St. Moritz (jezioro)


Na mapach: 46°29′40″N 9°50′45″E/46,494444 9,845833

St. Moritz (jezioro) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Miasto St. Moritz i pobliskie jeziora w dystrykcie Maloja

Jezioro St. Moritz (retorom. Lej da San Murezzan) – ostatnie z czterech jezior w szwajcarskiej dolinie Engadyna, w dystrykcie Maloja w kantonie Gryzonia. Nad brzegiem jeziora znajduje się znany kurort – miasto St. Moritz.

Wszystkie cztery jeziora ciągną się w biegu rzeki Inn: pierwszym jest jezioro Sils, następne to Silvaplana i Champfer, przy czym jeziora Silvaplana i Champfer często traktowane są wspólnie.

Lustro wody znajduje się 1768 m n.p.m., powierzchnia jeziora wynosi 0,78 km², głębokość maksymalna 44 m, długość do 1,6, a szerokość do 0,6 km.

Od 1907 co roku, zimą, na zamarzniętych wodach jeziora St. Moritz odbywają się wyścigi[1] "White Turf" (w wolnym tłumaczeniu "biały tor" [wyścigów konnych]) – skijöring na nartach za galopującym koniem. Obecnie, oprócz wyścigów narciarzy, na torze długości około 3 km (trasy wyścigów wynoszą od ok. 1100 do 2700 metrów) ścigają się także jeźdźcy oraz powożący specjalnie skonstruowanymi saniami. Nagroda główna tej imprezy, odbywającej się zazwyczaj w trzy kolejne zimowe niedziele, od roku 1993 wynosi 111.111 franków szwajcarskich i jest najwyższą nagrodą w wyścigach konnych w Szwajcarii. Zawody przyciągają znaczną ilość widzów, w tym i z najbogatszych sfer, przez co najbliższe St. Moritz lotnisko w Samedan jest w czasie ich trwania oblężone przez prywatne awionetki.

Impreza White Turf zyskała sobie w Szwajcarii i w St. Moritz na tyle znaczną popularność, że podczas II Zimowych Igrzysk Olimpijskich, jakie zorganizowano w St. Moritz w 1928 do programu igrzysk włączono – jako sport pokazowy – skijöring, i wraz z nim rozgrywano wyścigi konne na śnieżnym hipodromie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Pierwszy odbył się 1 marca 1906 na drodze z St. Moritz do Champfèr i z powrotem, trasa wynosiła 9,55 km i zwycięzca pokonał ją w czasie nieco ponad 20 minut; kolejne zawody, począwszy od 27 stycznia 1907 organizowane są na tafli jeziora

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "St. Moritz (jezioro)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy