St. John's IceCaps


St. John’s IceCaps w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z St. John's IceCaps) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

St. John’s IceCaps – były kanadyjski klub hokejowy z siedzibą w St. John’s w prowincji Nowa Fundlandia i Labrador.

Pierwotnie został założony w 1994 jako Minnesota Moose w amerykańskim mieście Saint Paul. Dwa lata później dokonano przeniesienia zespołu do Winnipeg, gdzie powstał klub Manitoba Moose. Do 2001 roku zespół uczestniczył w rozgrywkach ligi IHL, zaś od 2001 do 2011 w lidze AHL. W połowie 2011 przeniesiono klub do St. John’s i przemianowano nazwę[1]. Jednocześnie zrezygnowano z poprzedniej nazwy zespołu (Moose - pol. łoś), z uwagi na negatywne konotacje w tym regionie Kanady (duża liczba wypadków drogowych z udziałem tych zwierząt)[2]. W lipcu 2011 przyjęto obecną nazwę[3]. Zespół był pierwszym klubem znajdującym się z siedzibą w St. John’s po sześcioletniej przerwie.


Drużyna była klubem farmerskim dla Winnipeg Jets w NHL w latach 2011 - 2015 oraz Montreal Canadiens 2015 - 2017. W 2015 Jets przenieśli swój klub do Winnipeg, gdzie działają jako Manitoba Moose. Canadiens przenieśli swój klub do Laval w 2017, gdzie działają jako Laval Rocket.


Przebieg sezonów | edytuj kod

W pierwszym sezonie rozgrywek zespół zdobył nagrodę Emile Francis Trophy dla najlepszej drużyn sezonu zasadniczego w dywizji atlantyckiej pokonując drugi Manchester Monarchs o 11 punktów. Wynik punktowy był trzecim wynikiem dywizji wschodniej. W fazie play-off zespół dotarł do przedostatniej rundy przegrywając w niej z mistrzem sezonu zasadniczego ligi AHL, a późniejszym zwycięzcą rozgrywek Norfolk Admirals w czterech spotkaniach serii. W drugim sezonie klubu sytuacja się odwróciła i z bilansem 72 oczek zajęła przedostatnie miejsce w konferencji wschodniej nie awansując do fazy playoff. W sezonie 2013/2014 zespół w sezonie zasadniczym zajął czwarte miejsce wśród drużyn konferencji wschodniej zdobywając największa liczbę punktów w historii zespołu poprawiając o 5 punktów wynik z pierwszego sezonu. W fazie play-off zespół dotarł do finału rywalizacji o Puchar Caldera pokonując po drodze Albany Devils, Norfolk Admirals oraz Wilkes-Barre/Scranton Penguins tym samym zdobywając Richard F. Canning Trophy. W finałowym spotkaniu zostali pokonani przez Texas Stars w pięciu spotkaniach.

Przypisy | edytuj kod

  1. AHL returning to St. John’s (ang.). theahl.com. [dostęp 10 czerwca 2011].
  2. Manitoba Moose name ditched: Moniker not so cute in province with deadly experience (ang.). theglobeandmail.com. [dostęp 10 czerwca 2011].
  3. IceCaps usher in new wave of hockey to St. John’s (ang.). jets.nhl.com. [dostęp 29 lipca 2011].

Zawodnicy | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Hokeiści St. John’s IceCaps.
Na podstawie artykułu: "St. John's IceCaps" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy