St. Johnstone F.C. w europejskich pucharach


St. Johnstone F.C. w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z St. Johnstone F.C. w europejskich pucharach) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

St. Johnstone Football Clubszkocki klub piłkarski z siedzibą w Perth, grający obecnie w Scottish Premiership. Klub powstały w 1884 roku, od 1989 roku swoje mecze rozgrywka na stadionie McDiarmid Park. W sezonie 2008/2009 zespół zwyciężył w rozgrywkach Scottish Football League First Division i awansował do Scottish Premier League po siedmioletniej absencji. Tradycyjnymi rywalami zespołu są dwa kluby z miasta Dundee: Dundee United F.C. oraz Dundee F.C. mecze pomiędzy tymi drużynami nazywane są Tayside Derby. Brązowy medalista mistrzostw Szkocji w sezonach: 1970/1971, 1998/1999 oraz 2012/2013.

Klub osiągał kilkakrotnie sukcesy w pucharach. W Pucharze Szkocji wielokrotnie przegrywał rywalizacje w półfinałach tego turnieju. W sezonie 2013/2014 po raz pierwszy w historii klub osiągnął awans do finału tych rozgrywek, a 17 maja 2014 roku w decydującym spotkaniu pokonał Dundee United F.C. 2:0 i po raz pierwszy w historii klub sięgnął po to trofeum. Swój pierwszy większy tryumf zespół zdobył po pokonaniu Dunfermline Athletic F.C. w finale rozgrywek Scottish Challenge Cup w 2007 roku.

Zespół czterokrotnie uczestniczył w rozgrywkach europejskich pucharów. Dwukrotnie w Pucharze UEFA i dwukrotnie w Lidze Europy. W sezonie 2014/2015 po raz piąty przystąpi do rywalizacji, zaczynając od drugiej rundy kwalifikacyjnej.

Spis treści

Sukcesy | edytuj kod

Europejskie puchary | edytuj kod

St. Johnstone F.C. po raz pierwszy uczestniczył w europejskich pucharach w sezonie 1971/1972, dzięki zdobyciu trzeciego miejsca w mistrzostwach Szkocji w poprzednim sezonie. Zespół w swoim pierwszym sezonie w europejskich pucharach pokonał niemiecki Hamburger SV oraz węgierski Vasas by w trzeciej rundzie przegrać z jugosłowiańskim FK Željezničar Sarajewo. Kolejny raz zespół w europejskich pucharach uczestniczył po 28 sezonach odpadając w pierwszej rundzie z AS Monaco. Od sezonu 2012/2013 klub stale awansuje do europejskich pucharów, jednak w żadnym z meczów nie zdobywa więcej niż jedną bramkę.

Obecny skład | edytuj kod

Stan na 6 września 2015

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Mistrzostwa Szkocji w piłce nożnej Kontrola autorytatywna (klub piłki nożnej):
Na podstawie artykułu: "St. Johnstone F.C. w europejskich pucharach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy