Sprawy zagraniczne


Sprawy zagraniczne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sprawy zagraniczne (A Foreign Affair) − amerykańska komedia romantyczna z 1948 roku.

Spis treści

O filmie | edytuj kod

Film dotyczy rzeczywistości powojennej w Berlinie. Kręcono go od sierpnia 1947 do lutego 1948, w dużej mierze na terenie Berlina, wówczas jeszcze ogarniętego zniszczeniami II wojny światowej. Montaż filmu trwał tydzień.

Marlena Dietrich początkowo odrzuciła rolę, nie chciała zagrać byłej nazistki. Wilder odwiedził aktorkę w Paryżu, pokazując jej materiały próbne, jakie nagrał z June Havoc i powiedział, że tylko ona może zagrać tę rolę. Dietrich wyraziła wówczas zgodę. Reżyser musiał też przekonać Jean Arthur do wystąpienia w projekcie. Podczas pracy nad filmem, Arthur oskarżała Wildera o faworyzowanie Dietrich.[1]

Obraz spotkał się z dużym sukcesem. Dostał pozytywne recenzje i zdobył dwie nominacje do Oscara: za najlepsze zdjęcia w filmie czarno-białym dla Charlesa Langa oraz za najlepszy scenariusz adaptowany dla Billy’ego Wildera, Richarda Breena i Charlesa Bracketta.[2]

Marlena Dietrich wykonała w filmie trzy piosenki: „Ruins of Berlin”, „Illusions” i „Black Market”. Obecnie Sprawy zagraniczne uważa się za jeden z jej najlepszych powojennych filmów.[3]

Fabuła | edytuj kod

Akcja filmu rozgrywa się w Berlinie. Komisja Kongresu Stanów Zjednoczonych przybywa do miasta by odwiedzić stacjonujące tam oddziały amerykańskie. Członkinią komisji jest Phoebe Frost (Jean Arthur). Dowiaduje się ona, że piosenkarka kabaretowa Erika von Schlütow (Marlene Dietrich), podejrzana o bycie kochanką Hermanna Göringa i Josepha Goebbelsa, jest chroniona przez jednego z amerykańskich żołnierzy. Nakazuje kapitanowi Johnowi Pringle (John Lund) zbadać tą sprawę, nie wiedząc jednak, że mężczyzna jest obecnym kochankiem Eriki.

Porucznik Rufus J. Plummer (Millard Mitchell) wyznaje Johnowi, że wie o jego romansie z Eriką. Każe mu jednak kontynuować tę znajomość w nadziei, że piosenkarka zdradzi aktualne miejsce pobytu poszukiwanego przez nich agenta, Hansa Otto Birgela. W międzyczasie Erika i Phoebe zostają aresztowane podczas akcji poszukiwania Niemców niemających odpowiedniego dokumentu tożsamości. Erika, w celu uwolnienia Phoebe, podaje ją za swoją krewną. Później zdradza jej, że ma romans z Johnem.

Birgel próbuje zabić Johna, jednak zostaje zastrzelony przez amerykańskich żołnierzy. Erika zostaje zatrzymana i skazana na roboty przymusowe w obozie pracy. Phoebe i John godzą się i zostają razem.

Obsada | edytuj kod

Oceny | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Charlotte Chandler: Nobody's Perfect: Billy Wilder - A Personal Biography. Nowy Jork: Simon & Schuster, 2002, s. 136-141.
  2. A Foreign Affair > Awards (ang.). www.allmovie.com. [dostęp 2011-03-14].
  3. James Ursini: Movie Icons: Marlene Dietrich. Taschen, 2007, s. 159.
  4. Richard Gilliam: A Foreign Affair > Review (ang.). www.allmovie.com. [dostęp 2011-03-14].
  5. Andrea Mullaney: A Foreign Affair Movie Review (1948) (ang.). www.eyeforfilm.co.uk. [dostęp 2011-03-14].
  6. Gary McMahon: foreign affair - review at videovista (ang.). www.videovista.net. [dostęp 2011-03-14].
  7. Bosley Crowther: Movie Review - A Foreign Affair - Jean Arthur, Marlene Dietrich and John Land a Triangle in 'A Foreign Affair' (ang.). movies.nytimes.com. [dostęp 2011-03-14].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Filmy w reżyserii Billy’ego Wildera
Na podstawie artykułu: "Sprawy zagraniczne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy