Spice and Wolf


Spice and Wolf w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spice and Wolf (jap. 狼と香辛料 Ōkami to kōshinryō) – seria light novel napisana przez Isuna Hasekura z ilustracjami Jū Ayakura. Jest wydawana przez wydawnictwo ASCII Media Works pod imprintem Dengeki Bunko.

Na podstawie serii powstała adaptacja anime emitowana od stycznia do marca 2008 roku oraz od lipca do września 2009 roku oraz dwa odcinki OVA[1].

Mangowa adaptacja powieści z ilustracjami Keito Koume ukazywała się w czasopiśmie Dengeki Maoh wydawnictwa ASCII Media Works w latach 2007-2017. W Polsce manga ta ukazała się nakładem wydawnictwa Studio JG w latach 2013-2018[2].

Z okazji 10. rocznicy wydania powieści Isuna Hasekura rozpoczął pracę nad kontynuacją, której pierwszy rozdział wydany został dnia 9 kwietnia 2016 roku[3] i ukazuje wydarzenia 10 lat po zakończeniu tomu 17.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Historia Spice and Wolf skupia się wokół 25-letniego Krafta Lawrence'a wędrownego kupca, który handluje różnymi produktami jeżdżąc od miasta do miasta, aby zarobić na życie w świecie przypominającym Europę końca XVI wieku[4]. Jego głównym celem jest zebranie wystarczającej sumy pieniędzy, aby założyć swój własny sklep, a on sam podróżuje już od siedmiu lat zdobywając doświadczenie w handlu. Pewnej nocy, gdy zatrzymał się w miejscowości Pasloe, zastaje w swoim wozie pogańskie bóstwo-wilczycę o imieniu Holo, która ma ponad 600 lat. Z wyglądu przypomina zwykłą 15-letnią dziewczynę, z wyjątkiem ogona i wilczych uszu. Przedstawia się jako bogini żniw tego miasta, która zapewniała jego mieszkańcom pomyślne zbiory pszenicy przez wiele lat. Holo chce wrócić do swojej ojczyzny na północy zwanej Yoitsu. Wierzy, że ludzie ją opuścili, a ona dotrzymała już swojej obietnicy opieki nad plonami. Chce także podróżować, aby zobaczyć jak zmienił się świat po tym, jak przebywała w jednym miejscu przez lata. Podczas podróży, jej mądrość pomaga Lawrence'owi zwiększyć zyski, ale także jej prawdziwa natura przyciąga niechcianą uwagę Kościoła.

Bohaterowie | edytuj kod

Kraft Lawrence (jap. クラフト・ロレンス Kurafuto Rorensu) – Kraft Lawrence, który znany jest głównie z nazwiska, jest 25-letnim podróżnym kupcem podróżującym z miasta do miasta kupując i sprzedając różne rzeczy, aby zarobić na życie. Gdy miał dwanaście lat, został uczniem krewnego kupca. Jego życiowym celem jest, aby zebrać wystarczającą ilość pieniędzy na rozpoczęcie swojego własnego sklepu, dlatego też podróżuje od siedmiu lat zdobywając doświadczenie w handlu. Pewnej nocy spotyka Holo i ostatecznie zgadza się na jej wspólną podróż z nim. Dziewczyna pomaga mu udzielając swojej mądrości. W miarę rozwoju serii zarówno Lawrence, jak i Holo wykazują rosnącą sympatię do siebie. Chociaż Lawrence rzadko uzewnętrznia swoje emocje wyrazem twarzy, naprawdę dba o Holo. Wyraża swoje uczucia poprzez działania.

Seiyū: Jun Fukuyama

Holo[a][b] (jap. ホロ Horo) – Holo jest wilczycą i bóstwem żniw oryginalnie pochodzącą z północnej krainy znanej jako Yoitsu, przywodzącej na myśl podobieństwo do legendarnej krainy Hyperborei. Obiecała z ludziom z miasta Pasloe, że zapewni miastu dobre zbiory pszenicy co roku. Jednak w miarę upływu czasu, mieszkańcy powoli porzucają Holo i nie polegają na niej, jak niegdyś, dlatego też Holo ucieka z miasta na wozie Lawrence'a. Rozpoczynają wspólną podróż. Holo chce zobaczyć, jak bardzo świat się zmienił od czasu, kiedy była w Pasloe. Holo przybrała postać dziewczyny młodszej niż Lawrence, choć nadal zachowuje swój wilczy ogon i uszy. Jej prawdziwą formą jest postać ogromnego wilka, którego czci i obawia się wiele osób.

Seiyū: Ami Koshimizu

Yarei (jap. ヤレイ)

Chloe (jap. クロエ Kuroe)

Seiyū: Kaori Nazuka

Norah Arendt (jap. ノーラ・アレント Nōra Arento)

Seiyū: Mai Nakahara

Fermi Amati (jap. フェルミ・アマーティ Ferumi Amāti)

Seiyū: Saeko Chiba

Powieści | edytuj kod

ASCII Media Works poinformowało, że do listopada 2009 roku w Japonii zostało sprzedanych ponad 3,5 miliona egzemplarzy pierwszych dziewięciu powieści[5]. Seria została nazwana „unikalną opowieścią fantastyczną” przez Mainichi Shimbun z powodu fabuły koncentrującej się na ekonomii, handlu i sprzedaży zamiast typowych tematów fantasy, takich jak miecze i magia[6].

Uwagi | edytuj kod

  1. Inaczej nazywana Horo. Wersja Holo została potwierdzona przez YenPress po konsultacji z twórcą.
  2. Autor książki stwierdził, że obydwie wersje są poprawne zależnie od wymogów tłumaczenia.

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wolf and Spice DVD (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2013-01-21].
  2. Spice and Wolf #1 (pol.). Studio JG. [dostęp 2013-04-06].
  3. Spice & Wolf Light Novel Series Gets Sequel on 10th Anniversary (ang.). Anime News Network, 2016-02-09. [dostęp 2016-07-03].
  4. Wolf and Spice World (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2013-01-21].
  5. Spice and Wolf media franchise website (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2013-01-21].
  6. Spice and Wolf (jap.). Mainichi Shimbun. [dostęp 2013-01-21].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Spice and Wolf" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy