Sprawa nr 306


Sprawa nr 306 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sprawa nr 306 (org. Дело № 306) – film kryminalny produkcji radzieckiej z 1956 roku w reż. Anatolija Rybakowa na podstawie powieści Matwieja Rojzmana pod tym samym tytułem.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Pewnego wieczoru na ulicach Moskwy zostaje potrącona przez pędzący samochód starsza kobieta i usiłujący zatrzymać wóz milicjant. Stołeczna milicja prowadzi intensywne śledztwo, a sprawa, oznaczona tytułowym numerem 306, zostaje powierzona młodemu kpt. Mozarinowi. Ponieważ potrącony milicjant wkrótce umiera w szpitalu, sprawa przekształca się w dochodzenie w sprawie zabójstwa. Śledczy dzięki zeznaniom świadków i śladom pozostawionym na miejscu wypadku szybko ustalają markę i kolor samochodu. Sam wóz marki Pobieda porzucony pod Moskwą zostaje wkrótce odnaleziony. Jego właścicielką jest piękna Ludmiła – córka znanego lekarza. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie ona jest sprawcą wypadku. Jednak doświadczeni śledczy – kpt. Mozarin i p.płk. Gradow nie wierzą w jej winę. Postanawiają uważniej przyjrzeć się jednemu ze świadków wypadku nazwiskiem Grunin, który zadziwiająco dobrze zapamiętał kierowcę samochodu. Kpt. Mozarin wieczorową porą samotnie udaje się do mieszkania Grunina w podmoskiewskiej daczy. Tam nieoczekiwanie zostaje zaatakowany przez Gruniuna i jego wspólnika Baszłykowa, obezwładniony i rozbrojony. Obydwaj przestępcy próbują następnie uciekać Pobiedą Ludmiły, którą zwabiają telefonicznie na daczę. W wyniku milicyjnego, nocnego pościgu z udziałem Mozarina, przestępcy zostają schwytani. Ich zeznania doprowadzają śledczych do farmaceutki Karasowej – byłej niemieckiej agentki, która skradzioną Pobiedą usiłowała zabić wspomnianą starsza kobietę nazwiskiem Niekrasowa. Ta była partyzantka i więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego pewnego dnia rozpoznała ją w aptece.

Obsada aktorska | edytuj kod

i inni.

Ciekawostki | edytuj kod

Film był hitem kasowym w Związku Radzieckim w 1956 roku – obejrzało go 33,5 mln. widzów (II miejsce pod względem oglądalności).

Bibliografia | edytuj kod

  • Rostisław Jurieniew: Historia filmu radzieckiego. Wyd. I. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1977, s. 199.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sprawa nr 306" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy