Spectre (film)


Spectre (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spectre – 24. z serii filmów szpiegowskich o Jamesie Bondzie, w reżyserii Sama Mendesa oraz według scenariusza Johna Logana, Neala Purvisa oraz Roberta Wade'a. W głównej roli po raz czwarty występuje Daniel Craig. Premiera filmu w Wielkiej Brytanii odbyła się 26 października 2015 roku.

Tytuł filmu odnosi się do organizacji terrorystycznej SPECTRE – Specjalnej Egzekutywy Kontrwywiadu, Terroryzmu, Odwetu i Wymuszania (Special Execution for Counter-Intelligence, Terrorism, Revenge and Extortion). Jej szefem jest Ernst Stavro Blofeld. Organizacja pojawiła się po raz pierwszy na kartach powieści Operacja Piorun, by już rok później zadebiutować w kinie w filmie Doktor No. W książkach początkowo SPECTRE była stosunkowo skromną organizacją przestępczą. W filmach stała się gigantycznym przedsięwzięciem. SPECTRE posiadała nawet własną wyspę, na której ćwiczyła swoich członków.

W 2016 roku film otrzymał Złoty Glob i Oscara za najlepszą piosenkę. Nagrodzony utwór to „Writing’s on the Wall” autorstwa Jimmy'ego Napesa, a wykonał go Sam Smith[1][2].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Wiadomość z przeszłości wysyła Jamesa Bonda (Daniel Craig) na misję do Meksyku i w końcu do Rzymu, gdzie spotyka Lucię Sciarrę (Monica Bellucci), wdowę po znanym przestępcy. Dzięki niej Bond infiltruje tajne spotkanie i odkrywa istnienie organizacji SPECTRE. W tym czasie w Londynie Max Denbigh (Andrew Scott), nowy szef Centrum Bezpieczeństwa Narodowego, kwestionuje działania Bonda i kierowanego przez M (Ralph Fiennes) MI6. Bond w tajemnicy namawia do współpracy Moneypenny (Naomie Harris) i Q (Ben Whishaw), żeby pomogli mu dotrzeć do Madeleine Swann (Léa Seydoux), córki jego starego wroga Pana White’a (Jesper Christensen). Może ona mieć wskazówkę do odkrycia sieci SPECTRE. Wraz ze zbliżaniem się do serca organizacji, 007 odkrywa niebezpieczne powiązanie między nim samym a członkiem SPECTRE – Franzem Oberhauserem (Christoph Waltz).

Obsada | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Oscar Winners 2016: See the Complete List!, Oscars.org [dostęp 2019-09-01] .
  2. Winners & Nominees 2016, Goldenglobes.com [dostęp 2019-09-01] .
James Bond

Filmy w reżyserii Sama Mendesa

Kontrola autorytatywna (film):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Spectre (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy