Specjalna:Niezmienny link/56890837


Skrót: WP:PopArt, WP:Popart

Wikiprojekt:Warsztat PopArt w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Malarz pl (dyskusja | edycje) o 13:59, 16 cze 2019. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Warsztat PopArt

Funkcjonują trzy „klasy” jakości artykułów (zobacz porównanie): medalowa (Anm i Lnm), dobra (DA) i „czywieszowa”. Od pierwszych dwóch klas wymagamy wysokiego poziomu redakcyjnego i merytorycznego. Natomiast Wikiprojekt Czy wiesz wypracował klasę jakości artykułów poprawnych pod względem redakcyjnym (zakładamy, że nie zawierają rażących błędów merytorycznych, które każdy może zauważyć). Zadaniem PopArtu jest poprawa artykułów do „jakości czywieszowej” lub po prostu do poprawnego zalążka (weryfikowalnego, bez szablonów problemów).

Warsztat powstał z inicjatywy Wikiprojektu Ocena i poprawa jakości. Warunki zgłoszenia

Dodajemy tutaj artykuły:

 1. posiadające źródła – wymagające poprawy redakcji: błędów językowych, stylistycznych, literówek, struktury artykułu, przypisów, linków, NPOV, ilustracji (opisuje to poradnik);
 2. pozbawione źródeł – jeśli źródła są powszechnie, łatwo dostępne (można je znaleźć w Internecie lub w domowej biblioteczce) – czyli te artykuły, do których każdy może znaleźć źródła;
Instrukcja obsługi
 1. Wybierz artykuł do poprawy (zobacz niżej Artykuły wymagające naprawy).
 2. Mile widziane (choć nieobowiązkowe) jest dokonanie wstępnych poprawek. Może to być: dodanie nowej treści, redakcja aktualnej treści (usunięcie POVu, ORu, itp), dodanie źródeł, itd.
 3. Wstaw na stronę artykułu szablon {{Warsztat PopArt}}, możesz również poprosić głównych autorów o pomoc szablonem {{Poprawa - autor}}: {{subst:Poprawa - autor|Artykuł}}.
 4. Zamieść w sekcji Zgłoszenia szablon {{Wikiprojekt:Warsztat PopArt/Poprawa}} według schematu:
  {{/Poprawa | Tytuł artykułu | ? | ? | ? | ? | Twój nick }} (szerszy opis na stronie szablonu)
 5. Stan poprawy artykułu zaznacz w zgłoszeniu za pomocą znaków + (plus) oraz - (minus). Jeśli trzeba, dodaj komentarz.
 6. Jeśli artykuł został poprawiony, wstaw na jego stronę dyskusji szablon {{Poprawiony}}.
 7. Usuń ze strony artykułu szablon {{Warsztat PopArt}}.
Artykuły wymagające naprawy

Z podanych miejsc możemy wybierać jedynie te artykuły, które spełniają wymagania opisane w sekcji Warunki zgłoszenia.

Zobacz też propozycje do Zaproszenia do uczestnictwa

Możesz dodać szablon {{User Warsztat PopArt}} do swojej wieży (zobacz: kategoria).


Aby zaprosić innych użytkowników do projektu, możesz skorzystać z szablonów: Zaproszenie lub Zaproszenie wikiprojektu.

Tutaj znajduje się lista aktualnych uczestników. Archiwum zgłoszeń

Starszy podział (2012-13):

Archiwum zgłoszeń (od 2017):


Spis treści

Zgłoszenia w encyklopedii

Łatwe do poprawienia

Tu poprawiamy artykuły łatwe do poprawienia (najlepiej o stopniu trudności "dla każdego"). Przed wyborem najlepiej sprawdzić, czy ogólnie artykuł jest uźródłowiony. Oczywiście, w trakcie poprawiania może się zdarzyć, że wyłapiemy inne mankamenty.

 Zobacz też kategorie: Artykuły niezgodne z normami polskiego języka literackiego, Artykuły wymagające poprawy stylu, Artykuły bez infoboksu, Linki wewnętrzne do dodania, ?.

Międzymorze (deptak)

Przede wszystkim brakuje źródeł. Myślę, że w jakimś przewodniku powinno dać się w miarę łatwo coś znaleźć. Fajnie, jakby przy okazji udało się coś znaleźć np. o historii deptaku lub o znajdujących się przy nim obiektach. Pozdrawiam (dyskusja) 13:02, 31 maj 2019 (CEST)

Gra o tron (serial telewizyjny)

...planują powrót do Westeros i ponowne przejęcie rządów. Rozpoczyna się gra o tron. - nawet czytając hasła na wiki możemy sie natknąć na suspense, aż chce się film oglądnąć :) A na poważnie, w artykule mamy do poprawy styl, domyślam się ze chodzi o fabułę. Ktoś w temacie da radę to poprawić? A, i proszę bez spojlerów, nie widziałem jeszcze ostatniego sezonu ;) Stanko (dyskusja) 19:09, 9 maj 2019 (CEST)

Może to i lepiej... Styl stylem, mogę spróbować go trochę poprawić, ale problem stwarza uźródłowienie (a raczej jego brak). Mpn (dyskusja) 18:08, 15 maj 2019 (CEST) Dzięki. Szablon zdjąłem, po obejrzeniu spróbuję go też uźródłowić. Stanko (dyskusja) 16:41, 22 maj 2019 (CEST)

Cube 2: Sauerbraten

Artykuł do przejrzenia pod kątem stylu. Hedger z Castleton (dyskusja) 09:19, 9 kwi 2019 (CEST)

Zaglądnę tam, a ponieważ z tytułem nie miałem nigdy do czynienia, to potrwa to nieco dłużej, niż gdybym miał :) Stanko (dyskusja) 20:35, 16 kwi 2019 (CEST) Hasłu jeszcze trochę brakuje ale jako stub jest chyba w porządku. Stanko (dyskusja) 08:55, 18 kwi 2019 (CEST) Odchudziłbym jeszcze nieco infobox z tych nazwisk - tam zasadniczo powinniśmy wstawiać główne postacie związane z produkcją gry (np. główny programista, designer, kompozytor itd.) Oczywiście ze źródłami. Sir Lothar (dyskusja) 15:43, 16 maj 2019 (CEST) Wyciąłem tę listę, w źródle jest nawet więcej osób, nie ma jednego nazwiska, które można by dodać jako główne. No ale jesli o czymś nie wiem to można to jakieś dodać. Stanko (dyskusja) 08:18, 17 maj 2019 (CEST) IMO teraz jest OK. Po południu jeszcze dorzucę źródełko do sekcji z rozgrywką i chyba będzie można zamykać. Sir Lothar (dyskusja) 10:38, 17 maj 2019 (CEST) Lekko jeszcze przeredagowałem sekcję z rozgrywką. Hedger z Castleton (dyskusja) 13:14, 17 maj 2019 (CEST)

Do uratowania

Można "rzucać białe chusteczki" na artykuły (ratować przed wycięciem) znajdujące się na stronach Wikipedysta:MalarzBOT.admin/brudnopis gościnny, Wikipedia:Poczekalnia/artykuły i Wikipedia:Poczekalnia/biografie.

Ulica Jana III Sobieskiego w Wejherowie

Brakuje źródeł. Jeśli ulica jest reprezentacyjna, to raczej encyklopedyczna, jednak z hasła niestety średnio to wynika. Przydałoby się coś o jej historii czy obecnym zastosowaniu. Pozdrawiam (dyskusja) 13:08, 31 maj 2019 (CEST)

4-3-3

Całkowity brak źródeł, a wyliczanka klubów stosujących to ustawienie pewnie się już kilkakrotnie zdeaktualizowała. Miałem dać do DNU, ale podstawowe ustawienia piłkarskie raczej są encyklopedyczne, więc może ktoś poprawi. Pozdrawiam (dyskusja) 12:37, 8 maj 2019 (CEST)

Widzę, że mamy jeszcze jeden podobny artykuł 4-4-2. Przy braku poprawy proponuję DNU. Wstawiłem też tu ten drugi. Stanko (dyskusja) 19:28, 9 maj 2019 (CEST) Na temat 4-4-2 będzie chyba nawet łatwiej coś znaleźć, na szybko mam to i to. Z naukowych może z tego coś się wyciągnie. Może jutro spróbuję coś ogarnąć. Pozdrawiam (dyskusja) 20:23, 9 maj 2019 (CEST) 4-4-2 poprawiłem. Pozdrawiam (dyskusja) 13:40, 10 maj 2019 (CEST) W 4-4-2 znalazłem wzmiankę o 4-5-2. To jakiś błąd zdecydowanie :) Czy chodzi o 3-5-2? Emptywords (dyskusja) 17:36, 15 maj 2019 (CEST) Tak, chodzi o 3-5-2, tak jak jest w źródle (str. 4). Ustawienie 4-5-2 to by już w ogóle te strefy pokryło idealnie. ;-) Dzięki za wyłapanie. Pozdrawiam (dyskusja) 10:02, 16 maj 2019 (CEST)

A nie lepiej by było naśladować znaczną liczbę wiki i stworzyć nasz odpowiednik en:Formation (association football)? Gżdacz (dyskusja) 23:08, 19 maj 2019 (CEST)

Może i lepiej, ale póki co nie mamy tyle treści. Chwilowo mamy opisane te dwie formacje, z czego jedną bez źródeł. :-/ Kiepsko widzę integrację tego w sensowny sposób. Pozdrawiam (dyskusja) 16:35, 21 maj 2019 (CEST) Sam wstęp, zdanie, dwa, dałbym radę naskrobać (coś wziąłbym z en- lub ruwiki), a jako przykłady można by podać to co mamy, reszta może sie z czasem znajdzie. Na pewno poszukałbym być nieco o historii, tylko to nie wiem jak tu będzie ze źródłami. Stanko (dyskusja) 17:15, 21 maj 2019 (CEST)

Terminy podstawowe / ważne artykuły

W tej sekcji zamieszczajmy te artykuły, które są podstawowe dla danej dziedziny wiedzy, albo ważne (kanoniczne) - słynne dzieła, postacie itp. Sugerować można się stronami: Kategoria:Artykuły o wysokim znaczeniu według projektów, Wikipedia:Strony, które powinna mieć każda Wikipedia, Wikiprojekt:Polski kanon Wikipedii (i archiwalnymi Wikiprojekt:Terminator 2013, Wikiprojekt:Klinika Ważnych Artykułów)

Seks

Na górze mam duży szablon z kilkoma uwagami, a wiszący od 2011; do artykułu zagląda dziennie kilkaset osób, a już sam wstęp jest był dość dziwny. Treść częściowo jest uźródłowiona, jednak są tam sekcje dotyczące mitologii, biologii, socjologi, dwa zdania o zaburzeniach... Gdyby ktoś przejrzał to od strony merytorycznej, nawet tylko to co jest - to byłoby już dużo. Interesujące jest też te 5 zachowań seksualnych we wstępie.... Przy braku chętnych do poprawy trzeba będzie to ciachnąć konkretnie. Stanko (dyskusja) 19:48, 16 kwi 2019 (CEST)

Wydzieliłem te 5 punktów ze wstępu do osobnej sekcji, nie wiem po co to tam? Stanko (dyskusja) 20:00, 16 kwi 2019 (CEST)

dziwaczny podział. Ale też ogólnie trudny artykuł, dużo punktów widzenia Mpn (dyskusja) 19:39, 24 kwi 2019 (CEST) Ja bym się zastanowił też nad tytułem całym artykułu. Na angielskiej wiki jest Human sexual activity, więc może coś w ten deseń? Tashi dyskusja 22:59, 25 kwi 2019 (CEST) Nie bardzo. W PWN główne hasło to seks, natomiast w języku agielskim główne znaczenie pojecia sex to płeć, stąd w ang. to rozróżnienie pod węższe pojęcie sexual activity. Stanko (dyskusja) 08:42, 1 maj 2019 (CEST) Myślę, że w języku polskim słowo seks również jest wieloznaczne. Przede wszystkim dlatego, że dotyczy zarówno samego stosunku płciowego, co zresztą widać po ilości elementów wspólnych, jak i właśnie aktywności seksualnej u człowieka. Dlatego myślę, że może dobrze byłoby pod słowem seks zrobić stronę ujednoznaczniającą. Tym bardziej że jeszcze mamy takie artykuły jak kopulacja, seksualność czy obcowanie płciowe więc przydałaby się taka strona nawigacyjna. Jakimś odpowiednikiem "human sexual activity" mogłoby być albo "aktywności seksualne" albo "praktyki seksualne". Rozwiązałoby to też problem związany z tym, że to co uznawane jest za seks, a co zaledwie za jakąś aktywność seksualną jest subiektywne i każda jednostka może mieć na to inną opinie. Matinee71 (dyskusja) 01:25, 23 maj 2019 (CEST)

Nokia 1680

Cyt: Aparat tego telefonu też dawał radę. Art. ency, źródła raczej też dostępne w internecie. Z osobistych przyczyn nie jestem w stanie się tym zająć. Pozdrawiam, Bart0012

Hasło nie ma źródeł i jako takie kwalifikuje się od ręki co najmniej do przerzucenia do brudnopisu autora. — Paelius Ϡ 21:16, 13 cze 2019 (CEST) Ja mam spore wątpliwości dot. encyklopedyczności tego modelu. W artykule nie wspomniano o niczym istotnym. ~malarz pl PISZ 13:59, 16 cze 2019 (CEST)
Na podstawie artykułu: "Specjalna:Niezmienny link/56890837" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy