Spinacz


Spinacz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Spinacz

Spinacz – kawałek odpowiednio wygiętego drutu, służący zwykle do utrzymywania razem pliku kartek papieru. Spinacze mogą być również plastikowe, jednak podatne są na złamania i nie mają takiej elastyczności, jak druciane.

Spinacze można rozróżniać pod względem wielkości (istnieją zarówno małe - ok. 2 cm oraz duże - nawet do 18 cm) oraz kolorów (istnieją również mieszane).

Patenty | edytuj kod

Pierwsze patenty dotyczące spinaczy pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku. Najbardziej popularny kształt „Gem” nigdy nie został opatentowany, ale był produkowany prawdopodobnie już w 1890 przez „The Gem Manufacturing Company”. Maszyna zaginająca spinacz „Gem” została opatentowana w 1899 przez Williama Middlebrooka.

Niektórzy mylnie twierdzą, że wynalazcą spinacza był Józef Hofmann [1], ale urodził się on w 1876 roku, czyli dziewięć lat po pierwszym patencie na spinacz (z roku 1867)[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Agnieszka Woch: 10 zapomnianych polskich naukowców, bez których świat wyglądałby zupełnie inaczej (pol.). histmag.org, 2015-05-25. [dostęp 2016-02-19].
  2. Paper clip (ang.). en.wikipedia.org. [dostęp 2017-05-03].
Kontrola autorytatywna (połączenie mechaniczne):
Na podstawie artykułu: "Spinacz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy