Specjalna:Losowa strona/User


Wikipedysta:Robert Kabara/brudnopis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Robert Kabara – skrzypek solista oraz lider i szef artystyczny orkiestry Sinfonietta Cracovia.

 Wstępem do kariery muzycznej Roberta Kabary były studia w Akademii Muzycznej w Krakowie, które rozpoczął w wieku 16 lat w klasie Eugenii Umińskiej i Kai Danczowskiej. Swój warsztat R. Kabara doskonalił u Grigorija Zhislina, Andre Gertlera i Yehudi Menuhina, pracując w jego mistrzowskiej klasie w 1984 r. 

W 1986 roku jako 22-latek odbierał III nagrodę w IX Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Otrzymał także, wraz z szeregiem nagród pozaregulaminowych, tytuł najlepszego polskiego uczestnika konkursu. Kazimierz Wiłkomirski pisał: „w osobie Roberta Kabary mamy do czynienia ze zjawiskiem artystycznym wielkiej miary”

 Już jako student gościł na poważnych scenach koncertowych i zdobywał laury w konkursach: I nagroda w Łodzi w 1983 – Ogólnopolski konkurs muzyki kameralnej, II nagroda w Poznaniu w 1985 – Ogólnopolski konkurs skrzypcowy im. Z. Jahnkego, I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Adeleidzie w 1988 i nagrody specjalnej Ministra Kultury Francji w konkursie im. Zino Francescatiego w Marsylii w 1989r. 

Za działalność artystyczną Robert Kabara uhonorowany został Nagrodą Miasta Krakowa a także odznaczony srebrną odznaką Gloria Artis. Prezydent Miasta Krakowa udekorował go także zaszczytnym odznaczeniem Honoris Gratia z okazji 15-lecia działalności Sinfonietty Cracovia. Jako wirtuoz występował z wybitnymi dyrygentami tej miary co: Krzysztof Penderecki, Maxim Vengerov, Gabriel Chmura, Antoni wit, John Axelrod, Jerzy Maksymiuk. Prowadząc intensywną działalność koncertową występował w wielu krajach Europy, Azji, Australii oraz Ameryce Południowej i USA.

R. Kabara podjął własny projekt i stworzył Sinfoniettę Cracovia, która stawiana jest rzędzie najwybitniejszych zespołów kameralnych w Polsce i w Europie. W 1994 jego starania – przy życzliwym poparciu władz miejskich i osobistości życia muzycznego, jak pp. Elżbieta i Krzysztof Pendereccy - doprowadziły do formalnego ukonstytuowania się Sinfonietty Cracovia, której Prezydent Miasta nadał status Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Entuzjastycznie przyjmowana przez publiczność i świetnie oceniana przez krytykę, Sinfonietta gości w miejscach opromienionych wspaniałymi tradycjami muzycznymi od Sankt Petersburga, Berlina i Monachium - po południe kontynentu, począwszy od Teatru Mogador w Paryżu i Palais des Festivals w Cannes po Auditorio Nacional w Madrycie, jak też włoskie Teatry w Brescii, Neapolu i Parmie oraz salę Filharmonii w Istambule. 

W 1999 roku Krystian Zimerman zaproponował R. Kabarze rolę pierwszego koncertmistrza w Polish Festival Orchestra, która koncertowała w kilkudziesięciu salach Europy i USA dla uczczenia 150-tej rocznicy śmierci Chopina. Zaszczytnym występem w tej roli był udział w projekcie słynnej World Orchestra for Peace, prowadzonym przez V. Gergiewa w czasie światowych obchodów 70-tej rocznicy wybuchu II wojny w 2009 roku w Krakowie i Stockholmie. .W 2009 roku Robert Kabara rozszerzył swoje amplois instrumentalne. Sięgnął po altówkę, a jego debiut w roli altowiolisty został znakomicie przyjęty przez krytykę.

Wśród licznych nagrań telewizyjnych, radiowych i płytowych zrealizowanych przez R. Kabarę jako solistę – jego ‘Cztery pory roku’ Vivaldiego zostały nagrodzone Fryderykiem. Szczególnym dokonaniem roku 2010 jest wydanie płyty z koncertami Krzysztofa Pendereckiego przez prestiżową wytwórnię holenderskią Channel Classics pod batutą samego kompozytora z Robertem Kabarą i Radovanem Vladkovicem jako solistami. Album ten już odnosi sukcesy na światowym forum muzycznym, ciesząc się znakomitymi recenzjami. R.Kabara także z zaangażowaniem uprawia działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Krakowie. 
Na podstawie artykułu: "Specjalna:Losowa strona/User" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy