Spintronika


Spintronika w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spintronika, (elektronika spinowa, magnetronika) jest odmianą elektroniki. Podczas gdy w tradycyjnych układach scalonych nośnikiem informacji są zmiany w przepływie prądu, w spintronice brany jest pod uwagę również spin elektronu.

W konwencjonalnych układach elektronicznych elementem aktywnym (czynnym) jest na ogół ładunek elektronu, chociaż w niektórych przypadkach spin elektronu odgrywa pewną rolę jako źródło ferromagnetyzmu, to jednak rola ta jest drugorzędna. Spintronika stwarza nowe perspektywy pojawienia się możliwości konstrukcji elementów elektronicznych z zaplanowaną strukturą spinową (np. tzw. komputerów kwantowych).

W spintronice spin elektronu jest aktywnym elementem na równi z jego ładunkiem elektrycznym. Spintronika odgrywa dużą rolę w informatyce kwantowej, w tym w problemach związanych z kwantowymi obliczeniami wykorzystującymi spin elektronu. Spintronika to nowa gałąź tzw. elektroniki mezoskopowej, która wyłoniła się stosunkowo niedawno i jest w początkowej fazie swojego rozwoju.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  • BogusławaB. Szumiec-Presch BogusławaB., Spintronika to elektronika przyszłości, PAP – Nauka w Polsce, 3 marca 2005 [dostęp 2014-11-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-05-06] .
  • ZbysławZ. Wilamowski ZbysławZ., Spintronika, „Postępy Fizyki”, 55, PAN, 2004, s. 115–119 [dostęp 2014-11-03] .
  • JózefJ. Barnaś JózefJ., Spin w elektronice, „Postępy Fizyki”, 53D, PAN, 2002, s. 78–84 [dostęp 2014-11-03] .
Na podstawie artykułu: "Spintronika" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy