Sprzątaczka


Sprzątacz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Sprzątaczka) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pracownik zamiatający garaż podziemny Sprzątanie opadłych liści Sprzątacze obiektów przemysłowych przy pracy (mycie okien Zakładu Gazowniczego w Lublinie)

Sprzątaczka, sprzątacz – osoba zajmująca się zawodowo sprzątaniem, czyli utrzymaniem czystości i porządku – w biurach, hotelach, placówkach handlowych, obiektach przemysłowych lub w domach prywatnych.

Spis treści

Klasyfikacja zawodu | edytuj kod

W rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. z 2018 r. poz. 227) zawód ten jest klasyfikowany kilkukrotnie w dziale 9. "Pracownicy wykonujący prace proste":

 • 91. Pomoce domowe i sprzątaczki
  • 911. Pomoce i sprzątaczki domowe, biurowe, hotelowe
   • 9111. Pomoce domowe i sprzątaczki
    • 911102. Sprzątaczka domowa
   • 9112. Pomoce i sprzątaczki biurowe, hotelowe i pokrewne
    • 911207. Sprzątaczka biurowa
    • 911208. Sprzątacz pojazdów
    • 911290. Pozostałe pomoce i sprzątaczki biurowe, hotelowe i podobne

Ponadto:

Zawód sprzątacza w kulturze | edytuj kod

W polskiej kinematografii zapisało się kilka słynnych kreacji sprzątaczek:

Tytuł Une femme de ménage czyli Sprzątaczka nosi francuski film w reż. Claude'a Berri z 2002 r. Główne postacie sprzątaczek lub sprzątaczy można znaleźć również w innych filmach[1]:

Wokół postaci sprzątaczki osnute bywają również fabuły utworów literackich:

Znani sprzątacze | edytuj kod

W 2007 r. Piotr Turbak, 33-letni Polak-sprzątacz pracujący w Swansea w Wielkiej Brytanii uzyskał tytuł "World Champion Cleaner", czyli "Mistrza Świata w Sprzątaniu". Tytuł ten został mu przyznany na ISS World Cup w Stambule przez ISS Facility Services i menadżerów tej firmy w Wielkiej Brytanii za jego ciężką pracę[4].

W czerwcu 2007 r. polska i brytyjska prasa ekscytowała się przypadkiem "odkrycia młodego talentu" – polskiego sprzątacza na Uniwersytecie w Glasgow, który okazał się być wirtuozem fortepianu. Był nim 28-letni Aleksander Kudajczyk z Katowic, który podobnie jak setki tysięcy rodaków, przyjechał do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu szansy życiowej i dobrze płatnej pracy. W Szkocji od sześciu miesięcy zarabiał sprzątając uniwersytecki wydział prawa. Jego talent odkryto przypadkiem, gdy po pracy ćwiczył grę na instrumencie w kaplicy.[5]

W marcu 2007 r. modelka Naomi Campbell została skazana przez sąd na karę 5 dni prac publicznych. Wykonywała ją pracując jako sprzątaczka – myjąc podłogi w jednym z budynków publicznych w Nowym Jorku. Była to kara za zachowanie modelki sprzed roku, gdy rzuciła telefonem komórkowym w sprzątaczkę (kobieta trafiła do szpitala, gdzie założono jej cztery szwy)[6].

Pracę przy sprzątaniu wykonywali przez pewien czas znani ludzie:

 • Krystyna Skarbek, agentka brytyjskiej tajnej służby SOE, po demobilizacji pracowała jako sprzątaczka, telefonistka i sprzedawczyni u Harrodsa[7],
 • muzyk Kurt Cobain w młodości przez kilka lat wykonywał tę pracę po wyrzuceniu go z domu przez matkę[8],
 • haker Kevin Mitnick pracował jako sprzątacz w biurach i, jak sam przyznawał, z pozostawionych tam przy komputerach haseł robił niezły użytek[9],
 • koszykarz Dennis Rodman jako nastolatek zarabiał sprzątając na lotnisku (przy okazji trudniąc się też drobnymi kradzieżami)[10],
 • wokalista Jon Anderson w lipcu 1968 r. pracował jako sprzątacz w londyńskim klubie "La Chasse", dzięki czemu poznał gitarzystę Chrisa Squire, z którym jeszcze tego samego miesiąca założył legendarną grupę rockową Yes[11],
 • podróżniczka Beata Pawlikowska zbierała fundusze na swoją pierwszą podróż dookoła świata zarabiając m.in. jako sprzątaczka i kelnerka w Londynie[12].

Syndrom sprzątaczki | edytuj kod

Pojęcie "syndrom sprzątaczki" (ang. cleaner syndrome) funkcjonuje wśród informatyków i oznacza poważną awarię sieci komputerowej lub serwera firmowego, która powstała w banalny sposób, np. przez odłączenie jakiegoś kabla przez osobę postronną lub przez sprzątaczkę podczas sprzątania. W szerszym zakresie pojęcie to oznacza ogromne koszty poniesione z błahego powodu. Możliwość zaistnienia takiego problemu powinno się brać pod uwagę przy projektowaniu urządzeń i systemów zabezpieczeń.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Źródło: Filmweb.
 2. a b Recenzja w serwisie Domu Wydawniczego REBIS
 3. Recenzja w serwisie Wydawnictwa W.A.B.
 4. Tomasz Kwaśniewski Mistrz świata w sprzątaniu, wywiad z Piotrem Turbakiem, "Gazeta Wyborcza" wydanie stołeczne nr 220.5528 z 20 września 2007 r.
 5. MagdalenaM. Birecka MagdalenaM., Genialny pianista z Polski nie musi już sprzątać, Dziennik.pl, 6 grudnia 2007 .
 6. Słynna modelka skazana na mycie podłóg, Interia.pl, 8 marca 2007 r.
 7. Jacek Szczerba Tajemnice kobiety szpiega, Gazeta.pl, 27 października 2006 r.
 8. Biografia Kurta Cobaina, magazyn READy nr 20
 9. Robert Hajduk Kevin Mitnick wyznaje sekrety, wortal IDG.pl, 30 września 2000 r.
 10. Michał Pol Rodman: Powinienem być już martwy, Sport.pl, 16 listopada 2005 r., przedruk z magazynu "Nowy Dzień"
 11. Biografia Jona Andersona w serwisie rock.w3h.net
 12. Nasi autorzy, notatka o pisarzach w serwisie Instytutu Wydawniczego "Latarnik"

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sprzątaczka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy