Specjalna:Diff/55842333


Iron Maiden: Różnice pomiędzy wersjami w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Przeglądaj historię interaktywnie

Wersja z 14:56, 8 lut 2019

Iron Maiden – angielski zespół heavymetalowy pochodzący z Leyton, Wschodni Londyn, powołany do życia w grudniu 1975 roku przez basistę i głównego kompozytora Steve’a Harrisa. Żelazna Dziewica uważana jest za jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów w gatunku oraz jeden z najlepszych a zarazem najbardziej wpływowych zespołów koncertowych w historii rocka[1][2].

Na przestrzeni 40 lat światowej kariery muzycy formacji zostali laureatami setek nagród muzycznych, włączając w to Grammy Awards i jej ekwiwalenty przyznawane w wielu krajach, Brit Awards 2009, Silver Clef Award, Nordoff Robbins Award oraz Ivor Novello Awards – za wybitne osiągnięcia na arenie międzynarodowej i wkład w rozwój muzyki brytyjskiej[3]. Zespół otrzymał ponad 500 złotych i platynowych oraz 75 srebrnych płyt[4].

Grupa słynie także z Eddiego, archetypowej maskotki – monstrum będącego protoplastą wielu mrocznych charakterów pojawiających się po 1980 r. na okładkach płyt zespołów metalowych na całym świecie. Eddie gościł na większości okładek albumów i singli Iron Maiden, jest również nieodłącznym elementem scenografii koncertów. Gadżety z wizerunkiem maskotki grupy sprzedano w milionowych nakładach, zaś na imponującą kafeterię propozycji merchandisingowych formacji, złożyło się kilkanaście tysięcy różnorakich produktów, które pojawiły się w sprzedaży w ciągu kilkudziesięciu lat profesjonalnej kariery zespołu[5].

Pomimo znikomego wsparcia promocyjnego ze strony mediów głównego nurtu[6], Iron Maiden pozostaje jedną z najbardziej utytułowanych oraz bezkompromisowych formacji heavymetalowych w historii, jednocześnie odnosząc imponujący sukces komercyjny. Łączny nakład poszczególnych formatów wydawniczych 30 albumów, tworzących główny katalog dyskografii Brytyjczyków, sięga liczby ponad 100 milionów sprzedanych egzemplarzy[7][8][9][10][11][12]. Angielski sekstet to druga po Metallice formacja metalowa, mogąca poszczycić się największą liczbą sprzedanych albumów w historii gatunku[13].

Spis treści

Wstęp

Grupa gra heavy metal z elementami progresywnymi oraz epickimi. Ich muzyka jest oparta na ostrych, aczkolwiek melodyjnych riffach gitarowych[14] oraz szybkiej i dynamicznej pracy sekcji rytmicznej, z urozmaiconą grą perkusisty Nicko McBraina oraz charakterystycznie brzmiącą („klekoczącą”) gitarą basową Steve’a Harrisa[15]. Charakterystyczną cechą większej części twórczości (1981–1994 i od 1999) grupy jest szerokiej skali wokal Bruce’a Dickinsona. Muzyk ten jest uznawany za jednego z najlepszych frontmanów oraz wokalistów rockowych. Styl muzyczny Iron Maiden dopełniają także charakterystyczne solówki dwóch, a od 1999 trzech gitarzystów prowadzących. Zagrane unisono partie gitarowe oraz tworzone przez tandem Adrian Smith / Dave Murray melodyjne harmonie, podążające za ekspresyjnymi wokalizami, stanowią nieodłączny element stylistyki muzycznej grupy. Wspomniany duet gitarzystów zaliczany jest do najlepszych i najbardziej wpływowych w branży[16].

Katalog utworów zespołu jest zbiorem zróżnicowanym formalnie. Iron Maiden stworzyli zarówno bardzo szybkie, mocne, czasami podchodzące pod thrash metal kompozycje typu „Be Quick or Be Dead”, „Man on the Edge” czy „Killers” kompozycje nawiązujące do klasycznej szkoły punk rocka jak „Iron Maiden”, „Invasion”, Burninig Ambition” czy „Charlotte The Harlot”[17] progresywne, długie utwory, często wieloczęściowe z urozmaiconą strukturą o epickim zacięciu, niosące znaczący ładunek emocjonalny, takie jak „Paschendale”, „Sign Of The Cross”, „Dance of Death”, „Rime of the Ancient Mariner”, „Seventh Son of a Seventh Son”, „Hallowed Be Thy Name”, „The Talisman”, „When The Wild Wind Blows” czy „Alexander The Great”[18], także spokojne ballady typu „Afraid to Shoot Strangers”, czy akustyczno-orkiestrowa „Journeyman”, półakustyczna „Pridigal Son” bądź eksperymentalne kompozycje jak „Satellite 15… The Final Frontier”, w końcu utwory instrumentalne – „Transylvania”, „Ides Of March” czy „Genghis Khan”[19]. Iron Maiden mają także na swoim koncie melodyjne kompozycje, jak „Running Free”, „Run to the Hills”, „Can I Play with Madness” czy „Wasted Years”, które dzięki swojej przystępności i lekkości osiągnęły ogromny sukces komercyjny[20].

Zdaniem wielu krytyków na albumie A Matter of Life and Death z 2006 r.[21] grupa zaprezentowała odmienny styl muzyczny, będący rozwinięciem mrocznej, apokaliptycznej atmosfery znanej z kontrowersyjnego albumu The X Factor z 1995 r. Płyty te są przedmiotem licznych sporów i dywagacji zarówno wśród recenzentów, jak i fanów[22].

Lwia część repertuaru formacji została skomponowana przez lidera – Steve’a Harrisa – oraz Adriana Smitha, Janicka Gersa, Dave’a Murraya i Bruce’a Dickinsona[23]. Dodatkowo Blaze Bayley brał udział w tworzeniu linii melodycznych wokalu na albumach The X Factor oraz Virtual XI, nagranych z jego udziałem[24]. Dwaj perkusiści – Nicko McBrain i Clive Burr mieli marginalny wkład w powstawanie muzyki zespołu[25].

Historia

1975–1979: Wczesne dni – underground

Początek istnienia formacji przypada na 25 grudnia 1975 r., kiedy to były basista zespołów Smiler i Gypsy’s Kiss (1971–1975)[26] – Steve Harris – zrealizował swój plan założenia własnej grupy[27]. Nazwę Iron Maiden, oznaczającą „żelazną dziewicę”, Harris zapożyczył z tytułu filmu Człowiek w żelaznej masce (The Man in the Iron Mask)[27]. Oprócz założyciela formację dopełniali: wokalista Paul Day, perkusista Ron Matthews i gitarzyści Terry Rance oraz Dave Sullivan. Debiutancki koncert grupa zagrała pierwszego maja 1976 w Poplar w Londynie[27].

We wrześniu 1976 do zespołu dołączył nowy wokalista Dennis Wilcock, zastępując Daya. Od tego momentu Iron Maiden wpadła w korowód licznych roszad personalnych. Grupa dała jeszcze kilka koncertów, po czym Dave Sullivan został zastąpiony przez Dave’a Murraya[28]. Od kapeli odszedł także drugi gitarzysta – Terry Rance[29]. Jego miejsce zajął Bob Sawyer, który doprowadził do antagonizmów pomiędzy Dave’em Murrayem oraz Dennisem Wilcockiem, co ostatecznie przekonało Harrisa, by pozbyć się z zespołu obu gitarzystów (Wilcock pozostał w składzie). Murray został usunięty już po pierwszym występie w 1977, a Sawyer po odegraniu większości zaplanowanych koncertów. Na ich miejsce przyjęci zostali Terry Wapram oraz klawiszowiec Tony Moore. W tym samym czasie do Iron Maiden dołączył także perkusista Barry Graham (zwany później Thunderstick)[30]. W takim składzie grupa dała tylko jeden koncert – w klubie „The Bridge House”, muzycy zapamiętali go jako fatalny występ. Steve Harris postanowił wówczas zwolnić wszystkich członków i zbudować zespół od podstaw. Do Iron Maiden powrócił więc Dave Murray i został przyjęty nowy perkusista Doug Sampson. Zespół gorączkowo poszukiwał wokalisty, co zaowocowało zatrudnieniem zdradzającego punkrockowe inklinacje Paula Di’Anno[31].

Rod Smallwood – manager Iron Maiden

W latach 1976 do czerwca 1979 grupa dała setki klubowych koncertów na terenie Anglii. Za organizację poszczególnych etapów tras odpowiadał Steve Harris, przygotowywał także pierwsze grafiki i plakaty promujące występy formacji. Nie stanowiło to problemu, albowiem basista był kreślarzem i wprawnie wykorzystywał swoje umiejętności[32]. Muzycy byli zdani na siebie, a w realiach show-biznesu lansującego modę na punk rock nie mogli liczyć na wsparcie ze strony wpływowych przedstawicieli wytwórni płytowych czy promotorów[33]. W połowie 1979 Iron Maiden nawiązali współpracę z menedżerem Rodem Smallwoodem[34].

Przez cztery lata zespół dał łącznie kilkaset koncertów, głównie w londyńskich klubach (m.in. The Cart And Horses, The Ruskin Arms, The Marquee czy The Soundhouse), lecz nie zdołał nagrać żadnej płyty[35]. Pierwsza okazja nadarzyła się ku temu 31 grudnia 1978 r. W noc sylwestrową powstało pierwsze demo zespołu z czterema utworami, które później zostało opublikowane jako The Soundhouse Tapes jednak bez kompozycji „Strange World”, gdyż zespół uznał, że jakość nagrania jest zbyt słaba. Rejestracja dema kosztowała muzyków 200 funtów. Wszystkie 5000 egzemplarzy rozeszło się w kilka tygodni. EP sprzedawana była wyłącznie na drodze wysyłkowej[36].

Także na tamtym undergroundowym etapie, muzycy przywiązywali niebagatelną rolę do wizerunku estradowego. Począwszy od połykającego szpady i plującego sztuczną krwią frontmana Dennisa Wilcocka, poprzez zainstalowanie specjalnie podświetlanej tablicy z logo grupy, a skończywszy na amatorskich efektach pirotechnicznych i świetlnych[37]. W 1979 roku powstał również pomysł upiornej maskotki Eddie the Head, która od tamtej pory już stale towarzyszy grupie, przybierając coraz wymyślniejsze formy i monstrualne rozmiary. Pomysłodawcą wizerunku Eddiego był artysta Derek Riggs, który od dłuższego czasu starał się zainteresować swoimi pracami wydawców muzycznych i managerów[38].

W ówczesnym czasie dużą rolę w wypromowaniu zespołu odegrał lokalny DJ Neal Kay organizujący w rockowym klubie Heavy Metal Soundhouse wieczory z heavy metalem, prezentując zgromadzonej widowni nagrania młodych, dopiero debiutujących formacji[39]. Kiedy przedstawił publiczności utwory Iron Maiden, pochodzące z dema The Soundhouse Tapes, zainteresowanie poczynaniami grupy znacznie wzrosło. Utwór „Prowler” uplasował się na szczycie zestawienia listy najpopularniejszych piosenek ciężkiego rocka, cyklicznie drukowanej na łamach magazynu „Sounds”[40].

W 1979 r. grupa dobierała dodatkowych gitarzystów. Byli to kolejno Paul Cairns, Paul Todd i Dave Mac, którzy nie zapisali się w żaden szczególny sposób w dziejach Iron Maiden oraz Tony Parsons. Był on członkiem zespołu równie krótko, jak trzej wyżej wymienieni muzycy, ale to właśnie z jego udziałem grupa uczestniczyła w nagrywaniu kompilacji Metal for Muthas[41]. Podczas koncertu w Marquee Club, 13 października 1979 r. w Londynie obecny był m.in. John Darnley, agent potentata wydawniczego EMI. Muzycy wywarli na przedstawicielu wytwórni na tyle dobre wrażenie, że w grudniu czteroosobowy skład w asyście Roda Smallwooda podpisał kontrakt z EMI Rec opiewający na pięć albumów studyjnych i skromną, jak na możliwości tak znaczącego wydawcy, zaliczkę w wysokości 50 tys. funtów. Od tego momentu datuje się początek profesjonalnej kariery estradowej zespołu[42].

1979–1981: Pierwsze albumy

Po odejściu Parsonsa w Iron Maiden pozostało znów tylko czterech muzyków. Niedługo później składu grupy dopełnił nowy gitarzysta – Dennis Stratton. Wkrótce dołączył także perkusista Clive Burr (zastąpił Sampsona, który miał problemy zdrowotne). W tym składzie zespół rozpoczął nagrywanie swojego pierwszego longplaya. Producentem albumu został Will Malone[43]. W lutym 1980 wydany został pierwszy singiel nazwany „Running Free”, dotarł on do 33 pozycji list, a zespół promując go w programie „Top of the Pops”, nie zgodził się na odtworzenie kompozycji z playbacku[44]. Wydana dwa miesiące później płyta zatytułowana została Iron Maiden. Prawdopodobnie ze względu na obecność w grupie Paula Di’Anno album zawierał prócz heavymetalowych brzmień także elementy punku (najsilniej ujawniające się w „Running Free”, „Charlotte the Harlot” oraz utworze tytułowym). W programie albumu znalazł się również jeden rozbudowany, progresywny utwór – „Phantom of the Opera” – oraz instrumentalna, dynamiczna kompozycja „Transylvania”. Album zadebiutował na czwartej pozycji brytyjskiej listy bestsellerów, szybko zdobywając tytuł srebrnej, a niedługo potem złotej płyty. Po latach Iron Maiden uważany jest z jeden z najważniejszych debiutów w historii gatunku[45]. Album zdobył też duże uznanie w Japonii, przynosząc Iron Maiden wyróżnienie czytelników magazymu „Music Life” w kategorii „Najlepszy Nowy Zespół”, jak i tytuł złotej płyty[46].

Po zakończeniu nagrywania, w marcu 1980, Iron Maiden wyruszyli na tournée po Wielkiej Brytanii jako gość specjalny Judas Priest, po czym, wspomagani przez Praying Mantis i Neala Kaya, ruszyli w trasę promującą swój własny album, wydany na początku kwietnia. Występy odbywały się od kwietnia do sierpnia 1980, a grupa odwiedziła po raz pierwszy zagraniczne sceny – zagrała na festiwalu Wheel Pop w belgijskim Kortrijk oraz festiwalu Kuusrock w Oulu w Finlandii przed wielotysięcznymi audytoriami[47].

W międzyczasie zostały wprowadzone na rynek dwa kolejne single – „Sanctuary” oraz „Women in Uniform”. Ze względu na kontekst wizualny związany z umieszczeniem na okładce premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher w roli ofiary Eddiego-Nożownika, wydawnictwo wywołało skandal obyczajowy. Muzycy w celu wyjaśnienia zajścia spotkali się z premier krótko po opublikowaniu małych płytek[48].

Ponad 50 koncertów na terytorium Wielkiej Brytanii przyciągały tysiące fanów, zaś 23 sierpnia zespół wystąpił jako jedna z atrakcji prestiżowego Reading Festival 1980 przed 40 tys. widzów. Wówczas była to największa liczba widzów, dla jakiej zagrali na ówczesnym etapie kariery[49].

Znacznie większą część Europy zespół przemierzył, koncertując jako support dla amerykańskiego zespołu Kiss od sierpnia do listopada 1980 roku. Metalowców z Iron Maiden ujrzała wtedy po raz pierwszy publiczność Włoch, Niemiec, Francji, Szwajcarii, Holandii, Szwecji, Danii i Norwegii[50]. Jako goście specjalni Amerykanów dali 27 koncertów dla ponad 400 tys. widzów, którzy nierzadko lepiej przyjmowali młodą, stosunkowo mało znaną kapelę niż amerykańskich gwiazdorów. Po przedostatnim występie tej trasy, na przełomie października i listopada 1980 roku z zespołu został usunięty Dennis Stratton[51]. Powodem było skłócenie z menedżerem grupy oraz nieporozumienia artystyczne, wynikające z odmiennych gustów muzycznych Strattona i pozostałych członków[52].

Dave Murray i Adrian Smith

Strattona, za sugestią Dave’a Murraya, zastąpił gitarzysta Adrian Smith. Uznawany jest on za najlepszego gitarzystę zespołu z minimalną przewagą nad Murrayem. Obaj stanowili bardzo zgrany duet zarówno pod względem muzycznym – już wcześniej występowali razem w zespole Urchin, jak i towarzyskim – byli przyjaciółmi od czasów dzieciństwa. Ich wspólną grę określano mianem „dźwięku bliźniaczych gitar”[53].

Z nowym gitarzystą zespół zagrał jeszcze jeden koncert z Kiss i odbył krótką trasę po Anglii, której ostatni występ, 21 grudnia 1980 w londyńskim Rainbow Theatre został zarejestrowany i wydany na kasecie VHS. Oficjalnym tytułem wydawnictwa było Iron Maiden, lecz częściej stosowana jest nazwa Live at the Rainbow[54].

Na przełomie 1980–1981 Iron Maiden nagrali album Killers. Płyta zawierała utwory nieco żywsze niż kompozycje z pierwszego longplaya, jednak utrzymane w podobnym stylu. Killers był pierwszym albumem wyprodukowanym przez Martina Bircha, znanego w branży i cenionego producenta albumów Deep Purple, Black Sabbath i Blue Öyster Cult. Z Killers zostały wydane dwa single – „Twilight Zone” i „Purgatory”. Niestety, podobnie jak poprzednio wydane małe płytki i te nie cieszyły się większym powodzeniem[55]. Album sprzedawał się znacznie lepiej na świecie niż debiut, osiągając po roku od premiery próg miliona kopii i przynosząc grupie złote płyty w Niemczech, Japonii, Kanadzie, Francji (podwójne złoto), Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Był także pierwszym albumem Iron Maiden, który zadebiutował w zestawieniu amerykańskich bestsellerów Billboard Album Charts[56].

W lutym 1981 formacja wyruszyła w trasę „Killer World Tour” promującą nowy album, w której ramach grupa dała 137 koncertów[57]. Do połowy marca formacja koncertowała tylko w Wielkiej Brytanii, po czym wyruszyła w trwające do maja tournée po Europie Zachodniej[58]. Jeszcze w tym samym miesiącu grupa wystąpiła po raz pierwszy w Japonii, gdzie zagrała pięć błyskawicznie wyprzedanych koncertów. Nagrania z Nagoi zostały później wydane jako minialbum Maiden Japan (wydany także pod nazwą Heavy Metal Army)[59]. W czerwcu zespół odwiedził kolejny kontynent – Amerykę Północną. Muzycy koncertowali w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zarówno w ramach własnej trasy, jak i jako support dla zespołów UFO i Judas Priest (tournée promujące album Point of Entry) do początku sierpnia[60]. Od połowy sierpnia do 10 listopada Iron Maiden pojawili się ponownie na scenach Europy Zachodniej. Formacja zawitała także do Jugosławii, by wystąpić na festiwalu w Belgradzie. Do historii grupy przeszły m.in. koncerty w roli gościa specjalnego ogromnego niemieckiego festiwali Golden Summernights 1981, odbywających się w Norymberdze na Zeppelinfeld przed 100 tys. widzów[61] oraz na stadionach w Stuttgarcie, Darmstadt przed kilkudziesięciotysięcznymi audytoriami[62].

Na trasie Steve Harris rozczarował się postawą wokalisty Paula Di’Anno. Dało o sobie znać wieloletnie uzależnienie od narkotyków, od których frontman zespołu nie stronił także przed występami. Rod Smallwood wraz z zespołem zmuszeni byli odwoływać koncerty z powodu częstych niedyspozycji Di’Anno, ostatecznie we wrześniu 1981 roku postanowili zwolnić dotychczasowego wokalistę[63]. Media i fani odebrali ten krok bardzo nieprzychylnie. Uważano, że zespół, tracąc swego czołowego członka już na początku kariery, pozbawia się szansy na dalszą egzystencję na rynku muzycznym[64]. Po latach pierwsze dwie płyty studyjne nagrane z Di’Anno zostały docenione przez miłośników heavy metalu i rocka, zyskały także status kanonicznych wydawnictw gatunku, sprzedając się w łącznym nakładzie ponad 20 milionów kopii na całym świecie[65].

Ostatni koncert z Paulem Di’Anno miał miejsce w szwedzkim Lund[66]. Management zespołu już od dłuższego czasu poszukiwał potencjalnego następcy, którym został charyzmatyczny, dysponujący potężnym głosem wokalista popularnego wówczas zespołu heavymetalowego Samson, Bruce Dickinson. Pierwszy koncert z nowym głosem Iron Maiden miał miejsce w Bolonii w sali Palasport, był 26 października 1981 roku[67].

1982–1989: Megagwiazda Heavy Metalu

Beast On The Road 1982

Iron Maiden zdecydowali, by Dickinson zrezygnował z pseudonimu Bruce Bruce, którego używał w poprzedniej formacji i występował pod własnym nazwiskiem. W końcu października grupa z nowym wokalistą wybrała się na pięciodniowe tournée do Włoch oraz zagrała jeden koncert w Londynie, podczas którego zaprezentowała kilka kompozycji na przygotowywany właśnie nowy album.

Na przełomie 1981 oraz 1982 roku, zespół w asyście Martina Bitcha rozpoczął rejestrację materiału na swój trzeci album studyjny. Sesja nagraniowa miała miejsce w londyńskich Battery Studios, gdzie muzycy rejestrowali już poprzedni album, Killers[68]. Jeszcze przed premierą nowej płyty Iron Maiden dali 20 koncertów w Wielkiej Brytanii, w tym czasie ukazał się singiel „Run to the Hills”, który błyskawicznie zajął 7 pozycję list sprzedaży w tym kraju[69]. Wydany w marcu 1982 r. The Number of the Beast był pierwszym albumem, który przez dwa kolejne tygodnie zajmował pozycję pierwszą zestawienia UK Albums Chart, zaś w zasadzie wszędzie dotarł do TOP 5 oraz Top 10 list bestsellerów, oraz wspiął się na pozycję 33 amerykańskiej listy Billboard 200, przynosząc grupie pierwszą złotą płytę w USA[70].

Album przynosił ponad 40 minut muzyki, na którą złożyły się ponadczasowe standardy, jak wspomniany „Run to the Hills”, „Children of the Damned”, „22, Acacia Avenue”, „The Prisoner”, „Hallowed Be Thy Name”, czy niezwykle efektowny utwór tytułowy, który wydano na kolejnym singlu[71]. Album zaliczany jest do ścisłej czołówki metalowych wydawnictw wszech czasów. Według doniesień amerykańskiego magazynu „The New York Times”, do sierpnia 2010 r. sprzedano ponad 14 mln kopii The Number of the Beast na świecie[72], zaś w maju 2017 roku nakład albumu szacowano na około 20 mln kopii[73]. Iron Maiden szybko awansowali do hardrockowej ekstraligi, wyruszyli też w ogromną trasę „Beast on the Road 1982”, w ramach której dali 187 koncertów w Ameryce Północnej, Japonii, Australii oraz na Starym Kontynencie, po raz pierwszy prezentując barwną oprawę sceniczną oraz ruchomego, trzymetrowego Eddiego, który pojawiał się na estradzie podczas wykonywania utworu „Iron Maiden”[74]. Od tej pory obecność maskotki zespołu, coraz bardziej rozbudowanej i okazalszej wymiarowo, stanie się stałą atrakcją ich koncertów[75]. Koncerty grupy przyciągały tysiące widzów, jednak pomimo niekwestionowanego sukcesu w Ameryce Północnej, Brytyjczycy występowali jako gość specjalny Rainbow, Scorpions czy Judas Priest[76].

W związku z kontrowersyjną, demoniczną wymową utworu tytułowego, nawiązującego do biblijnej wizji apokaliptycznej oraz pojawiających się w refrenie słów „666 – the Number of the Beast”, ultraprawicowe organizacje amerykańskie oskarżyły muzyków o popularyzację satanizmu i szerzenie zepsucia moralnego, na które narażona miała być, słuchająca ich muzyki młodzież[77]. Pomimo nakłaniania do bojkotu koncertów grupy, a nawet organizowanych akcji palenia ich płyt, Iron Maiden byli zapraszani na największe amerykańskie festiwale (Rock Fest 1982, Pacific Jam 1982, A Day on the Green 1982), gdzie występowali m.in. na Rich Stadium, Anaheim Stadium, Comskey Park, Oakland Alameda Coliseum, dla audytoriów o rozmiarach od 60 do 100 tys. widzów, wciąż jednak nie będąc główną atrakcją wieczoru[78].

Rychłą zmianę tego stanu rzeczy zapowiadał występ w roli głównej gwiazdy brytyjskiego „Reading Festival 1982” przed 40 tys. widzów, tudzież kilka koncertów na otwartym powietrzu w Australii[79]. Na tym etapie formacja była już gwiazdą pierwszej wielkości, natomiast kolejne albumy, składające się na klasykę gatunku, tylko umacniały ich pozycję. Po zakończonym koncertem w Nagoi tournée, od zespołu odszedł perkusista Clive Burr, borykający się z problemami zdrowotnymi i źle znoszący trudy przebywania w trasie[80].

Jeszcze w grudniu zastąpił go Nicko McBrain, znany ze współpracy z Patem Traversem, gry w formacji Streetwalkers oraz francuskiej grupy Trust, zaprzyjaźnionej z Iron Maiden[81]. Na początku 1983 r. zespół wraz z producentem Martinem Birchem rozpoczął sesję nagraniową kolejnego albumu, w tym celu wynajęto Compass Point Studios na Bahamach[82]. Czwarty album studyjny był pierwszym z cyklu trzech, zrealizowanych w tym miejscu. 16 maja ukazał się album Piece of Mind, który dotarł do pozycji 3 w Wielkiej Brytanii, oraz osiągnął wysokie, czternaste miejsce w zestawieniu Billboard 200[83]. Album przyniósł dwa popularne single z utworami „Flight of Icarus” (pierwszy duży hit w USA) oraz „The Trooper” – swoisty hymn fanów grupy, grany od tej pory na każdym koncercie. Album zwiastował też odejście od typowej dla NWOBHM stylistyki surowego heavy metalu, na korzyść bardziej progresywnego podejścia w kompozycjach „Where Eagles Dare”, „Revelations” czy nawiązującego lirycznie do Diuny Herberta – „To Tame a Land”. Nie zabrakło też miejsca na tematykę batalistyczną i historyczną: wojna krymska w „The Trooper” czy działania komandosów znane z filmu Tylko dla orłów w „Where Eagles Dare”[84]. Powstał kolejny album powszechnie doceniany zarówno przez fanów, jak i dziennikarzy. Zespół również promował nową płytę specjalną EP Video, pt. Video Pieces, zawierającą zestaw czterech teledysków, zrealizowanych do obu albumów nagranych z Dickinsonem[85].

Piece of Mind był również pierwszym wydawnictwem, który uzyskał status platyny w USA, a w pozostałych miejscach świata przyniósł grupie kolejne, złote płyty, w tym w Jugosławii. Trasa „World Piece Tour 1983” składała się ze 145 koncertów, zagranych w przeważającej wielkości w salach mogących pomieścić od 10–25 tys. osób[86]. Grupa zagrała prawie 90 koncertów w Ameryce Północnej, już jako główna atrakcja, występując m.in. w renomowanych salach, jak Madison Square Garden czy Forum de Montréal w Kanadzie. W Wielkiej Brytanii czterokrotnie wyprzedali Hammersmith Odeon (łącznie 20 tys. widzów), natomiast objazd świata zakończyli koncertami w Westfalenhalle w Dortmundzie jako gwiazda tamtejszego Rock & Pop Festival 1983, występ zespołu był transmitowany drogą satelitarną do ponad 300 milionów domostw[87].

Trasa koncertowa pod względem wizualnym dowodziła rozwoju zespołu. Pojawiło się szereg rekwizytów nawiązujących do ilustracji albumu, ruchome rampy świateł, potężne nagłośnienie. W stosunku do wielu późniejszych ekstrawagancji koncertowych zespołu były to wciąż dość nieśmiałe, choć przykuwające uwagę publiczności rozwiązania[88].

Kiedy brytyjski magazyn „Kerrang!” podsumowywał mijający rok, a czytelników poproszono o wytypowanie stu najlepszych albumów metalowych, nie było wątpliwości – Piece of Mind uplasował się na pozycji pierwszej, zaraz za nim znalazł się The Number of the Beast, a w Top 20 znalazły się inne wydawnictwa zespołu. Podobnie wyglądały zestawienia w innych rejonach świata. Brytyjczycy stali się najpoważniejszymi pretendentami do miana „Największej formacji heavymetalowej świata”[89].

We wrześniu kolejnego roku na rynku pojawił się piąty studyjny longplay, zatytułowany Powerslave. Ozdobiony niezwykle efektowną ilustracją okładkową autorstwa Dereka Riggsa, przenoszącą słuchacza w realia starożytnego Egiptu, przynosił ponad 50 min. niezwykle dopracowanego technicznie, klasycznego heavy metalu, w tym dwa przebojowe, uznawane za klasyki gatunku single „Aces High” (UK Top 20) i „2 Minutes to Midnight” plasujący się pod Top 10 brytyjskiej listy małych płytek[90]. Jednak wizytówkami nowej propozycji grupy były oparty na efektownym, orientalizującym riffie utwór tytułowy oraz ponad trzynastominutowa progresywna suita „Rime of the Ancient Mariner”, którą Harris napisał po zapoznaniu się z dziełem brytyjskiego poety, prekursora romantyzmu w poezji brytyjskiej, Samuela Taylora Coleridgea pt. „Rymy Sędziwego Marynarza”[91].

Nigdy wcześniej żaden zespół heavymetalowy nie dokonał tak przekonującego mariażu wymagającej tematyki wywodzącej się z tradycji literackiej z ciężkimi brzmieniami. Dzięki takim kompozycjom jak wspomniany „Rime of the Ancient Mariner”, Brytyjczycy wespół z kanadyjską formacją Rush, wywarli nieprzeceniony wpływ na nurt progresywnego oraz technicznego metalu. Krytycy byli zgodni w ocenach, uznając Powerslave nie tylko za szczytowe osiągnięcie artystyczne Brytyjczyków, ale wówczas – całego nurtu[92].

Album zyskał ogromną popularność, osiągając w pierwszym tygodniu po premierze pozycję 2 bestsellerów w Wielkiej Brytanii (został wyprzedzony przez album składankowy, który nie powinien znaleźć się w zestawieniu)[92] natomiast w USA osiągnął miejsce 12 notowania Billboard 200, z łatwością uzyskując status platynowej płyty. Wielka trasa promująca ten album (200 koncertów zagranych w 28 krajach, w ciągu 13 miesięcy dla niemal 3,5 mln[93] widzów)[94] rozpoczęła się pięcioma błyskawicznie wyprzedanymi koncertami w Polsce, podczas których Brytyjczycy jako pierwszy w historii wykonawca zachodni, zaprezentowali pełną produkcję estradową. „World Slavery Tour 1984/85” była wielkim widowiskiem, którego poszczególne elementy zostały oparte na grafikach, znanych z promowanego albumu. Scena przypominała wnętrze egipskiej świątyni, zwieńczonej ruchomymi, ozdobionymi freskami i malowidłami rampami świateł, które kryły około 800 reflektorów, za muzykami zmieniały się ogromne, panoramiczne tła przedstawiające piramidy i ich wnętrza, wykorzystano szereg efektów pirotechnicznych, ogromny, rozsuwany sarkofag skrywający Eddiego – Faraona oraz kilkumetrową mumię przemierzającą estradę. Zespół używał także potężnej aparatury nagłaśniającej o mocy 152 tys. W. Sprzęt przewożono w ogromnych ciężarówkach. Było to pierwsze z wielu późniejszych tournées w historii grupy, podczas których zaprezentowano tzw. superprodukcję koncertową[95].

Zainteresowanie koncertami było od początku ogromne. W Polsce wszędzie gromadziły się nadkomplety publiczności w dziesięciotysięcznych halach, w Londynie 24-koncertowa trasa sprzedała się na pniu, na Węgrzech zagrali dla 50 tys. widzów, w nowojorskiej Radio City Music Hall wyprzedano siedem wieczorów dla łącznej liczby 60 tys. osób i tylko problemy ze strunami głosowymi Bruce’a Dickinsona zmusiły organizatorów do odwołania dwóch występów[96]. Po raz pierwszy w historii na cztery wieczoru z rzędu sprzedano salę Long Beach Arena pod Los Angeles. Koncerty te, podobnie jak cztery wieczory w londyńskiej Hammersmith Odeon, zostały sfilmowane i nagrane na potrzeby publikacji audio-wizualnej[97].

Trasa po Europie Wschodniej okazała się tak ogromnym sukcesem, że postanowiono utrwalić ją za sprawą dokumentalnego filmu, emitowanego przez MTV, Behind the Iron Curtain. Okrojona wersja tegoż, znalazła się na identycznie zatytułowanym VHS Iron Maiden[98]. Największym koncertem tournée był występ w roli jednej z atrakcji największego na świecie festiwalu muzycznego Rock in Rio 1985, gdzie na widowni znajdowało się (w zależności od źródeł) od 350 tys. do pół miliona osób. Ponad sto koncertów w Stanach Zjednoczonych przyciągnęło półtora miliona widzów[99].

W październiku 1985 r, ukazał się podwójny album koncertowy oraz towarzyszący mu film video zatytułowany Live After Death, zrealizowany podczas wspomnianych koncertów na Long Beach Arena przed 54 tys. ludzi. Wydawnictwo pilotowały single z koncertowymi wersjami utworów „Running Free” oraz „Run to the Hills / Phantom of the Opera”. Film stał się ogólnoświatowym bestsellerem, podobnie jak album, który w Wielkiej Brytanii dotarł do pozycji 2 list sprzedaży, a w USA znalazł się w Top 20 Billboard 200[100]. Po latach album uznany został za jedną z najwybitniejszych płyt koncertowych wszech czasów, na trwałe uwieczniając zarówno potencjał estradowy Iron Maiden, jak i lata świetności klasycznego metalu[101].

Status mega gwiazdy, który stał się udziałem muzyków formacji, jak i intensywna trasa koncertowa, wyczerpały ich emocjonalnie. Brytyjczycy potrzebowali kilku miesięcy przerwy na zregenerowanie sił. Pod koniec 1985 r. formacja uchodziła za najintensywniej koncertujący zespół muzyczny na świecie oraz najlepszą i największą formację nurtu heavy metal[102]. Pracom nad następną płytą towarzyszyły dylematy odnośnie kierunku artystycznego, który powinien obrać zespół. Bruce Dickinson pragnął przeforsować pomysł wydania podwójnego albumu studyjnego, z drugim dyskiem, zawierającym materiał o charakterze akustycznym. Idea ta spotkała się z dezaprobatą kolegów, co wokalista odebrał jako osobistą porażkę i przestał angażować się w proces powstawania nowego materiału. Tym razem (obok Harrisa) wiodącym kompozytorem okazał się Adrian Smith, który miał wpływ na brzmienie nowej płyty grupy[103].

Opublikowany w październiku 1986 r., ozdobiony futurystyczną ilustracją okładkową Somewhere in Time, przynosił kompozycje utrzymane w dotychczasowym stylu, z jedną różnicą – zespół po raz pierwszy użył syntezatorów gitarowych. Album cieszył się ogromną popularnością, docierając do pozycji 2 w Wielkiej Brytanii oraz 11 na liście bestsellerów Billboard 200 w USA, rozchodząc się w Stanach Zjednoczonych w ponad dwumilionowym nakładzie[104].

Album pilotowały dwa single „Wasted Years” oraz „Stranger in a Strange Land” (Top 20 w Wielkiej Brytanii) o nieco łagodniejszym charakterze brzmieniowym, niż miało to do tej pory miejsce. Z Somewhere in Time pochodzą też takie kompozycje, jak koncertowy hymn „Heaven Can Wait”, czy utwór „Alexander the Great”, dedykowany historii życia i podbojów Aleksandra Macedońskiego[105].

Tradycyjnie zespół udał się w wielką trasę, która znów imponowała rozmachem oraz wyszukanymi efektami specjalnymi. Widownia zobaczyła specjalnie zaprojektowana estradę, przypominającą fragment kosmicznego miasta, efektownie poruszające się, kaskadowe rampy ze światłami, tradycyjnie już zmieniające się za sceną tła, potężna pirotechnikę, działo laserowe, kilkumetrowego Eddiego – Cyborga, strzelającego z pistoletu, ale największe wrażenie na widzach wywierał gigantyczny, pneumatycznie nadmuchiwany Eddie podnoszący na głowie perkusję oraz unoszący na ogromnych łapach Steve’a Harrisa i Bruce’a Dickinsona. W USA zgromadzeni mogli oglądać latające w powietrzu, nadmuchiwane statki kosmiczne, olbrzymiego astronautę, balony z ilustracją albumu, a muzyków podziwiać było można na ogromnym telebimie, zamontowanym nad górną rampą świateł. Zespół używał nagłośnienia o mocy 180 tys. W i około tysiąca reflektorów, kilka podnośników hydraulicznych oraz własnych agregatów prądotwórczych[106].

W Londynie Hammersmith Odeon sprzedano na siedem wieczorów z rzędu (pierwotnie na sześć), znów kilkukrotnie zapełnili Long Beach Arena (52 000), w Europie grali w kilkunastotysięcznych salach, zaś sześć koncertów w Polsce zostało wówczas zapamiętane jako najlepsza trasa zachodniego zespołu w tym kraju[107]. 80 koncertów w USA i Kanadzie, odbywających się zazwyczaj w arenach sportowych na 20 tys. miejsc oraz na takich stadionach, jak Oakland Alameda Coliseum czy Spartan Stadium, przyciągały rzesze widzów. 159 występów „Somewhere on Tour” 1986/87 przyciągnęło około 2,7 mln. widzów[108].

Dwunastolecie swojego istnienia grupa podsumowała dokumentalnym VHS 12 Wasted Years, które podobnie jaki kilka poprzednio wydanych filmów, cieszyło się dużym powodzeniem (złoty i platynowy certyfikat w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie). Zespół na tym etapie miał na koncie około 20 mln sprzedanych płyt ponad tysiąc zagranych koncertów i sto złotych i platynowych płyt[109].

Siódmy album studyjny grupy ukazał się w kwietniu 1988 r. Nosił tytuł Seventh Son of a Seventh Son i był albumem koncepcyjnym, opartym na motywach powieści „Siódmy syn”, Orsona Scotta Carda[110]. Album ten odzwierciedlał fascynacje Steve’a Harrisa zespołami progresywnymi z lat siedemdziesiątych. Nowością, polaryzującą opinie fanów, było stonowane, delikatniejsze niż miało to miejsce do tej pory, brzmienie gitar oraz wykorzystanie, dla podkreślenia atmosfery niektórych nagrań – instrumentów klawiszowych. Na płycie znalazły się klasyczne już dzisiaj utwory, jak otwierający stawkę, oparty na kanwie powieści Aleistera Crowleya – „Moonchild”, tytułowy epicki „Seventh Son of a Seventh Son” drapieżny, wydany na singlu „The Evil That Men Do”, nastrojowa balada, zwieńczona efektowna kodą „Infinite Dreams”, złowieszcze „Only the Good Die Young” oraz przebojowe, wydane na singlach „Can I Play with Madness” czy „The Clairvoyant[111].

Album nagrany w „Musicland Studios” w Monachium, okazał się największym z dotychczasowych sukcesów komercyjnych zespołu. Jako kolejny po The Number of the Beast longplay, debiutował na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów, dotarł w większości krajów do Top 5 zestawień sprzedaży, zaś w Stanach zajął miejsce dwunaste w zestawieniu Billboard 200[112]. Niestety, w przeciwieństwie do poprzedniego albumu nie sprzedawał się w USA aż tak dobrze, co bardzo rozczarowało Steve’a Harrisa[113].

Promujące album single były największym w dotychczasowej karierze sukcesem grupy, zarówno w Anglii (Top 3 oraz Top 5 zestawień), jak i w wielu innych krajach świata. Dziennikarze okazali się jednomyślni co do jego wartości, najnowsza propozycja studyjna zespołu już w roku premiery została uznana za największe osiągnięcie artystyczne, a Iron Maiden byli postrzegani w kategoriach „brytyjskiej instytucji muzycznej”[114].

Trasa promująca album, zatytułowana „7th Tour of a 7th Tour”, po raz kolejny udowadniała, że formacja zasłużyła na miano „Największego Zespołu Metalowego Świata”. Iron Maiden tym razem zagrali tylko 103 koncerty, które zobaczyło ponad dwa miliony osób w Ameryce Północnej oraz Europie[115]. Po raz kolejny rozmach prezentacji estradowej mógł imponować. Muzycy występowali na ogromnej, specjalnie skonstruowanej scenie, przypominającej kaskadowy lodowiec, otoczonej przez kilka gór lodowych, nad którymi zawisła potężna konstrukcja świateł, zbudowana z ponad 1,500 żarówek. Obecni mogli zobaczyć dwa imponujące rozmiarami wcielenia Eddiego, który raz wyłaniał się zza obrotowej makiety lodowca jako prorok znany z wkładki do LP, zaś w kulminacyjnym momencie przedstawienia, nad estradą górował Eddie wyjęty wprost z okładki albumu, prezentując zgromadzonej widowni swojego potomka, a wszystko to przy wtórze efektów świetlnych, stroboskopowych i kanonad pirotechniki[116] Choć przedstawienie imponowało rozmachem, to wielu krytyków muzycznych zarzuciło wówczas grupie, przekraczanie wszelkich granic estradowego kiczu, znanego z prześmiewczego filmu quasi-dokumentalnego „Oto Spinal Tap[117].

60 koncertów w Ameryce Północnej znów odbywało się w wielkich arenach (po raz pierwszy w hali LA Forum) i na dwudziestotysięcznych amfiteatrach, natomiast jako zespół supportujący wystąpili zdobywający właśnie międzynarodową sławę Guns N’ Roses[118]. W Europie Iron Maiden zagrali m.in. cykl koncertów w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, Holandii, Szwajcarii, Grecji, Hiszpanii, Czechosłowacji, na Węgrzech, w roli gwiazdy objazdowego festiwalu Monsters of Rock 1988, podczas których frekwencja sięgała od 20 do ponad 100 tys. osób. Brytyjczyków poprzedzały takie tuzy, jak Kiss, David Lee Roth, Megadeth, Metallica, Anthrax, Guns N’ Roses, Trust oraz Helloween. Szacuje się, iż czternaście spektakli festiwalowych zobaczyło wówczas 750 tys. widzów[119].

Punktem kulminacyjnym trasy okazał się występ Iron Maiden w roli gwiazdy Monsters of Rock w Donington Park, 20 sierpnia 1988. Zagrali wówczas dla najliczniejszego audytorium w historii imprezy, szacowanego na co najmniej 107 tys. widzów[120]. Grupa wykorzystała podówczas najpotężniejszą aparaturę nagłaśniającą świata, generującą ponad pół miliona mocy znamionowej na kanał oraz dźwięk o natężeniu 125 dB. Do jej przewiezienia potrzebnych było szesnaście TIRów. Fakt ten doczekał się wpisu do „Księgi Rekordów Guinessa” w 1990 r.[121]

Na sukcesie imprezy cieniem położył się przykry wypadek, kiedy to w panującym ścisku śmierć poniosło dwóch kilkunastoletnich fanów, zaś jeden z poważnie rannych – Gary Dobson, został wybudzony z dwumiesięcznej śpiączki za pomocą muzyki Iron Maiden[122]. Trasa trwała do grudnia 1988 r. i objęła również szereg koncertów w zamkniętych obiektach oraz kolejny objazd Wielkiej Brytanii, podczas którego kilkanaście koncertów (z czego aż sześć w Londynie) grupy, zobaczyło ponad 120 tys. widzów[123].

Iron Maiden dali dwa wyprzedane występy w NEC Arena w Birmingham, które zostały w całości zarejestrowane, na potrzeby opublikowania kolejnego VHS oraz albumu koncertowego, podsumowującego trasę. Pełna wersja audiowizualna owego zapisu została opublikowana ćwierć wieku później[124].

W końcu 1988 grupa sygnowała również nowy kontrakt wydawniczy z amerykańskim oddziałem Sony, Epic Records – rezygnując z dalszego reprezentowania swoich interesów w Stanach Zjednoczonych przez Capitol Records. Epic reprezentował zespół przez kolejne pięć lat, do momentu podpisania kolejnej umowy z niezależną wytwórnią Castle Music Communications (CMC) w 1994 roku, gwarantującą możliwość dystrybucji płyt dzięki umowie z BMG Records.

1989–1999: Kryzysy, bolesne rozstania i trudne powroty

Rok 1989 oznaczał przerwę w działalności artystycznej i koncertowej formacji. Jedynie w listopadzie ukazał się singiel „Infinite Dreams” plasujący się na pozycji szóstej brytyjskich list, promując kolejne koncertowe VHS Maiden England. Film ukazywał zespół podczas dwóch wyprzedanych koncertów w NEC Arena Birmingham, plasując się na czołowych pozycjach list bestsellerów po obu stronach Atlantyku[125]. Na kolejny rok przypadła dziesiąta rocznica ukazania się debiutanckiego albumu, obchodzono ją z należytym rozmachem, m.in. ukazała się dziesięcioczęściowa kompilacja First Ten Years Up The Irons, przynosząca nagrania z dwudziestu kolejnych maxi-singli, uzupełnione o wypowiedzi Nicko McBraina, przywołującego wspomnienia z poszczególnych lat kariery[126]. Formacja podsumowała także swój dorobek audio-wizualny wydając identycznie zatytułowaną kasetę video z przekrojowym zestawem wszystkich wideoklipów promocyjnych[127].

Janick Gers

W 1990 roku muzycy postanowili również nagrać kolejny album studyjny. Miał on nawiązywać brzmieniowo i klimatycznie do pierwszych płyt z lat 1980–1982. Podczas nagrywania albumu z powodu różnic na tle artystycznym usunięto z grupy Adriana Smitha. Jego następcą został Janick Gers znany ze współpracy z Ianem Gillanem, White spirit oraz udziału w nagrywaniu debiutanckiej solowej płyty Bruce’a Dickinsona, Tattooed Millionaire[128]. W tym składzie nagrano album No Prayer for the Dying. Płyta diametralnie różniła się od swej poprzedniczki. Album nagrywano, nie jak to miało miejsce do tej pory w renomowanych studiach, lecz za pomocą przenośnego studia Rolling Stone Mobile, używanego w latach 70. XX w przez The Rolling Stones, zamontowanego w specjalnie zaakomodowanym budynku gospodarczym na terenie posiadłości lidera formacji, Harrisa. Zmiany obejmowały zarówno brzmienie – melodie stały się bardziej surowe, jak i teksty – pojawił się w nich wyraźny podtekst polityczny[129]. Płytę promowały dwa single, „Holy Smoke” (nr 3 w Wielkiej Brytanii) oraz „Bring Your Daughter To The Slaughter” – pierwszy w historii grupy numer jeden w Wielkiej Brytanii[130].

Iron Maiden wyruszyli w trasę No Prayer on the Road 1990/91, w ramach której dali około 120 koncertów, zarówno w wielkich arenach, jak i bardziej kameralnych miejscach[131]. Muzycy zrezygnowali z rozbudowanej oprawy koncertów, z jakiej słynęli w minionej dekadzie, stawiając na wizualną surowość i koncentrując się na samej muzyce. Mimo to tournée cieszyło się wielkim powodzeniem, znaczonym wyprzedanymi koncertami oraz występami grupy w roli gwiazdy wielkich imprez we Francji (Bol d'Or), Danii (po raz pierwszy jako gwiazda Roskilde Festival dla 65 tys.) oraz Szwajcarii, latem 1991 roku[132].

Album nie odniósł aż tak znaczącego sukcesu komercyjnego, jak wiele poprzednich – jednak dotarł na pozycję 2 w Wielkiej Brytanii oraz 17 na amerykańskiej liście Billboardu. Krytycy, jak i fani ocenili płytę jako wyraźnie słabszą i odartą z ambitnych pomysłów, tak dobrze znanych z poprzednich wydawnictw. Wielu fanów odebrało nową propozycje grupy jako przejaw artystycznego i twórczego kryzysu Iron Maiden[133].

Sytuację poprawił następny album Fear of the Dark, który debiutował na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów oraz zajął wysokie 12 miejsce na liście Billboardu[134]. Album nagrano w prywatnym studio należącym do Steve’a Harrisa (nazywanym Barnyard Studios) po raz ostatni pod czujnym okiem Martina Bircha. Przebojami z albumu były utwory „Fear of the Dark”, zbliżający się do thrash metaluBe Quick or Be Dead” (singiel pilotujący, numer dwa na listach brytyjskich), przebojowy, wydany na singlu „From Here to Eternity” nastrojowy, epicki „Afraid To Shoot Strangers” czy wydana również na singlu ballada „Wasting Love”. Płyta sprzedawała się najlepiej od lat, przyczyniając się do odzyskania dawnej reputacji grupy[135]. Na fali sukcesu albumu pojawiła się również kompilacja teledysków zatytułowana From There To Eternity, przygotowana z myślą o odbiorcy amerykańskim[136].

Trasa „Fear Of The Dark Tour 1992” oraz siostrzana „Real Live Tour 1993[137] była w znacznej mierze powrotem do wizualnego splendoru minionej dekady, wiodła przez pięć kontynentów i ostatecznie zamknęła się w 114 koncertach, które zobaczyło około 3 mln widzów[138]. Iron Maiden po raz pierwszy odbyli długą trasę po Ameryce Południowej, występując na tamtejszych stadionach z kompleksem Ginásio do Maracanãzinho włącznie. W Europie zespół zagrał cykl koncertów w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Francji jako gwiazda objazdowego Monsters Of Rock Festival[139]. Po raz drugi wystąpili wówczas w Donington Park przed około 80 tys. ludzi[140]. W 1993 r. zespół kontynułował koncertowy pochód przez Stary Kontynent, dając krótki recital na niebiletowanym, włoskim MAYDAY Festival 1993, odbywającym się na San Giovanni In Laterano Square, który co roku przyciąga nawet milion osób[141]. Trasę zakończyły trzy koncerty na Stadionie Olimpijskim w Moskwie, o całkowitej pojemności 45 tys. miejsc[142]. Objazd świata podsumowały aż trzy koncertowe wydawnictwa: A Real Live One, A Real Dead One oraz Live At Donington 1992. Ostatni z koncertów wydano również w wersji wizualnej[143]. Albumy pilotowały single „Fear Of The Dark – Live” oraz „Hallowed Be Thy Name”, płytki gościły w zestawieniu Top 10 najpopularniejszych singli w Wielkiej Brytanii.

Tymczasem stosunki interpersonalne pomiędzy członkami Iron Maiden uległy radykalnemu pogorszeniu. Po zakończonej trasie koncertowej, grupę z powodu odmiennej wizji artystycznej, opuścił Bruce Dickinson[144]. Specjalnie dla fanów zorganizowano dwa wyreżyserowane koncerty w londyńskich Pinewood Studios, z udziałem znanego magika telewizyjnego Simona Drakea, podczas których zaprezentowano mroczny spektakl, przepełniony scenami tortur znanych z horrorów gore, uwieńczonych egzekucją Dickinsona w żelaznej dziewicy. Widowisko transmitowała stacja MTV w opcji pay-per-view. W roku 1994 ukazała się kaseta video z zapisem tegoż spektaklu, zatytułowana Raising Hell[145] Fani otrzymali także specjalną, limitowaną wersję wydawniczą kasety video „Maiden England”, wyposażoną w pojedynczy dysk CD z zapisem wybranych utworów, pochodzących z koncertów w Birmingham[146].

Tytułowy utwór z albumu Fear of the Dark odebrał nominację do amerykańskiej nagrody muzycznej Grammy Awards, w kategorii „Best Metal Performance” już wówczas zespół maił na koncie 1480 koncertów dla około 20 mln widzów, na pięciu kontynentach świata – co stanowiło rekord w historii gatunku metal[147][148].

Zdegustowany decyzją frontmana, Steve Harris rozważał możliwość zamknięcia działalności formacji. Od tego pomysłu odwiódł go Dave Murray, który zaproponował znalezienie nowego wokalisty[149]. Na apel managementu o zgłaszanie swojej kandydatury na frontmana grupy, odpowiedziało osiem tysięcy potencjalnych następców Dickinsona. Najpoważniejszymi kandydatami na to stanowisko byli Doogie White, Damian Wilson oraz Blaze Bayley[64], wcześniej wokalista grupy Wolfsbane, która otwierała koncerty Iron Maiden na brytyjskiej części trasy w 1990 r. Ostatecznie zastępcą Dickinsona został wspomniany Bayley[150]. W tym składzie zespół nagrał album The X Factor, który sygnalizował skrajną zmianę stylu muzycznego grupy, na co wpływ miała m.in. osobista tragedia Steve’a Harrisa (basista borykał się z problemami rodzinnymi). Album charakteryzował się niezwykle mrocznym, posępnym klimatem, spotęgowanym niskim głosem wokalisty o uśrednionej skali oraz pełnymi zadumy tekstami, poruszającymi problemy egzystencjalne[151].

Blaze Bayley, trasa promująca album The X Factor

W zasadzie tylko promujące album single „Man on the Edge” oraz „Lord of the Flies” nawiązywały do przebojowości, z której formacja słynęła. Ten pierwszy dotarł do Top 10 zestawienia w Wielkiej Brytanii oraz pierwszej piątki najlepiej sprzedawanych singli w Europie[152]. Niestety, album wzbudził nieporównywalnie mniejsze zainteresowanie od poprzednich płyt, docierając w Wielkiej Brytanii do pozycji ósmej i zaledwie 147 w notowaniu Billboard 200[153]. Po roku album sprzedał się w niskim, jak na standardy Iron Maiden, nakładzie ponad miliona kopii[154]. Promująca płytę trasa „The X Factor 1995/1996” trwała ponad rok, obejmowała pięć kontynentów i 145 koncertów, grupa dotarła po raz pierwszy do takich miejsc jak Południowa Afryka czy Izrael. Zespół po części zaprezentował widowisko nawiązujące do przedstawień z lat 80., jednakże dużo bardziej okrojone, choćby z uwagi na konieczność występowania w znacznie mniejszych obiektach, niż miało to miejsce przed laty[155].

23 października Iron Maiden po dziewięciu latach nieobecności pojawili się na stołecznym Torwarze, spotykając się z ciepłym przyjęciem ze strony polskiej widowni. Znakomite przyjęcie czekało też na muzyków we Francji, Grecji, Hiszpanii, Włoszech czy całej Ameryce Południowej, gdzie występowali, jak dawniej – w ogromnych salach i na stadionach. Największym koncertem tego etapu trasy był występ w roli gwiazdy Monsters Of Rock Festival 1996, w brazylijskim São Paulo dla 65 tys. widzów[156].

We wrześniu 1996 roku EMI Records podsumowali dwudziestolecie działalności estradowej grupy okolicznościową składanką Best of the Beast, wydaną w kilku wersjach i pilotowaną singlem z nową, przeciętną kompozycją „Virus[157]. Dwadzieścia lat kariery grupy uczciła również firma EMI, wręczając muzykom pamiątkowe relify w uznaniu za sprzedaż dziesięciu nagranych w tym okresie albumów studyjnych, w nakładzie około 43 mln kopii na całym świecie[158]. W związku z obchodami stulecia EMI w 1997 roku, na limitowanym CD pojawił się wywiad-rzeka z serii In Profile, w którym przypominano historię grupy od początków jej istnienia[159].

Kolejny album studyjny ukazał się dopiero w marcu 1998 roku i z założenia miał być powrotem do klasycznych brzmień Iron Maiden. Album zatytułowany Virtual XI, pilotowany jedenastominutowym singlem „The Angel and the Gambler”, okazał się ogromnym rozczarowaniem i komercyjnym fiaskiem[160], nie zdołał osiągnąć nakładu miliona kopii i to pomimo promowania dziewięciomiesięczną trasą oraz specjalnymi spotkaniami futbolowymi, w których uczestniczyli muzycy i gwiazdy piłki nożnej[161]. Produkcja i miksowanie albumu, po raz kolejny okazały się przerastać Steve’a Harrisa, który to podjął się obowiązków producenta wraz z Nigelem Greenem. Dodatkowo podczas trasy koncertowej u Bayleya pojawiły się problemy z głosem[162].

Zgodnie z zapowiedziami muzyków, trasa „Virtual XI World Tour 1998” objęła cały glob i w założeniu miała stanowić powrót do estradowej widowiskowości, z jakiej Iron Maiden słynęli. Niestety, znów zamiary managementu weryfikowały rozmiary obiektów, w jakich formacja grała w Wielkiej Brytanii, USA czy Niemczech, zwykle mieszczących do zaledwie kilku tysięcy ludzi[163]. W wielu miastach zagrali w dziesięciotysięcznych obiektach i na stadionach, jak miało to miejsce podczas koncertów w Ameryce Południowej. W Argentynie wystąpili dla 70 tys. widzów jako gwiazda Monsters Of Rock Festival 1998[164]. Warto odnotować, że we wrześniu zespół znów pojawił się w Polsce, w katowickim Spodku[165]. W tym samym czasie ukazał się również singiel „Futureal”, cieszący się sporym powodzeniem (Top 10 w Wielkiej Brytanii) oraz zremasterowana, wzbogacona o ścieżki multimedialne, kolekcja dwunastu klasycznych albumów formacji, wydanych w latach 1980–1993[166].

Iron Maiden 1999

Jako że Steve Harris nie widział dalszych perspektyw dla działalności artystycznej Iron Maiden, w grudniu 1998 podjął decyzję o rozwiązaniu formacji, o czym powiadomił menedżera Roda Smallwooda. Ten jednak nie podał informacji do publicznej wiadomości, natomiast doprowadził do istotnej dla dalszych losów grupy zmiany[167]. W lutym 1999 r.do zespołu powrócił Bruce Dickinson oraz Adrian Smith[168]. Informacja ta zelektryzowała fanów na całym świecie, zaś grupa – od tej pory będąca sekstetem, zapowiedziała serię trzydziestu koncertów w USA i Europie, promujących zarówno powrót oryginalnych członków Iron Maiden, jak i nowe wydawnictwo – grę komputerową Ed Hunter, z soundtrackiem składającym się z największych przebojów zespołu, wybranych w internetowym głosowaniu przez fanów[169].

Trasa „The Ed Hunter Tour 1999” wiodła przez wielkie areny Europy oraz sale o średniej pojemności w Ameryce Północnej[170]. Zespół zaprezentował konceptualne widowisko oparte na elementach promowanej gry komputerowej oraz wizualizacjach, związanych z przekraczaniem kolejnych poziomów Ed Hunter. Bilety na poszczególne koncerty sprzedawały się w rekordowym tempie. Zespół nawiązał także współpracę z renomowanym producentem Kevinem Shirleyem, znanym ze współpracy z Aerosmith, Dream Theater czy Silverchair[171]. Jeszcze przed wyruszeniem w trasę koncertową, management zespołu renegocjował kontrakt wydawniczy na rynek amerykański z Sony Music, zaś na giełdę brytyjską trafiły akcje Iron Maiden[172].

1999–2007: Powrót na szczyt

Od lewej: Steve Harris, Dave Murray, Janick Gers i Adrian Smith

W listopadzie 1999 roku sekstet pod okiem Shirleya rozpoczął sesję nagraniową nowego albumu w paryskich Guillaume Tell Studios. Jedną z inspiracji do powstania pilotującego płytę singla „The Wicker Man, był brytyjski film z roku 1973 o tym samym tytule, zaś tytuł nowego albumu Brave New World zaczerpnięto od powieści „Nowy wspaniały światAldousa Huxleya[173]. Album wyróżniał się bogatym brzmieniem, skomplikowanymi progresywnymi strukturami melodycznymi oraz dynamiką przywołującą ducha klasycznych płyt formacji. Singiel trafił do Top 10 brytyjskiego zestawienia[174], zaś album uplasował się na pozycji 7 w Wielkiej Brytanii oraz 39 w Stanach Zjednoczonych, docierając również do czołówki bestsellerów w wielu krajach, przynosząc Iron Maiden wiele złotych płyt, również w Polsce[175]. Trasa promująca „Brave New World Tour” wiodła przez niemal sto koncertów odbywających się w wielkich halach, na stadionach i amfiteatrach oraz prestiżowych festiwalach, na których Brytyjczycy byli główną atrakcją (Dynamo Festival, Roskilde Festival, With Full Force Festival)[176].

20 i 21 czerwca 2000 roku formacja dała dwa wyprzedane koncerty w Polsce (Torwar oraz Spodek) natomiast po raz pierwszy zespół wystąpił również w Estonii i na Ukrainie, prezentując widowisko pełne rozmachu i przyciągając na kolejne przystanki trasy od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy widzów[177]. Powrót Iron Maiden na wielkie sceny stał się faktem, a popularność grupy zaczęła od tamtej pory zdecydowanie rosnąć. Zwieńczeniem koncertowych wojaży okazała się trasa po stadionach Ameryki Południowej oraz występ jako gwiazdy brazylijskiego Rock In Rio Festival 2001, 19 stycznia 2001 przed ponad 250 tys. osób. Trasę sumarycznie zobaczyło około 2,6 miliona widzów[178][179]. W lutym 2001 zespół otrzymał dwie nominacje do nagrody Grammy Award, w tym samym roku został również uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem Ivor Novello Awards, przyznawanym za wybitne osiągnięcia na arenie międzynarodowej. Album The Number of the Beast został również uwieczniony w serii dokumentalnej „Classic Albums”, realizowanej przez Eagle Vision dla uhonorowania twórców najważniejszych albumów muzycznych[180].

W marcu 2002 r. ukazały się album koncertowy oraz DVD zatytułowane Rock in Rio, przynoszące zapis wspomnianego koncertu z Rio de Janeiro[181]. DVD na całym świecie dotarło na szczyty list bestsellerów[182], przynosząc grupie szereg złotych i platynowych płyt oraz wyróżnień krytyków muzycznych, było również pierwszym rockowym DVD wyróżnionym w Polsce złotą płytą[183]. Rok 2002 upłynął muzykom na gromadzeniu nowych pomysłów, zaś aktywność koncertowa sprowadziła się do zorganizowania cyklu trzech koncertów w Brixton Academy, z których dochód został przeznaczony na rzecz fundacji Clive Aid, gromadzącej fundusze niezbędne do zorganizowania pomocy dawnemu perkusiście grupy, Cliveowi Burrowi cierpiącemu na stwardnienie rozsiane. Na ten sam cel również przeznaczone zostały wpływy ze sprzedaży singla „Run to the Hills”, zawierającego utwór tytułowy w wersjach z 1982 oraz 2001 roku[184]. Na jesieni ukazała się kompilacja największych przebojów zespołu Edward the Great oraz ściśle limitowany, specjalny boks kolekcjonerski Eddie’s Archive – wyposażony w trzy albumy kompilacyjno – koncertowe (Beast Over Hammersmith, BBC Archives oraz Best of the 'B' Sides), pergamin z drzewem genealogicznym grupy, pierścień oraz zdobiony kielich. Płyty CD były dostępne wyłącznie wraz z boksem, zespół nie zdecydował się na ich osobne wydanie, co miało podkreślać unikatowość i ekskluzywność przedsięwzięcia[185].

Działalność koncertową muzycy wznowili w maju 2003 roku, wyruszając w trasę „Give Me Ed... ‘Til I’m Dead Tour”, podczas której zaproponowali set – listę złożoną z ich największych przebojów[186]. Trasa wiodąca przez Europę oraz Amerykę Północną promowała kolejne DVD zespołu, Visions of the Beast – zawierające wszystkie do tamtej pory zrealizowane teledyski w wersjach cyfrowo zremasterowanych oraz ich ujęcia alternatywne. Zarówno kompilacja teledysków, jak i trasa, okazały się wielkim sukcesem komercyjnym[187]. Zestaw DVD uzyskał kilkukrotnie status platyny w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Finlandii i innych miejscach świata, zaś 56 koncertów przyciągnęło łącznie ponad milion osób[188]. Już tradycyjnie zespół odwiedził Polskę (trzeci czerwca, Spodek w Katowicach), zaś w rozpisce koncertowej znalazły się wielkie festiwale, jak Roskilde Festival, Rock am Ring / Rock im Park, gdzie sprzedano 150 tys. biletów łącznie, Graspop Metal Meeting, Heineken Jamming Festival czy reaktywowany w Donington Park, Download Festival, gdzie na widowni znajdowało się prawie 50 tys. osób[189].

W tym czasie grupa miała już przygotowany kolejny album studyjny, z którego utwór „Wildest Dreams” prezentowano podczas letnich koncertów. Wyprodukowany przez Kevina Shirleya, trzynasty album studyjny Dance of Death ukazał się we wrześniu i okazał się dużym sukcesem komercyjnym, debiutując na szczycie list bestsellerów w sześciu krajach i osiągając 2 pozycję list bestsellerów w Anglii oraz 18 na amerykańskim Billboard 200[190]. Płyta po latach pamiętana jest z orkiestralnego, pełnego rozmachu utworu tytułowego, dramatycznej opowieści „Paschendale”, akustycznej pełnej dramatyzmu ballady „Journeyman”, dedykowanego okrutnemu losowi sekty Katarów Montségur oraz z dwóch przebojowych singli: „Wildest Dreams” oraz „Rainmaker”, które uplasowały się w brytyjskim Top 10 bestsellerów[191]. Promując album zespół wyruszył w trasę „Dance of Death World Tour 2003/04”, która obejmowała 52 koncerty w europejskich, amerykańskich i japońskich arenach sportowych oraz trafiła na pięćdziesięciotysięczne stadiony Argentyny, Brazylii i Chile[192]. Koncert w Dortmundzie, w Westfalenhalle był transmitowany przez telewizję muzyczną Viva oraz rejestrowany na potrzeby kolejnego albumu koncertowego i DVD[193]. W listopadzie Iron Maiden wystąpili we wrocławskiej Hali Ludowej supportowała ich polska formacja Kat. Zapis ich koncertu opublikowano na albumie Somewhere in Poland oraz na DVD[194].

Trasa wyróżniała się teatralnym rozmachem oraz wykorzystaniem wielu efektów naturalistycznych. Oprócz zapisu jednego z koncertów, uwieczniono również proces komponowania albumu, przygotowania estrady, a także przeprowadzono liczne wywiady z managementem grupy, obsługą techniczną i z fanami. Wszystko to oraz koncert w dwóch wersjach audio przynosiło potrójne wydawnictwo DVD oraz 2 CD Death on the Road, które miało premierę dopiero w 2005 roku[195]. Wcześniej, w 2004 r. ukazał się singiel „No More Lies” oraz specjalna wersja DVD – Audio Dance of Death[196]. Grupa odebrała także prestiżową nagrodę Nordoff Robbins Silver Clef za wybitne osiągnięcia na polu działalności Charytatywnej[197]. W listopadzie zespół opublikował także pierwsze z serii historycznych DVD, podsumowujących kolejne etapy kariery History of Iron Maiden Part 1: Early Days. Dwie płyty przynosiły łącznie 280 minut materiału, na który składały się amatorski zapis koncertu z klubu Ruskin Arms z kwietnia 1980 roku, prawie kompletny koncert z Hammersmith Odeon z 1982 roku, pierwszy profesjonalnie zrealizowany film koncertowy Live at the Rainbow, fragment występów Iron Maiden na „Rock & Pop Festival 1983” w Westfalenhalle oraz archiwalny materiał z lat 1979–1983[198].

DVD pilotowało wznowienie singla „The Number of the Beast”, który uplasował się na pozycji 3 brytyjskich list bestsellerów. Film dotarł na czołowe pozycje zestawień w dwudziestu krajach, po raz kolejny przynosząc muzykom szereg złotych i platynowych płyt[199]. W roku 2005 grupa wyruszyła w pierwszą z cyklu kilku kolejnych tras o charakterze „historycznym”, podczas których zarówno repertuar, jak i oprawa koncertów nawiązywały do epoki zaprezentowanej na DVD z archiwaliami. Podczas „Eddie Rips Up the World Tour” muzycy wykonywali utwory wyłącznie z pierwszych czterech albumów studyjnych, zaś 48 koncertów tournée objęły występy stadionowe, festiwalowe i koncerty w wielkich arenach sportowych. W ciągu 90 minut sprzedano niemal 60 tys. biletów na Ullevi Stadium w Göteborgu, koncert był transmitowany przez łącza satelitarne dla 60 milionów widzów[200].

Iron Maiden również wystąpili dla polskiej publiczności na chorzowskim Stadionie Śląskim jako gwiazda Mystic Festival. Anglicy zagrali dla 150 tys. osób na niemieckich Rock am Ring / Rock im Park, 125 tys. łącznie na Reading and Leeds Festivals w Anglii, Graspop Metal Meeting, Gods of Metal czy też odbyli znaczące dla umocnienia pozycji grupy w USA tournée jako co-headliner największego festiwalu muzycznego w Ameryce Północnej Ozzfest, wraz z Black Sabbath[201]. Audytoria w Ameryce Północnej liczyły od 25 do około 50 tys. widzów, natomiast podczas ostatniego koncertu w San Bernardino, doszło do incydentu zainicjowanego przez żonę Ozzyego Osbournea, Sharon. Muzycy zostali obrzuceni jajkami i wyzwiskami, kilkakrotnie wyłączano im prąd. Publiczność wyczuwając nieprzypadkowość tych działań do końca występu wspierała Iron Maiden, zaś media zdecydowanie stanęły po stronie kapeli Steve’a Harrisa[202]. Prowokacja mająca na celu dyskredytację formacji uwiarygodniła ją w oczach amerykańskich fanów, na dodatek zespół został włączony do „Hollywood RockWalk” mieszczącym się na Sunset Boulevard w Los Angeles[203]. Muzycy po raz drugi dali charytatywny koncert na rzecz The Clive Burr MS Trust Fund, tym razem w londyńskim Hammersmith Apollo[204].

Trasa „A Matter of Life and Death World Tour”

Z końcem roku rozpoczęli także pracę nad kolejnym albumem, zatytułowanym A Matter of Life and Death. Czternasty album studyjny ukazał się na jesieni 2006 roku, zarówno ilustracja okładkowa, jak i tematyka tekstów piosenek dotykała wzajemnych powiązań pomiędzy religią a wojną na różnych etapach rozwoju ludzkości. Muzyka okazała się bardziej mroczną i trudniejszą w odbiorze, niż miało to miejsce w przypadku kilku poprzednich płyt, mimo to nowa propozycja studyjna odniosła znaczący sukces komercyjny i artystyczny[205]. A Matter of Life and Death w kilkunastu krajach świata debiutował na szczytowych pozycjach bestsellerów (również w Polsce), w Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach dotarła do TOP 5 zestawień, zaś w USA znalazła się w TOP 10 notowań Billboard 200[206]. Album przyniósł grupie kolejne złote i platynowe płyty oraz wiele nagród i nominacji (Bandit Award, Metal Hammer Award, Rock Hard Award czy Classic Rock Roll of Honour Awards[207]). Płytę pilotowały single „The Reincarnation of Benjamin Breeg” oraz „Different World”, które zdobyły sporą popularność (Top 10 w Anglii, Europie i USA)[208].

Od września 2006 roku Iron Maiden ruszyli w trasę „A Matter of Life and Death World Tour 2006/07”, grając wyprzedane koncerty w wielkich arenach Azji, Ameryki Północnej i Europy. Zamiast wielu evergreenów muzycy postanowili zaprezentować zawartość albumu w całości, nawiązując do tradycji wielkich legend art. rocka lat 70. W Szwecji 60 tys. biletów na cztery koncerty halowe sprzedano w 45 min, nie inaczej było w przypadku trasy po Wielkiej Brytanii (dziewięć koncertów dla 120 tys. widzów)[209]. Druga część trasy przypadła na rok 2007 i była powiązana z obchodami ćwierćwiecza wydania najpopularniejszego albumu grupy, The Number of the Beast. Zespół występował na stadionach w Bułgarii (40 tys.), Czechach, Serbii, Słowenii, Niemczech oraz Włoszech (Stadion Olimpijski w Rzymie)[210]. Po raz kolejny europejska publiczność mogła podziwiać grupę w roli headlinerów wielkich festiwali, m.in. Graspop Metal Meeting, Fields of Rock, Heineken Jamming Festival gdzie pojawiło się 123 tys. widzów, w końcu po raz czwarty w karierze, w Donington Park na Download Festival 2007 przed niemal 80 tys. widzów[211].

Do historii przeszły również pierwsze koncerty Iron Maiden w Indiach oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – odpowiednio przed 50 tys. widzów na Bangalore Palace Grounds w Bombaju oraz jako headliner Dubai Desert Rock Festival dla 25 tys. widzów[212]. Bilety wyprzedano w błyskawicznym tempie, był to pierwszy tak znaczący sukces światowej sławy grupy metalowej w tym rejonie globu[213]. Trasę promującą album zakończono 24 czerwca 2007 roku występem w londyńskiej Brixton Academy, z którego dochód po raz trzeci i ostatni miał zasilić konto fundacji The Clive Burr MS Trust[214]. Stan byłego perkusisty Iron Maiden był już bardzo poważny i niestety nie uległ zmianie aż do jego śmierci w 2013 roku. Trasa „A Matter of Life and Death World Tour” objęła ostatecznie 62 koncerty w 26 krajach i przyciągnęła około 1,3 mln widzów[215]. W sierpniu 2007 r. Iron Maiden wraz z managementem pracowali nad kolejnym projektem koncertowym, mającym się okazać najambitniejszym przedsięwzięciem logistycznym w ich karierze[216].

2008–2009: Ed Force One, nowy poziom

Iron Maiden w Warszawie 7 sierpnia 2008

Z początkiem roku grupa wyruszyła w drugą w swojej karierze trasę historyczną, podczas której promowano najnowsze DVD Live After Death, a sam zespół przemieszczał się pomiędzy kolejnymi przystankami tournée prywatnym boeingiem nazwanym Ed Force One. Zespół dał 23 koncerty w Azji, Oceanii, Ameryce Północnej oraz Południowej, które przyciągnęły ponad pół miliona widzów. Muzykom oraz ekipie technicznej towarzyszyła ekipa filmowa pracująca dla Sama Dunna i Scota McFadyena, którzy podjęli się trudnego zadania wyreżyserowania dokumentalnego filmu dedykowanego trwającej trasie[217].

W marcu 2008 grupa zapowiedziała wydanie kolejnego albumu kompilacyjnego. Pojawił się on na rynku muzycznym 12 maja 2008 pod nazwą Somewhere Back in Time. Wydanie kompilacji związane było z sukcesem trasy koncertowej Somewhere Back in Time[218], a samą płytę można było odsłuchać w całości[219] na oficjalnej stronie zespołu.

Inaugurujący trasę koncert w Bombaju (Indie), według lokalnych sprawozdawców przyciągnął stutysięczne audytorium[220]. Oprawa trasy nawiązywała do okresu 1984–1986 łącząc elementy charakterystyczne dla tras „World Slavery Tour” (egipska świątynia i sarkofag) i „Somewhere on Road” (światła oraz Eddie-Cyborg), zawierała również wszystkie najbardziej charakterystyczne dla tamtych lat efekty specjalne. Zespół z ogromnym powodzeniem koncerował także w Stanach Zjednoczonych oraz Europie, często grając dla kilkudziesięciotysięcznych audytoriów na ogromnych stadionach. Tylko siedem koncertów w Skandynawii zobaczyło około 250 tys. widzów, zgromadzonych na takich obiektach jak Ullevi Stadion, Olympic Stadion w Sztokholmie oraz Helsinkach, Ratina Stadion w Finlandii czy Valle Hovin w Oslo. Podczas koncertu w roli gwiazdy największego festiwalu heavymetalowego na świecie Wacken Open Air pada rekord frekwencji. Brytyjczyków zobaczyło tam blisko 100 tys. ludzi[221].

Scena podczas trasy 2008/2009

7 sierpnia 2008 zespół zagrał na warszawskim Stadionie Gwardii przed ponad 30 tys. widzów. Podczas koncertów wchodzących w skład trasy „Somewhere Back in Time World Tour 2008/09” wokalista zespołu zapowiedział[222] nowy studyjny album, po wydaniu którego odbyć się miała kolejna, równie spektakularna trasa koncertowa. 10 listopada 2008 ogłoszono[223] rozszerzenie trasy „Somewhere Back In Time” o serię koncertów w lutym i marcu 2009 roku. Zespół po raz kolejny obleciał swoim samolotem południową półkulę odwiedzając obie Ameryki, Azję, Oceanię i Europę[224]. Podczas koncertu na Autodromo Interlagos padł rekord frekwencji na indywidualnym show zespołu w karierze. Według różnych źródeł zgromadziło się tam od 65 do 100 tys. widzów[225]. W latach 2008/09 w Ameryce Łacińskiej Iron Maiden dali aż 27 koncertów dla około miliona osób. Sumarycznie 90 koncertów historycznej trasy zobaczyło nawet 2,8 mln widzów[226].

21 kwietnia odbyła się ogólnoświatowa prezentacja filmu dokumentalnego Iron Maiden: Flight 666, opowiadającego o trasie Iron Maiden 2008, zaplanowano seanse w 45 krajach, 500 kinoteatrach 3D 5.1. Uczastniczyło w nich około 200 tys. widzów[227] tego samego dnia EMI zapowiedzieli premierę[228] filmu Iron Maiden: Flight 666 oraz soundtracku, na ogólnodostępnych formatach CD, DVD, Blu-ray i limitowanej wersji winylowej picture discs. W Europie wydawnictwo ukazało się 25 maja 2009. Grupie poświęcono wiele miejsca w czołowych periodykach muzycznych, a DVD trafiło na szczyty zestawień w 25 krajach świata[229]. Z ogromnym zainteresowaniem spotkało się również historyczne DVD Live After Death[230].

2010–2012: Ostateczna granica?

12 stycznia 2010 zespół wraz z producentem Kevinem Shirleyem wszedł do studia Compass Point na Bahamach, by zarejestrować materiał na swój 15 album studyjny, który został zatytułowany The Final Frontier[231]. Wydawnictwo ostatecznie ukazało się 16 sierpnia 2010 roku[232]. Dokładnie ósmego czerwca 2010 roku o pierwszej w nocy, na stronie głównej grupy, został udostępniony singiel noszący tytuł „El Dorado[233]. Iron Maiden na przełomie 2010 i 2011 roku świętowali spektakularną trasą koncertową 35-lecie działalności[234]. Zespół zapowiedział swój udział w objazdowym festiwalu Sonisphere 2010 jako headliner koncertów w Wielkiej Brytanii (Knebworth House) odbywającego się 30/31 lipca i pierwszego sierpnia, 7 sierpnia w Szwecji oraz Finlandii dzień później. Brytyjczykom towarzyszyć mieli m.in.: Heaven & Hell, Slayer, Anthrax, Mastodon, Iggy Pop & The Stoogies, Alice Cooper i Mötley Crüe[235].

Iron Maiden na Stadionie Olimpijskim w Helsinkach

25 koncertów zagranych w 2010 r. w Ameryce Północnej, okazało się ogromnym sukcesem komercyjnym, grupa wystąpiła jako gwiazda Bluefest Cisco Festival w Ottawie oraz Festival d’eté Quebec odbywającym się na Plains of Abraham, przed 100 tys. widzów[236]. Iron Maiden supportowani przez Dream Theater, regularnie występowali w USA i Kanadzie przed dwudziestotysięcznymi audytoriami[237]. Po zakończeniu trasy północnoamerykańskiej formacja dała jedenaście koncertów na Starym Kontynencie. Wystąpili m.in. w roli headlinera szwedzkiej, fińskiej oraz brytyjskiej odsłony Sonisphere Festival, podczas których średnia frekwencji sięgała 60 tys. widzów[238]. Po raz drugi uświetnili swoją obecnością niemiecki Wacken Open Air 2010, gdzie zgromadziło się 100 tys. osób[239], wystąpili również jako headliner belgijskiego Pukkelpop Festival i węgierskiego Sziget Festival przed 90 tys. widzów[240]. Muzycy dotarli także do rumuńskiej Transylwanii, gdzie na ich koncert przybyło około 45 tys. widzów[241]. Podczas pierwszego etapu trasy zespół wykonywał jedynie singlowy El Dorado, jako utwór promujący najnowszy album The Final Frontier. Trasa reprezentująca repertuar nowego albumu przypadała na rok 2011, obejmując festiwale w Europie, w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Ameryce Północnej[242].

Piętnasty album studyjny The Final Frontier okazał się najlepiej notowaną pozycją w karierze zespołu, ostatecznie docierając do pozycji pierwszej list bestsellerów w 30 krajach świata, w efekcie przynosząc grupie szereg złotych i platynowych płyt, również w Polsce[243]. W formie elektronicznej oraz jako single promocyjne dla mediów, ukazały się „Coming Home” oraz „The Final Frontier”. Album, choć odebrany jako dowód progresji stylistycznej muzyki formacji, wzbudził skrajne opinie wśród fanów, którzy zarzucili muzykom odejście od stricte heavymetalowego kierunku na rzecz poszukiwań quasi-progresywnych[244]. Promująca płytę kompozycja „El Dorado” została nominowana do nagrody Grammy w kategorii „Best Hardrock Performance”, w lutym 2011 przyznano Brytyjczykom pierwszą w ich karierze amerykańską statuetkę[245].

Tymczasem zespół rozpoczął kolejny etap trasy zatytułowany „Around The World In 66 Days”, obejmujący 27 koncertów w Azji, Oceanii, Europie i obu Amerykach, podczas którego zagrali dla około 700 tys. widzów. Kolejny raz Iron Maiden wraz z ekipą przemieszczali się specjalnie przygotowanym samolotem Ed Force One[246]. Brytyjczycy wystąpili m.in. jako headliner Soundwave Festival 2011 w Australii (trasa australijska to siedem koncertów dla 200 tys. ludzi), dali dwa koncerty typu open air w Indonezji, po raz pierwszy dotarli też do Korei Południowej, natomiast z uwagi na skutki katastrofy ekologicznej i skażenie atmosfery promieniowaniem atomowym w Japonii, zostali zmuszeni do odwołania dwóch wyprzedanych koncertów na Saitama Arena o pojemności 25 tys. miejsc[247]. Koncerty w Ameryce Południowej odbywały się z reguły na wyprzedanych, wielkich stadionach, takich jak meksykański Foro Sol, brazylijski Estádio do Morumbi, peruwiański Universitario San Marcos, kolumbijski park Simon Bolivar, argentyński Velez Sarsfield czy największy w Chile, Estadio Nacional de Chile. Chilijski koncert został sfilmowany na potrzeby kolejnego DVD[248].

Eddie w 2011

Ostatnim etapem trasy były występy na Starym Kontynencie, w tym objazd aren w Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie jedenaście koncertów zespołu przyciągnęło około 135 tys. osób[249]. Oczekiwane od kilku lat występy na zamkniętych obiektach wyprzedawały się na pniu. Zespół przedstawił niezwykle efektowny wizualnie show na wielkich stadionach, w arenach oraz prestiżowych festiwalach, na których wystąpili w roli gwiazdy. Do historii przeszło siedem koncertów w roli headlinera objazdowego Sonisphere Festival w Polsce, Czechach, Włoszech, Turcji, Hiszpanii, Szwajcarii oraz Grecji – przyciągających kilkudziesięciotysięczne audytoria. Po raz czwarty w karierze Brytyjczycy zagrali jako headliner Roskilde Festival dla 120 tys. widzów, prawie 90 tys. osób było obecnych podczas pierwszego w karierze występu, jako jednej z gwiazd belgijskiego Werchter Festival[250].

Trasa „The Final Frontier World Tour 2010/11” zakończyła się dwoma wyprzedanymi koncertami w londyńskiej O2 Arena, po 101 występach dla około 2,8 mln osób w 39 krajach[251]. Na 26 marca 2012 zapowiedziano premierę koncertowego albumu oraz DVD, zatytułowanego En Vivo! (2012). Wydawnictwa audio-video upamiętniają koncert na Estadio Nacional de Chile w Santiago, przed ponad 50 tys. osób – oraz przebieg trasy koncertowej „Around The World In 66 Days 2011”[252]. Wydany w marcu 2012 roku film dokumentalno-koncertowy, okazał się kolejnym sukcesem komercyjnym, docierając do czołówki zestawień sprzedaży w około 30 krajach i przynosząc zespołowi szereg wyróżnień. Było to piąte z kolei tego typu wydawnictwo, które cieszyło się międzynarodową popularnością[253].

2012–2014: Maiden England – reaktywacja

Koncert na Stadionie Miejskim w Poznaniu, 2014

Z początkiem 2012 roku zespół rozpoczął intensywne przygotowania do kolejnej, historycznej trasy koncertowej, która ostatecznie trwała przez trzy kolejne lata. 18 lutego 2012 grupa ogłosiła kolejne koncerty. Tym razem ponad 30 spektakli zaplanowanych na okres czerwiec – sierpień miało obejmować wyłącznie Amerykę Północną[254]. Trasa „Maiden England World Tour 2012/13” promowała kolejne (już trzecie) retrospektywne DVD grupy, History Of Iron Maiden Part III: Maiden England[255]. Na rok 2013 zarezerwowano kilkadziesiąt koncertów w pozostałych częściach globu, m.in. w Ameryce Południowej, gdzie Iron Maiden po raz trzeci w karierze byli gwiazdą ogromnego festiwalu Rock In Rio w Brazylii. Ponad 90 tys. biletów na ten koncert sprzedano w niespełna dwie godziny[256]. Oprawa koncertów została pomyślana jako odzwierciedlenie gigantycznej produkcji scenicznej z 1988 roku, kiedy to Iron Maiden promowali legendarny album Seventh Son of a Seventh Son (1988). Według wielu naocznych świadków ówczesna produkcja koncertowa należała do najbardziej spektakularnych w dziejach grupy[257].

Koncerty zagrane w Ameryce Północnej okazały się ogromnym sukcesem zarówno komercyjnym, jak i artystycznym. Była to najlepiej przyjęta i najwspanialsza trasa północno-amerykańska Iron Maiden od 25 lat[258]. Tymczasem management zapowiedział, że latem 2013 roku grupa ruszy w objazd Starego Kontynentu, dając rekordowy, już piąty w karierze show w roli headlinera Download Festival 2013 w Donington Park przed około 100 tys. osób[259]. Następnie anonsowano winylowe re-edycje ośmiu klasycznych albumów formacji w ekskluzywnej wersji PLP Heavy Weight Vinyl[260]. W ciągu kolejnych miesięcy ogłoszono szereg koncertów stadionowo-festiwalowych w poszczególnych krajach Europy. Iron Maiden jako pierwszy zespół rockowy miał wystąpić na Friends Arena, nowym stadionie sportowym w Sztokholmie, sprzedając ponad 50 tys. biletów w ciągu 45 minut[261].

Na lipiec 2013 roku formacja zarezerwowała dwa koncerty w największych arenach widowiskowych w Polsce. Na 3 lipca zarezerwowano łódzką Atlas Arena, zaś dzień później Iron Maiden zawitać mieli do gdańskiej Ergo Arena. Muzycy odwiedzili te miasta po raz ostatni we wrześniu 1986 roku podczas trasy „Somewhere on Tour[262].

Iron Maiden na scenie w 2013 r.

W związku z ogromnym zainteresowaniem dotychczasowymi osiemdziesięcioma koncertami trasy „Maiden England 2012/13”, które przyciągnęły łącznie ponad 2 mln osób – kierownictwo zespołu podjęło decyzję o przedłużeniu trasy w roku 2014 o kolejne 20 występów na największych festiwalach oraz w wybranych arenach i stadionach Europy[263]. Zespół był gwiazdą prestiżowych festiwali m.in. Bravalla Festival, Rock Im Park/Rock Am Ring (łącznie 160 tys. widzów[264]), Hellfest (100 tys. widzów[265]), Main Square Arras, Nova Rock Festival czy Forta Rock Festival[266]. Reasumując, sto koncertów trasy „Maiden England 2012–2014” przyciągnęło ostatecznie niemal 3 mln osób w 32 państwach Ameryki Północnej, Południowej oraz Starego Kontynentu, co uczyniło tournée najbardziej spektakularnym i najlepiej przyjętym od chwili ukonstytuowania się sześcioosobowego składu w lutym 1999 roku[267]. Ostatnim koncertem trasy, był występ przed 60 tys. widzów w roli headlinera Sonisphere Festival, w angielskim Knebworth Park[268]. Trzeci w historii koncert Iron Maiden w Poznaniu odbył się 24 czerwca 2014 na poznańskim Stadionie Miejskim. Poprzedziły go występy szwedzkiego zespołu Ghost oraz amerykańskiej legendy thrash metalu – Slayer[269].

Począwszy od października 2014 na rynku wydawniczym pojawiły się kolekcjonerskie reedycje pierwszych ośmiu klasycznych albumów grupy oraz towarzyszących im siedmiocalowych singlii, wydanych na wysokojakościowym winylu (180 g). Dźwięk odtworzono z oryginalnych taśm-matek i poddano remasteringowi w „Abbey Road Studios” w Londynie, uzyskując najwyższą wierność audiofilską względem oryginału. Odtworzono także oryginalną szatę graficzną ilustracji okładkowych, tak aby możliwie najwierniej uwieczniała ona dzieło Dereka Riggsa, legendarnego grafika zespołu[270].

We wrześniu grupa przystąpiła do pracy nad szesnastym albumem studyjnym. Proces rejestracji materiału zainicjowano w Paryżu, w asyście etatowego producenta Maiden, Kevina Shirleya[271]. Rejestrację albumu zakończono w połowie grudnia, o czym za pośrednictwem osobistego profilu na FB poinformował producent[272].

2015–2017: Księga dusz – 40 lat

Iron Maiden w 2016 roku

Na lata 2015/2016 przypada czterdziesta rocznica istnienia brytyjskiej formacji. W lutym 2015 na stronie grupy znalazła się informacja, że u Bruce’a Dickinsona wykryto niewielki guzek nowotworowy, znajdujący się we wczesnym stadium, umiejscowiony w tylnej części języka. Wokalista poddał się intensywnej radio- oraz chemioterapii. W marcu Nicko McBrain potwierdził, że szesnasty album studyjny jest gotowy do wydania, lecz wszelkie plany promocyjne i koncertowe zespołu są uwarunkowane stanem zdrowia wokalisty, który sukcesywnie się poprawiał. W kolejnych tygodniach artyści zostali uhonorowani nagrodami „Bandit Award” oraz „O2 Silver Clef Award”[273]. W kwietniu 19 zremasteryzowanych w technologii 24 bits/96 kHz albumów Iron Maiden zostało udostępnionych za pośrednictwem specjalnej witryny na platformie iTunes, ponadto katalog grupy przystosowany do wymogów rozdzielczości Hi-Res FLAC przez Tonyego Newtona i Ade Emsleya w Abbey Road Studios, trafił do odbiorców za pośrednictwem Onkyo Music[274].

15 maja podano do informacji publicznej wiadomość, że Bruce Dickinson został całkowicie wyleczony z choroby nowotworowej, co potwierdziły badania za pomocą tomografu komputerowego. Jak twierdził manager grupy, Rod Smallwood, powrót do pełnej sprawności i kondycji fizycznej miał zająć wokaliście kilka miesięcy, co przesądzało o przeniesieniu trasy promującej nowy album na początek 2016 roku. Rynkową premierę szesnastego albumu studyjnego grupy przewidziano na drugą połowę 2015 roku[275].

18 czerwca 2015 ogłoszono, że nowy album będzie nosił nazwę The Book of Souls, ukaże się 4 września 2015 i będzie pierwszym studyjnym albumem dwupłytowym zespołu[276]. 14 sierpnia miała miejsce ogólnoświatowa premiera singla „Speed of Light” oraz teledysku wyreżyserowanego przez Lexiego Leona z The Brewery Productions. Obraz w konwencji gry elektronicznej rodem z lat 80. XX wieku ukazywał przemiany formacji na przestrzeni 40 lat kariery. W przeciągu tygodnia zobaczyło go na kanale YouTube około 5 mln widzów[277].

25 sierpnia 2015 zespół poinformował, że w 2016 roku rusza w trasę koncertową prywatnym jumbo jetem. Wokalista Bruce Dickinson po raz kolejny ma zostać kapitanem i pilotem Boeinga 747 – 400 Jumbo Jet (znanym też jako „Królowa Niebios”) i przemierzyć 6 kontynentów, pokonując prawie 88,5 tysięcy kilometrów dookoła globu, zaś “The Book of Souls World Tour” ma odwiedzić około 35 krajów, w tym po raz pierwszy Chiny oraz Salwador[278]. Ogromna czterosilnikowa maszyna okazała się prawie dwa razy większa i ponad trzy razy cięższa od poprzedniego Boeinga 757, używanego podczas tras w latach 2008, 2009 i 2011. Nowy „Ed Force One” może zabrać na pokład zespół, ekipę i prawie 25 ton sprzętu elektronicznego.

Według managementu członkowie Iron Maiden mają przygotować się do rozpoczynającej się pod koniec lutego trasy w Stanach Zjednoczonych, następnie na początku marca formacja ma skierować się do Ameryki Środkowej, gdzie zaplanowano koncerty m.in. w Meksyku, Salwadorze i Kostaryce. Następnie „Ed Force One” ma obrać kierunek na Amerykę Południową (koncerty w Argentynie, Chile, kilka sztukami w Brazylii), aby pod koniec marca powrócić do USA, a następnie w pierwszych dwóch tygodniach kwietnia przylecieć do Kanady[278]. Z końcem kwietnia zespół ma ponownie zagrać koncerty w Japonii, następnie pierwsze koncerty w Chinach, aby później skierować się do Nowej Zelandii i Australii, gdzie seria koncertów została zaplanowana na pierwszą połowę maja 2016 r[279]. Według dalszych planów kierownictwa formacji „Ed Force One” powinien skierować się do Afryki (pierwsze koncerty z Dickinsonem po 20 latach od inaugurującej trasę „The X Factour 1995” wizyty z Blazem Bayleyem), które w zamierzeniu miały być ostatnim przystankiem przed licznymi koncertami w Europie, zaplanowanymi od końca maja do początku sierpnia[280]. Scenografia wykorzystywana w trakcie tournée przypominała ogromną świątynię Majów, zaś efekty specjalne i ogólne wrażenia związane z uczestnictwem w spektaklach, opisano jako powrót Iron Maiden w wielkim stylu po rocznej przerwie i poważnej chorobie frontmana[281].

Iron Maiden na Wacken Open Air 2016

Album The Book of Souls (2015) spotkał się z bardzo dobrym odzewem zarówno ze strony krytyków muzycznych, jak i fanów zespołu. Tylko w pierwszym tygodniu po premierze album osiągnął pozycją pierwszą sprzedaży w 24 krajach, by w następnych tygodniach trafić łącznie na szczyt zestawień w 46 krajach, biorąc pod uwagę zarówno sprzedaż nośników fizycznych, jak i plików cyfrowych[282]. The Book of Souls (2015) znalazł się ostatecznie na szczycie zestawień w: Argentynie, Austrii, Belgii, Brazylii, Chorwacji, Czechach, Finlandii, Niemczech, Grecji, Węgrzech, Izraelu, Włoszech, Japonii, Meksyku, Holandii, Norwegii, Polsce, Portugalii, Serbii, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Boliwii, Rosji, Estonii, Bułgarii, Chile, Kolumbii, Kostaryce, Ekwadorze, Salwadorze, Gwatemali, Indiach, UEA, Litwie, Luksemburgu, Nepalu, Nikaragui, Panamie, Papui-Nowej Gwinei, Paragwaju, Peru, Rumunii, Słowacji[283].

16 album studyjny przyniósł grupie dziesiątki prestiżowych nagród i wyróżnień, jak i ponad 20 „Srebrnych”, „Złotych” oraz „Platynowych” certyfikatów – również w Polsce. Kolejnymi singlami promocyjnymi okazały się ozdobiony zabawnym teledyskiem koncertowym „Death Or Glory” oraz ponad 18-minutowy „Empire of the Clouds” (wydany z okazji cyklicznych obchodów „Record Store Day 2016”)[284].

Jesienią 2015 roku management ogłosił kilkadziesiąt koncertów trasy „The Book of Souls World Tour 2016”, obejmującej sześć kontynentów i 35 państw, w tym 24 koncert grupy w Polsce na Stadionie Wrocław 3 lipca 2016 roku. W rozpisce nie zabrakło ogromnych aren sportowych, stadionów i prestiżowych festiwali, których gwiazdami Brytyjczycy byli już wielokrotnie w przeszłości, m.in. Graspop Metal Meeting (po raz siódmy jako headliner), Wacken Open Air (po raz trzeci), Download Festival w Donington (po raz szósty) oraz w Paryżu czy Sonisphere Festival[285]. Polski koncert trasy okazał się największym samodzielnym (poza festiwalami) występem, jaki formacja dała w tym kraju. W koncercie, który grupa dała 3 lipca 2016 na Stadionie Wrocław, uczestniczyło niemal 40 tys. widzów[286]. Naturalnie znów mogła imponować liczba i różnorodność gadżetów związanych z trasą, zaś fani po raz kolejny otrzymali grę „Legacy of the Beast” przeznaczoną na IPody i telephony komórkowe wyposażone w program Android. Soundtrack do niej stanowiły koncertowe, niepublikowane dotąd wersje wielu standardów grupy[287].

Przypadająca na rok 2016 trasa ostatecznie objęła 72 występy w 36 krajach świata, ulokowanych na sześciu kontynentach. Ostatni koncert zagrany w jej ramach, miał miejsce czwartego sierpnia na Wacken Open Air w Niemczech, uczestniczyło w nim około 90 tys. widzów. Występ był transmitowany via Wacken TV oraz Arte TV, dzięki czemu zobaczyło go ponad 27 milionów widzów[288]. Internetowy, monitorowany streaming show w czasie rzeczywistym, pozwolił na pobicie rekordu 550 tys. odbiorców[289], co łącznie z ponad 1,6 mln fanów fizycznie uczestniczących w koncertach 2016 r., pozwoliło na osiągnięcie jednego z najlepszych wyników frekwencyjnych formacji w ujęciu rocznym (około 2 mln widzów). Steve Harris anonsował europejską trasę solowego projektu British Lion, w ramach której pojawiły się dwie polskie daty – Kraków i Gdańsk[290]. Członkowie Iron Maiden w wywiadach potwierdzili, iż w roku 2017 fani mogą spodziewać się kilkudziesięciu koncertów, w ramach których legendarna formacja będzie kontynuować trasę „The Book of Souls World Tour 2016/17”[291].

Efekty specjalne

23 września anonsowano 18 koncertów w Niemczech, Belgii oraz UK będących kontynuacją wspomnianej trasy na rok 2017. 13 koncertów w Wielkiej Brytanii złożyło się na największą (pod względem poziomu zainteresowania publiczności) trasę halową, jaką zespół miał odbyć na Wyspach Brytyjskich w dotychczasowej karierze. Zaznaczono, że będą to jedyne koncerty europejskie formacji w nadchodzącym roku[292]. Management formacji wprowadził pełną kontrolę nad dystrybucją elektronicznych biletów na trasę po arenach Wielkiej Brytanii. Decyzja ta okazała się niezwykle trafną, bowiem sprzedaż biletów „z drugiej ręki” spadła o 95%, dzięki temu, że fani mogli kupić bilety niemal wyłącznie po cenie wyjściowej. Tylko w ciągu jednego dnia sprzedano około 120 tys. kart wstępu na koncerty brytyjskie zabookowane na kwiecień 2017 roku[293]. W połowie stycznia 2017 roku ogłoszono daty 25 letnich koncertów w Ameryce Północnej, na tamtejszych arenach sportowych i amfiteatrach o pojemności ponad 20 tys. miejsc[294]. Ze względu na ogromne zainteresowanie, management formacji zdecydował się na dodanie drugiego występu w Barclay Center na Brooklinie, zaplanowanego na 22 lipca 2017 r. Koncert ten był zwieńczeniem trasy „The Book of Souls World Tour 2016/17”. Występy zabookowane na 2017 rok zostały niemal całkowicie wyprzedane, w tym wiele w rekordowym czasie. W ciągu 56 godzin od chwili rozpoczęcia sprzedaży kart wstępu na 25 koncertów w USA i Kanadzie, rozeszło się 265 tysięcy biletów. Ze względu na fakt, że większość ze 118 koncertów trasy odbywało się w arenach widowiskowo – sportowych, tournée przyjęło charakter bardziej kameralny, niż kilka poprzednich tras. Już pod koniec lutego 2017 roku stało się jasne, że wszystkie koncerty trasy przyciągną przynajmniej 2,5 mln widzów[295]. 24 marca 2017 ogłoszono, że kolejne 12 albumów katalogowych formacji, począwszy od No Prayer for the Dying (1990), a skończywszy na koncertowym En Vivo! (2012) ukaże się na 180 gramowym, audiofilskim winylu. Była to oczywiście kontynuacja serii wznowień zapoczątkowanej jeszcze w 2014 roku. Reedycje zostały przeznaczone do dystrybucji rynkowej w trzech transzach, odpowiednio: 19 maja, 23 czerwca, 21 lipca 2017. Management przewidział również możliwość zakupu specjalnego boxu, który pomieściłby wszystkie płyty – łącznie z wydaną w 2015 roku The Book of Souls. Co bardzo znamienne, w rekomendowanej serii nie zdecydowano się na wznowienie albumów Live at Donington oraz zestawu A Real Live One / A Real Dead One z 1993 roku[296].

Potężna trasa promująca podwójny album studyjny The Book of Souls dobiegła końca 22 lipca 2017 roku, po dwóch koncertach na Brooklinie, w hali Barclays Center. Ostatecznie w ramach koncertów z cyklu „The Book of Souls World Tour 2016/17” muzycy zagrali 117 razy na sześciu kontynentach, w 39 krajach dla 2,7 mln widzów. Średnio w każdym ze spektakli uczestniczyło około 23 tys. osób, przy czym aż 74 występy zabookowano w arenach widowiskowo – sportowych. Na oficjalnej witrynie zespołu ukazała się zapowiedź autobiografii Bruce’a Dickinson’a “What Does This Button Do”[297]. Oczekiwana od kilku lat książka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, w Wielkiej Brytanii zadebiutowała na pozycji #1 zestawienia bestsellerów Sunday Times[298], autobiografia ukazała się również w wersji polskojęzycznej nakładem wydawnictwa SQN[299]. Gra “Legacy of the Beast” w ciągu kilkunastu miesięcy obecności na rynku zdobyła dużą popularność, będąc również konsekwentnie aktualizowaną. Począwszy od lipca 2017 roku na łamach najpopularniejszego na świecie magazynu SF/Fantasy „Heavy Metal”, drukowano w pięciu odcinkach komiks oparty na scenach znanych z promowanej gry[300].

Iron Maiden – Wacken Open Air 2016

Pamiątką z tournée jest koncertowy album The Book of Souls: Live Chapter przeznaczony do wydania na 17 listopada 2017 roku. Album koncertowy ukazał się w kilku wersjach: limitowanej, audiofilskiej wersji winylową 3 LP 180 gram, jako podwójny booklet (analogiczne rozwiązanie jak The Book of Souls (2015) – do mniej wymagających nabywców adresowano standardowy 2CD i Digital Download dostępny odpłatnie. Na dwóch krążkach CD znalazło się 15 kompozycji, zarejestrowanych zarówno w arenach sportowych jak i przed ogromnymi audytoriami zgromadzonymi na stadionach i gigantycznych festiwalach, których headlinerami byli Iron Maiden. Za brzmienie tym razem odpowiadali Steve Harris i Tony Newton. Już promujący całość koncertowy teledysk do „Speed Of Light” (nagrany w Cape Town, RPA) nie pozostawiał nawet cienia wątpliwości, że pod względem zarówno audialnym jak i wizualnym otrzymujemy produkt wysokiej jakości[301].

Podobnie jak w przypadku Flight 666 z 2009 roku i tym razem przygotowano koncertową kompilację nagrań zarejestrowanych w toku tej samej trasy na kilku kontynentach (w przypadku The Book of Souls: Live Chapter – sześciu!) oraz w różnych państwach globu i w wybranych miastach. Niezmiennymi pozostają set – lista (zachowano wersję z 2017 roku) i forma wykonawcza kapeli. Na dodatek S. Harris zadbał o trafny dobór wersji finalnych poszczególnych kompozycji, pochodzących z takich miejsc jak np. RPA, Polska, El Salvador, Kanada. Tym razem nie zabrakło polskiego akcentu w programie płyty. „Death Or Glory” zarejestrowany we Wrocławiu sprawia, że polscy fani mogą cieszyć się z owej niespodzianki. Zupełnie darmowo wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć na własne oczy, jak grupa w latach 2016/17 prezentowała się w kolejnych krajach i miastach ‘na żywo’. Podwójnemu wydawnictwu towarzyszy bowiem film, który udostępniono w ramach nieodpłatnego streamingu oraz jako Free Digital Download[301]. 11 listopada 2017 roku o godzinie 19:00 czasu brytyjskiego (GMT), odbyła się internetowa premiera filmu ”The Book of Souls: Live Chapter”. Streamingu dzieła dokonano via youtube.com/Iron Maiden – oficjalnego kanału YT formacji. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii grupy. Fani mogli podziwiać zespół występujący w latach 2016/17 w 12 z 39 krajów, które obejmowała trasa koncertowa, w tym również w Polsce. W późniejszym czasie film udostępniono w opcji Digital Download, co stanowiło akt wdzięczności ze strony kierownictwa formacji, za cztery dekady lojalności trzech pokoleń słuchaczy. Premierze filmu, adekwatnie do okoliczności, nadano tytuł „Stream For Me, You Tube”![302]

2018–2019: Dziedzictwo legendy

Bruce Dickinson 2018

13 listopada 2017 r., ogłoszono daty europejskich koncertów, będących częścią światowej trasy „Legacy of the Beast World Tour 2018/19”. Etap europejski tournee miał rozpocząć się 26 maja w Tallinie, w Estonii a zakończyć się w londyńskiej O2 Arena 10 sierpnia. Pośród 34 ujawnionych dat, znalazło się również miejsce na kolejną wizytę formacji w Polsce, koncert zabukowano na 27 lipca 2018 roku w Tauron Arenie. Pomysł na tournée został zainspirowany grą komórkową i komiksem o tej samej nazwie. Scenografia zawierała wiele różnych, ale powiązanych ze sobą ‘światów’, zaś repertuar obejmował materiał z lat ’80-tych XX wieku, z kilkoma niespodziankami z późniejszych albumów[303]. Wejściówki na pierwszy koncert zespołu w krakowskiej Tauron Arenie wyprzedały się błyskawicznie, dlatego w stosunkowo krótkim czasie postanowiono ogłosić kolejny występ, zabukowany na 28 lipca 2018 roku. Gościem specjalnym podczas polskich koncertów był zespół Tremonti, który dołączył do Iron Maiden także we Francji, Włoszech, Szwajcarii, Portugalii, Hiszpanii i w Chorwacji. Wraz z ogłoszeniem drugiego koncertu w Krakowie, harmonogram trasy „Legacy Of The Beast Tour” na rok 2018 został zamknięty[304]. Manager Rod Smallwood stwierdził: Nasi fani wiedzą, iż mamy ustalony bardzo konkrety cykl tras, bowiem odkąd Bruce i Adrian powrócili do Iron Maiden na początku XXI wieku – przeplatamy trasy poświęcone nowym albumom z trasami pełnymi historii i hitów. Uwielbiamy pracować w ten sposób z wielu powodów, nie tylko dlatego, że daje to zespołowi możliwość zagrania zarówno nowego materiału, jak i starych, uwielbianych utworów, które chcą usłyszeć fani. Dzięki temu trasy pozostają świeże, nie tylko dla fanów, ale również dla nas. Wizerunek tej trasy pełnej historii/hitów zdecydowaliśmy się zbudować wokół hasła Legacy of the Beast, co dało nam możliwość kreatywnego wykorzystania nowych pomysłów i dobrej zabawy, zwłaszcza z EDDIE’m! Nie chcę zbyt wiele zdradzać w tym momencie, ale zgodnie z tradycją Iron Maiden pracujemy nad mnóstwem różnych scen i mamy nadzieję, że zapewni to naszym fanom niezapomniane wrażenia, kiedy zobaczą to bardzo specjalne show[303]. Zespół połączył promocję albumu The Book of Souls (2015) z jednoczesną, synchroniczną kampanią marketingową o charakterze frontalnym, obejmującą grę Legacy of the Beast, w końcu film The Book of Souls: Live Chapter (2017). Ogłoszenie trasy, korelowało z obchodami 40 – lecia działalności formacji, które można odliczać oraz interpretować na kilka różnych sposobów: 2015 rok to 40 lat istnienia formacji od chwili jej założenia 25 grudnia 1975 r., rok 2016 to 40 lat działalności estradowej – pierwszy koncert odbył się 1 maja 1976 r., 2017: 40 lat wizerunku estradowego (Prowler’77 – proto Eddie), na rok 2018 przypada 40 lat aktywności studyjnej (sesja 1978/79 Spaceword Studios) w roku 2019 zespół obchodzi 40 – lecie działalności wydawniczej: listopad 1979 – kontrakt z EMI Rec, w końcu w kwietniu 2020 roku minie równo 40 lat od rynkowej premiery debiutanckiego albumu studyjnego Iron Maiden. Trasy „The Book of Souls World Tour 2016/17” oraz kolejna: „Legacy of the Beast World Tour” wzajemnie dopełniają się, natomiast w kontekście kilkuletniej promocji wspomnianej gry i wieloetapowo rozumianych obchodów 40-lecia działalności Iron Maiden, warto koncerty obu tras traktować zbiorczo, jako nierozerwalną część planu marketingowego, obejmującego również promocję wspomnianego filmu koncertowego na YT (każdy z 15 utworów został w zaledwie dwie doby po premierze przekonwertowany na osobny klip promocyjny)[303].

Plik:Bigeddie2018.jpg Big Eddie 2018

Nieprzypadkowy okazał się również dobór poszczególnych miejsc i obiektów, które w naturalny sposób pokrywały się z europejskim tournée 2016 r. Zatem sekstet znów miał zagrać w Berlinie na Waldbühne, w Monachium jako headliner festiwalu RockAvaria, po raz pierwszy od 1984 roku zabukowano kolejną po zaledwie roku czasu, trasę po największych halach sportowych w Wielkiej Brytanii, oprócz Genting Arena w Birmingham, SSE w Belfaście – koncerty w Manchesterze, Londynie, Aberdeen i Newcastle zostały zabookowane dokładnie w tych samych obiektach. Na londyńskiej O2 Arena mieli zagrać już po raz ósmy w karierze przed kompletem widzów. Po raz kolejny byli headlinerami na Volt Festival (35 tys.), Graspop (55 tys. i już dziewiąty raz), Hellfest (60 tys.), kolejny raz GelreDome (po raz trzeci) w Arnhem, czy Arena de Unita w Trieście. W Hiszpanii zaplanowano tylko jeden koncert, za to na gigantycznym Wanda Metropolitano Stadium (pierwszy koncert rockowy na nowym obiekcie), nowością były występy na Trondheim Rocks, Firenze Rocks (55 tys.), Sweden Rock (36 tys.) czy bułgarskim Hills of Rock na terenach miejskich Rowing Canal Plovdiv. Do miejsc, na których mieli zagrać po raz pierwszy indywidualne spektakle, należały Letňany Airport w Pradze, Tauron Arena w Krakowie, Dalhs Arena w Norwegii, Royal Arena w Kopenhadze, Tele2 Arena w Szwecji, Saku Arena w Estonii (powrót po 18 latach), AccorHotels Arena w Paryżu (dawniej Bercy), Geneva Arena, San Siro Hippodrome, Freiburg Messegelande oraz Hannover Messe Plaza w Niemczech. W wielu przypadkach grupa wystąpiła na o wiele większych obiektach niż przed dwoma laty. Na Starym Kontynencie koncertowali trzeci rok z rzędu, dając łącznie 89 występów dla około 2,4 mln widzów[303].

Plik:Brucespitfire.jpg Bruce oraz Spitfire

24 listopada 2017 bilety na europejski odcinek trasy trafiły do otwartej sprzedaży. Po zaledwie kilku minutach podwojono poszczególne daty w Paryżu, Londynie i Helsinkach. Jak poinformowali dystrybutorzy, karty wstępu rozchodziły się bardzo szybko dosłownie wszędzie, np. na stadion Tele2 Arena w Sztokholmie, zaś po zaledwie paru godzinach zabrakło głównej puli biletów na Sweden Rock Festival oraz Hellfest 2018. Rewelacyjnie przebiegała sprzedaż biletów w Madrycie, gdzie po kilku dniach rozeszło się ich 45 tys. na 60 tys. dostępnych miejsc. Ogromne zainteresowanie towarzyszyło również sprzedaży kart wstępu na festiwale, w tym Trondheim Rocks 2018 czy rekordowy frekwencyjnie Graspop Metal Meeting 2018[305]. Trasa została okrzyknięta zarówno przez dziennikarzy jak i fanów najbardziej teatralną, widowiskową oraz dopracowaną wizualnie w dotychczasowej historii grupy[306]. Redakcja „Berliner B. Z Newspaper” określiła występy grupy mianem: Doskonale wyreżyserowanej i wystawionej heavy – metalowej opery. Brytyjski „Metal Hammer” reportaż z koncertu na Tele2 Arena w Sztokholmie opatrzył wymownym tytułem: Największe show na ziemi. Pierwsze 26 koncertów europejskiego odcinka tournée zgromadziło ponad 750 tys. widzów, zaś wszystkie 38 występów zagranych w 2018 roku przyciągnęło około miliona fanów, trasa została całkowicie wyprzedana[307]. Na jesieni ogłoszono, iż grupa po raz czwarty w historii będzie jednym z headlinerów największego na świecie festiwalu muzycznego Rock In Rio Festival 2019, odbywającego się w swoim macierzystym mieście w Brazylii[308].

Iron Maiden w Krakowie, 27 lipca 2018

12 października 2018 roku firmy Parlaphone Records / BMG rozpoczęły promocję kolekcji reedycji 16 albumów studyjnych formacji, przeznaczonych do publikacji na okres 16 listopad 2018 – czerwiec 2019. Albumy zaplanowano do wydania w partiach złożonych z czterech, kolejnych tytułów dyskograficznych. Dźwięk odtworzono z oryginalnych taśm matek, zaś poligrafia poszczególnych krążków została oparta o rozwiązania graficzne znane z oryginalnych, brytyjskich edycji albumów. Wszystkie tytuły opublikowano w formie Digipaków, zaś wybrany album z każdej partii wydano w wersji kolekcjonerskiej, zawierającej figurkę maskotki grupy, nawiązującą do ilustracji okładkowej płyty oraz unikalną naszywkę. Poszczególne tytuły zostały również udostępnione w bezstratnych wersjach cyfrowych. Zespół już od kilku lat rozważał możliwość publikacji serii zremasterowanych albumów na CD, jednak dopiero najnowocześniejsza technologia, którą wykorzystano do odświeżenia brzmienia całego back-katalogu w 2015 roku (Abbey Road Studios, Londyn), pozwalała na uzyskanie optymalnego efektu brzmieniowego, znacznie przewyższając jakościowo powszechnie dostępne reedycje z 1998 roku. Kolekcja została wydana z myślą o młodszej generacji odbiorców, którzy dopiero poznawali muzykę formacji[309].

W pierwszej połowie listopada ogłoszono cykl 36 koncertów w Ameryce Północnej. Po raz pierwszy w historii grupy, sprzedaż biletów na obiekty o średniej pojemności oscylującej wokół 20 tys. miejsc, rozpoczęto na ponad osiem miesięcy przed startem trasy 18 lipca 2019 r. na Florydzie[310]. Według niezależnych dziennikarzy, krytyków muzycznych i agentów grupy, Iron Maiden w okresie 2008 - 2018 dali 445 koncertów, w ramach pięciu światowych tras, które przyciągnęły łącznie ponad 12 mln widzów[311].

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Styl i wpływ na gatunek

Iron Maiden są uważani za jeden z największych i najbardziej wpływowych zespołów nurtu heavy metal w historii. Jako pionierzy stylu NWOBHM uważani są obecnie za ikonę muzyki rockowej i metalowej, a ich wizerunek oraz brzmienie zainspirowało literalnie tysiące wykonawców reprezentujących różnorakie odłamy heavy metalu oraz rocka w ostatnich 40 latach profesjonalnej aktywności estradowej Brytyjczyków[359]. MTV[360] uznała ich za czwarty pod względem istotności dla rozwoju ciężkiego rocka zespół w historii, zaś w 2005 roku zostali włączeni do „Rockwalk Of Fame” w Kalifornii[361]. Klasyczne albumy formacji były wielokrotnie notowane w czołówkach zestawień rockowych oraz metalowych płyt wszechczasów[362][363][364][365][366].

Liczba wydawnictw i przedsięwzięć zrealizowanych w hołdzie dla brytyjskiej formacji, można szacować w setkach, co więcej – reinterpretacje dokonań formacji składają się na niezwykle szeroki wachlarz wariantów stylistycznych, jak: metal, rock, soul, pop, klasyka, muzyka symfoniczna, alternatywna, elektro, techno, industrial, hip – hop, rap, reggae, ska, chorały, pastisze, muzyka fortepianowa, smyczkowa czy wykonania akustyczne z zastosowaniem szerokiego spektrum instrumentów klasycznych[367].

Podobnie jak muzyka, niezwykle wpływowymi okazały się image oraz towarzysząca mu estetyka, stworzona w latach 80-tych XX w. przez Dereka Riggsa oraz charakterystyczna czcionka (Metal Lord) znana z logo grupy. Na potrzeby promocyjne sięgnął po nią David Bowie podczas kampanii reklamowej jednej ze swoich tras koncertowych. Czcionka ta jest bardzo często wykorzystywana przy okazji tworzenia logotypów witryn muzycznych, sklepów z gadżetami, artykułów prasowych oraz imprez związanych tematycznie z subkulturą heavymetalową czy rockową[368]. Iron Maiden są uznawani za brytyjską instytucję, jeden z największych zespołów koncertowych w historii, ponadczasową markę. Grupa niezmiennie pozostaje wierna wypracowanej przez lata stylistyce muzycznej oraz konwencji estetycznej, unikając dyskusyjnych kompromisów, zdradzających tendencje do koniunkturalizmu i komercjalizacji, korelujących ze zmieniającymi się trendami[369]. Dla milionów odbiorców zespół pozostaje synonimem terminu „heavy metal”[370]. Muzycy wielokrotnie dali się poznać jako przeciwnicy establishmentu – zwłaszcza w kontekście wpływu przedstawicieli opiniotwórczych instytucji show-biznesu na kwestię wolności wypowiedzi i niezależności artystycznej[371] Postawę grupy wobec korporacyjnego lobby przemysłu muzycznego wymownie obrazuje wypowiedź Bruce’a Dickinsona, w której nazwał on decydentów „Rock and Roll Hall of Fame”: Bandą pieprzonych, świętoszkowatych Amerykanów, którzy nie wiedzieli co to rock, dopokąd ten nie uderzył ich prosto w twarz. Grupa poprzez odmowę uczestnictwa w tzw. branżowych imprezach, wielokrotnie bojkotowała etos świata celebrytów popkultury, ostentacyjnie eksponując własną niezależność i niechęć wobec medialnie budowanej, sztucznie eskalowanej popularności[12].

W plebiscycie związanym z obchodami „Diamentowego Jubileuszu Panowania Królowej Brytyjskiej” album The Number Of The Beast (1982) został uznany za najlepszy krążek brytyjski[372][373]. Płyty nagrane przez zespół w tzw. okresie klasycznym (1980 – 1988) zalicza się w poczet najwybitniejszych osiągnięć w historii ciężkiego rocka[374]. Iron Maiden wprowadzili do heavy metalu elementy znane z dokonań kultury wyższego rzędu (historiografia, kinematografia, literatura czy filozofia) oraz wzbogacili ten dość hermetyczny subgatunek rocka o szereg elementów progresywnych, epickich czy nawet lirycznych. Uczynili z metalu sztukę, którą warto docenić[369]. Zdaniem wybitnych specjalistów oraz uznanych na całym świecie dziennikarzy muzycznych, autorów licznych biografii i opracowań z dziedziny szeroko pojętego rocka, jak Joe Shooman, Neil Daniels, Malcolm Dome, Eddie Trunk, Mick Wall, Garry Bushell, Chris Welch, Masa Itoh czy Dom Lawson, Iron Maiden będąc pionierami swoich czasów wraz z innymi, znaczącymi formacjami brytyjskimi Black Sabbath, Judas Priest, Motorhead oraz wzorującymi się na szkole „NWOBHM”, amerykańskimi grupami Metallica i Slayer, w najszerszym wymiarze wpłynęli na zdefiniowanie i wieloletni rozwój zjawiska określanego terminem 'heavy metal'. Ich sukcesy komercyjne znacząco motywowały do działania literalnie tysiące wykonawców na całym świecie[375]. Zaznacza się, iż wpływ grupy na kształtowanie się gatunku oraz ekstrapolowanie metalowego, kontrowersyjnego wizerunku, a przede wszystkim bezkompromisowej twórczości do świadomości powszechnego odbiorcy, jest obecnie trudny do przecenienia[376]. W nawiązaniu do zasług w kształtowaniu oblicza gatunku, zespół często określany jest mianem Ojców Chrzestnych Brytyjskiego Heavy Metalu, w odróżnieniu od grupy Black Sabbath, która powszechnie uznawana jest za Ojców Metalu[377]

Teksty oraz wizerunek

Wizerunek Iron Maiden od początku był oparty na motywie postaci upiornej maskotki o imieniu Eddie, która pojawiała się na gadżetach związanych z formacją oraz podczas widowiskowych koncertów, zmieniając swój wygląd w zależności od promowanego materiału oraz przybierając monstrualne wymiary[378]. Ten swego czasu nowatorski i wpływowy wizerunek od początku wzbudzał kontrowersje, doprowadzając do oskarżeń zespołu o propagowanie satanizmu oraz wpisując muzyków w grono artystów propagujących kulturę kiczu w biznesie muzycznym[379].

Eddie – integralna część wizerunku formacji

Jednoznacznej ocenie wymykają się również teksty piosenek formacji, zwykle nawiązujące do postaci i wydarzeń historycznych (np. „Aces High”, „Paschendale”, „Montségur”, „The Trooper”, „Alexander The Great”, „The Longest Day”, „Invasion”), mitologii („Flight of Icarus”, „Powerslave”), czy też korzystają z motywów z literatury („Brave New World”, „To Tame a Land”, „Phantom of the Opera”, „Seventh Son of a Seventh Son”) oraz filmów („Where Eagles Dare”, „Children of the Damned”, „Edge of Darkness”). Tematyka twórczości Iron Maiden jest zróżnicowana. Autorami tekstów są zazwyczaj Steve Harris, Adrian Smith i Bruce Dickinson; sporadycznie Blaze Bayley i Paul Di’Anno, zaś pozostali członkowie udzielali się w tym zakresie bardzo rzadko albo wcale[380].

Warto przypomnieć, iż rynkowy wizerunek grupy od lat egzystuje poniekąd w oderwaniu od twórczości muzycznej zespołu, wraz z postacią Eddiego stanowiąc autonomiczną markę, znak rozpoznawczy, który nie koniecznie musi być kojarzony z konkretnym przedsięwzięciem artystycznym. Medialne eksponowanie potężnej kafeterii gadżetów służących celom marketingowym, może sprawiać, iż dla postronnego obserwatora staje się on bardziej rozpoznawalny, niż poszczególne dokonania muzyczne formacji. W nawiązaniu do powyższego, wielu krytyków podnosi problem pauperyzacji oraz infantylizacji medialnego przekazu formacji, będącego skutkiem ubocznym dominacji w świecie kultury masowej wizerunku, często przerysowanego oraz naznaczonego konwencją zamierzonego kiczu, który bywa odczytywany literalnie[381][382].

Oprawa koncertów

Iron Maiden w pierwszych latach profesjonalnej kariery

W początkach kariery koncerty grupy w zasadzie nie różniły się niczym specjalnym w porównaniu z występami innych przedstawicieli nurtu NWOBHM. Zespół podczas wykonywania kompozycji Iron Maiden zapraszał na estradę kilka osób w maskach Eddiego, czemu towarzyszyły ostre światła i dym z suchego lodu.

Kiedy wokalistą grupy został Bruce Dickinson, zespół wystąpił na specjalnie zbudowanej, konceptualnej estradzie, otoczonej rampami świateł i rzędami podestów, zaś publiczności zaprezentowano po raz pierwszy kilkumetrowego Eddiego, który przemierzał estradę. Każda kolejna trasa przynosiła więcej efektów wizualnych i kolejne wcielenia maskotki grupy, która już tradycyjnie ukazywała się dwóch wersjach: mobilnej oraz jako ogromna maskotka wyłaniająca się zza zestawu perkusyjnego. W latach 1984–1988 show Iron Maiden należał do najbardziej spektakularnych w świecie rocka, a estrada i otaczające ja rekwizyty rozrosły się do monstrualnych rozmiarów. Odpowiednio była to ogromna egipska świątynia, we wnętrzu której otwierał się wielki sarkofag, międzygwiezdna baza kosmiczna z potężnym Eddiem podnoszącym muzyków na pneumatycznej głowie i łapach w końcu ogromna, lodowa sceneria olśniewająca swoim rozmachem[383][384].

Koncert stadionowy

Począwszy od 1982 roku zespół regularnie występował na całym świecie na ogromnych arenach (często kilka wieczorów z rzędu), stadionach i był gwiazdą ogromnych festiwali w rodzaju Reading Festival, Rock In Rio, Monsters of Rock, Rock & Pop czy Day On The Green Festival w różnych miejscach świata[385]. W 1984 r. jako pierwszy w historii wykonawca zachodni przywieźli ze sobą pełną produkcję estradową do krajów bloku wschodniego, w naturalny sposób budząc ogromny entuzjazm[386].

Trudno było odmówić grupie skłonności do swoistej megalomanii, za co pod koniec lat 80. XX w. muzycy byli wielokrotnie krytykowani. Poniekąd odpowiedzią na te zarzuty była niezwykle skromna oprawa trasy „No Prayer For The Dying 1990/91”, podczas której jednak nie zrezygnowano z zaprezentowania fanom Eddiego. Kolejna trasa, „Fear Of The Dark 1992/93”, pomimo zachowania elementów nawiązujących do surowości wizualnej trasy poprzedniej (rzędy wzmacniaczy i kolumn na estradzie) znów imponowała ogromną sceną, gigantycznymi reprodukcjami najsłynniejszych okładek płytowych, potężnymi wersjami Eddiego, laserami i ogromnym oświetleniem pobierającym moc średniej wielkości miasta[387].

Iron Maiden w XXI w.

Kiedy w zespole zabrakło Bruce’a Dickinsona, trasy zagrane z jego następcą – Blaze’em Bayleyem nie cieszyły się tak wielką popularnością, co przełożyło się na mniejszy rozmach widowiska – niemniej muzycy starali się nawiązać do najsłynniejszych efektów estradowych sprzed lat. Podczas trasy „Virtual XI 1998” widzowie zobaczyli m.in. ogromnego, pneumatycznego Eddiego, który starał się objąć całą estradę[388].

Począwszy od 1999 r. do zespołu powrócili Adrian Smith oraz Bruce Dickinson, a zespół znów imponował rozmachem koncertów i powrócił na wielkie stadiony oraz areny sportowe i niezliczone festiwale, występując na wspomnianych obiektach z częstotliwością większą niż kiedykolwiek, częstokroć przed kilkudziesięciotysięczną lub ponad stutysięczną publicznością. Zdaniem zarówno dziennikarzy, jak i fanów, Iron Maiden w wydaniu koncertowym to zespół jedyny w swoim rodzaju[389].

Wiele koncertów formacji zostało na różnych etapach kariery, upamiętnionych na nośnikach VHS oraz DVD. Filmy takie jak Live After Death z zapisem czterech koncertów na Long Beach Arena dla 54 tys. widzów[390], Behind the Iron Curtain – dokumentujący owacyjnie przyjętą trasę „za Żelazną Kurtyną” z 1984 r.[391], Maiden England – portretujący Iron Maiden podczas trasy promującej album Seventh Son of a Seventh Son w 1988 r.[392], czy bardziej uwspółcześnione, nagrane w sześcioosobowym składzie Rock in Rio[393] – występ jako gwiazdy prestiżowego festiwalu w Brazylii przed ponad 250 tys. widzów oraz dokumentalny film FLIGHT 666[394] upamiętniający wyprawę grupy samolotem „Ed Force One”, wiodącą przez wszystkie przystanki pierwszego etapu trasy historycznej „Somewhere Back In Time World Tour 2008/09”, przyniosły entuzjastyczne oceny krytyków, wiele wyróżnień i cieszą się popularnością wśród fanów[395].

Szacuje się, że od maja 1976 roku do końca 2018 r., zespół dał blisko 2500 koncertów, dla skumulowanego audytorium szacowanego na ponad 40 milionów widzów[396].

Koncerty w Polsce

Począwszy od sierpnia 1984 roku Iron Maiden regularnie koncertują w Polsce. Dłuższa absencja w wizytach koncertowych miała miejsce jedynie w latach 1987–1994. Muzycy zawsze spotykali się z gorącym przyjęciem ze strony polskiej widowni, gromadząc każdorazowo od kilku do kilkudziesięciu tysięcy widzów na biletowanych imprezach. Grupa odwiedziła takie miasta jak Warszawa, Łódź, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Chorzów, Katowice czy Zabrze, dając koncerty zarówno w największych salach sportowych, jak i na stadionach oraz jako gwiazda wielkich festiwali. Zespół zagrał w Polsce 26 koncertów, gromadząc łącznie kilkaset tysięcy widzów na imprezach biletowanych[397].

Lista koncertów w Polsce[398]

Legendarny wśród polskich fanów Iron Maiden jest dodatkowy „minikoncert”, który grupa zagrała w Poznaniu, po oficjalnym koncercie zagranym w tym mieście w dniu 11 sierpnia 1984 roku. Gdy muzycy postanowili wyjść wieczorem zabawić się na miasto, pierwszym otwartym lokalem była nieistniejąca dziś „Adria”, gdzie akurat odbywało się wesele. Muzycy dostali się do środka i podczas zabawy zagrali spontanicznie 3-4 utwory – w tym covery „Smoke On The Water” Deep Purple i „Tush” ZZ Top[411]. Ujęcia z poznańskiego wesela znalazły się w filmie „Behind the Iron Curtain”[412].

Obecność w mediach

Grupa Iron Maiden nigdy nie należała do ulubieńców mediów komercyjnych, zaś zarówno muzycy, jak i managerowie nie zabiegali o wsparcie ze strony mainstreamowych programów radiowych czy telewizyjnych, pozostając przez lata zespołem działającym poza głównym nurtem medialnym. Pomimo takiej postawy nazwa formacji była wielokrotnie przytaczana w wielu kompozycjach wykonawców pop – rock, takich jak single Teenage Dirtbag grupy Wheatus[413], „Back To 80's” duńskiego zespołu Dance-pop Aqua[414], czy „Fat Lip”[415] kanadyjskiego Sum 41. Iron Maiden zostali także wymienieni w „Heart Songs” Weezer[416] (z debiutanckiej płyty 2008 Red), Travelling Blues „Psycho Joe” (z 1997 roku), a NOFX powołali się na historię grupy w utworze „Eddie, Bruce i Paul”[417] (z ich albumu Coaster 2009 r.), który Sputnikmusic opisuje jako „nasączona czarnym humorem opowieść o odejściu Paula DiAnno[418]. Również szwedzki zespół powermetalowy Sabaton[419] umieścił liczne odniesienia do twórczości Brytyjczyków w swoich utworach „Metal Machine” i „Metal Ripper”, parafrazując tytuły różnych piosenek Iron Maiden (czyli „Fear of the Dark” i „Afraid to Shoot Strangers”) oraz fragmenty tekstu z „The Number Of The Beast”[420]. Wizerunek Iron Maiden (logo oraz Eddie) wielokrotnie pojawiał się w teledyskach i na zdjęciach wykonawców prezentujących szeroki wachlarz stylistyczny od disco pop – po wszelkie odmiany rocka i metalu oraz celebrytów[421]. Kompozycje Iron Maiden zostały wykorzystane na potrzeby realizacji ścieżek dźwiękowych wielu gier wideo, w tym: Carmageddon 2: Carpocalypse Now, Grand Theft Auto: Vice City, Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City, Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned, Tony Hawk’s Pro Skater 4, SSX on Tour i Madden NFL 10. Muzyka formacji pojawiła się również w soundtrackach do The Guitar Hero oraz pakietach Rock Band, czy seriach instruktażowych gier wideo[422]. Fiński twórca gier komputerowych „Rovio” połączył siły z kierownictwem Iron Maiden, celem włączenia maskotki grupy Eddie’go, w poczet postaci tworzących specjalną odsłonę gry „Angry Birds Evolution”, związaną z obchodami Halloween w 2017 roku. Gra Angry Birds ma miliony zwolenników na całym świecie, potencjalnie wielu z nich otrzymało szansę na inicjację do świata heavy metalu[423]. Przeboje grupy wykorzystywano na licznych składankach, związanych z rozmaitymi wydarzeniami kulturalnymi, jak podsumowania festiwali, określonego okresu w historii fonografii czy wydawnictw publikowanych na poczet wsparcia akcji charytatywnych. Za przykład może posłużyć seria „This Is Rock” związana ze stuleciem EMI Rec., czy album charytatywny The Earthquake z 1990 r.[424] Piosenki Iron Maiden można było usłyszeć także w filmach, takich jak „Phenomena”[425] (znany w USA jako „Creepers”), licznych horrorach („Chemical Wedding”[426]) i filmach fantasy.

Emitowany przez MTV animowany serial o przygodach dwójki fanów rocka „Beavisa i Butt-heada”[427] zawierał aluzje do twórczości grupy kilka razy wypowiedziane przez głównych bohaterów. Pierwszym teledyskiem heavymetalowym wyemitowanym przez MTV[428] był „Wrathchild” Iron Maiden. Muzykę grupy wykorzystano także w kilku reklamach oraz obrazach dokumentalnych z serii „Headbanger’s Journey”[429].

Bill Forster – autor „The Transformers”[430] jest zdeklarowanym fanem Iron Maiden, poczynił szereg odniesień do twórczości Iron Maiden na łamach swoich powieści, w tym serii „Ark” oraz serii „Allspark” które ukazały się nakładem Almanach. Iron Maiden w obiegu medialnym zaistnieli nie tylko dzięki pośredniemu wykorzystaniu ich twórczości i wizerunku, ale także dzięki aktywności wokalisty grupy, Bruce’a Dickinsona jako komentatora MTV, sportowca, pisarza oraz głównego prowadzącego audycje „BBC 6 Music[431], czy też medialnym doniesieniom o pilotowaniu samolotu „Ed Force One” wykorzystywanego podczas tras zespołu[432].

Zespół działający na uboczu mainstreamu i stawiający na niezależność przedostał się do świata kultury popularnej dzięki konsekwentnej tendencji do unikania medialnego „PR”, wchodząc do mediów popularnych „tylnymi drzwiami”[433].

Inspiracje

Steve Harris, basista Iron Maiden i główny autor tekstów, twierdzi, że na jego gust muzyczny wpływ miały takie formacje jak: Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin, Uriah Heep, Pink Floyd, Genesis, Yes, Jethro Tull, Thin Lizzy, UFO czy Wishbone Ash. W 2010 roku Harris powiedział: „Myślę, że jeśli ktoś chce zrozumieć wczesne nagrania Maiden, w szczególności harmonie gitarowe, to wszystko, co musisz zrobić, to posłuchać albumu Argus Wishbone Ash. Oczywiście Thin Lizzy też, ale nie tak bardzo. Elementy prog-rocka też były bardzo ważne, bo jestem wielkim zwolennikiem takich zespołów jak Genesis czy Jethro Tull. Musisz zatem połączyć wszystko to z ciężkimi riffami i nadać muzyce prędkości i masz Iron Maiden”[434].

W 2004 roku Harris wyjaśnił, że ciężar brzmienia zespołu został zainspirowany przez dokonania „Black Sabbath i Deep Purple z odrobiną wpływów Led Zeppelin”. Oprócz tego Harris wypracował własny styl gry, który gitarzysta Janick Gers opisuje jako grę na basie tak, jak na gitarze rytmicznej. Steve Harris jest także odpowiedzialny za charakterystyczny „galopujący stylu zespołu”, który można usłyszeć w takich standardach, jak „The Trooper” i „Run to the Hills[435].

Gitarzyści zespołu, Dave Murray, Adrian Smith oraz Janick Gers wyróżniają się indywidualnie zdefiniowanymi inspiracjami oraz wypracowanym przez lata stylem gry. Dave Murray jest najbardziej znany z eksponowania techniki legato, do której, jak twierdzi, dorastał w sposób naturalny. Inspiracją dla jego stylu gry był Jimi Hendrix, a fascynacja Amerykaninem sięga czasów dzieciństwa Murraya[436]. Gitarzysta Iron Maiden nie ukrywa, że wbrew powszechnie panującym opiniom u podłoża jego gry leży klasyczny rythm ‘n blues, nie zaś, jak to by oczekiwali fani Iron Maiden, heavy metal. Z kolei Adrian Smith był od najmłodszych lat pod wpływem stylu gry Johnny’ego Wintera i Pata Traversa oraz Michaela Schenkera, co przerodziło się na potrzebę eksponowania linii melodycznej w autorskiej grze Smitha[437].

Janick Gers preferuje bardziej improwizowany styl, w dużej mierze inspirowany przez Ritchiego Blackmore’a, pozostający w opozycji (kontrapunktując) do „rytmicznego” brzmienia zagrywek Smitha[438].

Wokalista Bruce Dickinson, który zazwyczaj działa we współpracy z Adrianem Smithem, wyróżnia się wokalem o operowym zacięciu, inspirowanym przez pionierskie dokonania Arthura Browna, Petera Hammilla, Iana Andersona oraz Iana Gillana[439].

Perkusista Nicko McBrain reprezentuje klasyczną szkołę perkusyjną, opartą na dokonaniach Ringo Starra, Johna Bonhama, Iana Paice’a czy Cozy’ego Powella. Gra McBraina zdradza inklinacje w kierunku typowego dla klasycznej szkoły jazzowej synkopowania oraz zagrywek stosowanych w rythm ‘n bluesie. Chociaż Nicko McBrain napisał tylko jeden utwór dla Iron Maiden („New Frontier”[440] na albumie Dance of Death z 2003 r.), Harris często opiera się na jego wskazówkach przy opracowywaniu partii dla sekcji rytmicznej w poszczególnych kompozycjach grupy[441].

Znane są także inspiracje byłych członków Iron Maiden. Dennis Stratton, gitarzysta który towarzyszył Dave’owi Murray’owi na pierwszym albumie Iron Maiden z roku 1980, inspirował się dokonaniami Jeffa Becka, Santany, Rory’ego Gallaghera, albumami Status Quo, Eagles czy Journey[442].

Nieżyjący perkusista Clive Burr, który zaznaczył swoją obecność na trzech pierwszych klasycznych płytach, poszukiwał inspiracji w dokonaniach Johna Bonhama, Billa Warda oraz Billa Brouforda. Perkusiści takich formacji jak Slayer, Testament, Accept, Iced Earth, Nevermore, Helloween, Death, Morbid Angel, Metallica, Anthrax, Kreator, Deicide, Machine Head, Emperor, Mayhem, Sodom, Running Wild, Shadows Fall czy Avenged Sevenfold zaznaczają, że gra Burra w znacznym stopniu ukształtowała ich autorski styl[443].

Paul Di’Anno, który zaśpiewał na pierwszych dwóch albumach Iron Maiden, inspirował się wokalistami zespołów nurtu punk rock, zwłaszcza UK Subs, The Clash, Sex Pistols, Ramones, czy też wykonawcami spod znaku glam rocka jak Gary Glitter czy Marc Bolan[444]. Zastępujący Bruce’a Dickinsona w okresie 1994–1998 Blaze Bayley inspirował się dokonaniami Ronniego Dio, Iana Gillana, Kiss, Davida Coverdale’a czy Dickinsona[445].

Merchandise

Zespół Iron Maiden słynie z olbrzymiej oraz nieustannie rozrastającej się oferty merchandisowej, będącej jednocześnie jedną z najbardziej charakterystycznych na rynku. Początków aktywności grupy na tym polu można doszukiwać się w połowie 1979 roku, kiedy to zdeklarowany fan zespołu Keith Wilford, został prezesem FC Iron Maiden oraz jako pierwszy postanowił stworzyć koszulki opatrzone charakterystycznym logo. Lawina pomysłów ruszyła na przełomie 1979/1980 roku, kiedy plastyk Derek Riggs na prośbę managera Roda Smallwooda stworzył postać makabrycznej maskotki imieniem Eddie The Head, w długofalowej perspektywie stymulując możliwość wielowątkowej kontynuacji multimedialnej promocji kapeli, z wykorzystaniem tej jakże charakterystycznej postaci. Od tamtej pory Eddie stanowi integralną częścią wizerunku estradowego i medialnego grupy, będąc bohaterem grafik pojawiających się w przypadku niemal każdego wydawnictwa i przedsięwzięcia, w które zaangażowani zostali muzycy. Bez względu na liczne kontrowersje, jakie na przestrzeni kolejnych dekad wzbudzał image Iron Maiden, powstała na jego bazie oferta merchandisowa jest jedną z najbardziej imponujących w historii. Całościowo obejmuje ona kilkanaście tysięcy wersji wszelkich możliwych gadżetów, wydawnictw i innych produktów wraz z ich reedycjami, na których w ciągu kilkudziesięciu minionych lat pojawiło się logo brytyjskiej formacji. Jej różnorodność i wszechstronność można dziś porównywać z nie mniej imponującą ofertą amerykańskiej grupy KISS[446].

Gadżety

Ogromna oferta merchandisu grupy bezustannie rozrasta się od 1979 roku. Dla porządku formalnego można ją podzielić na wiele kategorii, wśród których warto wyróżnić szeroką kafeterie wyrobów tekstylnych, wyroby obuwnicze, odzieży alternatywnej, ozdoby, zabawki, materiały drukowane i nalepki, wyroby galanteryjne, gadżety elektroniczne, wyroby artystyczne, rękodzielnictwo, wyroby użytkowe, przeznaczone do wystroju wnętrz, szeroką ofertę gadżetów sportowych, rekreacyjnych, wyroby spożywcze, wyroby kosmetyczne i środki higieny, gadżety i zabawki dla dzieci i młodzieży, wyroby piśmiennicze, gadżety z zakresu mody damskiej, wyroby oparte o metale szlachetne, ozdoby i gadżety furniturowe, produkty szkolne, fotograficzne, kolekcjonerskie, motoryzacyjne, modelarskie, akcesoria do sprzętu audio, tematyczne (np. związane z trasami, wydarzeniami), instrumenty muzyczne wraz z akcesoriami, użytkowe, papeteryjne, dedykowane znaczki pocztowe, pocztówki, karty płatnicze, karty pamięci, karty kodowe, bilety i migawki, karty telefoniczne, akcesoria do urządzeń mobilnych i telekomunikacyjnych, automaty do gier, gry planszowe, lalki, standy oraz figurki, buttony, akcesoria oświetleniowe, wypoczynkowe i sportowe, chronometry. W ofercie zespołu nie zabrakło również e-produktów czy propozycji gadżetów związanych z życiem intymnym człowieka (prezerwatywy, galanteria i odzież erotyczna). Dobre pojęcie o wielkości i wszechstronności produktów grupy, dają oferty aukcyjne Iron Maiden zamieszczone na platformach w rodzaju EBay czy Allegro[447].

Dużą popularnością cieszyły się również spersonalizowane repliki nagród oraz wyróżnień dedykowanych grupie, szeroko pojętych pamiątek z epoki czy firmowanych przez członków formacji akcesoriów estradowych oraz ścisłe limitowanych edycji katalogowych wydawnictw audio – wizualnych. W latach ’80-tych firmy odzieżowe Nike oraz Puma SE objęły patronat medialny nad organizacją tras grupy, ukazały się również limitowane serie gadżetów powstałych w kooperacji z tymi i innymi, popularnymi markami. Wraz z wprowadzeniem na rynek wyrobów alkoholowych z logo grupy, pojawiła się szeroka oferta gadżetów powiązanych z kulturą konsumpcji, wystrojem barowym, przechowywaniem produktów, w tym propozycje dedykowanych grupie wyrobów szklanych, naczyń, akcesoriów browarniczych. Oficjalny sklep grupy zawiera jedynie niewielką część oferty, jednakże najczęściej jest on podzielony na kilka paneli tematycznych, pozwalających na selektywne wyszukiwanie propozycji produktów w zależności od wybranej kategorii z globalnej oferty. Na rynku ogólnoświatowym produkty grupy dostępne są w ofercie najlepszych dystrybutorów gadżetów muzycznych[448].

Gargantuiczny wybór gadżetów opatrzonych logo formacji sprawił, iż wielu fanów stało się zapalonymi kolekcjonerami, których zbiory zawierają nierzadko setki lub tysiące produktów. Duet Marco Gamba & Nicole Visinti opisali i skatalogowali własne kolekcje na łamach książkowej serii „Iron Maiden: Companion” (2000 – 2004), która była swego czasu dostępna również w Polsce[449]. W sieci można natrafić na sporo witryn tematycznych, zawierających opisy poszczególnych kolekcji. W latach ’80-tych XX w. niektóre gadżety zespołu cieszyły się tak ogromnym zainteresowaniem, iż w kontekście danego terytorium sprzedawano ich więcej niż merchandisu imperium „Walt’a Disneya”. Plakat reklamujący trasę i płytę Somewhere in Time (1986) sprzedawał się (w tej kategorii produktów) najlepiej na świecie. Gadżety grupy bywały i ciągle są powielane i dystrybuowane nielegalnie przez pirackich wytwórców, zespół już w latach ’80-tych usilnie starał się ukrócić ten proceder[450]. W koszulkach z logo i charakterystycznym wizerunkiem grupy widywani byli tacy celebryci, jak Lady Gaga, Madonna, Miley Cyrus, Paul Gascoigne, David Beckham, Ronnie Wood, Candice Swanepeel, Hilary Duff, Lindsay Lohan, Juicy J, Justin Bieber, Rihanna, Michael Clifford, DJ Mustard, Holly Madison, Taylor Momsen, Amy Poehler, Jaden Smith, Drew Barrymore oraz wielu innych[451].

Gry

Już w 1995 roku management formacji nosił się z zamiarem przeniesienia maskotki grupy – Eddiego oraz światów fantasy znanych z okładek poszczególnych wydawnictw firmowanych logo zespołu, w realia gier komputerowych, które zdobywały wówczas olbrzymią popularność. Pierwszym krokiem w tym kierunku było stworzenie gry „Melt”, której bohaterem stała się wspomniana maskotka. Gra powstała we współpracy z Sony PlayStation i została zaplanowana do wydania na jesieni 1996 roku. Jednakże zespół postanowił wycofać grę z rynku, ze względu na problemy techniczne, niezadowalającą jakość i mało frapującą fabułę[452].

Ostatecznie jednak do pomysłu wrócono przy okazji powrotu zespołu w sześcio-osobowym składzie, w lutym 1999 roku. Tym razem gra „Ed Hunter” została integralną częścią identycznie zatytułowanej kompilacji. Jej promocji służyć miała trasa koncertowa „The Ed Hunter Tour 1999”. Grę stworzono we współpracy z Synthetic Dimensions, przenosiła ona użytkownika w realia znane z ilustracji poszczególnych wydawnictw formacji, gdzie wcielał się on w maskotkę grupy, walczącą z różnego rodzaju czarnymi charakterami. Aplikacja została stworzona z myślą o użytkownikach komputerów PC oraz Macintosh. Zabawa polegała na zlikwidowaniu jak największej ilości wrogów oraz kolekcjonowaniu bonusów (dodatkowe życie, różne rodzaje broni, opcje przejść) zaś towarzyszyła jej ścieżka dźwiękowa skompilowana dzięki głosom fanów. Odbiorcy przyjęli ofertę grupy z mieszanymi uczuciami, po raz kolejny poruszono problem negatywnego wpływu gier PC na psychikę młodych użytkowników (desensytyzacja) i kwestię promocji zachowań przemocowych, jako formy nowoczesnej rozrywki[453].

Przy okazji promocji kolejnych wydawnictw dyskograficznych formacji, kierownictwo wielokrotnie posługiwało się propozycjami prostych gier komputerowych, natomiast w 2009 roku brano pod uwagę możliwość stworzenia specjalnej gry komputerowej, przenoszącej użytkowników w świat skandynawskiej mitologii z różnymi wariantami maskotki grupy. Dopiero w 2015 roku, w obliczu obchodów 40 – lecia istnienia Iron Maiden oraz premiery albumu The Book of Souls, Phantom Music Management w porozumieniu z Nodding Frog oraz 50cc Games stworzyli grę przeznaczoną dla użytkowników platform mobilnych, wyposażonych w oprogramowanie Android oraz IOS. Gra „Legacy of the Beast” została udostępniona za darmo, można ją było ściągnąć z platform ITunes, Apple czy Google Play. Od czerwca 2016 roku trwa proces intensywnej promocji gry, której tytuł i fabuła zainspirowała nawet specjalną trasę koncertową rekapitulującą dotychczasową karierę formacji. Przez kolejne miesiące, systematycznie dodawano warianty nowych postaci, światów, opcji oraz inkarnacji głównego bohatera – Eddiego. Gra rozwijała się wraz z postępem tras koncertowych grupy. W listopadzie 2017 w realia „Legacy of the Beast” implementowano sekwencje z niezwykle popularnej gry „Angry Birds Evolution” wydanej przez Rovio Entertainment. Aplikacja zainspirowała serię identycznie zatytułowanych komiksów, wydawanych we współpracy z kultowym „Heavy Metal Magazine”. Ukazała się również rozbudowana oferta gadżetów inspirowana postaciami i artefaktami znanymi z gry. „Legacy of the Beast” stała się niezwykle skutecznym narzędziem promocyjnym wzbudzając zainteresowanie milionów odbiorców[454][455].

Komiksy

Postać Eddiego wydaje się być niemal modelowym archetypem bohatera komiksowego. Na przestrzeni lat pojawiały się mniej lub bardziej udane próby stworzenia komiksów z jego udziałem, jednak management formacji nie autoryzował żadnego z wydawnictw. Dopiero sukces gry mobilnej „Legacy of the Beast” skłonił kierownictwo grupy do stworzenia identycznie zatytułowanej serii komiksów, opatrzonych różnymi wariantami ilustracyjnymi, opartej na fabule wspomnianej gry. W październiku 2017 roku pojawiła się pierwsza transza zeszytów, przynosząca grafiki zaczerpnięte z gry oraz korelująca z jej przebiegiem i udostępnionymi opcjami. Kolejne odsłony cieszyły się dużym powodzeniem, zostały stworzone i opublikowane w kooperacji z amerykańskim, kultowym wydawnictwem branżowym „Heavy Metal Publishing”. Na jesieni 2018 roku ukazały się również edycje zbiorcze poszczególnych zeszytów, dostępne w formacie książkowym[456]. Komiks, podobnie jak wspomniana gra, stały się punktem wyjścia do stworzenia szerokiej kafeterii dedykowanych gadżetów m.in. wielu wariantów lalek, figurek i butonów z różnymi wcieleniami Eddiego[457].

Twórcy komiksu[458]:

 • Autor opowiadania: Llexi Leon
 • Scenariusz: Ian Edginton
 • Szkice: Kevin J West
 • Ilustracja okładkowa: Santi Casas
 • Ilustracje w tuszu: Jason Gorder
 • Kolorystyka: Raúl Manriquez
 • Czcionka: Jacob Bascle

Działalność pozaartystyczna

Działalność charytatywna

Od początku profesjonalnej kariery Iron Maiden angażowali się w przedsięwzięcia charytatywne mające na celu niesienie wsparcia ofiarom chorób, pokrzywdzonym przez los czy ofiarom nałogów[459]. Dla przykładu całkowity dochód ze sprzedaży singla „Running Free – Live” (1985) został przeznaczony na konto kampanii antyheroinowej[460]. Muzycy wzięli również udział w przedsięwzięciu „Hear ‘n Aid” zorganizowanym przez Ronniego Jamesa Dio[461], z którego całkowity dochód przeznaczono na rzecz dzieci głodujących w Afryce. Wielokrotnie dochód ze sprzedaży biletów, handlu czy wydawnictw audiowizualnych grupy, był przeznaczany na poczet wsparcia ofiar wojen lub kataklizmów, tj. trzęsienia ziemi w Armenii w 1988, Kalifornii, katastrofy w Japonii 2011 itp.[462]

W roku 2002 zespół powołał do życia fundację Clive Aid MS Sclerosis Fund mającą na celu gromadzenie funduszy na poczet niesienia pomocy byłemu perkusiście cierpiącemu na stwardnienie rozsiane oraz innym osobom dotkniętym tą przypadłością. W konsekwencji grupa dała szereg koncertów w londyńskich halach Brixton Academy oraz Hammersmith Odeon, z których całkowity dochód został przeznaczony na konto fundacji[463].

Iron Maiden współpracują również z Teenage Cancer Trust, Children Of The Night, Green Forests, Sunflower Jam, Childine, Nordoff Robbins Trust, Just Givin’. Management zespołu organizuje specjalne aukcje charytatywne, na których licytowane są unikatowe przedmioty kolekcjonerskie na rzecz pomocy potrzebującym. Znany jest również udział managera grupy, Roda Smallwooda w akcji „TruAnts”[464] oraz rajdach rowerowych odbywających się w odległych terytoriach globu, z których dochód (gromadzony na zasadach sponsoringu) przeznaczany jest najczęściej na pomoc osobom chorym na raka[465]. Za zaangażowanie w działalność charytatywną zespół został uhonorowany w 2004 r. nagrodą „Nordoff Robbins Silver Clef”[466].

Działalność gospodarcza

Trooper Ale, piwo warzone według receptury Bruce’a Dickinsona

Począwszy od 1979 r., kiedy to Keith Wilfort aktywizował oficjalny Fan Club grupy, Iron Maiden rozwijali ofertę gadżetów służących promocji albumów, tras koncertowych, poszczególnych wydarzeń związanych z działalnością zespołu[467]. W połowie lat 80. XX w. sprzedaż gadżetów z wizerunkiem grupy (logo, Eddie) na świecie była większa, niż podobnej oferty promującej postacie znane z filmów Walta Disneya[468].

Oficjalny sklep zespołu („Official Eddie’s Megastore”) oferuje szeroki asortyment produktów związanych z Iron Maiden, natomiast na świecie oferta formacji należy do największej w branży. Do tradycji utrzymywanej przez kolejne pokolenia fanów należy zaopatrywanie się w tzw. koszulki eventowe przed każdym koncertem formacji[469]. Fani oprócz plakatów, flag, naszywek czy koszulek z wizerunkiem Eddiego, chętnie zaopatrują się również w lalki, będące replikami maskotki znanymi z jej wcieleń na klasycznych już ilustracjach albumowych czy singlowych. Serię takich miniaturek wydała kilkukrotnie m.in. Neca[470].

Od 1988 r. zespół oferuje kolejne edycje limitowanej marki wina „Eddie’s Evil Brew”, które cieszy się uznaniem wśród koneserów, zaś począwszy od 2013 r. grupa wprowadziła do dystrybucji piwo Trooper Ale warzone według receptury wokalisty formacji, Bruce’a Dickinsona[471].

Dystrybucją napoju piwnego zajęły się browary „Robbinsons Brewery”. W ciągu roku od wprowadzenia Troopera na rynek sprzedano ponad pięć milionów pint[472]. Udostępnienie Troopera na rynkach innych państw, w tym USA, zaplanowano na styczeń 2015. Jak twierdzą przedstawiciele „Robbinsons Brewery”, na promocję marki „Trooper” nie wydawano nawet centa[473]. W przeciągu dwóch lat obecności na rynku, sprzedaż trunku przekroczyła próg 10 milionów pint piwnych, ogromny sukces spowodował, że na październik 2015 r. zapowiedziano nową wersję piwa, zawierającą 6,6% alkoholu, o nazwie „Trooper 666” [1]. W 2016 roku „Trooper Beer” osiągnęło sprzedaż szacowaną na około 16 mln pint piwnych, aby z końcem 2017 r. przekroczyć próg 18 mln[474]. Management Iron Maiden oraz „Robbinsons Brewery” postanowili z tej okazji nadać nowy wizerunek etykietom z nazwą produktu[475]. Kolejną odmianę smakową piwa zatytułowaną „Hallowed”, podobnie jak poprzednie – Iron Maiden stworzyło wspólnie z brytyjskim browarem Robinsons. Tym razem było to piwo w stylu belgijskim, udostępnione jedynie w limitowanej ilości. „Hallowed” zawierało 6% alkoholu i sprzedawano je przez cztery, kolejne miesiące począwszy od października 2017 roku[476].

Plik:TROOPERNitro image2.jpg Trooper Nitro 2019

Na pierwsze dni lutego 2018 roku anonsowano premierę piątej odsłony piwa „Trooper” noszącej nazwę „Trooper – Light Brigade”. Podobnie, jak w przypadku tytułowej kompozycji, inspiracją stał się wiersz „Szarża lekkiej brygady” zaś na pomysł kolejnej edycji piwa wpadło kierownictwo zespołu i fundacja „Help For Heroes” niosąca pomoc weteranom frontowym na całym świecie. W okresie ponad 4,5 roku od momentu rynkowego debiutu pierwszej wersji „Trooper Ale”, piwo z logo Iron Maiden sprzedało się w ilości znacznie przekraczającej 20 mln pint[477]. W lutym 2019 roku na rynku pojawiła się szósta wersja Trooper Ale sygnowanego logo grupy - "Trooper Nitro", przeznaczona głównie do dystrybucji w sieciach pubów oraz klubów. Nowa odmiana piwa została wzbogacona domieszką azotu oraz CO2, okazała się również pierwszą propozycją z całej gamy produktów które ukazały się w 2019 roku. Poszczególne wersje "Trooper Beer" trafiły do 56 krajów świata[478].

Ed Force One

Ed Force One w przestworzach

W celu rozwiązania problemów logistycznych zespół podczas trasy koncertowej „Somewhere Back In Time World Tour” 2008 oraz rok później wykorzystywał specjalnie przystosowany samolot Boeing 757 latający w liniach Astreaus Airlines. Samolot pilotowany przez wokalistę Bruce’a Dickinsona mógł zabrać na pokład sto osób obsługi technicznej oraz 11 ton sprzętu muzycznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu Iron Maiden mogli dotrzeć do wielu odległych zakątków świata, w których ze względów logistycznych nie byli w stanie wystąpić do tamtej pory. Nazwa samolotu (Ed Force One) została ustalona na podstawie wyników konkursu ogłoszonego na oficjalnej stronie grupy. Użycie ogromnego samolotu z logo grupy i grafiką nawiązującą do tematyki trasy promocyjnej było również zabiegiem marketingowym mającym na celu przyciągnięcie uwagi mediów i wpisanie grupy w poczet legendarnych mega gwiazd rocka lat ’70. XX w., które zwykły przemieszczać się pomiędzy koncertami prywatnymi odrzutowcami (Led Zeppelin, Deep Purple czy The Rolling Stones)[479].

Podczas pierwotnego etapu trasy 2008 został nakręcony film dokumentalny Flight 666 prezentujący pracę towarzyszącą realizacji tournée i jego rozmach. W 2011 r. Iron Maiden wyruszyli w trasę „Around The World In 66”, podczas której dali 29 koncertów dla prawie 700 tys. widzów. Osiągnięcie imponującego rezultatu nie byłoby możliwe bez ponownego wykorzystania samolotu zespołu, tym razem nieco większego modelu (G-STRX), tradycyjnie ozdobionego grafikami związanymi z promocją albumu The Final Frontier[480]. O podróży wspomnianym Boeingiem opowiada film dokumentalny „Behind The Beast” będący częścią programu wydawnictwa DVD En Vivo!.

Ed Force One JJ nad Toronto w 2016 roku

Kolejnym modelem samolotu pasażerskiego, używanym przez zespół podczas trasy „The Book of Souls World Tour 2016” jest Boeing 747 – 400 Jumbo Jet, będący w istocie najlepiej rozpoznawalnym samolotem na świecie, ze względu na swój charakterystyczny garb[278]. Maszyna imponuje również rozmiarami – 75,7 m długości, 19,4 m wysokości oraz oszałamiającą rozpiętością skrzydeł – 64,4 m, dzięki którym ten ogromny, dwupoziomowy samolot ma zasięg 13 450 km. Takimi samolotami w wersji „JJ” latały zawsze największe gwiazdy w historii, nic zatem dziwnego, że w obliczu obchodów 40-lecia działalności estradowej (1976–2016) również Iron Maiden postanowili wykorzystać możliwości „Królowej Niebios”, przemierzając 6 z 7 kontynentów, pokonując prawie 88,5 tysiąca kilometrów wokół globu, docierając do 35 krajów[278].

Działalność managerska i wydawnicza

Kampania managerska „Sanctuary Management” została powołana do życia w 1979 r. przez managera Iron Maiden, Roda Smallwooda oraz jego partnera biznesowego Andyego Taylora, którego Smallwood po raz pierwszy spotkał, studiując prawo i zarządzanie na Trinity College. Smallwood niedługo przedtem poznał Iron Maiden, którzy poszukiwali właśnie profesjonalnego kierownictwa oraz wydawcy. Nazwa „Sanctuary” (tłum. schronienie) została zaczerpnięta od jednego ze standardów grupy, w interpretacji Smallwooda miała ona być synonimem niezależności decyzyjnej i artystycznej formacji. Prężnie rozwijająca się kariera Iron Maiden pozwalała na zwiększenie aktywów finansowych „Sanctuary Music Ltd.”, która przejęła kontrolę finansową i artystyczną nad dorobkiem i funkcjonowaniem Iron Maiden oraz reprezentowała takich artystów jak W.A.S.P czy Helloween. W latach 1989–1991 „Sanctuary” po części była własnością Zomba Group, która odpowiadała za egzekwowanie praw autorskich oraz publikacje muzyki i tekstów Iron Maiden do 2001[481].

Prężnie działająca w tamtym okresie firma przejęła kilka mniejszych, niezależnych wytwórni, jak „Castle Communications”, Noise Records czy należąca do Steve’a Harrisa „Beast Rec.”, podpisała kontrakt wydawniczy z BMG/SONY i rozpoczęła kilkuletnią działalność podówczas największej i najprężniej rozwijającej się wytwórni/kampanii managerskiej Sanctuary Records. W 2002 r. back katalog Iron Maiden został opublikowany przez Sanctuary Records w porozumieniu z Columbia/SME Records w USA. W roku 2003 w poczet zarządu firmy wszedł Mathew Knowles, ojciec Beyoncé i manager Destiny’s Child[482].

Działalność wydawnicza i aktywność promocyjna zaczęła jednak pochłaniać coraz większe koszta, a ze względu na pogarszającą się sytuację na światowym rynku muzycznym, zaczęła przynosić straty. Pod koniec roku 2006 zarówno Taylor, jak i Smallwood zrezygnowali z kierowania spółką z uwagi na potrzebę zaangażowania się w interesy Iron Maiden. W 2007 r., kiedy to Sanctuary Records borykała się z ogromnymi problemami finansowymi, posiadała prawa do dystrybucji ponad 155 tys. utworów muzycznych oraz innych dóbr chronionych prawem do własności intelektualnej[483].

W roku 2008 prawa do katalogu wydawniczego Sanctuary Records przejęła Universal Music Group od BMG w zamian za prawo do używania logo Sanctuary oraz umożliwiając dystrybucję na terenie USA oraz Rosji. Prawa do dystrybucji i używania marki firmy wyceniono na 46 milionów funtów[484].

Do artystów reprezentowanych przez Sanctuary Records oraz jej filie, należeli m.in.: Aberfeldy, Alan Price and The Electric Blues Company, Allman Brothers Band (album Hittin’ the Note), Angelou, Anthrax, Apollyon Sun, The Ataris, Atomkraft, Andy Bell, Belle and Sebastian – Rough Trade Records, Biohazard, Bizarre – Urban Division, Black Sabbath (poza USA i Kanadą), Blondie, Blue Nile, Blue Öyster Cult, Blues Traveler, Brides of Destruction, The Charlatans – Creole Records, Corrosion of Conformity, The Cranberries, The Damned, Bruce Dickinson, Rob Dickinson, Dio, Peter DiStefano, Dokken, DragonForce, Drowning Pool, De La Soul – Urban Division, Earth, Wind and Fire – Urban Division, Emerson, Lake & Palmer (poza USA, Kanadą oraz Japonią), Engerica, Europe, Ex Cathedra, The Fall, Fun Lovin’ Criminals, Gamma Ray, The Gathering, Thea Gilmore, Gizmachi, Gorky’s Zygotic Mynci, Gravity Kills, Adam Green, Groove Armada, Guns N’ Roses, Helloween, Humble Pie, Idlewild – Pye Records, Billy Idol, Ill Scarlett, Iron Maiden (tylko na terenie Ameryki Północnej w połączeniu z Sony), Jane’s Addiction, Jimmy Chamberlin Complex, Jo O’Meara, Jo Boxers, Elton John, Journey, King Crimson, The Kinks, Kiss, Living Colour, Lowgold, Lynyrd Skynyrd, Manic Street Preachers, Marillion (USA oraz Wielka Brytania), The Marmalade, Christine McVie (oprócz Ameryki Północnej), Meat Loaf, Megadeth, Ministry, Morrissey – Attack Records, Alison Moyet, Sally Oldfield, William Orbit, Orange Goblin, Dolores O’Riordan, Kelly Osbourne, Overkill, Pet Shop Boys, Photek, Pitchshifter, Robert Plant and the Strange Sensation, Play, Queensrÿche, Joey Ramone, Ray J, Rollins Band, Bruce Ruffin, The RZA, Saint Etienne, Scorpions, The Small Faces, Simple Minds, Status Quo, Stratovarius, The Strokes – Rough Trade Records (tylko Wielka Brytania), Styx, Super Furry Animals, Tangerine Dream (albumy z okresu „Pink Years” oraz „Blue Years”), Tegan and Sara, Tesla, 3 Colours Red, Uriah Heep, Venom, Virgin Steele, Ween, Widespread Panic, Within Temptation (tylko Wielka Brytania), Wu-Tang Clan, Neil Young[485].

W 2008 r. tandem Smallwood/Taylor powołał do życia nowe przedsięwzięcie managerskie „Phantom Music Management”, które reprezentuje interesy Iron Maiden do chwili obecnej. Rodowi Smallwoodowi od dwóch lat partneruje w przedsięwzięciu Johnnie Allan[486].

Hotelarstwo

W maju 2009 roku managerowie grupy: Rod Smallwood, Andy Taylor oraz frontman Iron Maiden Bruce Dickinson wsparli finansowo budowę ekskluzywnego hotelu „Sanctum Soho”. Pierwotnie przybytek restauracyjno-wypoczynkowy był zaprojektowany z myślą o gwiazdach rocka oraz przedstawicielach przemysłu estradowego, do nich skierowano również niezwykle wyrafinowaną ofertę hotelu[487]. Począwszy od 2012 r. „Sanctum Soho” stało się miejscem przeznaczonym również dla gości chcących wypoczywać w warunkach ekonomicznie przystępniejszych, określanych jako standardowe[488].

„Sanctum Soho” zlokalizowany na 20 Warwick Street, Londyn W1B 5NF, w angielskim Soho, jest hotelem 4,5-gwiazdkowym (Sanctum Soho Hotel 4.5), posiada 30 pokoi, apartamenty, sale konferencyjne, udogodnienia dla niepełnosprawnych, jacuzzi, basen, restaurację najwyższego standardu, salon-bar, pokoje dla niepalących, pokoje dla rodzin. „Sanctum Soho” w ramach swoich usług oferuje zajęcia dla dzieci i młodzieży (obiekt przyjazny rodzinie), czyszczenie chemiczne, konwenty, konferencje kulturalno-oświatowe oraz imprezy artystyczne. W przeliczeniu na PLN rozpiętość cenowa opłat za jedna noc wynosi od 954 zł do 2531 zł[489].

Restauracja barbecue

Perkusista Iron Maiden Nicko McBrain jest właścicielem restauracji barbecue „Rock ‘N Roll Ribs” zlokalizowanej na Florydzie w Coral Springs. „R ‘N R Ribs” powstała na kanwie dwóch pasji muzyka: kulinariów oraz muzyki. Współpartnerem McBraina jest specjalista od barbecue (zdobywca amerykańskich nagród) Mitch Tanne. Specjalnością restauracji są żeberka „Baby Back Ribs” oraz sosy. Gościom towarzyszy muzyka rockandrollowa. Zdaniem perkusisty ważna jest atmosfera, która ma odzwierciedlać „dziką i zabawną” frajdę z przebywania w centrum koncertu rockowego, z dostępem za kulisy imprezy, gdzie każdy czuje się jak VIP[490].

Wnętrze restauracji zdobi kilkaset pamiątek związanych z karierą Iron Maiden. Dziesiątki złotych i platynowych płyt, liczne statuetki, oryginalne plakaty, stare instrumenty i stroje muzyków, liczne werble i podpisane przez McBraina żele perkusyjne oraz gadżety związane z Eddiem. Kilka razy w roku perkusista organizuje też specjalne jam sessions dla gości, podczas których można podziwiać jego grę[491].

Sport i rekreacja

Steve Harris na piłkarskiej murawie

Muzycy Iron Maiden od najwcześniejszych lat działalności zdradzali inklinacje w kierunku aktywności sportowej i rekreacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem zamiłowania do towarzyskich spotkań futbolowych. W latach osiemdziesiątych muzycy formacji często łączyli przedkoncertowe spotkania integracyjno-towarzyskie z tradycją rozgrywania meczów piłkarskich. Inicjatorem pomysłu ze zrozumiałych względów był szef grupy Steve Harris[492].

Uczestniczyli w nich członkowie zespołu oraz ekipa techniczna. Drużyna rywali składała się z muzyków formacji, którzy towarzyszyli Brytyjczykom w trasie, tudzież przedstawicieli mediów i biznesu muzycznego krajów, w których występowali. Iron Maiden zmierzyli się na murawie z członkami takich grup jak m.in. Scorpions, Def Leppard, Saxon[493].

Rozgrywanie meczów w kolejnych latach stało się chlubną tradycją zespołu, miało ono także służyć rozładowaniu napięcia na trasie oraz nawiązaniu przyjaznych relacji z innymi muzykami. Takie spotkania muzycy rozegrali także w Polsce[494]. W roku 1984 i 1986 rozegrali mecze przy niemal pełnych stadionach we Wrocławiu i Zabrzu, zaś w 1995 roku wystąpili w towarzyskim spotkaniu z dziennikarzami miesięcznika „Teraz Rock” na Stadionie Gwardii w Warszawie[495].

Bruce Dickinson zaangażował się również w intensywne treningi fechtunku, które w efekcie uczyniły go siódmym szermierzem w Wielkiej Brytanii. Wokalista powołał także do życia firmę Duellists Prod. produkującą specjalistyczne gadżety dla szermierzy[496].

Dave Murray oraz Nicko McBrain w przeciwieństwie do reszty muzyków zespołu są zagorzałymi zwolennikami gry w golfa[497], natomiast Adrian Smith od lat jest zapalonym wędkarzem oraz tenisistą. Gitarzyście Iron Maiden często partnerował na korcie mistrz Wimbledonu z 1987 r. Pat Cash[498].

W lutym oraz marcu 1998 r. w ramach promocji albumu Virtual XI zespół wyruszył w futbolowe tournée z własnym teamem, w skład którego oprócz muzyków weszli tak wybitni piłkarze jak Stuart Pearce, Faustino Asprilla, Paul Gascoigne, Ian Wright, Patrick Vieira, oraz Marc Overmars. Mecze rozgrywano w arenach i na stadionach w wielu krajach Starego Kontynentu[499].

W nowym millenium muzycy uczestniczyli w wielu prestiżowych imprezach sportowych, podczas których przedstawiciele świata sztuki wspierali szczytne inicjatywy[500]. Imprezy tego typu miały miejsce w latach 2003–2007, a członkowie Iron Maiden otrzymali na nich kilka prestiżowych nagród. Management zespołu wspiera m.in. West Ham United, World Cup Songs czy ostatnio Rosslyn Park UK[501].

Centrum perkusyjne: DRUM ONE

Nicko McBrain podczas targów NAMM

Nicko McBrain był jedną z gwiazd muzycznych targów NAMM 2018. 25 stycznia, kiedy „Zegar Atomowy” po raz pierwszy od 1984 roku wskazał stan „23:58”, perkusista udzielił długiego wywiadu, w którym ogłosił uruchomienie swojego pierwszego centrum perkusyjnego „Nicko McBrain’s DRUM ONE”. Sklep – centrum muzyczne, zlokalizowany w Manchesterze, stolicy handlu nieruchomościami północnej Anglii, na terenie posiadłości biznesowej Trafford Park, oferuje Planet Paiste, największą w Wielkiej Brytanii salę wystawową Paiste i Sonorsphere, gdzie klienci znajdą największy wybór produktów Sonora w UK. Poza wyszczególnionymi wszystkie liczące się marki perkusyjne i bębnowe miały być dostępne dla zainteresowanych. Dawniej „Manchester Drum Center”, funkcjonujący od 1983 roku, od teraz funkcjonować miał jako „Drum One” Nicko McBraina, który przejął firmę 1 listopada 2017 roku po przejściu na emeryturę wieloletniego właściciela i operatora Rob’a Pearson’a. Firma kontynuowała działalność pod nazwą „Drum Centre” do chwili oficjalnego uruchomienia Drum One 25 stycznia 2018 roku. W ramach projektu Nicko połączył siły z Craigiem Buckleyem, byłym GM w Premier Drums, który został jego partnerem strategicznym w branży.

Sam McGoran długoterminowy menedżer w „Drum Center” pozostaje menedżerem sprzedaży i udziałowcem. Nicko nie krył entuzjazmu: Planujemy ciągłą obecność w Internecie dzięki wyjątkowo przemyślanej stronie internetowej i sklepowi internetowemu, który zostanie uruchomiony do wiosny 2018 roku. Jesteśmy bardzo zaangażowani, aby faktyczny sklep stał się poniekąd centrum społecznościowym dla perkusistów, będziemy organizować regularne wydarzenia w sklepie, prowadzone przez producentów i kliniki, które odbędą się w lokalnych miejscach. Chcemy, aby perkusiści przyszli i spędzali czas w sklepie, bez względu na to czy kupują, czy nie. ‘Drum One’ będzie przygodą i chcemy, aby jak najwięcej perkusistów stało się jej częścią! Centrum „Nicko McBrain’s Drum ONE” zostało otwarte od 1 lutego 2018[502].

Nicko inauguruje otwarcie salonu

Od tej pory salon sprzedaży – centrum perkusyjne przynosi szeroką gamę usług, atrakcji oraz osprzętu perkusyjnego, wykraczając poza standardy funkcjonowania charakteryzujące standardowy punkt handlowy z instrumentami. W salonie można napotkać na szeroki wybór produktów takich marek, jak: DrumOne, DW, Zildjian, Vater, Pro Mark, Remo, Yamaha, CODE, Evans, Aquarian, Gibraltar, Sonor, Paiste, Mapex, Pearl, Ludwig, Gretsch, Tama, Drum Workshop, Vic Firth, Worldmax oraz wielu innych. Główna oferta została podzielona na dwa osobne segmenty, powiązane z ekspozycjami produktów firm Sonor (Sonorsphere) oraz Paiste (Planet Paiste). „Nicko Mcbrain’s Drum One” czynnie uczestniczy i patronuje licznym klinikom perkusyjnym, meetingom gwiazd – legend instrumentu, seminariom i warsztatom muzycznym, targom sprzętu, demonstracjom umiejętności oraz treningom i szkoleniom, przeznaczonym zarówno dla profesjonalistów i amatorów, w końcu transakcjom wymiany czy też odsprzedaży sprzętu nowego i używanego w ramach „DrumOne Adventure”[503]. Właściciel zadbał o przystępność cenową, elastyczność rozliczeń ratalnych, atrakcyjność promocji oraz dostępność wszystkich produktów składających się na bieżącą ofertę salonu. Zainteresowani mogą wypróbować oraz nabyć osprzęt pozwalający na udoskonalenie zestawów, lub ich gruntowną modernizację. Salon szybko zyskał wielu sympatyków oraz uznanie profesjonalnych muzyków, którzy przyznali, iż imponująca kafeteria produktów Paiste i Sonor należy do najlepszych na Wyspach Brytyjskich. „Drum One” stwarza również możliwość zapoznania się z prototypowymi modelami instrumentów oraz wieloma nowinkami rynkowymi. Na specjalnie przygotowanym stanowisku ekspozycyjnym można zobaczyć oryginalne modele zestawów perkusyjnych, z których korzystał na przestrzeni lat Nicko McBrain, grając w Iron Maiden[504]. W październiku 2018 roku, przy okazji imprezy An Evening With Ian Paice, której gospodarzem był Nicko McBrain – właściciel „Drum One”, ujawniono iż zespoły, w których grają obaj perkusiści (Deep Purple oraz Iron Maiden) sprzedały łącznie ponad 250 milionów albumów długogrających, z czego w około 135 mln kopii sprzedano płyty wydane przez kolegów Iana Paice’a[505].

Fani

Fani Iron Maiden Fani na estradzie z Iron Maiden

Począwszy od pierwszych koncertów zespół przyciągał liczne grupy fanów ciężkiego rocka, którzy okazywali wielkie zaangażowanie i oddanie kwestii wspierania kariery Iron Maiden. W latach 1977–1979 podawali „z ust do ust” informacje o energetycznych występach grupy, samodzielnie sporządzali plakaty reklamujące imprezy z udziałem muzyków, koncerty oraz koszulki[506]. Wszyscy współpracownicy Iron Maiden tworzący team „The Killer Krew” w tamtych latach byli rekrutowani spośród fanów, którzy towarzyszyli zespołowi, przemierzając długie dystanse w celu dotarcia na kolejne koncerty. Należeli do nich późniejszy szef Iron Maiden FC Keith Wilfort, oświetleniowiec Dave Lights czy nagłośnieniowiec Doug Hall. Wraz z rozwojem kariery, proporcjonalnie do sukcesów rosła baza fanów grupy na całym świecie, by swoje apogeum osiągnąć w połowie lat osiemdziesiątych, kiedy to zwolenników muzyki Iron Maiden zrzeszały sieci fan klubów obejmujących cały świat[507].

Zespół nawet w najtrudniejszych momentach mógł liczyć na fanów, którzy nie szczędzili wysiłków dla wsparcia formacji. Z czasem zamiłowanie niektórych zwolenników Iron Maiden do wspierania aktywności grupy, wyrażającego się m.in. w pasji kolekcjonerskiej, obrosło legendą. W Chicago powstała organizacja „Chicago Mutants”, która w latach 80. przemierzała za zespołem całą Amerykę Północną, aby dotrzeć na możliwie największą liczbę koncertów określonej trasy[508].

Szef duńskiego FC Iron Maiden, Rasmus Stavnsborg[509] posiada największą na świecie kolekcję gadżetów związanych z zespołem, która zajmuje wielopokojowy, piętrowy dom oraz inne pomieszczenia FC. Jego kolekcja dwukrotnie trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa – w 2012 oraz 2013 roku, kiedy to okazało się, że liczba pamiątek po Iron Maiden przekroczyła liczbę 4500 egzemplarzy[510].

Innym znanym na świecie fanem grupy, otoczonym swoistą legendą jest ewangelicki pastor Marcos Motolo, nazywany w Brazylii „Frater Iron Maiden”[511]. Jego ciało zdobi ponad 170 tatuaży dedykowanych zespołowi, zaś od lat jest on prezesem brazylijskiego FC „Pieces Of Maiden”, który zrzesza około 560 tys. osób. W 2013 roku Motolo został uwieczniony na kartach Księgi Rekordów Guinnessa jako osoba, która posiada największą liczbę tatuaży dedykowanych jednemu artyście. Marco Motolo ochrzcił również jednego z synów lidera formacji, basisty Steve’a Harrisa[512].

Jedną z najlepiej poinformowanych osób odnośnie historii grupy, w tym prolegomen towarzyszącym poszczególnym wydarzeniom w jej historii, jest Stjepan Juras – szef chorwackiego FC Iron Maiden – Firma. Jest on autorem kilkudziesięciu artykułów oraz książek szczegółowo podejmujących szereg aspektów w historii działalności formacji: począwszy od kompleksowych biografii dedykowanych członkom zespołu, poprzez fenomen popularności formacji wśród fanów w najodleglejszych zakątkach świata, skończywszy na drobiazgowej analizie poszczególnych wydawnictw audio – wizualnych i kolejnych etapów kariery. Książki wydawane przez Chorwata ukazują się m.in. w limitowanych, kolekcjonerskich wersjach, zaś informacje w nich zawarte stały się punktem wyjścia oraz inspiracją dla wielu artykułów dotyczących historii grupy, publikowanych na łamach popularnych magazynów muzycznych. Jako szef lokalnego FC współuczestniczył w organizacji licznych zlotów fanów i wyjazdów zagranicznych na wybrane koncerty grupy. Stjepan Juras wywarł nieprzeceniony wpływ na popularyzowanie twórczości zespołu zwłaszcza na Bałkanach[513].

Aktywność fanów zespołu przejawia się także w tworzeniu internetowych stron tematycznych, forów i blogów internetowych oraz profilów FB dedykowanych brytyjskiej formacji oraz jej członkom. Do najpopularniejszych z nich należą m.in. Iron Maiden Brasil[514], Iron Maiden 666[515], Maiden Fans Spain[516], Maiden France[517], Iron Maiden Bulgaria[518], Maiden Fans[519], Maiden Denmark[520]. W Polsce największym portalem przeznaczonym dla fanów grupy i powiązanym z nim forum, posiadającym ponad 5000 użytkowników[521], jest SANKTUARIUM FC[522].

Działający od 1979 r. oficjalny fanklub Iron Maiden zrzesza zwolenników grupy z całego świata i cyklicznie wydaje magazyn, na bieżąco relacjonując wydarzenia dotyczące formacji. Oficjalne forum liczy 160 tys. użytkowników, co umożliwia wymianę informacji oraz dzielenie się doświadczeniami pomiędzy fanami rozsianymi na całym globie[523].

Od lat 80. fani grupy, nazywani „Troopers”, „Maiden Heads” lub „Killers” pozdrawiają się drukowanym na okładkach albumów oraz spotykanym na merchandisie Iron Maiden sloganem „Up The Irons!”[524] Od roku 2008 na koncertach pojawiają się także bannery z napisem „Iron Maiden Is My Religion!”, tradycję tę zainicjowali fani brazylijscy[525]. Co więcej, maskotką brazylijskiego fanklubu piłkarskiego FC FORZA jest od lat Eddie, który często gości na transparentach i flagach powiewających podczas spotkań piłkarskich[526].

Również do często praktykowanego zwyczaju należą prośby o zmianę imienia własnego lub członków rodziny na synonimy nazwy „Iron Maiden” lub nawiązujące do maskotki grupy, Eddiego. Jednym z licznych przykładów jest Kalil Silva, który zaprezentował swój dowód osobisty z nowo zarejestrowanym imieniem Iron Maiden Silva[527]. Fani zespołu stworzyli również setki tzw. cover bandów, czyli grup grających w hołdzie słynnym Brytyjczykom, nagrywających płyty i regularnie koncertujących na całym świecie. Do jednych z najpopularniejszych tego typu formacji należy żeński The Iron Maidens[528], ponadto Hi-On Maiden[529], Bloodbrothers, Made In Iron, The Powerslaves[530], Up The Irons[531], Prowlers, Iron Maidnem[532], Iron Maiden Revival[533].

Zespół docenia rolę, jaką odegrali w budowaniu ich sukcesu fani, często specjalnie dla nich organizując zloty, konwenty, spotkania związane z publikacją kolejnych wydawnictw, odpowiadając na pytania i udzielając wywiadów redaktorom fanklubowych magazynów[534] czy organizując konkursy, w wyniku których wyłaniano spośród publiczności osoby mogące znaleźć się w wyznaczonym momencie (zwykle był to utwór „Heaven Can Wait”) na estradzie[535]. Management organizował także loterie fantowe, w których można było zdobyć bilety VIP na prestiżowe koncerty, podpisane przez muzyków gadżety, złote i platynowe płyty. Odbywają się również przeloty na koncerty samolotem Ed Force One organizowane dla członków fanklubów. Fani po zakończonej podróży otrzymują pamiątkowe gadżety oraz prezenty[536]. W wyjątkowych przypadkach laureaci konkursów mogą uczestniczyć w poszczególnych etapach tras, podglądając od zaplecza pracę Iron Maiden[537].

Dominic Lawson, redaktor brytyjskiego „Metal Hammera”, jako czternastoletni młodzieniec uczestniczył w serii siedmiu koncertów w Hammersmith Odeon, które miały miejsce podczas brytyjskiego etapu tournée „Somewhere on Tour”, w 1986 r. Po latach przypomniano kulisy tego wydarzenia na łamach „Metal Hammer”[538]. Wedle powszechnej opinii fani zespołu należą do najlojalniejszych i najbardziej oddanych w historii gatunku[539].

Propagowanie satanizmu

Po premierze najpopularniejszego albumu formacji, The Number of the Beast w 1982 r., przedstawiciele prawicowego stronnictwa religijnego w USA oskarżyli grupę o celowe propagowanie satanizmu oraz negatywny wpływ na młodzież amerykańską. Krytyka dotyczyła tekstów do utworu tytułowego oraz „Children Of The Damned”, które według ewangelistów Pasa Biblijnego USA miały nawoływać do oddawania czci diabłu. Dochodziło również do licznych aktów dezaprobaty wobec sukcesu zespołu, w wyniku których manifestowano sprzeciw wobec zgubnego wpływu twórczości Iron Maiden, czego wynikiem było palenie płyt grupy i rozbijanie ich młotkami[540].

W Stanach Zjednoczonych księża zwracali się do młodzieży, by ta nie uczestniczyła w koncertach popularnych grup grających ciężkiego rocka, tj. Iron Maiden, AC/DC czy Ozzy’ego Osbourne’a. Działania takie odnosiły odwrotny do założonego skutek. W 1992 r. przedstawiciele Kościoła katolickiego w Chile doprowadzili do odwołania koncertu Iron Maiden na Stadionie Narodowym w Santiago, zakaz uzasadniano troską o kondycję moralną tamtejszej młodzieży. Protesty towarzyszyły także koncertowi w Santiago, który odbył się w 1996 r., jednak tym razem nie odwołano widowiska[541].

Muzycy wielokrotnie zaprzeczali powiązaniom z ruchem satanistycznym oraz demonstrowali sprzeciw wobec takich komentarzy, tłumacząc, że inspiracją dla utworu „The Number of the Beast” był horror Omen II oraz koszmarny sen Steve’a Harrisa. Kontrowersje wzbudzał również wizerunek grupy, który mógł uchodzić za apoteozę zła i przemocy[542]. W odpowiedzi na (jak to ujęli muzycy) „fanatyczne bzdury” przed utworem „Still Life” zamieszczonym w programie albumu Piece of Mind z 1983, pojawiła się nagrana w rewersie wypowiedź perkusisty Nicko McBraina sprowadzająca się do słów „nie dotykaj tego, czego nie rozumiesz”. Wiele lat później perkusista został „ponownie narodzonym chrześcijaninem” i jest aktywny na kanwie ewangelizacyjnej[543].

Skład

 Osobny artykuł: Lista członków Iron Maiden.

Dyskografia

 Osobny artykuł: Dyskografia Iron Maiden.

Albumy studyjne

Trasy koncertowe

Przypisy

 1. MTVNews.com: The Greatest Metal Bands of All Time (ang.). mtv.com. [dostęp 2006-07-14].
 2. Iron Maiden Influences On Genre (ang.). ironmaiden.com, 21-10-2018.
 3. Nordoff Robbins Silver Clef Award 2015 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2015-03-23].
 4. Biografia Iron Maiden (ang.). Iron Maiden Official FC. [dostęp 2012-02-20].
 5. Largest Collection IM Products (ang.). guinnessworldrecords.com, 21 października 2018.
 6. Award Winning Iron Maiden Film Hits Cinemas, news.sky.com, 21 kwietnia 2009 [zarchiwizowane z adresu 2016-03-04], Cytat: (...) largely without the help of radio airplay or the mainstream media (...). .
 7. Iron Maiden's Bruce Dickinson, thetimes.co.uk, 13 października 2017  (ang.).
 8. BIG Interview, musicweek.com, 2 maja 2017  (ang.).
 9. Iron Maiden break from tour, express.co.uk, 4 maja 2017  (ang.).
 10. Iron Maiden Live 2017, chroniclelie.co.uk, 4 maja 2017  (ang.).
 11. Iron Maiden UK TOUR 2017, pressandjournal.co.uk, 4 maja 2017  (ang.).
 12. a b Bruce Dickinson RNRHOF na ostro, antyradio.pl, 26 października 2018 .
 13. Global Chart Domination for The Book of Souls, ironmaiden.com, 27 kwietnia 2017, Cytat: (...) Thirty-five years after their eponymous debut album in April 1980 and with more than 90 million albums sold, IRON MAIDEN are an institution (...).  (ang.).
 14. IM RIFFS (ang.). guitartricks.com. [dostęp 2014-12-13].
 15. Steve Harris Tune (ang.). seymourduncan.com. [dostęp 2014-12-13].
 16. D. Murray & A. Smith (ang.). noisecreep.com, 21-10-2018.
 17. Punky style (ang.). ultimateclassicrock.com. [dostęp 2014-12-13].
 18. Progressive (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2014-12-13].
 19. Style (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2014-12-13].
 20. Wasted Years (ang.). musictimes.com. [dostęp 2014-12-13].
 21. AMOLAD (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2014-12-13].
 22. IM Epic (ang.). musictrajectory.com. [dostęp 2014-12-13].
 23. Steve Harris Composer (ang.). thetoptens.com. [dostęp 2014-12-13].
 24. Blaze Composition (ang.). blazebayley.net. [dostęp 2014-12-13].
 25. McBrain Composer (ang.). ultimateclassicrock.com. [dostęp 2014-12-13].
 26. Early Years Pre Maiden (ang.). metalyou.com. [dostęp 2014-12-14].
 27. a b c Leszek Jastrzębski. Teraz Iron Maiden – tylko dla orłów. „Teraz Rock”. Nr 7, wrzesień 2003, s. 1–18. Wiesław Weiss. Orange Media s.c.. ISSN 1730-394X. OCLC 69529356
 28. Early Years Wilcock (ang.). metalyou.com. [dostęp 2014-12-14].
 29. Early Years Line Up (ang.). metalyou.com. [dostęp 2014-12-14].
 30. Early Years Murray (ang.). metalyou.com. [dostęp 2014-12-14].
 31. Early Years Di’Anno (ang.). metalyou.com. [dostęp 2014-12-14].
 32. Early Years Harris (ang.). metalyou.com. [dostęp 2014-12-14].
 33. Early Years Koncerty (ang.). metalyou.com. [dostęp 2014-12-14].
 34. Early Years Smallwood (ang.). metalyou.com. [dostęp 2014-12-14].
 35. Early Years (ang.). metalyou.com. [dostęp 2014-12-14].
 36. Demo (ang.). metalyou.com. [dostęp 2014-12-14].
 37. Loopy World (ang.). metaltalk.net. [dostęp 2014-12-14].
 38. Derek Riggs (ang.). derek.server311.com. [dostęp 2014-12-14].
 39. Neal Kay Demo (ang.). hmsoundhouse.com. [dostęp 2014-12-14].
 40. Neal Kay Promo (ang.). hmsoundhouse.com. [dostęp 2014-12-14].
 41. Metal For Muthas (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-14].
 42. EMI Deal (ang.). metalyou.com. [dostęp 2014-12-14].
 43. skład 1980 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-14].
 44. TotP (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-14].
 45. Best debuts (ang.). loudwire.com. [dostęp 2014-12-14].
 46. Jap 1980 (ang.). avaxsearch.org. [dostęp 2014-12-14].
 47. UK Tour (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-14].
 48. Sanctuary Management (ang.). songfacts.com. [dostęp 2014-12-14].
 49. Reading 1980 (ang.). ukrockfestivals.com. [dostęp 2014-12-14].
 50. Tour 1980 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-14].
 51. Stratton (ang.). ultimateclassicrock.com. [dostęp 2014-12-14].
 52. Dennis Stratton – August 2000 – Interviewed by Andrei Kobakhidze & Grégory Dabin (ang.). The Iron Maiden Commentary. [dostęp 2011-06-13].
 53. Greg Prato: (((Killers > Review))) (ang.). AllMusic.
 54. LatR (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2014-12-14].
 55. IM 1981 (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2014-12-14].
 56. Killers. terazrock.pl. [dostęp 2014-12-14].
 57. Trasa (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-14].
 58. Trasa 1981 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-14].
 59. Japan (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-14].
 60. USA 1981 (ang.). maidenfans.com. [dostęp 2014-12-14].
 61. Golden Summernight. motorhead.rockmetal.art.pl. [dostęp 2014-12-14].
 62. Golden Summernight 4. motorhead.rockmetal.art.pl. [dostęp 2014-12-14].
 63. Di’Anno (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2014-12-14].
 64. a b UpTheIrons.info: historia Iron Maiden. uptheirons.info.
 65. Paul Di’Anno’s AoCh. Bravewords.com.
 66. Lund (ang.). wikimetal.uol.com.br. [dostęp 2014-12-14].
 67. Bruce First Show (ang.). ultimateclassicrock.com. [dostęp 2014-12-14].
 68. Battery Studios (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 69. RttH (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 70. Charts 1982 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 71. Notb Singel (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 72. NotB Sales (ang.). nytimes.com. [dostęp 2014-12-19].
 73. Hallowed Be Thy Claim (ang.). metaltalk.net. [dostęp 2017-05-05].
 74. BotR (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 75. Eddie 1982 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 76. Tour Support (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 77. satanic References (ang.). jesusisprecious.org. [dostęp 2014-12-19].
 78. Tour 1982 Stadiums (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-19].
 79. Reading Festival (ang.). ukrockfestivals.com. [dostęp 2014-12-19].
 80. Clive Burr Passes (ang.). mtv.com. [dostęp 2014-12-19].
 81. McBrain Bio (ang.). drumlessons.com. [dostęp 2014-12-19].
 82. Compass Point (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 83. PoM Charts (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 84. Officialy Commentary (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 85. Piece Videos (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 86. WPT 1983 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 87. Dortmund 1983 (ang.). rockshowvideos.com. [dostęp 2014-12-19].
 88. Tour 1983 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 89. Mick Wall (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 90. Singles 1984 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 91. RotAM (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 92. a b Powerslave (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 93. 30 years MH (ang.). teamrock.com. [dostęp 2016-09-10].
 94. WST (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 95. Stage 1985 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 96. Commentary Live (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 97. LaD (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 98. BtIC (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 99. RiR (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 100. Charts 1985 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 101. Mick Wall 1985 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 102. Commentary (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 103. SiT (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 104. SiT Sales (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 105. Lyrics (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 106. Tour 1986 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 107. Polska 1986. sanktuariumfc.org. [dostęp 2014-12-19].
 108. SiT Tour 1987 (ang.). sanktuariumfc.org. [dostęp 2014-12-19].
 109. 12 WY (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 110. SSoaSS (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 111. Singles (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 112. Mick Wall 1988 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 113. US Sales 1988 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 114. 1988 Singles Charts (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 115. Tour 1988 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 116. Tour Effects 1988 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 117. Oto Spinal Tap (ang.). filmweb.pl. [dostęp 2014-12-19].
 118. Supports 1988 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 119. MoR 1988 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 120. Donington 1988 (ang.). ukrockfestivals.com. [dostęp 2014-12-19].
 121. Biggest PA Ever (ang.). trinimansblog.blogspot.com. [dostęp 2014-12-19].
 122. Coma (ang.). encyclopedia.com. [dostęp 2014-12-19].
 123. TOUR UK (ang.). encyclopedia.com. [dostęp 2014-12-19].
 124. ME 2013 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-19].
 125. ME 1989 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-15].
 126. FTYUtI (ang.). discogs.com. [dostęp 2014-12-15].
 127. TYV (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-15].
 128. Album 1990 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-15].
 129. NPftD Review (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2014-12-15].
 130. BYD No 1 (ang.). theguardian.com. [dostęp 2014-12-15].
 131. Tour 1990 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-15].
 132. NPotR (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-15].
 133. Charts 1990 (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2014-12-15].
 134. FOTD Charts (ang.). allmusic.com. [dostęp 2014-12-15].
 135. FOTD 2 (ang.). allmusic.com. [dostęp 2014-12-15].
 136. FTtE (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-15].
 137. ARLT (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-15].
 138. FotDT (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-15].
 139. FotDT EU (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-15].
 140. Donington 1992 (ang.). maidenrevelations.com. [dostęp 2014-12-15].
 141. Italy 1993 (ang.). ironmaiden-bg.com. [dostęp 2014-12-15].
 142. ARLT Moscow (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-15].
 143. Dyskografia. muzyka.onet.pl. [dostęp 2014-12-15].
 144. Bruce Split Up 1993 (ang.). spirit-of-metal.com. [dostęp 2014-12-15].
 145. Raising Hell (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2014-12-15].
 146. ME 1994 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 147. Rod Smallwood: X Factor Promo Kit 1995. EMI, s. 6. (ang.)
 148. Grammy 1994 (ang.). rockonthenet.com. [dostęp 2014-12-15].
 149. Bruce Split Up (ang.). spirit-of-metal.com. [dostęp 2014-12-15].
 150. Blaze 1994 (ang.). rollingstone.com. [dostęp 2014-12-15].
 151. Recenzje XF. metalside.pl. [dostęp 2014-12-15].
 152. MotE (ang.). my-iron-maiden-collection.blogspot.com. [dostęp 2014-12-15].
 153. TXF 1995 (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2014-12-15].
 154. TXF (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2014-12-15].
 155. Trasa 1995 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-15].
 156. Wywiad Bayley. rockmetal.pl. [dostęp 2014-12-15].
 157. Virus (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2014-12-15].
 158. Anniversary BotB (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-19].
 159. In Profile (ang.). discogs.com. [dostęp 2014-12-15].
 160. Virtual XI. sanktuariumfc.org. [dostęp 2014-12-15].
 161. Football Tour. sanktuariumfc.org. [dostęp 2014-12-15].
 162. Tour 1998. sanktuariumfc.org. [dostęp 2014-12-15].
 163. Tour 1998/99 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-15].
 164. MOR 1998 (ang.). lanacion.com.ar. [dostęp 2014-12-15].
 165. Spodek 1998. rockmetal.pl. [dostęp 2014-12-15].
 166. reissues (ang.). maiden-world.com. [dostęp 2014-12-15].
 167. Band Bio (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-15].
 168. Reunion (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-15].
 169. Ed Hunter (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-15].
 170. Ed Hunter Tour (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-15].
 171. Kevin Shirley (ang.). cavemanproductions.com. [dostęp 2014-12-15].
 172. IM Stocks (ang.). managementtoday.co.uk. [dostęp 2014-12-15].
 173. BNW (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-16].
 174. The Wicker Man (ang.). officialcharts.com. [dostęp 2014-12-16].
 175. Album Charts PL (ang.). officialcharts.com. [dostęp 2014-12-16].
 176. Trasa 2000 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-16].
 177. Tour Summary (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-16].
 178. Classic Rock #12., „Donington's a goner”., 2000 .
 179. RiR 2001 (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2014-12-16].
 180. Classic Albums 2001 (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2014-12-17].
 181. DVD RiR UK (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2014-12-17].
 182. DVD RiR (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2014-12-17].
 183. Złote Rio. muzyka.interia.pl. [dostęp 2014-12-17].
 184. Clive 2002 (ang.). ultimateclassicrock.com. [dostęp 2014-12-17].
 185. Eddie’s Archive (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2014-12-17].
 186. GME Tour (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-17].
 187. VotB (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-17].
 188. DVD Charts (ang.). acharts.us. [dostęp 2014-12-17].
 189. Tour EH 2003 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-17].
 190. Dod Charts (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2014-12-17].
 191. DoD Review (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2014-12-17].
 192. Tour 2003/04 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-17].
 193. Dortmund 2003. deathmagnetic.pl. [dostęp 2014-12-17].
 194. Mystic Festival 2003. artrock.pl. [dostęp 2014-12-17].
 195. DotR Recenzja. terazrock.pl. [dostęp 2014-12-17].
 196. No More Lies (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2014-12-17].
 197. Award 2004 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-17].
 198. The Early Days (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2014-12-17].
 199. TED Charts (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2014-12-17].
 200. ED Tour (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-17].
 201. Fest Tour (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-17].
 202. EggFest (ang.). mtv.com. [dostęp 2014-12-17].
 203. RWoF (ang.). rockwalk.com. [dostęp 2014-12-17].
 204. CliveAid 2005 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2014-12-17].
 205. AMoLaD (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-17].
 206. Charts 2006 (ang.). billboard.com. [dostęp 2014-12-17].
 207. Awards 2006 (ang.). archive.radioswisspop.ch. [dostęp 2014-12-17].
 208. Singles AMoLaD (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-17].
 209. Tour 2006 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-17].
 210. Tour 2007 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-17].
 211. Donington 2007 (ang.). ironmaidenlive.com. [dostęp 2014-12-17].
 212. Bangalore (ang.). bandbaaja.wordpress.com. [dostęp 2014-12-17].
 213. Bangalore Triumph (ang.). bandbaaja.wordpress.com. [dostęp 2014-12-17].
 214. Brixton 2007 (ang.). musicradar.com. [dostęp 2014-12-17].
 215. Tour 2006/2007 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-17].
 216. Eddie Gets Global (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-17].
 217. SBIT (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-13].
 218. News from EMI – Best Of, Brazil, Chemical Wedding, Twickenham… (ang.). Iron Maiden Official Website, 2008-11-08. [dostęp 2008-03-12].
 219. UpTheIrons.info: Somewhere Back In Time (prawie) za darmo. uptheirons.info. [dostęp 2008-05-11].
 220. Mumbai 2008 (ang.). bravewords.com. [dostęp 2014-12-17].
 221. Europe (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-13].
 222. UpTheIrons.info: Trasa Somewhere Back In Time dobiegła końca!. uptheirons.info. [dostęp 2008-08-25].
 223. UpTheIrons.info: Dodatkowe koncerty Somewhere Back In Time. uptheirons.info. [dostęp 2008-11-10].
 224. Trasa 2009 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-13].
 225. Sao Paulo 2009 (ang.). books.google.pl. [dostęp 2014-12-17].
 226. Summary 2008/09 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-13].
 227. Flight 666 Cinemas (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2009-04-15].
 228. Flight 666 dvd cd brd (ang.). ironmaiden.com.
 229. Kerrang Flight 666 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2009-04-17].
 230. DVD Hist (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-13].
 231. Znamy tytuł nowej płyty Iron Maiden – „The Final Frontier”. uptheirons.info. [dostęp 2010-03-06].
 232. EN VIVO 2011 (ang.). iron maiden.com. [dostęp 2012-02-17].
 233. IRON MAIDEN – The Final Frontier.
 234. NME Iron Maiden (ang.). nme.com. [dostęp 2009-04-12].
 235. Plany Koncertowe Iron Maiden na rok 2010 (ang.). iron maiden OS News. [dostęp 2009-12-09].
 236. Festival d’eté Quebec (ang.). infofestival.com. [dostęp 2014-12-14].
 237. Dream Theater Tour (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2014-12-14].
 238. Sonisphere 2010 (ang.). sonisphere.co.uk. [dostęp 2014-12-14].
 239. Wacken 2010 (ang.). clevescene.com. [dostęp 2014-12-14].
 240. Sziget 2010 (ang.). szigetnews.com. [dostęp 2014-12-14].
 241. Transylwania (ang.). triposo.com. [dostęp 2014-12-14].
 242. Plany Koncertowe Iron Maiden na rok 2010. sanktuariumfc.org. [dostęp 2009-10-04].
 243. TFF 30. metalmundus.pl. [dostęp 2014-12-14].
 244. Tff Reviews (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2014-12-14].
 245. Grammy 2011 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2014-12-14].
 246. ATWI66 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-14].
 247. Tour Diary (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-14].
 248. Chile 2011 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-14].
 249. Final Frontier Tour 2011 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-14].
 250. Roskilde 2011 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-14].
 251. The Final Frontier Tour (ang.). Blabbermouth. [dostęp 2011-08-13].
 252. EN VIVO! (ang.). Fan.pl. [dostęp 2012-02-19].
 253. DVD Chile (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-14].
 254. US Tour (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-13].
 255. ME DVD (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-13].
 256. RiR (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-13].
 257. Plany Koncertowe Iron Maiden na rok 2012 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2012-02-19].
 258. Iron Maiden w USA i Kanadzie 2012 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2012-10-10].
 259. Iron Maiden w Donington 2013 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2012-10-12].
 260. Winylowe Iron Maiden (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2012-09-19].
 261. Rekord Iron Maiden (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2012-10-22].
 262. Iron Maiden w Polsce! (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2012-11-12].
 263. European Tour (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-13].
 264. RaR 2014 (niem.). rock-am-ring.com. [dostęp 2014-12-17].
 265. Hellfest 2014. magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2014-12-17].
 266. Tour 2014 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-13].
 267. TROOPER ANNOUNCED AS THE OFFICIAL ALE OF SONISPHERE, ironmaiden.com [dostęp 2018-12-19]  (ang.).
 268. Knebworth 2014 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-17].
 269. Iron Maiden, Slayer, Ghost w Polsce! (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-03-26].
 270. Iron Maiden winyl 180 g (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-08-26].
 271. Iron Maiden at work on new album (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-09-23].
 272. Caveman FB (port.). ironmaidenbrasil.com.br. [dostęp 2014-12-13].
 273. Silver Clef Award (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2015-03-24].
 274. Iron Maiden: Iron Maiden Catalogue on ONKYO MUSIC (ang.). Iron Maiden. [dostęp 2015-04-27].
 275. Iron Maiden: Bruce Dickinson Update (ang.). Iron Maiden. [dostęp 2015-05-18].
 276. New Iron Maiden Studio Album “The Book of Souls” (ang.). ironmaiden.com, 2015-06-18. [dostęp 2015-06-18].
 277. Iron Maiden Video (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2015-08-14].
 278. a b c d Iron Maiden Go Jumbo (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2015-08-22].
 279. Iron Maiden Tour Dates (ang.). Ironmaiden.com. [dostęp 2015-08-22].
 280. Tour Dates 2016 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2015-08-22].
 281. The First Reviews (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2016-08-16].
 282. Global Chart Domination (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2015-09-17].
 283. Number One In Over 40 Countries (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2015-10-01].
 284. Empire of the Clouds (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2016-08-16].
 285. The Book Of Souls Tour Festivals (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2015-11-01].
 286. Stadion Wrocław, Iron Maiden. metalzine.pl. [dostęp 2016-07-13].
 287. Legacy of the Beast – Game (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2016-08-16].
 288. 27 mln worldwide (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2016-08-16].
 289. Wacken 2016 is History (ang.). wacken.com. [dostęp 2016-08-18].
 290. British Lion Tour (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2016-09-02].
 291. Live Stream Wacken (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2016-08-16].
 292. Tour 2017 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2016-10-05].
 293. UK Tickets 2017 (ang.). ironmaiden.com, 2 marca 2017. [dostęp 2 marca 2017].
 294. Maiden returning to North America (ang.). ironmaiden.com, 19 stycznia 2017. [dostęp 18 stycznia 2017].
 295. Statystyka Trasy (ang.). ironmaiden.com, 18 lutego 2017. [dostęp 17 lutego 2017].
 296. Iron Maiden: Iron Maiden next series of vinyls (ang.). ironmaiden.com, 2017-03-24. [dostęp 2017-03-24].
 297. Iron Maiden: Iron Maiden singer's bio (ang.). bravewords.com, 2017-07-20. [dostęp 2017-07-23].
 298. Iron Maiden: Iron Maiden singer's bio (ang.). ironmaiden.com, 2017-07-26. [dostęp 2017-07-28].
 299. SQN: Bruce Dickinson Autobiografia. wsqn.pl, 2017-07-27. [dostęp 2017-07-27].
 300. Iron Maiden: Iron Maiden Comic (ang.). ironmaiden.com, 2017-07-20. [dostęp 2017-07-23].
 301. a b Iron Maiden: Iron Maiden Live Chapter (ang.). ironmaiden.com, 2017-09-20. [dostęp 2017-09-25].
 302. Iron Maiden: Stream For Me (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 11 listopada 2018].
 303. a b c d Legacy of the Beast Tour (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2017-11-14].
 304. Legacy of the Beast Tour – Kraków. terazrock.pl. [dostęp 2018-01-15].
 305. Second nights added (ang.). ironmaiden.com, 25 listopada 2017.
 306. Inside The Astonishing Heavy Metal Circus (ang.). ironmaiden.com, 07 października 2018.
 307. Sold Out „Legacy of the Beast” Tour (ang.). 19 października 2018.
 308. The Studio Collection Remastered (ang.). ironmaiden.com, 28 września 2018.
 309. The Studio Collection Remastered (ang.). ironmaiden.com, 12 października 2018.
 310. Legacy Of The Beast Tour 2019 Dates Announced, ironmaiden.com [dostęp 2018-12-07]  (ang.).
 311. Iron Maiden & Clive Burr - Tribute, www.facebook.com [dostęp 2019-01-18]  (ang.).
 312. a b Antyradio: Płyty Roku Antyradia. Muzyka Onet. [dostęp 2016-03-18].
 313. Antyradio: Podsumowanie 2018 Antyradia. antyradio.pl. [dostęp 2018-12-21].
 314. Bandit Rock: Best International Album (ang.). Bandit Rock Awards. [dostęp 2016-01-20].
 315. a b c BBI: Gold Medal Beer (ang.). robinsonsbrewery.com. [dostęp 2019-02-06].
 316. Masa Itoh: Burrn! Magazine (jap.). shinko-music.co.jp. [dostęp 2018-12-08].
 317. Masa Itoh: Burrn! Magazine Awards (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2018-12-08].
 318. Masa Itoh: Burrn! Magazine Awards 2006 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2018-12-08].
 319. Masa Itoh: Burrn! Magazine Awards 2016 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2018-12-08].
 320. Classic Rock: Album of A 2015 Readers’ Poll (ang.). Classic Rock. [dostęp 2016-01-05].
 321. Classic Rock: Best Album of 2000: Readers’ Poll (ang.). Classic Rock. s. 25. [dostęp 2018-12-11].
 322. Metal Hammer: ECHO Preis (niem.). Metal Hammer. [dostęp 2016-04-07].
 323. ECHO Musikpreis: Alternative Album of A 2015 (ang.). Iron Maiden. [dostęp 2016-04-08].
 324. Curiosidades del Rock (port.). todorock.com, 18 listopada 2018.
 325. Złote Maliny 1989 (ang.). razzies.com. [dostęp 2018-12-08].
 326. Municipal Council of Sarajevo (fr.). bhinfo.fr. [dostęp 2017-03-25].
 327. Todd’s Diary (ang.). ironmaiden.com, 13 grudnia 2018.
 328. Resurrection Festival News: Iberian Festival Awards 2017 (ang.). Iberian Festival/Resurrection Fest. [dostęp 2017-03-25].
 329. Top 100 Best Metal Album Ever, „Kerrang!” (6 – 19, Nr 52 październik 1983) [dostęp 2018-10-25]  (ang.).
 330. Readers’ Poll 1984, „Kerrang!” (17 – 4, luty 1985) [dostęp 2018-12-29]  (ang.).
 331. Readers’ Poll 1987, „Kerrang!” (19 – 4, Nr 140 luty 1987) [dostęp 2018-10-25]  (ang.).
 332. Readers’ Poll 1988, „Kerrang!” (19 – 4, luty 1989) [dostęp 2018-12-29]  (ang.).
 333. Readers’ Poll 1990, „Kerrang!” (18 – 4, luty 1991) [dostęp 2018-12-29]  (ang.).
 334. Winners 1986, „Kerrang!” (22 lipca 1994) [dostęp 2018-10-25]  (ang.).
 335. The Winners 1996, „Kerrang!” (8 lipca 1996) [dostęp 2018-10-25]  (ang.).
 336. Irish Examiner: Three generations of rockers honoured at Kerrang Awards 2016 (ang.). Irish Examiner. [dostęp 2016-06-08].
 337. Kerrang: Readers’ Poll 2018 (ang.). kerrang.com. [dostęp 2018-12-29].
 338. Top 50 Best Albums of ’80s (ang.). loudersound.com. [dostęp 2018-12-18].
 339. Loudwire: Iron Maiden wins Best Live Band (ang.). Loudwire. [dostęp 2017-10-25].
 340. Loudwire: Steve Harris wins Best Bassist (ang.). Loudwire. [dostęp 2017-10-25].
 341. Metal Edge Readers’ Poll 2001 (ang.). ironmaiden.com, 8 grudnia 2018.
 342. Metal Hammer: Album of A 2015 Readers’ Poll (ang.). Metal Hammer. [dostęp 2016-02-02].
 343. Music News: Golden Gods 2016: Album of a Year (ang.). Music News. [dostęp 2016-06-13].
 344. PRP: Golden Gods 2017: Best Game of a Year (ang.). THEPRP.COM. [dostęp 2017-06-18].
 345. MH: 50 Best IM Songs (ang.). loudersound.com. [dostęp 2019-02-07].
 346. Metal Hammer GR: Metal Hammer 50 Metal Albums Ever - The Book (gr.). Avopolis.gr. [dostęp 2019-02-05].
 347. Mick Wall: Run To The Hills III. Wydawnictwo Kagra, 20 czerwiec 2004, s. 96 – 97.
 348. Online Awards (ang.). ironmaiden.com, 8 grudnia 2018.
 349. Planet Rock: Best British Album (ang.). Planet Rock. [dostęp 2016-02-25].
 350. Planet Rock: Best British Single (ang.). Planet Rock. [dostęp 2016-02-25].
 351. Planet Rock: Best British Band (ang.). Planet Rock. [dostęp 2017-03-03].
 352. Band Of The Year (ang.). planetrock.com, 4 grudnia 2018.
 353. Bruce Dickinson Doctor Of Music (ang.). musicfeeds.com.au, 29 grudnia 2018.
 354. 10 Best Live Shows of 2018 (gr.). reader.gr, 31 grudnia 2018.
 355. Wyniki plebiscytu Rhythm. magazynperkusista.pl, 26 listopada 2018.
 356. Podsumowanie Ticket of the Year. terazmuzyka.pl, 28 listopada 2018.
 357. Best Album Sleeve Ever (ang.). vintageheavymetal.com, 4 grudnia 2018.
 358. Best Website (ang.). ironmaiden.com, 8 grudnia 2018.
 359. NWOBHM Bands (ang.). metaldescent.com. [dostęp 2012-10-29].
 360. Greatest Metal Bands (ang.). mtv.com. [dostęp 2008-07-19].
 361. Inductees (ang.). rockwalk.com. [dostęp 2005-08-19].
 362. Albumy Wszechczasów – Rock. terazmuzyka.pl, 24 listopad 2018.
 363. 100 Greatest Metal Albums (ang.). rollingstone.com, 24 listopad 2018.
 364. Top metal albums of all time (ang.). loudwire.com, 24 listopad 2018.
 365. 100 best metal albums of all time (ang.). rateyourmusic.com, 24 listopad 2018.
 366. Top 50 Classic Rock Albums Ever (ang.). Classic Rock, 24 listopad 2018.
 367. A Brief History Of Metal (ang.). gibson.com. [dostęp 2010-08-22].
 368. Iron Maiden Voyage (ang.). guitarworld.com. [dostęp 2012-06-20].
 369. a b Fairplay (ang.). meansheets.pl. [dostęp 2010-03-09].
 370. Iron Maiden never really changed… (ang.). indyweek.com. [dostęp 2013-09-20].
 371. RNRHOF Fame is utter and complete load of bollocks (ang.). blabbermouth.net, 25-10-2018.
 372. Iron Maiden Biogram (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2012-09-20].
 373. Iron Maiden Biopic. magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2010-09-10].
 374. Best Traditional Metal Albums (ang.). magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2014-09-20].
 375. Iron Maiden Rozwój HM (ang.). neildaniels.com. [dostęp 2018-10-21].
 376. Iron Maiden Wpływ (ang.). neildanielsbooks.com. [dostęp 2018-10-20].
 377. Iron Maiden USA Tour 2019 (ang.). orlandoweekly.com, 2018-11-10.
 378. Iron Maiden nietypowy zespół metalowy…. natemat.pl. [dostęp 2013-07-03].
 379. Strefa Muzyki. gazeta.3lo.lublin.pl. [dostęp 2012-10-03].
 380. Cytaty w tekstach Iron Maiden. bestofironmaiden.pl. [dostęp 2011-08-03].
 381. Iron Maiden Spinal Tap Relatives (ang.). quora.com, 26-10-2018.
 382. Iron Maiden Spinal Tap Criticism (ang.). songfacts.com, 26-10-2018.
 383. Fantastyczna atmosfera na koncercie Iron Maiden. rozrywka.trojmiasto.pl. [dostęp 2013-05-07].
 384. Relacja Live. metalside.pl. [dostęp 2014-09-14].
 385. BIO 2015. sanktuarium.org. [dostęp 2012-09-12].
 386. Artykuły Koncertowe. sanktuarium.org. [dostęp 2012-07-13].
 387. FOTD Tournee (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2012-09-05].
 388. VIRTUAL XI WORLD TOUR 1998 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2012-09-12].
 389. Big Show 10 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2010-05-08].
 390. Live After Death Tour (ang.). ultimate-guitar.com. [dostęp 2014-12-06].
 391. Iron Curtain 1984 (ang.). youtube.com. [dostęp 2014-12-06].
 392. Maiden England Tournee (ang.). ultimateclassicrock.com. [dostęp 2014-12-06].
 393. Rock In Rio Brazil (ang.). ultimate-guitar.com. [dostęp 2014-12-06].
 394. Flight 666 Soundtrack (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-06].
 395. Award 2008–2011 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-06].
 396. Summary 2018 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2018-11-19].
 397. Iron Maiden w Polsce. sanktuariumfc.org. [dostęp 2014-12-12].
 398. Iron Maiden Tour (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-12].
 399. Iron Maiden 1984 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-12].
 400. Iron Maiden 1986 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-12].
 401. Iron Maiden 1995 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-12].
 402. Iron Maiden 1998 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-12].
 403. Iron Maiden 2000 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-12].
 404. Iron Maiden 2003 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-12].
 405. Iron Maiden 2005 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-12].
 406. Iron Maiden 2008 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-12].
 407. Iron Maiden 2011 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-12].
 408. Iron Maiden 2013/14 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-12].
 409. Iron Maiden Wrocław. ironmaiden.com. [dostęp 2015-11-01].
 410. Iron Maiden w Krakowie. ironmaiden.com. [dostęp 2017-11-13].
 411. Na weselu zagrał im... Iron Maiden. tvn24.pl [dostęp: 2018-11-24]
 412. Iron Maiden At A Polish Wedding. youtube.com [dostęp: 2018-11-24]
 413. Wheatus (ang.). vevo.com. [dostęp 2014-12-06].
 414. Aqua (ang.). youtube.com. [dostęp 2014-12-06].
 415. Fat Lip (ang.). youtube.com. [dostęp 2014-12-06].
 416. Weezer (ang.). metrolyrics.com. [dostęp 2014-12-06].
 417. NOFX (ang.). metrolyrics.com. [dostęp 2014-12-06].
 418. Sputnikmusic (ang.). sputnikmusic.com. [dostęp 2014-12-06].
 419. Sabaton (ang.). sabaton.net. [dostęp 2014-12-06].
 420. Primo Victoria (ang.). sabatonhistorychannel.com. [dostęp 2014-12-06].
 421. Lady Gaga wears Iron Maiden T-shirt (ang.). dailymail.co.uk. [dostęp 2014-12-06].
 422. Games (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-06].
 423. AngryBirds (ang.). gamasutra.com. [dostęp 2017-10-16].
 424. Earthquake (ang.). rateyourmusic.com. [dostęp 2014-12-06].
 425. Phenomena (ang.). fast-rewind.com. [dostęp 2014-12-06].
 426. Chemical Wedding (ang.). chemicalweddingmovie.co.uk. [dostęp 2014-12-06].
 427. Beavis ‘n Butthead (ang.). imdb.com. [dostęp 2014-12-06].
 428. MTV (ang.). mtv.com. [dostęp 2014-12-06].
 429. Headbanger’s Journey (ang.). imdb.com. [dostęp 2014-12-06].
 430. Bill Forster (ang.). billforster.com. [dostęp 2014-12-06].
 431. BBC 6 Music (ang.). bbc.co.uk. [dostęp 2014-12-06].
 432. EF1 (ang.). metalinsider.net. [dostęp 2014-12-06].
 433. The Band (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-06].
 434. Steve Harris (ang.). maidenfans.com. [dostęp 2014-12-06].
 435. RTTH (ang.). talkbass.com. [dostęp 2014-12-06].
 436. Dave Murray (ang.). fender.com. [dostęp 2014-12-06].
 437. Adrian Smith (ang.). dinosaurrockguitar.com. [dostęp 2014-12-06].
 438. Janick Gers (ang.). dinosaurrockguitar.com. [dostęp 2014-12-06].
 439. Bruce Dickinson (ang.). dmme.net. [dostęp 2014-12-06].
 440. New Frontier (ang.). drumlessons.com. [dostęp 2014-12-06].
 441. Nicko’s Drumming (ang.). drumlessons.com. [dostęp 2014-12-06].
 442. Dennis Stratton (ang.). getreadytorock.com. [dostęp 2014-12-06].
 443. Clive Burr Memories (ang.). ultimateclassicrock.com. [dostęp 2014-12-06].
 444. Paul Di’Anno (ang.). truemetal.org. [dostęp 2014-12-06].
 445. Blaze Bayley (ang.). blazebayley.net. [dostęp 2014-12-06].
 446. Iron Maiden RMS. rockmetalshop.pl, 20 października 2018.
 447. Iron Maiden Offer Ebay (ang.). ebay.com, 24-10-2018.
 448. IM Super Shop (ang.). 666.ironmaiden.com, 24-10-2018.
 449. My IM Collection (ang.). my-iron-maiden-collection.blogspot.com, 24-10-2018.
 450. Collection (ang.). W: ironmaidencollector.com [on-line]. IM Colections, 24-10-2018.
 451. Iron Maiden Celebrity (ang.). pl.pinterest.com, 24-10-2018.
 452. Melt PSX Cancelled (ang.). unseen64.net, 20 października 2018.
 453. Iron Maiden Ed Hunter Game (ang.). retrojunk.com, 20 października 2018.
 454. SteveS. Lazarus SteveS., Iron Maiden FC Magazine #109, 8 września 2018 .
 455. Iron Maiden – Legacy (ang.). ironmaidenlegacy.com, 20 października 2018.
 456. iron Maiden Comic Book (ang.). ironmaiden.com, 20 października 2018.
 457. Collectors’ Shop (ang.). heavymetal.com, 20 października 2018.
 458. LotB comic series (ang.). ironmaiden.com, 20 października 2018.
 459. Iron Maiden Facts (ang.). songfacts.com. [dostęp 2014-12-06].
 460. 12 Collection (ang.). my-iron-maiden-collection.blogspot.com. [dostęp 2014-12-06].
 461. Hear ‘n Aid (ang.). ultimateclassicrock.com. [dostęp 2014-12-06].
 462. Iron Maiden (ang.). looktothestars.org. [dostęp 2014-12-06].
 463. Iron Maiden Clive Burr (ang.). ultimateclassicrock.com. [dostęp 2014-12-06].
 464. the truants (ang.). thetruantsuk.com. [dostęp 2014-12-06].
 465. Rod’s on his bike (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-06].
 466. Special Achievement Award (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-06].
 467. Entervista (ang.). ironmaiden.es. [dostęp 2014-12-06].
 468. metal-shop/ironmaiden (ang.). metal-shop.eu. [dostęp 2014-12-06].
 469. Iron Maiden Shop (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-06].
 470. NECA Figures (ang.). necaonline.com. [dostęp 2014-12-06].
 471. Iron Maiden Beer (ang.). ironmaidenbeer.com. [dostęp 2014-12-06].
 472. Trooper announced as the official, ale of Sonisphere Festival 2014 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-06].
 473. Iron Maiden’s Trooper Beer to be canned for US market (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2014-12-06].
 474. Trooper 18 mln (ang.). inews.co.uk. [dostęp 2017-10-17].
 475. Trooper 2017 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2017-01-18].
 476. Trooper 2017. terazrock.pl. [dostęp 2017-07-18].
 477. Iron Maiden Light Brigade. ironmaiden.com. [dostęp 2018-01-10].
 478. Iron Maiden Trooper Nitro (ang.). robinsonsbrewery.com. [dostęp 2019-02-06].
 479. Dickinson determined to save (ang.). starpulse.com. [dostęp 2014-11-23].
 480. Around the world in 66 days (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2014-11-23].
 481. Archives (ang.). web.archive.org. [dostęp 2014-12-08].
 482. Sanctuary (ang.). papers.ssrn.com. [dostęp 2014-12-08].
 483. Universal (ang.). articles.latimes.com. [dostęp 2014-12-08].
 484. BMG sings Sanctuary (ang.). musicweek.com. [dostęp 2014-12-08].
 485. BBC (ang.). news.bbc.co.uk. [dostęp 2014-12-08].
 486. Phantom Music Management (ang.). showcase-music.com. [dostęp 2014-12-08].
 487. Iron Maiden to open the posh „Sanctum Soho” hotel (ang.). musicradar.com. [dostęp 2014-12-08].
 488. Soho (ang.). sanctumsoho.com. [dostęp 2014-12-08].
 489. Sanctum Soho. tripadvisor.com. [dostęp 2014-12-08].
 490. BBQ (ang.). rocknrollribs.org. [dostęp 2014-12-08].
 491. Nicko’s Jamming (ang.). rocknrollribs.org. [dostęp 2014-12-08].
 492. Harris Sport (fr.). taringa.net. [dostęp 2014-12-12].
 493. Maiden Sport (ang.). ironmaidentime.com. [dostęp 2014-12-12].
 494. Iron Maiden PRL. metalmundus.pl. [dostęp 2014-12-12].
 495. Zderzenie Cywilizacji. wyborcza.pl. [dostęp 2014-12-12].
 496. Bruce Dickinson Fencing (ang.). ultimateclassicrock.com. [dostęp 2014-12-12].
 497. Golf (ang.). blabbermouth.net/news/iron-maidens-nicko-mcbrain-talks-to-west-palm-beachs-98-7-the-gater-video/. [dostęp 2014-12-12].
 498. Tennis (ang.). independent.co.uk. [dostęp 2014-12-12].
 499. Virtual Team (ang.). pinkbike.com. [dostęp 2014-12-12].
 500. WCS (ang.). designermagazine.tripod.com. [dostęp 2014-12-12].
 501. Rosslyn Park (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-12].
 502. Drum One (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2018-01-26].
 503. Nicko visits his store (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2018-10-24].
 504. Drum One Offer (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2018-10-24].
 505. An evening with Ian Paice (ang.). rockflesh.com, 25 listopad 2018.
 506. Clash (ang.). clashmusic.com. [dostęp 2014-12-12].
 507. Wilfort IMFC (ang.). books.google.pl. [dostęp 2014-12-12].
 508. Mutants (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-12].
 509. Rasmus (ang.). ironmaiden-bg.com. [dostęp 2014-12-12].
 510. Maiden Denmark (ang.). books.google.pl. [dostęp 2014-12-12].
 511. Mocolo (port.). anecdotariodelrock.blogspot.com. [dostęp 2014-12-12].
 512. 172 Tatuages (port.). g1.globo.com. [dostęp 2014-12-12].
 513. Maiden Croatia FC – FiRmA (ang.). maidencroatia.com, 21 października 2018.
 514. IM Brasil (port.). ironmaidenbrasil.com.br. [dostęp 2014-12-12].
 515. IM666 (port.). ironmaiden666.com.br. [dostęp 2014-12-12].
 516. IM Spain (hiszp.). ironmaiden.es. [dostęp 2014-12-12].
 517. Maiden France (fr.). maidenfrance.fr. [dostęp 2014-12-12].
 518. Maiden Bulgaria (bułg.). ironmaiden-bg.com. [dostęp 2014-12-12].
 519. Maiden Fans (ang.). maidenfans.com. [dostęp 2014-12-12].
 520. Maiden Denmark 2015 (duń.). maidendenmark.dk. [dostęp 2014-12-12].
 521. SANKTUARIUM FORUM. sanktuariumfc.org. [dostęp 2014-12-12].
 522. SANKTUARIUM FC. sanktuariumfc.org. [dostęp 2014-12-12].
 523. IM FC (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-12].
 524. Up The Irons (ang.). urbandictionary.com. [dostęp 2014-12-12].
 525. Religion (ang.). tumblr.com. [dostęp 2014-12-12].
 526. FC FORZA (port.). forzafutbolclub.com. [dostęp 2014-12-12].
 527. IM SILVA (port.). ironmaiden666.com.br. [dostęp 2014-12-12].
 528. The Iron Maidens (ang.). theironmaidens.com. [dostęp 2014-12-12].
 529. HOM (ang.). hi-onmaiden.com. [dostęp 2014-12-12].
 530. Powerslaves (ang.). powerslaves.net. [dostęp 2014-12-12].
 531. UTI (ang.). uptheirons.nl. [dostęp 2014-12-12].
 532. Iron Maidnem (węg.). ironmaidnem.hu. [dostęp 2014-12-12].
 533. i wiele innych IMR (cz.). ironmaiden-revival.webnode.cz. [dostęp 2014-12-12].
 534. Fan Zine (port.). ironmaidensanctuaryfanzine.webs.com. [dostęp 2014-12-12].
 535. HCW (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-12].
 536. Bruce Air (ang.). alifewitheddie.blogspot.com. [dostęp 2014-12-12].
 537. IMOC (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-12].
 538. Jim fix it (ang.). theguardian.com. [dostęp 2014-12-12].
 539. Iron Maiden ma najlepszych fanów na świecie?!. terazmuzyka.pl. [dostęp 2018-12-24].
 540. 10 things you never know about Iron Maien (ang.). clashmusic.com. [dostęp 2014-11-23].
 541. Zapiski postmodernistyczne. fronda.pl. [dostęp 2014-11-23].
 542. Song Facts (ang.). songfacts.com. [dostęp 2014-11-23].
 543. Nicko McBrain (ang.). rockgod.co.nz. [dostęp 2014-11-23].

Linki zewnętrzne

Kontrola autorytatywna (heavy metal band):
Na podstawie artykułu: "Specjalna:Diff/55842333" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy