Specjalna:Niezmienny link/60938632


Skrót: WP:PopArt, WP:Popart

Wikiprojekt:Warsztat PopArt w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MalarzBOT (dyskusja | edycje) o 06:20, 27 wrz 2020. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Warsztat PopArt

Funkcjonują trzy „klasy” jakości artykułów (zobacz porównanie): medalowa (Anm i Lnm), dobra (DA) i „czywieszowa”. Od pierwszych dwóch klas wymagamy wysokiego poziomu redakcyjnego i merytorycznego. Natomiast Wikiprojekt Czy wiesz wypracował klasę jakości artykułów poprawnych pod względem redakcyjnym (zakładamy, że nie zawierają rażących błędów merytorycznych, które każdy może zauważyć). Zadaniem PopArtu jest poprawa artykułów do „jakości czywieszowej” lub po prostu do poprawnego zalążka (weryfikowalnego, bez szablonów problemów).

Warsztat powstał z inicjatywy Wikiprojektu Ocena i poprawa jakości. Warunki zgłoszenia

Dodajemy tutaj artykuły:

 1. posiadające źródła – wymagające poprawy redakcji: błędów językowych, stylistycznych, literówek, struktury artykułu, przypisów, linków, NPOV, ilustracji (opisuje to poradnik);
 2. pozbawione źródeł – jeśli źródła są powszechnie, łatwo dostępne (można je znaleźć w Internecie lub w domowej biblioteczce) – czyli te artykuły, do których każdy może znaleźć źródła;
Instrukcja obsługi
 1. Wybierz artykuł do poprawy (zobacz niżej Artykuły wymagające naprawy).
 2. Mile widziane (choć nieobowiązkowe) jest dokonanie wstępnych poprawek. Może to być: dodanie nowej treści, redakcja aktualnej treści (usunięcie POVu, ORu, itp), dodanie źródeł, itd.
 3. Wstaw na stronę artykułu szablon {{Warsztat PopArt}}, możesz również poprosić głównych autorów o pomoc szablonem {{Poprawa - autor}}: {{subst:Poprawa - autor|Artykuł}}.
 4. Zamieść w sekcji Zgłoszenia szablon {{Wikiprojekt:Warsztat PopArt/Poprawa}} według schematu:
  {{/Poprawa | Tytuł artykułu | ? | ? | ? | ? | Twój nick }} (szerszy opis na stronie szablonu)
 5. Stan poprawy artykułu zaznacz w zgłoszeniu za pomocą znaków + (plus) oraz - (minus). Jeśli trzeba, dodaj komentarz.
 6. Jeśli artykuł został poprawiony, wstaw na jego stronę dyskusji szablon {{Poprawiony}}.
 7. Usuń ze strony artykułu szablon {{Warsztat PopArt}}.
Artykuły wymagające naprawy

Z podanych miejsc możemy wybierać jedynie te artykuły, które spełniają wymagania opisane w sekcji Warunki zgłoszenia.

Zobacz też propozycje do Zaproszenia do uczestnictwa

Możesz dodać szablon {{User Warsztat PopArt}} do swojej wieży (zobacz: kategoria).


Aby zaprosić innych użytkowników do projektu, możesz skorzystać z szablonów: Zaproszenie lub Zaproszenie wikiprojektu.

Tutaj znajduje się lista aktualnych uczestników. Archiwum zgłoszeń

Starszy podział (2012-13):

Archiwum zgłoszeń (od 2017):


Spis treści

Zgłoszenia w encyklopedii

Łatwe do poprawienia

Tu poprawiamy artykuły łatwe do poprawienia (najlepiej o stopniu trudności "dla każdego"). Przed wyborem najlepiej sprawdzić, czy ogólnie artykuł jest uźródłowiony. Oczywiście, w trakcie poprawiania może się zdarzyć, że wyłapiemy inne mankamenty.

 Zobacz też kategorie: Artykuły niezgodne z normami polskiego języka literackiego, Artykuły wymagające poprawy stylu, Artykuły bez infoboksu, Linki wewnętrzne do dodania, ?.

Do uratowania

Można "rzucać białe chusteczki" na artykuły (ratować przed wycięciem) znajdujące się na stronach Wikipedysta:MalarzBOT.admin/brudnopis gościnny, Wikipedia:Poczekalnia/artykuły i Wikipedia:Poczekalnia/biografie.

Terminy podstawowe / ważne artykuły

W tej sekcji zamieszczajmy te artykuły, które są podstawowe dla danej dziedziny wiedzy, albo ważne (kanoniczne) - słynne dzieła, postacie itp. Sugerować można się stronami: Kategoria:Artykuły o wysokim znaczeniu według projektów, Wikipedia:Strony, które powinna mieć każda Wikipedia, Wikiprojekt:Polski kanon Wikipedii (i archiwalnymi Wikiprojekt:Terminator 2013, Wikiprojekt:Klinika Ważnych Artykułów)


Chińczycy

Jak na grupę ludzi stanowiącą 18% całej ludzkość to artykuł trochę za krótki i bez w dodatku bez źródeł. --maattik (dyskusja) 15:35, 30 sie 2020 (CEST)

W tej postaci to rozważyłbym wysłanie tego do DNU. Właściwie cała treść sprowadza się do stwierdzenia, że Chińczycy to ludzie mieszkający w Chinach (jednych czy drugich). Pozdrawiam (dyskusja) 13:18, 31 sie 2020 (CEST) Ponadto zdanie "Chińczycy Han to Chińczycy żyjący także w diasporze." jest nieprawdziwe (wystarczy poczytać o Hanach). Wolałem zgłosić tu niż do DNU, gdyż temat jest z pewnością encyklopedyczny. --maattik (dyskusja) 13:31, 31 sie 2020 (CEST) Zgłosiłem do DNU, nie widzę, co by tu się nadawało do uratowania. Pozdrawiam (dyskusja) 18:13, 17 wrz 2020 (CEST)

James Cook

Najwybitniejszy podróżnik XVIII wieku, a od wielu lat miał raptem jeden przypis i skopiowaną skądś bibliografię. Ponad jedna trzecia treści została usunięta. W zamian dodałem źródła w oparciu o dostępną mi literaturę i artykuły znalezione w Google Scholar. Na pewno artykuł zostanie rozbudowany w oparciu o Błękitne przestrzenie Horwitza. Mam także książkę George'a Bidwella, jednak wydaną z 1961 roku. Bardzo stara książka, może mieć nieaktualne informacje. Poszukam jeszcze kilka innych publikacji dotyczących Cooka. Na pewno trzeba rozwinąć opis śmierci Cooka, tutaj jest ewidentny brak. Proszę o sprawdzenie artykułu pod kątem merytorycznym i językowym. Runab (dyskusja) 17:55, 30 sie 2020 (CEST)

 • Dzięki za podjęcie tego tematu, niedawno trafiłem na ten artykuł i zmartwił mnie swym stanem. Naprędce mam tylko uwagę do odkrycia z grudnia 1777 – płynąc z Tahiti na północ nie mógł odkryć Wyspy Bożego Narodzenia na Oceanie Indyjskim (znanej zresztą od dłuższego czasu) – o coś innego musi chodzić. Kenraiz (dyskusja) 00:20, 31 sie 2020 (CEST)
  • @Kenraiz Dzięki za zwrócenie uwagi! Istniały dwie Wyspy Bożego Narodzenia – jedna na Oceanie Indyjskim, a druga na Pacyfiku. Ta odkryta przez Cooka nosi dzisiaj nazwę Kiritimati. Długosz w Historii odkryć nie zwrócił uwagi, że istnieją dwie wyspy o tej nazwie. Stąd błąd. Runab (dyskusja) 00:50, 31 sie 2020 (CEST)
 • Świetna robota z artykułem. Myślę, że po zakończeniu prac śmiało można dać do "czywiesza". No i później w miarę rozwoju pewnie DA. Sir Lothar (dyskusja) 00:11, 5 wrz 2020 (CEST)
  • @Sir Lothar Jeśli uda mi się utrzymać obecne tempo to do wtorku uzupełnię informacje o drugiej i trzeciej wyprawie. Na DA nie będę pracować, mnie w tym momencie w pełni zadowoli poziom „czywiesza”. Najważniejsze, by biogram największego podróżnika XVIII wieku reprezentował jakiś poziom. Runab (dyskusja) 00:33, 5 wrz 2020 (CEST)
 • @Kenraiz, @Sir Lothar Mam dobrą wiadomość – artykuł w zasadzie jest już gotowy. Będzie jeszcze uzupełniany (dorzucę parę informacji z książki George'a Bidwella i jeszcze kilka ilustracji), ale w tej chwili zawiera wszystkie podstawowe informacje na temat Cooka. Przejrzałem artykuł pod kątem merytorycznym i językowym, ale zawsze lepiej będzie, jak ktoś jeszcze przeczyta ten tekst i wskaże ewentualne niedociągnięcia. Runab (dyskusja) 17:06, 6 wrz 2020 (CEST)
 • Z książki Bidwella zrezygnowałem, bo to powieść historyczna. Dorzuciłem trochę informacji w oparciu o netografię. Runab (dyskusja) 14:27, 13 wrz 2020 (CEST)
 • Zastanawia mnie to zdanie: „pierwsi biografie Cooka przedstawiali kapitana jako postać nudną i tępą (...)”. Nie powinno być raczej - „pierwsze biografie Cooka przedstawiały kapitana jako postać nudną i tępą (...)”? Nie poprawiam, bo nie wiem, czy taka była intencja. Sir Lothar (dyskusja) 14:03, 17 wrz 2020 (CEST)
  • Tak powinno być, poprawiłem. Runab (dyskusja) 21:07, 19 wrz 2020 (CEST)

Hutnictwo

To hasło to jakieś kuriozum. Skrajny polonocentryzm, historia urywa się na XVII-XVIII w. Ja nie podejmę się naprawy, metalurgia to nie moja działka. Tempest (dyskusja) 12:56, 31 sie 2020 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Specjalna:Niezmienny link/60938632" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy