Sromowce Wyżne


Na mapach: 49°24′20″N 20°20′26″E/49,405556 20,340556

Sromowce Wyżne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sromowce Wyżnewieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czorsztyn[4][5] w Pieninach nad Dunajcem.

Wieś królewska Sramowice Wyżne, położona w drugiej połowie XVI wieku w powiecie sądeckim województwa krakowskiego, należała do tenuty czorsztyńskiej[6]. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim.

Siedziba rzymskokatolickiej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sromowcach Wyżnych.

Spis treści

Części wsi | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Miejscowość utrzymywała się głównie z rolnictwa i flisactwa; od czasu powstania Zbiornika Czorsztyńskiego oraz wyciągu na stoku Sosny obserwuje się wzmożony napływ turystów, którzy są zapraszani przez mieszkańców do licznych tutaj gospodarstw agroturystycznych. W dzielnicy Sromowiec Wyżnych zwanej Kąty zaczyna się spływ Dunajcem. Sromowce Wyżne są uważane za jedno z najlepszych miejsc na wypoczynek w Pieninach.

 Osobny artykuł: Przejście graniczne Sromowce Wyżne-Lysá nad Dunajcom.

Zamczysko | edytuj kod

W Sromowcach Wyżnych na wygonie miał znajdować się zamek, który w XV wieku miał pełnić rolę strażnicy pomocniczej przy zamku czorsztyńskim na granicy polsko-węgierskiej. Aktualnie po zamku nie ma śladu, pozostała jednak nazwa góry, na której ów zamek miał się znajdować – Zamczysko.

Atrakcje turystyczne | edytuj kod

Jedną z głównych atrakcji turystycznych Sromowiec Wyżnych jest spływ Przełomem Dunajca. Warto odwiedzić Izbę Regionalną zorganizowaną przez miejscowe koło gospodyń wiejskich. Atrakcją dla turystów jest także zabytkowy kościół pw. św. Stanisława BM, obok którego znajdują się pomniki ówczesnych właścicieli ziemskich i fundatorów kościoła, rodziny Drohojowskich. We wsi odbywają się letnie festyny z występami zespołów regionalnych. Znajduje się tu również muzeum przybliżające tradycje góralskie.

W okolicy wsi znajduje się wyciąg narciarski Polana Sosny oraz elektrownia wodna Niedzica, w której można obejrzeć filmy i zwiedzić niektóre wnętrza tamy na Dunajcu.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wieś Sromowce Wyżne w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2018-02-28]  (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. [dostęp 2018-02-24].
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 1189 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22] .
  4. a b GUS. Wyszukiwarka TERYT
  5. a b Obwieszczenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 4 sierpnia 2015 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2015 r. poz. 1636)
  6. Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku ; Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 2008, s. 97.
Na podstawie artykułu: "Sromowce Wyżne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy