Sprawdzian (egzamin)


Sprawdzian (egzamin) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Sprawdzian – szerokie pojęcie stosowane na określenie różnego typu działań mających na celu weryfikację wiedzy, stanu rzeczy, itp.

Szkoły podstawowe i średnie | edytuj kod

Sprawdzian szkolny jest to zwykle krótsza od klasówki, lecz dłuższa od kartkówki pisemna forma sprawdzenia stanu wiedzy uczniów w tego typu szkołach. Obejmuje przeważnie tylko jedną klasę szkolną i jest pisany przez wszystkich uczniów w tym samym czasie. Sprawdzian różni się od klasówki tym, że jest zwykle znacząco krótszy i jest bardziej nastawiony na sprawdzenie bieżących wiadomości nabytych na ostatnich lekcjach. Forma sprawdzianu może być różna: rozwiązanie zadania, napisanie rozprawki, odpowiedzi na pytania lub uzupełnienie testu. Czasami jednak słowo to może być tożsame ze słowem klasówka.

Sprawdzian przeprowadzany w 6. klasie szkoły podstawowej | edytuj kod

Sprawdzianem nazywany był też egzamin zewnętrzny, do którego do roku szkolnego 2015/2016 włącznie przystępowali obowiązkowo wszyscy absolwenci polskich sześcioletnich szkół podstawowych. Po raz pierwszy przeprowadzono go w 2002, co związane było z reformą systemu oświaty wprowadzaną w ramach programu czterech reform przez rząd Jerzego Buzka. Nieprzystąpienie do sprawdzianu wiązało się z koniecznością powtórzenia klasy szóstej.

Sprawdzian miał na celu ocenienie umiejętności czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Miał on formę ponadprzedmiotowego, pojedynczego testu z zestawem pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru oraz otwartych. Oceniany był w skali od 0 do 40 punktów.

Od roku szkolnego 2014/2015 sprawdzian składał się z dwóch części. Pierwsza sprawdzała opanowanie wiadomości i umiejętności z języka polskiego i matematyki, a druga – z języka obcego.

Sprawdzian ten nie miał prawnego statusu egzaminu, a powszechny proces dokonywania na jego podstawie rekrutacji do szkół gimnazjalnych był nielegalny. Sprawdzianu nie można było nie zdać – nie był wyznaczony limit punktów potrzebnych do uzyskania zaliczenia. Wynikało to z faktu, że w założeniu sprawdzian miał być przede wszystkim źródłem wiedzy na temat aktualnego stanu edukacji początkowej w Polsce, a nie narzędziem selekcji uczniów do gimnazjów. Sprawdzian został zlikwidowany od roku szkolnego 2016/2017. Jego likwidacja była jednym z działań przygotowujących do reformy systemu oświaty.

Błędy w treści sprawdzianu | edytuj kod

W 2007 r. w treści sprawdzianu znalazł się błąd. Według autorów testu „pierwszym ministerstwem oświaty w Polsce i w Europie była Komisja Edukacji Narodowej powołana w 1773 r. przez Sejm Czteroletni[1]. Autorzy powołali się na Wikipedię jako na źródło tej informacji, choć w rzeczywistości w Wikipedii taki błąd nigdy nie zaistniał. Mirosław Orzechowski przeprosił uczniów za błąd w teście[2]. Według postępowania wyjaśniającego przeprowadzonego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną za błąd okazał się być odpowiedzialny jeden z autorów testu, wobec którego wyciągnięto konsekwencje służbowe[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. "Sprawdzian szóstoklasistów z błędem z historii"
  2. "Komunikat w sprawie sprawdzianu 2007"
  3. Anna Kolet-Iciek „Dopisek z błędem” – Dziennik Polski, 20 kwietnia 2007

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sprawdzian (egzamin)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy