.). W: Strona internetowa NGK [on-line]. www.ngk.de/pl. [dostęp 2012-05-15].
Kontrola autorytatywna (gas mixture):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Spaliny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy